Okolice

Krzyszkowice: Wybuch gazu w szkolnej kuchni

Krzyszkowice: Wybuch gazu w szkolnej kuchni

Jedna osoba poparzona, zniszczona kuchnia i ewakuowanych 288 uczniów w tym 50 przedszkolaków - to wynik wybuchu gazu w Szkole Podstawowej w Krzyszkowicach

W czasie gdy dzieci jadły posiłek w szkole w Krzyszkowicach, nastąpił wybuch gazu propan – butan w kuchni. Wybuch był tak silny, że odłamki szyby drzwi kuchennych powbijały się w drzwi na korytarzu szkoły.

Kiedy strażacy zjawili się na miejscu, ewakuacja dzieci dobiegała końca. Ewakuowano 288 uczniów w tym 50 przedszkolaków do budynku remizy OSP Krzyszkowice. 

Strażacy udzielili pierwszej pomocy 3 osobom, jedna z nich została poparzona. - Zabezpieczyliśmy miejsce zdarzenia taśmą ostrzegawczą, sprawdziliśmy odcięcie dopływu gazu ziemnego do budynku, następnie wyłączyliśmy energię elektryczną w budynku i specjalistycznym detektorem sprawdziliśmy pomieszczenia szkolne na obecność gazów wybuchowych - opowiada Marian Rokosz z PSP Myślenice. 

Na miejsce przybyła służba nadzoru budowlanego, która dokonała oględzin obiektu. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja, która ustala bezpośrednią przyczynę wybuchu. Do wybuchu doszło we wtorek 17 marca. 

To już drugi wypadek do którego doszło w szkołach na terenie gminy Myślenice w kilkudniowym odstępie czasu. Niedawno w Porębie w wyniku awarii wyparzacza do naczyń w kuchni wybuchł pożar

 

Komentarze

 • adzygmunt 20 mar 2015

  Sprzeczne informacje !
  Wybuch butli i odcięcie gazu ziemnego. Czyżby korzystano w z dwóch źródeł gazu?
  To byłoby nieroztropne.

  18 7 Odpowiedz
  • 20 mar 2015

   Tak. Poprzednia dyrektorka nie zadbała o to, aby został podłączony gaz również do kuchni.

   7 12 Odpowiedz
 • 20 mar 2015

  w szkole gaz butlowy-nieporozumienie

  17 5 Odpowiedz
 • 20 mar 2015

  Jak można w szkole gdzie są dzieci przechowywać tyle butli jak na zdjęciu, to zabronione, tam gdzie jest gaz ziemny to nie wolno używać butli. Gdzie kontrole BHP ?, gdzie Dyrektor tej szkoły?, gdzie kontrola z Gminy?
  Jak można dopuścić do takiej sytuacji. Dobrze że tylko na takiej małej eksplozji się skończyło. Mam nadzieję że prokurator dobierze się odpowiedzialnym do skóry i polecą jakieś głowy, a sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan. Bo przecież chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci!!!!

  29 4 Odpowiedz
 • Moriss Moriss 20 mar 2015

  Gaz ziemny doprowadzony a korzystają z butli ? Dziwne. Oj pani wielka dyrektor od siedmiu boleści chyba poleci ze stanowiska :)

  22 4 Odpowiedz
  • 20 mar 2015

   Co za złośliwość w pana wypowiedzi chyba pan nie lubi Pani Dyrektor i musi ją dobrze znać. Ale cóż zazdrość ludzka nie zna granic:-)

   6 17 Odpowiedz
 • 20 mar 2015

  Do wybuchu doszło we wtorek 19 marca.
  A którego roku???

  5 27 Odpowiedz
  • 20 mar 2015

   brawo dziękuje redakcjo,ze poprawiłaś dzięki temu mam (-7) juz za to ,ze się czepiam , a nie ma czego:(:(:(

   3 20 Odpowiedz
   • 20 mar 2015

    W jednych z Pana wpisów czytamy, że usuwamy posty w których nas Pan poprawia. Gdy już poprawimy błąd i zostawimy wpis - przeszkadza Panu, że został. Jest Pan wyjątkowo wymagającym forumowiczem. Pozdrawiamy i dziękujemy za wskazanie błędu - dzięki Waszym reakcjom możemy na bieżąco weryfikować trafiające do nas treści.

    16 5 Odpowiedz
  • Anna 20 mar 2015

   17 marca

   4 Odpowiedz
 • 20 mar 2015

  Dzieci wcale nie jadły posiłku w trakcie wybuchu, ponieważ wszystkie zostały wcześniej wyprowadzone ze szkoły... Sprawdźcie zanim coś napiszecie ; )

  11 14 Odpowiedz
  • 20 mar 2015

   Taką informację otrzymaliśmy od straży pożarnej. Jeżeli posiada Pan inną wiedzę na ten temat prosimy o kontakt na redakcja@miasto-info.pl

   14 8 Odpowiedz
 • 20 mar 2015

  Z tego co mi wiadomo gaz ziemny wcale nie jest podłączony w kuchni i nie korzystano z 2 gazów jednocześnie byłoby to paranoją. Butle od wieków były i widocznie musi być na to zezwolenie skoro tak jest.

