Okolice

Sułkowice: Uczcili 25-lecie nadania szkole im. Adama Mickiewicza

Sułkowice: Uczcili 25-lecie nadania szkole im. Adama Mickiewicza

Jubileusz ćwierćwiecza z patronem Adamem Mickiewiczem Szkoła Podstawowa w Sułkowicach była okazją do przypomnienia uczniom o polskiej kulturze, tożsamości i narodowości

Mszę św. w intencji społeczności szkolnej odprawił ks. proboszcz Edward Antolak w asyście ks. Macieja Medesa. W kazaniu ksiądz proboszcz podkreślał: kogo słuchamy, takie wartości mamy. Mówił, że patron Adam Mickiewicz żył w trudnych czasach, na obczyźnie z przymusu, ale o ojczyźnie pamiętał, był świadomy, co od niej otrzymał i w swojej twórczości mocno to podkreślał.

Cytując fragmenty utworów wieszcza, wskazywał na wartości, które ten patron wnosi do szkolnej wspólnoty i z których warto czerpać, by młode pokolenie wzrastało duchowo i uczyło się żyć w mądrości. Mówiąc o mądrości, podkreślał, że sam intelekt i erudycja nie wystarczą, że mogą one zaowocować dopiero w połączeniu z pierwiastkiem duchowym.

Z kart kroniki - nadanie szkole imienia Adama Mickiewicza

Dyrektor Jolanta Stręk przedstawiła pokrótce historię Szkoły Podstawowej w Sułkowicach, która – jak podają kroniki – nosiła dawniej imię św. Jana Kantego i Marcelego Nowotki. Po zniesieniu imienia tego ostatniego w 1990 r., Rada Pedagogiczna 8 kwietnia 1991 r. utworzyła komisję ds. wyboru patrona, a jej przewodniczącym został polonista Zbigniew Syrek. 18 października 1991 r. przedstawił on Radzie Pedagogicznej wynik sondażu przeprowadzonego w środowisku szkolnym. Ostatecznie zwyciężył Adam Mickiewicz.

- Na przestrzeni minionych 25 lat nasza szkoła zmieniała się, była modernizowana i doposażona, by mogła jak najlepiej spełniać swoją funkcję dydaktyczno–opiekuńczo–wychowawczą. Przez te wszystkie lata dzięki pracy kolejnych dyrektorów, nauczycieli, rodziców i władz miasta nasza szkoła rozwijała się i piękniała, wzbogacała w nowe sprzęty i pomoce dydaktyczne - mówiła dyrektor.

W styczniu 1992 r. Rada Pedagogiczna powołała Komitet Organizacyjny nadania szkole imienia Adama Mickiewicza. Stanowili go nauczyciele: Maria Bochnia, Edward Dunaj, Danuta Dyląg, Zofia Gumularz, Janina Górkiewicz, Zofia Jodłowska, Krystyna Krzykawska, Andrzej Krzykawski, Marta Matera, Ewa Michałowicz, Władysława Paw, Halina Repeć, Zbigniew Syrek, Stanisław Witek. 3 marca 1992 r. wniosek o nadanie szkole imienia Adama Mickiewicza, podpisany przez dyrektora, został przekazany do Kuratorium Oświaty w Krakowie. 11 marca 1992 r. Komitet Organizacyjny postanowił przeznaczyć dwa pomieszczenia po dawnym ZEAS-ie na Izbę Patrona. 25 marca 1992 r. Kurator Oświaty na podstawie zarządzenia nr 15/92 nadał Szkole Podstawowej z siedzibą w Sułkowicach imię Adama Mickiewicza.

W okresie od marca do maja 1992 r. prowadzono intensywne prace organizacyjne, pozyskiwano fundusze i sponsorów, przygotowywano listę gości i zaproszenia, dekoracje, organizowano na terenie szkoły liczne wydarzenia związane z Patronem. Zaproponowano również projekt marmurowych płyt, autorstwa Zofii Jodłowskiej, z wizerunkiem poety oraz mottem zaczerpniętym z jego wiersza: „Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”. 21 i 22 maja 1992 r. wmurowano pamiątkowe płyty w ścianę, a 29 maja tego roku odbyła się oficjalna uroczystość nadania imienia.

Poświęcenie tablicy pamiątkowej

Po przemówieniach przyszedł czas na poświęcenie tablicy pamiątkowej (upominku jubileuszowego od Rady Miejskiej). Została ona przytwierdzona pod już istniejącą, z wizerunkiem i latami życia Adama Mickiewicza. Poświęcenia nowej tablicy dokonali księża proboszcz Edward Antolak i Maciej Medes, a odsłonili ją w imieniu Rady Miejskiej Krystyna Sosin i Kazimierz Król, burmistrz Piotr Pułka, wizytator Stanisław Matoga, w obecności dyrektor Jolanty Stręk, przewodniczącej rady rodziców Katarzyny Kalińskiej oraz opiekunki samorządu uczniowskiego z delegacjami uczniów klas VI Doroty Twardosz.

W tym czasie pozostali uczestnicy święta mieli okazję obejrzeć film z nadania szkole imienia – oryginał trwający ponad 2 godziny zachował się bowiem na kręconej wtedy jeszcze kasecie VHS. Na jubileuszu został przedstawiony ok. półgodzinny skrót z tych wydarzeń. Łezka w oku się kręci, gdy widzi się tam siebie sprzed 25 laty i pamięta jeszcze jak przez mgłę to wielkie wydarzenie w dziejach szkoły.

Silna reprezentacja 72 uczniów z klas od I do VI wystąpiła w przedstawieniu nawiązującym do twórczości Adama Mickiewicza.

 

Komentarze (2)

  • 31 mar 2017

    tylko dlaczego z okazji tej uroczystosci nauczyciele mieli dwa dni wolnego? nie tak dawno mieli długie swieta,potem długie ferie,teraz dwa dni wolnego a niedlugo na swieta pewnie jeszvcze z 5 dni wolnego....

    7 2 Odpowiedz
  • 1 kwi 2017

    Bo Sułkowice takie są lubią balangi.A zalew zasyfiały niem kto posprzątać .Taka władza.

    1 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dobczyce. Rycerska majówka na zamku
Dobczyce 0

Dobczyce. Rycerska majówka na zamku

Majowy weekend na zamku w Dobczycach pełny był rycerzy, których można było nie tylko podziwiać podczas turnieju, ale też zobaczyć jak żyją w swojej osadzie  ...

Dobczyce. Kolarze przejechali przez miasto
Kolarstwo 0

Dobczyce. Kolarze przejechali przez miasto

W ramach 7 edycji Małopolska Majka Days kolarze rywalizowali na trasach prowadzących po okolicznych wzniesieniach Pogórza Wielickiego na trzech dystansach  ...