Kultura

Za nami 3 dni Festiwalu Folkloru [WIDEO]

Mieszanina kultur, barw, dźwięków – tak do późnych godzin wieczornych przez ostatnie dni wyglądał myślenicki Rynek

 

Na początek koncert Muzyka Świata, jako preludium zapowiadające wydarzenia piątkowe, czyli Ceremonię Otwarcia Festiwalu. W takiej atmosferze mija festiwal Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Wśród gości specjalnych, którzy zainaugurowali II edycję festiwalu znaleźli się m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz eurodeputowana do Parlamentu Europejskiego Róża Thun. Natomiast w sobotę zasmakowaliśmy tradycyjnych przysmaków z różnych stron świata, by potem w barwnym korowodzie ruszyć ulicami Myślenic.

Przybyli na myślenicki rynek mieszkańcy miasta oraz turyści z całej Polski mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym koncercie – Ceremonii Otwarcia Festiwalu. W tym roku całość rozpoczynało widowisko muzyczno-taneczne, którego reżyserem był Andrzej Starowicz. Choreograf z grupą taneczną szkoły tańca JDC Studio, tancerzami You Can Dance, Got to Dance i Mam Talent, zabrał nas w podróż po różnych rodzajach muzyki. Do wspólnego tańca zaproszono również przybyłych na festiwal artystów, co sprawiło, że widowisko stało się różno kulturową mozaiką.

Część oficjalną rozpoczęło przemówienie Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy. Cieszę się, że festiwal tak się rozwija już w drugiej edycji. Już w zeszłym roku nie miałem wątpliwości, że województwo małopolskie powinno objąć patronatem to wydarzenie – powiedział Marek Sowa.  Tegoroczna Ceremonia Otwarcia Festiwalu zaskoczyła nawet samego dyrektora festiwalu Piotra Szewczyka, który został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis - przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po części oficjalnej sceną zawładnęły zespoły, które zaprezentowały przygotowane specjalnie na tę okazję programy artystyczne. Mieszanina kultur, barw, dźwięków – tak do późnych godzin wieczornych wyglądał myślenicki rynek. Podczas koncertu zobaczyliśmy zespoły z Czarnogóry, Indonezji, Pakistanu, Cypru, Irlandii, Tajwanu, Meksyku, Turcji, Północnej Osetii i Republiki Południowej Afryki. Ostatnim akcentem inauguracji był koncert Orkiestry Św. Mikołaja.

 Tanecznym krokiem weszliśmy w trzeci dzień festiwalu. W sobotę od rana w Małopolskiej Szkole Gościnności roznosił się zapach przeróżnych kulinarnych przysmaków. Międzynarodowi goście przygotowali charakterystyczne dla swoich kultur przekąski, których można było spróbować w trakcie „Taste of World. Spróbuj świata”. Podczas degustacji, nie tylko zmysły smakowe zostały zaspokojone. Zespoły z Tajwanu, Pakistanu i RPA zaprezentowały krótkie programy artystyczne.

 Wisienką na torcie tego dnia był korowód. Wzięło w nim udział blisko tysiąc osób – artyści, mieszkańcy Myślenic i turyści z całej Polski.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem potrwają do 10 lipca. W tym czasie artyści wystąpią w Miechowie, Suchej Beskidzkiej, Dobczycach, Wolbromiu, Wadowicach, i kilku innych miastach w Małopolsce. W niedzielę zakończy się pierwsza część festiwalu. Zagraniczne grupy odwiedzą Miechów, gdzie poprowadzą korowód, który ruszy zaraz po zakończeniu Mszy Świętej. Koncert Finałowy odbędzie się na myślenickiej scenie o 18.00.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Samanta Rigerr 6 lip 2015

  Najważniejsze że tekst zawiera informacje że Marek Sowa i Róża Thun byli na festiwalu, tak jakby kogokolwiek ich obecność interesowała.

  10 12 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 7 lip 2015

   najwazniejsze zeby hejtowac bo masz tak smutne zycie ze zawsze komus dowalic

   15 6 Odpowiedz
 • 7 lip 2015

  Jaki jest tytul tej melodi?? jest piękna!!!!proszę o jakieś info

  1 Odpowiedz
 • 21 lip 2015

  dziękuje :)

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”
Kultura 3

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”

Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Bogna Becker wróciła ze swoją twórczością do Myślenic po 15 latach przerwy, mimo że na co dzień mieszka i pracuje w Drogini Jej prace zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Wernisaż był inauguracj...

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści
Kultura 0

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści

„Most Zamiast Murów - Artystyczne Przełamywanie Barier”. „ODDŹWIĘK” to hasło trwających na Zarabiu XXII Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w których każdy może wziąć udział Od 15 lipca w Myślenicach trwają XXII Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne dla artystów profesjonalnych oraz XIX Europejskie Warsztaty Plastyczne dla dzieci i młodzieży....

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach
Dobczyce 0

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach

„Kino w dobrym klimacie” to cykl plenerowych projekcji filmowych, które przez całe lato odbywać się będą na Staromiejskim Wzgórzu w Dobczycach Tegoroczny cykl filmowy rozpoczął seans filmu „Sugar Man”. Poza wspomnianym dokumentem, amatorzy plenerowych pokazów zobaczą m.in. komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?”, „Wszystko za życie” („Into the Wil...