  10 1 Odpowiedz
 • 20 mar 2015

  Najlepiej zwalić na dyrektora, to zawsze dobry kozioł ofiarny, a może dyrektorka po prostu nie dostała kasy z gminy na dokonanie tych przeróbek, a teraz wszystko na nią można zwalić. No i jakie to wygodne.

  6 10 Odpowiedz
 • lukasz 20 mar 2015

  w budynku w ktorym jest gaz ziemny nie mozna korzystac z butli z gazem. Nie znam szczegolow instalacji, ale mozliwe, ze bylo to sprzecznie z przepisami. A wtedy wina.........

  8 1 Odpowiedz
 • 21 mar 2015

  Widzę że Pani Dyrektor aby się wybronić z kłopotliwej sytuacji sama sobie pisze pozytywne posty o swojej osobie, no naprawdę pozazdrościć takiej postawy. Zero autokrytycyzmu, zero odpowiedzialności, tylko zwalić na poprzedników, gminę i los.

  17 2 Odpowiedz
  • 21 mar 2015

   Może się zmartwisz Pimpku, ale nie jestem dyrektorką z Krzyszkowic, a ty oczywiście wiesz wszystko, zawsze postępujesz prawidłowo i NIGDY w życiu nie popełniłeś ŻADNEGO błędu. Szkoda tylko, że nie zostałeś dyrektorem szkoły w Krzyszkowicach bo przez te parę miesięcy zrobiłbyś już WSZYSTKO !!!!!!

   5 8 Odpowiedz
 • 21 mar 2015

  W zeszłym roku zmieniła się dyrektorka, wcześniej była nią Pani M.R, która nie zmodernizowała nic w szkole, prócz gazu i zakupu kilku sprzętów informatycznych. Kazała płacić za użytkowanie orlika, jak jej światło świeciło w okna to gasiła je, mimo, że ktoś chciał grać. Po jakimś czasie to ustało. Gdy zmieniła się dyrektorka na Panią M.B, szkoła stanęła na nogi. Nowy plac zabaw, parking, różne udogodnienia dla dzieci, niestety nie zdążyła wprowadzić zmian na kuchni. Nie pochodzę ze wsi, nie trzymam nikogo strony, ale obecnie widać bardzo dużą ilość modernizacji, które powinny zostać dawno zrobione. Moje dziecko chodzi do tej szkoły i po tych zmianach na pewno szkoła stanie w końcu w dobrym świetle, a nie jak w poprzednich latach..
  Jedyne co powinno się jeszcze zmienić to Pani w sekretariacie szkoły podstawowej.

  6 15 Odpowiedz
  • 21 mar 2015

   rzeczywiście plac zabaw , parking i różne udogodnienia dla dzieci, ponad bezpieczeństwo - szkoda ,że nie zaczęła od najważniejszego , (a nie od nieważnego) czyli gaz ziemny i zapewne stara instalacja elektryczna do wymiany cóż za próżniactwo nie zadbać o bezpieczeństwo dzieci i użytkowników szkoły na rękach nosić ta panią trzeba toż narobiła wielbić ja trzeba

   6 4 Odpowiedz
  • 28 mar 2015

   Tzn? Co masz na myśli?

   2 Odpowiedz
 • 21 mar 2015

  [cytat=pimpek86]Widzę że Pani Dyrektor aby się wybronić z kłopotliwej sytuacji sama sobie pisze pozytywne posty o swojej osobie, no naprawdę pozazdrościć takiej postawy. Zero autokrytycyzmu, zero odpowiedzialności, tylko zwalić na poprzedników, gminę i los.[/cyt

  Właśnie, trzeba być na 100% pewny żeby oskarżyć publicznie osobę publiczną. Pani dyrektor wydaje się być osobą konkretną i nie sądzę żeby się zajmowała takimi portalami plotkarskimi. Tylko tacy którzy mają za dużo czasu siedzą na takich forach i psują opinię innym, pewnie mając w tym jakiś cel? Dajcie spokój nikt nie chciał tego wybuchu ani żadne instytucje ani żadna pani dyrektor - obecna ani była - ani żadna kucharka. Na pewno ktoś za to odpowie. I ty pimku masz w tej sprawie mało do powiedzenia:-)

  5 8 Odpowiedz
 • lukasz 21 mar 2015

  Pani dyrektor w pierwszej kolejnosci powinna zadbac o bezpieczenstwo i o remont/dostosowanie do obecnych przepisow i standardow szkoly. A nie robic rzeczy na pokaz, jak to wypisuja niektorzy. Moze takich inwestycji na pierwszy rzut oka nie widac i w zasadzie nie ma sie czym pochwalic ale przynajmniej mozna uniknac wypadkow.

