Kultura

Przegląd Twórczości Ludowej i Amatorskiej

Przegląd Twórczości Ludowej i Amatorskiej
"Twórzcie kulturę wsi, w której obok rzeczy nowych pozostaną rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków" pisał Jan Paweł II. Aktualna wystawa w myślenickim Domu Greckim to Przegląd Twórczości Ludowej i Amatorskiej Regionu Krakowskiego

Oprócz prac twórców należących do Stowarzyszenia Twórców Ludowych - Oddział Krakowski na wystawie można podziwiać prace artystów amatorów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców i Artystów "Cepry", założonym w Wiśniowej. Wystawa prezentuje artystyczne i ludowe bogactwo regionu krakowskiego.

Rzeźba, haft, koronki, serwetki i obrusy, przedmioty obrzędowe, pająki wieszane u sufitów, święte obrazy, gliniane naczynia i kwiaty z bibuły, stroje regionalne, krakowskie szopki - to zaledwie fragment dziedzictwa pozostawionego nam przez pradziadów i ojców, dziedzictwa, które naszym obowiązkiem jest ocalić i przekazać we wzbogaconej postaci pokoleniom przyszłym.

Wielki szacunek należy się twórcom, którzy ten trud zachowania odrębności, niezwykłości i niepowtarzalności kultury ludowej, a więc integralnej części kultury narodowej podjęli, którzy swym talentem zaświadczają o jej istnieniu, którzy swoim działaniem przeczą tak modnym dziś przesłankom o powszechnej unifikacji i globalizacji.

Polska sztuka ludowa jest wyjątkowa. Wywodzi się z ludu, a więc jest najbliższa człowiekowi i dlatego przetrwała dziesięciolecia. Drewno, glina, papier, nici - to wciąż wdzięczny materiał do tworzenia, a więc wyrażania swoich myśli, pragnień i tęsknot.
Polska sztuka ludowa wyjątkową pozostać musi i dzięki aktywności i umiejętności lokalnych twórców ludowych taką pozostanie.

Stowarzyszenie Twórców Ludowych: powstało w 1968 roku w Lublinie z inicjatywy samych twórców. Celem S T L jest twórcze kultywowanie ludowych tradycji i twórczości ludowej w dziedzinach: plastyki, folkloru i literatury ludowej oraz popularyzacja najwartościowszych przejawów tej twórczości, a także reprezentowanie twórców i roztaczanie nad nimi opieki.

Na terenie całego kraju w chwili obecnej działa 25 oddziałów regionalnych. Jednym z nich jest Krakowski Oddział STL założony w Dobczycach w 1980 r. Zrzesza ok. 50 osób i obejmuje swym zasięgiem region krakowski. Realizując cele statutowe Oddział Krakowski organizuje konkursy czy wystawy. Ponadto twórcy ludowi zrzeszeni w nim biorą indywidualnie czynny udział w wielu imprezach kulturalnych, kiermaszach, pokazach, dożynkach prezentując swoje prace i warsztaty rękodzielnicze, m.in w Wielkanocnym Festiwalu Tradycji i Obrzędów, odbywającym sie na Placu Wolnica w Krakowie. Są też aktywni w swoich środowiskach lokalnych inicjując niejednokrotnie różne przedsięwzięcia z zakresu sztuki i kultury ludowej. Podejmują także pracę z dziećmi i młodzieżą przekazując im rodzime tradycje i własne umiejętności twórcze.

Od ponad dziesięciu lat twórcy ludowi z terenu Gminy Wiśniowa samodzielnie wystawiali swoje prace na targach, dożynkach i giełdach. W 2007 roku postanowili założyć stowarzyszenie. "Cepry" mają swoją siedzibę w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniowej. Zrzeszeni w nim Twórcy uczestniczą w targach, wystawach, giełdach, prowadzą zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą w ten sposób zachęcając młode pokolenie do kultywowania tradycji związanej z regionem. Ponadto wielu z nich należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oddział Krakowski, a ich prace rękodzielnicze z sukcesem i uznaniem niejednokrotnie były oceniane przez Ogólnopolską Komisję Etnograficzną w Lublinie.

Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 19 czerwca (piątek) o godz. 17.00 w Domu Greckim

Uczestnicy wystawy:
- Aniela Batko Lipnik haft ludowy
- Jerzy Chlipała - Wiśniowa plastyka obrzędowa
- Małgorzata Janik Glichów koronki klockowe, frywolitkowe
- Józef Jasek Wierzbanowa rzeźba
- Jan Kirsz Kraków  szopki krakowskie
- Józefa Pietrzak Wierzbanowa plastyka obrzędowa
- Jadwiga Tokarz Wiśniowa hafty, koronki
- Danuta Urbanik Glichów haft ludowy stroje ludowe
- Katarzyna Urbanik hafty, koronki
- Franciszek Wiercioch Kraków rzeźba
- Kazimierz Wojcieszek Ostrów Szlachecki malarstwo ludowe
- Józef Wrona Tokarnia rzeźba
- Jerzy Ćwierzyk Myślenice rzeźba
- Zdzisław Słonina Świątniki Górne rzeźba
- Anna Krzanik Kraków  hafty, koronki klockowe
- Elżbieta Wierdak Kraków wykorzystanie haftu krakowskiego w nowej formie użytkowej
- Barbara Toffel Kraków koronki frywolitkowe
- Mieczysława Pasternak Kraków koronki klockowe
- Jadwiga Węgorek Kraków koronki klockowe
- Iwona Dudzik Poznachowice Dolne bibułkarstwo
- Jan Szczepanik Wiśniowa malarstwo
- Zofia Szczepanik Wiśniowa koronki
- Anna Dura Osieczany koronki

Powiązane tematy

Klatki-reperkusje w Domu Greckim
Kultura 1

Klatki-reperkusje w Domu Greckim

Na wystawę w Domu Greckim zatytułowaną "Klatki – reperkusje" składają się trzy cykle: Krzewy, Klatki i Sieci wykonane przez Krystynę Gay-Kutschenreiter

Myślenickie cmentarze - nowa publikacja
Kultura 3

Myślenickie cmentarze - nowa publikacja

Już 20 lipca miłośnicy historii Myślenic będą mogli zapoznać się z treścią nowej publikacji. W sprzedaży ukaże się I tom książki pod tytułem "Myślenickie cmentarze", której autorem jest Paweł Lemaniak

Komentarze

Zobacz więcej