Miasto

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
W państwach UE już od ponad 20 lat (na mocy uchwały Parlamentu Europejskiego), a w Polsce od 2003 roku 22 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

Od 22 do 28 lutego obchodzony będzie Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Podobnie jak w latach ubiegłych, na terenie miasta Myślenic pracownicy wymiaru sprawiedliwości, policjanci oraz specjaliści z zakresu interwencji kryzysowych z miejscowego starostwa będą udzielać porad prawnych osobom pokrzywdzonym. Do instytucji tych mogą zgłaszać się wszyscy mieszkańcy naszego powiatu. Konsultacje są bezpłatne. Trzeba także dodać, że przedsięwzięcie to zorganizowane zostało wyłącznie z myślą o osobach pokrzywdzonych w wyniku przestępstw, a nie wszystkich, którzy mają problem prawny i poszukują porady.

Policja

W Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach przy ul. Jagiellońskiej zorganizowane zostaną punkty konsultacyjne dla obywateli (godz. 8-16). Będą tam dyżurować między innymi dzielnicowi. Policjanci będą informować o zagadnieniach prawnych związanych ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, uprawnieniach osób pokrzywdzonych, adresów i obszaru działania miejscowych placówek pomocowych czy też wskazówek dotyczących prewencji kryminalnej.

Prokuratura

W Prokuraturze Rejonowej w Myślenicach, ul. Solskiego 2, tel. (12) 373-45-00, w dniach 22 – 26 lutego br. dyżurować będą wyznaczeni imiennie pracownicy prokuratorscy (prokuratorzy i asesorzy).

Sąd

W budynku Sądu Rejonowego w Myślenicach, ul. Marszałka Piłsudskiego 7, tel. (12) 373-51-20, dyżurować będą przedstawiciele Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Myślenicach, odpowiednio w dniach: 22 lutego br. (9:00 – 11:00), 23 lutego (13:00 – 15:00), 24 lutego (11:00 – 13:00), 25 lutego (13:00 – 15:00) oraz 26 lutego (10:00 – 12:00).

Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa

Równolegle, działania programowe wspierać będą dyżurujący w dniach 22 – 26 lutego br. w godz. 9:00 – 16:00 specjaliści z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa działający z ramienia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach (telefon kontaktowy nr 510 – 132 – 396). Miejscem ich dyżuru będzie siedziba OIK przy ul. Jagiellońskiej (dawny internat żeński) w Myślenicach.  

Informacji można również szukać na stronie pokrzywdzeni.gov.pl uruchomionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Strona zawiera informacje o polskim systemie prawnym, a także o dostępnych formach pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.

Komentarze (4)

  • 20 lut 2010

    Interesuje mnie, czy w ramach tej akcji pomoc otrzymać mogą również osoby doznające przemocy w rodzinie. A jeśli tak, to jakiego rodzaju to jest pomoc? Może ktoś jest zorientowany?

    Odpowiedz
  • 20 lut 2010

    "Policjanci będą informować o zagadnieniach prawnych związanych ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, uprawnieniach osób pokrzywdzonych, adresów i obszaru działania miejscowych placówek pomocowych czy też wskazówek dotyczących prewencji kryminalnej."

    To troszkę za ogólnie. Może ktoś podać adresy i obszar działania miejscowych placówek?

    Odpowiedz
  • 20 lut 2010

    Luna
    chodzi o ogólnopolską akcję pomocy ofiarom przestępstw (coroczne przedsięwzięcie), będącą pochodną przyjętych regulacji unijnych. System ten dotyczyć ma wspierania osób pokrzywdzonych przestępstwem poprzez różnorakie formy oddziaływania, jak działalność informacyjna, pomoc prawna, psychologiczna i społeczna. Skierowana ma być w założeniu do ofiar każdego rodzaju zachowań naruszających dobra chronione prawem, choć w praktyce pewnie odnosić się będzie do tych „powszechnych” przestępstw, jak np. przeciwko życiu i zdrowiu, rodzinie i opiece, wolności seksualnej, bezpieczeństwu w komunikacji itp. - obejmuje więc również pomoc ofiarom przemocy w rodzinie.

    Co do drugiego pytania to zapewne chodzi, w cytowanym fragmencie artykułu, o placówki pomocowe właściwe, nie tylko dla gminy czy powiatu, ale także całego województwa, na które składają się zarówno różnorakie organizacje pozarządowe, jak i podmioty okołoadministracyjne (służby publiczne), do których zakresu kompetencji należy szeroko rozumiana pomoc pokrzywdzonym przestępstwem. Ściśle związanym z powyższą inicjatywą jest powołanie do życia 16 ośrodków na terenie kraju, zajmujących się kompleksowym wsparciem dla ofiar przestępstw, w oparciu o m. in wolontariat. Dla małopolski właściwy jest ośrodek krakowski - adres:
    Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem
    Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS
    Ul.  Komorowskiego 12
    30 - 106 Kraków
    Tel. 0 12 421 32 41
    e-mail: krafos@op.pl - dane adresowe ze strony pokrzywdzeni.gov.pl
    Jeśli chodzi o konkrety to zazwyczaj w takich kwestiach zwyczajnie brak na nie miejsca. Na pocieszenie, jak autor artykułu podał, dzielnicowi służyć będą w tej materii pomocą, na pewno dysponują wykazem rzeczonych instytucji (podmiotów) :)
    Z pozdrowieniami maka paka

    Odpowiedz
  • 21 lut 2010

    Dziękuję Maka Paka

    Pozdrawiam:)

    Odpowiedz

Zobacz więcej