  8 2 Odpowiedz
 • lukasz 21 mar 2015

  a jak by sie spalila szkola od starej (jak mowisz) instalacji elektrycznej i byly jakies ofiary to wtedy bys napisal, ze to blacha sprawa. Ci co przezyli moga sie bawic na nowym placu zabaw. No i w sumie dobrze, ze nowy parking bo straz miala gdzie zaparkowac i karawan sie zmiescil obok...

  2 1 Odpowiedz
  • 22 mar 2015

   Nowe place zabaw były dotowane z UE były to dotacje na ten właśnie cel a jak wiadomo nie można ich przeznaczyć na inny np.na remont kuchni. Więc nie wiem o co masz pretensję czy twoim zdanie lepiej byłoby nie starać się o dotację na plac zabaw.

   6 Odpowiedz
 • 21 mar 2015

  A jakby się dziecko zabiło na starym placu zabaw to wtedy byście napisali, że zaczęła od spraw nieważnych a plac zabaw, który jest najważniejszy olała ..................

  1 2 Odpowiedz
 • lukasz 22 mar 2015

  no tak, bo kazdego dnia ktos ginie na placu zabaw, Trzeba jak najszybciej zmodernizowac wszystkie place zabaw. Dlaczego wczesniej ktos na to nie wpladl?

  1 Odpowiedz
 • 22 mar 2015

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
  z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach

   

  § 2. Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek.

  § 3. 1. Jeżeli przerwa w działalności oświatowej szkoły lub placówki trwa co najmniej 2 tygodnie, dyrektor dokonuje kontroli obiektów należących do szkoły lub placówki pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z tych obiektów.

  2. Z ustaleń kontroli sporządza się protokół, który podpisują osoby biorące w niej udział. Kopię protokołu dyrektor przekazuje organowi prowadzącemu.

  Do zasilania urządzeń gazowych może być stosowany gaz płynny w butlach (propan-butan ), pod warunkiem instalowania w jednym mieszkaniu, w warsztacie lub lokalu  użytkowym nie więcej niż dwóch butli, przyłączonych do urządzeń gazowych , o zawartości gazu do 11 kg każda :

  · butle powinny być umieszczone w odległości co najmniej 1,5 m od urządzeń promieniujących ciepło (grzejniki, piece itp.), z wyłączeniem zestawów kuchni gazowych  oraz ogrzewaczy promiennikowych i konwekcyjnych z szafkami na butle,

  · butle należy umieszczać z dala od urządzeń powodujących iskrzenie,

  · butle należy instalować w pozycji pionowej oraz zabezpieczyć przed uderzeniem,    przewróceniem lub przypadkowym przemieszczeniem,

  · temperatura pomieszczeń, w których instaluje się butle nie może przekroczyć 35 C .

  2 Odpowiedz
 • lukasz 22 mar 2015

  ja osobiscie nie mam nic do Pani dyrektor. Uwazam, ze warto sie starac, tym bardziej jezeli do czegos doplacaja, jednak mysle, ze sa rzeczy wazniejsze. A powyzszy post nic nie wnosi, bo to, ze mozna uzywac butli wie kazdy a chodzi o ten konkretny przypadek. Nie twierdze, ze nie mozna bylo, musi sie wypowiedziec ktos znajacy sie na przepisach i to nie na tych cytowanych wyzej a ppoz itp.

  1 5 Odpowiedz
 • 22 mar 2015

  Moim zdaniem nie ma znaczenia kto jest Dyrektorem czy Pani Marysia, Czy Pan Zenek i nie ważne co zrobiła a czego nie zrobiła....
  PATRZCIE NA ZDJĘCIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Kto dopuścił do sytuacji w której w jednym małym pomieszczeniu SĄ CZTERY BUTLE?????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Przecież to normalna BĄBA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Szkołą ZARZĄDZA i za NIĄ ODPOWIADA Dyrektor koniec i kropka.
  I nawet jeśli kuchnię wynajmuje "firma zewnętrzna" to chyba należy kontrolować takie rzeczy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Mam nadzieję, że Pani Dyrektor zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, bo przecież tu chodzi o BEZPIECZEŃSTWO DZIECI !!!!!

