Samoobrona to nie tylko walka ciałem. Komendant zaprasza na bezpłatny kurs

Myślenicka straż miejska organizuje bezpłatny kurs samoobrony dla osób powyżej 55 roku życia

Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów i zajęć praktycznych z samoobrony. Jak przekonują organizatorzy; samoobrona to coś więcej niż tylko techniki i chwyty pozwalające odeprzeć atak napastnika. Ważna jest również świadomość własnego otoczenia i ciała, ocena ryzyka.

Dlatego instruktorzy samoobrony Tomasz Burkat, Andrzej Kobiałka ze Straży Miejskiej oraz członkowie Obrony Terytorialnej „Halniak” w trakcie bezpłatnego kursu będą szkolić wszystkie chętne osoby w wieku 55+ jak uniknąć różnorakich zagrożeń i jak nie stać się ofiarą napaści czy oszustwa.

Kurs rozpoczyna się warsztatami w dniu 26 stycznia o godz. 17 w Sali Lustrzanej w Myślenickim MOKiS przy ul. Piłsudskiego.

- Podczas wykładów z tzw. "Psychologicznych aspektów samoobrony dla seniorów" będziemy mówić o zasadach bezpieczeństwa, podstaw wiktymologii (czyli jak nie stać się ofiarą przestępstwa), jak nie dać się oszukać metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy „pracownika gazowni”, uczulimy na chodzących po domach pseudoakwizytorów – wyjaśnia komendant Tomasz Burkat.

W ramach szkolenia przewidziano również zajęcia praktyczne z samoobrony w budynku Sokoła przy ul. Jordana w dniu 29 stycznia w godz. 18-20.

 

Samoobrona to nie tylko walka ciałem

Wracając wieczorem, nie wybieramy nieoświetlonej alejki, tunelu, nie przechodzimy na chodniku, obok pijanej i agresywnej grupy, jeśli możemy pójść chodnikiem po drugiej stronie ulicy. Nie zaglądamy w ciemne bramy na obcym terenie, unikamy tłumu i odpowiednio zabezpieczamy osobiste rzeczy. Samoobrona to nie tylko walka ciałem, to również umiejętne wykorzystanie miejsca w którym się znajdujemy i dostępnych w nim przedmiotów również tych, które mamy pod ręką 

- mówi Tomasz Burkat, komendant straży miejskiej w Myślenicach

Kto może wziąć udział w kursie?

Każdy w wieku 55+ bowiem osoby nie mogące aktywnie brać wdziału w szkoleniu z przycznyn zdrowotnych mogą się przygladać i asystować kursantom w zajęciach praktycznych. Natomiat w poniedziałek do samoobrony przstępują osoby bez przeciwwskazań zdrowotnych.

Jeśli ktoś nie zdąży zapisać się na warsztaty zaplanowane na piątek 26 stycznia w Sali Lustrzanej może wziąć udział w samym kursie samoobrony zaplanowanym na poniedziałek 29 stycznia?

Naturalnie, że tak. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziaść udział w dowolnym przez siebie wybranym panelu szkoleniowym. To pierwsza edycja kursu dedykowana seniorom ale nie ostatnia, będziemy wsłuchiwać się w głosy osób biorących w niej udział tak aby planować w przyszłości kolejny bezpłatny kurs.

Dlaczego warto wziąć w nim udział?

Proponowana forma spędzania czasu wolnego dla seniorów to trening kształtujący w kursantach przede wszystkim większe poczucie własnego bezpieczeństwa i opanowania, a to może okazać się kluczowe w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Prowadzący w trakcie szkolenia będą starać się odblokować naturalne reakcje obronne, wyćwiczyć skuteczne i sprawdzone techniki negocjacji w sytuacjach zagrożenia, zaprezentować sposoby zwalczania stresu i wzmacniania poczucia pewności siebie. Metodyka prowadzonego kursu jest przygotowana specjalnie do wieku i możliwości uczestników, którzy na zakończenie spotkania otrzymają upominek potwierdzający udział w szkoleniu oraz zostaną obdarowani elementami odblaskowymi.

Skąd pomysł na organizację bezpłatnego kursu samoobrony dla seniorów?

