Kultura

Za nami 3 dni Festiwalu Folkloru [WIDEO]

Za nami 3 dni Festiwalu Folkloru [WIDEO]

Mieszanina kultur, barw, dźwięków – tak do późnych godzin wieczornych przez ostatnie dni wyglądał myślenicki Rynek

 

Na początek koncert Muzyka Świata, jako preludium zapowiadające wydarzenia piątkowe, czyli Ceremonię Otwarcia Festiwalu. W takiej atmosferze mija festiwal Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Wśród gości specjalnych, którzy zainaugurowali II edycję festiwalu znaleźli się m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz eurodeputowana do Parlamentu Europejskiego Róża Thun. Natomiast w sobotę zasmakowaliśmy tradycyjnych przysmaków z różnych stron świata, by potem w barwnym korowodzie ruszyć ulicami Myślenic.

Przybyli na myślenicki rynek mieszkańcy miasta oraz turyści z całej Polski mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym koncercie – Ceremonii Otwarcia Festiwalu. W tym roku całość rozpoczynało widowisko muzyczno-taneczne, którego reżyserem był Andrzej Starowicz. Choreograf z grupą taneczną szkoły tańca JDC Studio, tancerzami You Can Dance, Got to Dance i Mam Talent, zabrał nas w podróż po różnych rodzajach muzyki. Do wspólnego tańca zaproszono również przybyłych na festiwal artystów, co sprawiło, że widowisko stało się różno kulturową mozaiką.

Część oficjalną rozpoczęło przemówienie Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy. Cieszę się, że festiwal tak się rozwija już w drugiej edycji. Już w zeszłym roku nie miałem wątpliwości, że województwo małopolskie powinno objąć patronatem to wydarzenie – powiedział Marek Sowa.  Tegoroczna Ceremonia Otwarcia Festiwalu zaskoczyła nawet samego dyrektora festiwalu Piotra Szewczyka, który został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis - przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po części oficjalnej sceną zawładnęły zespoły, które zaprezentowały przygotowane specjalnie na tę okazję programy artystyczne. Mieszanina kultur, barw, dźwięków – tak do późnych godzin wieczornych wyglądał myślenicki rynek. Podczas koncertu zobaczyliśmy zespoły z Czarnogóry, Indonezji, Pakistanu, Cypru, Irlandii, Tajwanu, Meksyku, Turcji, Północnej Osetii i Republiki Południowej Afryki. Ostatnim akcentem inauguracji był koncert Orkiestry Św. Mikołaja.

 Tanecznym krokiem weszliśmy w trzeci dzień festiwalu. W sobotę od rana w Małopolskiej Szkole Gościnności roznosił się zapach przeróżnych kulinarnych przysmaków. Międzynarodowi goście przygotowali charakterystyczne dla swoich kultur przekąski, których można było spróbować w trakcie „Taste of World. Spróbuj świata”. Podczas degustacji, nie tylko zmysły smakowe zostały zaspokojone. Zespoły z Tajwanu, Pakistanu i RPA zaprezentowały krótkie programy artystyczne.

 Wisienką na torcie tego dnia był korowód. Wzięło w nim udział blisko tysiąc osób – artyści, mieszkańcy Myślenic i turyści z całej Polski.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem potrwają do 10 lipca. W tym czasie artyści wystąpią w Miechowie, Suchej Beskidzkiej, Dobczycach, Wolbromiu, Wadowicach, i kilku innych miastach w Małopolsce. W niedzielę zakończy się pierwsza część festiwalu. Zagraniczne grupy odwiedzą Miechów, gdzie poprowadzą korowód, który ruszy zaraz po zakończeniu Mszy Świętej. Koncert Finałowy odbędzie się na myślenickiej scenie o 18.00.

Powiązane tematy

Komentarze (6)

Zobacz więcej

Muzeum Niepodległości otwarte nocą
Kultura 0

Muzeum Niepodległości otwarte nocą

Noc Muzeów to okres w którym placówki otwarte są do późnych godzin nocnych. Co w tym roku mieszkańcom zaoferowało Muzuem Niepodległości?   Obchody Nocy Muze...