  10 Odpowiedz
 • 22 mar 2015

  A co do placu zabaw - to z tego co mi wiadomo to

  misyogi16 napisał/a:

  W zeszłym roku zmieniła się dyrektorka, wcześniej była nią Pani M.R, która nie zmodernizowała nic w szkole, prócz gazu i zakupu kilku sprzętów informatycznych. Kazała płacić za użytkowanie orlika, jak jej światło świeciło w okna to gasiła je, mimo, że ktoś chciał grać. Po jakimś czasie to ustało. Gdy zmieniła się dyrektorka na Panią M.B, szkoła stanęła na nogi. Nowy plac zabaw, parking, różne udogodnienia dla dzieci, niestety nie zdążyła wprowadzić zmian na kuchni. Nie pochodzę ze wsi, nie trzymam nikogo strony, ale obecnie widać bardzo dużą ilość modernizacji, które powinny zostać dawno zrobione. Moje dziecko chodzi do tej szkoły i po tych zmianach na pewno szkoła stanie w końcu w dobrym świetle, a nie jak w poprzednich latach..
  Jedyne co powinno się jeszcze zmienić to Pani w sekretariacie szkoły podstawowej.

  Nowa Pani Dyrektor nie ma z budową placu nic wspólnego !!! Warto to ludziom powiedzieć jasno !!! To,że plac stoi na terenie szkoły, to nie znaczy, że "został załatwiony" przez P. Dyrektor !!!
  Po za tym jak się obejmuje placówkę (prawie rok temu) to najpierw robi się "przegląd" instalacji i urządzeń pod kątem bezpieczeństwa. Sprawdza się umowy i w pierwszej kolejności załatwia się kwestię BEZPIECZEŃSTWA !!!

  11 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Czołowe zderzenie śmieciarki z dostawczakiem. Ten drugi skasowany. Kierowca w szpitalu
Łęki 0

Czołowe zderzenie śmieciarki z dostawczakiem. Ten drugi skasowany. Kierowca w szpitalu

Na granicy miejscowości Łęki i Trzemeśnia czołowo zderzyła się śmieciarka z samochodem dostawczym. Kierowca tego drugiego trafił do szpitala Do wypadku doszło dzisiaj przed południem. Dyżurny SKKP PSP w Myślenicach do działań zadysponował zastępy JRG oraz OSP Droginia i Trzemeśnia. Zniszczony samochód dostawczy całkowicie blokował przejazd drogą p...

Dobry moment na zakup OKIEN do domu
Biznes 0

Dobry moment na zakup OKIEN do domu

Jak to zwykle bywa, na wiosnę rusza sezon robót budowlanych. Wystarczy krótka przejażdżka po okolicy i nie sposób przegapić sporej liczby rozpoczętych i niezakończonych budów W ciągu ostatnich kilku lat nowe domy jednorodzinne powstawały jak grzyby po deszczu. To zasługa boomu gospodarczego, który wiosną tego roku został czasowo zamrożony z powodu...

Za szybcy jadą jak wściekli. Tylko w tym tygodniu prawo jazdy straciło 7 kierowców
Drogi 5

Za szybcy jadą jak wściekli. Tylko w tym tygodniu prawo jazdy straciło 7 kierowców

Najczęściej za zbyt szybką jazdę, a w dwóch przypadkach za „popełnienie rażących wykroczeń”. Jakich? Sprawę wyjaśnia policja Pierwsze interwencja, która zakończyła się zatrzymanie uprawnień miała miejsce w sobotę 16 maja w Borzęcie, kiedy policjanci zatrzymali do kontroli 57-letniego kierowcę. Jak się okazało ten przekroczył dozwoloną w obszarze z...

Kto pomoże przedsiębiorcom? Samorządowcy składają interpelacje, deklaracje i obietnice
Polityka 14

Kto pomoże przedsiębiorcom? Samorządowcy składają interpelacje, deklaracje i obietnice

Radny powiatowy i zarazem sekretarz gminy Myślenice Robert Pitala (PiS) oczekuje od starosty i zarządu powiatu konkretnych i wymiernych działań ratujących lokalnych przedsiębiorców.  Starosta odpowiada m.in. o wnioskach złożonych do PUP-u i podsumowuje, że powiat nie ma kompetencji do pomocy przedsiębiorcom w zakresie umorzenia lub obniżenia podat...

Czołówka, wypadek motocyklisty w lesie i staranowane ogrodzenie
Region 1

Czołówka, wypadek motocyklisty w lesie i staranowane ogrodzenie

Siepraw, Lubień i Tokarnia - w tych trzech miejscowościach w niedzielę wzywano strażaków do pomocy Przed godziną 14 wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu w Sieprawiu. Samochód osobowy wypadł poza jezdnię, uderzył w słup oświetleniowy i staranował ogrodzenie prywatnej posesji. Kierowca doznał obrażeń. Do drugiego wypadku, czołowego zderzenia dwóch samoch...