Ten projekt nie jest niczym nowym. W Myślenicach organizowaliśmy już 5 edycji bezpłatnego kursu samoobrony dla kobiet o jego kontynuacji niebawem będziemy informować. Bysliśmy również zapraszani na szkolenia do Myślenickiego Klubu Seniora, gdzie realizowaliśmy program "Unikaj zagrożeń". Seniorzy niejednokrotnie udawadniali, że są bardzo aktywni, ochoczo angażują się w różne oferowane formy zajęć, ich aktywizacja stała się inspiracją do tego aby nieco szerzej spojrzeć na problemy i zagrożenia jakie moga doświadczyć osoby w wieku 55+. W trakcie darmowego kursu w sposób szczególny przypomnimy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, w domu i w przestrzeni publicznej, w drodze na zakupy czy w drodze do kościoła.

Jakie zagrożenia w Myślenicach i okolicach mogą spotkać seniorów?

Pomysłowość i przebiegłość kieszonkowców, czy oszustów nie zna granic, gdy jeden sposób nie zadziała, wymyślają kolejny, a przy tym nie mają żadnych skrupułów. Dlatego, ważne jest, aby jak największa grupa seniorów miała świadomość tego w jaki sposób działają przestępcy i jak należy postępować, aby nie ułatwiać im zadania. Jednym z bloków tematycznych spotkania z seniorami jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym w szczególności najsłabszych na drodze – pieszych i rowerzystów. Przy tej okazji, funkcjonariusze będą prezentowali różnego rodzaju elementy odblaskowe i przypominali o obowiązku ich odpowiedniego stosowania przez każdego pieszego, bez względu na wiek.

Czym jest samoobrona? Czego będzie można nauczyć się podczas zajęć?

Na kursie seniorzy dowiadują się, że samoobrona to przede wszystkim wyrafinowany system obrony psychologicznej oraz taktyczny sposób unikania różnych zagrożeń. Ważna jest również, świadomość własnego otoczenia, własnego ciała ocena ryzyka. Kursanci dowiedzą się również jakie zachowania mogą prowokować atak oraz jak unikać niebezpiecznych sytuacji i skutecznie prosić o pomoc.

Wracając wieczorem, nie wybieramy nieoświetlonej alejki, tunelu, nie przechodzimy na chodniku, obok pijanej i agresywnej grupy, jeśli możemy pójść chodnikiem po drugiej stronie ulicy. Nie zaglądamy w ciemne bramy na obcym terenie, unikamy tłumu i odpowiednio zabezpieczamy osobiste rzeczy. Samoobrona to nie tylko walka ciałem, to również umiejętne wykorzystanie miejsca w którym się znajdujemy i dostępnych w nim przedmiotów również tych, które mamy pod ręką. W części praktycznej kursu będziemy chcieli zaktywizować ruchowo seniorów, dostosowując program szkolenia do ich psychofizycznych możliwości.

Prowadzący w trakcie szkolenia będą starać się odblokować naturalne reakcje obronne, wyćwiczyć skuteczne i sprawdzone techniki negocjacji w sytuacjach zagrożenia, zaprezentować sposoby zwalczania stresu i wzmacniania poczucia pewności siebie, a także jak wcześnie rozpoznawać potencjalne sytuacje zagrożenia. Funkcjonariusze będą się starać indywidualnie podchodzić do każdego uczestnika licząc, iż będzie to dla nich doskonała forma spędzenia czasu wolnego.

Zapisy oraz wszelkie informacje udzielane są pod numerem tel. Straży Miejskiej 12 639 23 23 lub 609 600 003 lub sm@myslenice.pl

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 26.01.2018 - 7:49
  King Bruce LEE karate mistrz
  43 9 Cytuj Zgłoś
 • 26.01.2018 - 10:52
  Najlepszą samoobroną nie tylko dla starszych osób jest broń palna. I wtedy powinno się organizować kursy ale na strzelnicach.
  22 14 Cytuj Zgłoś
 • 26.01.2018 - 17:17
  Niech przy okazji nauczą jak zbierać kupy po psach !
  25 15 Cytuj Zgłoś
 • 26.01.2018 - 21:05
  Po foto na ,którym widzę siedzących członków KOD-u aż się zaczynam bać po co? im te sztuki walki .
  18 13 Cytuj Zgłoś
 • 02.02.2018 - 10:35
  piękny maryjan napisał/a:
  Niech przy okazji nauczą jak zbierać kupy po psach !
  Racja pies takiego "wapna" nafajda na chodnik a jemu sie nie chce podnieść...
  1 1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach