Kultura

Za nami 3 dni Festiwalu Folkloru [WIDEO]

Mieszanina kultur, barw, dźwięków – tak do późnych godzin wieczornych przez ostatnie dni wyglądał myślenicki Rynek

 

Na początek koncert Muzyka Świata, jako preludium zapowiadające wydarzenia piątkowe, czyli Ceremonię Otwarcia Festiwalu. W takiej atmosferze mija festiwal Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Wśród gości specjalnych, którzy zainaugurowali II edycję festiwalu znaleźli się m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz eurodeputowana do Parlamentu Europejskiego Róża Thun. Natomiast w sobotę zasmakowaliśmy tradycyjnych przysmaków z różnych stron świata, by potem w barwnym korowodzie ruszyć ulicami Myślenic.

Przybyli na myślenicki rynek mieszkańcy miasta oraz turyści z całej Polski mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym koncercie – Ceremonii Otwarcia Festiwalu. W tym roku całość rozpoczynało widowisko muzyczno-taneczne, którego reżyserem był Andrzej Starowicz. Choreograf z grupą taneczną szkoły tańca JDC Studio, tancerzami You Can Dance, Got to Dance i Mam Talent, zabrał nas w podróż po różnych rodzajach muzyki. Do wspólnego tańca zaproszono również przybyłych na festiwal artystów, co sprawiło, że widowisko stało się różno kulturową mozaiką.

Część oficjalną rozpoczęło przemówienie Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy. Cieszę się, że festiwal tak się rozwija już w drugiej edycji. Już w zeszłym roku nie miałem wątpliwości, że województwo małopolskie powinno objąć patronatem to wydarzenie – powiedział Marek Sowa.  Tegoroczna Ceremonia Otwarcia Festiwalu zaskoczyła nawet samego dyrektora festiwalu Piotra Szewczyka, który został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis - przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po części oficjalnej sceną zawładnęły zespoły, które zaprezentowały przygotowane specjalnie na tę okazję programy artystyczne. Mieszanina kultur, barw, dźwięków – tak do późnych godzin wieczornych wyglądał myślenicki rynek. Podczas koncertu zobaczyliśmy zespoły z Czarnogóry, Indonezji, Pakistanu, Cypru, Irlandii, Tajwanu, Meksyku, Turcji, Północnej Osetii i Republiki Południowej Afryki. Ostatnim akcentem inauguracji był koncert Orkiestry Św. Mikołaja.

 Tanecznym krokiem weszliśmy w trzeci dzień festiwalu. W sobotę od rana w Małopolskiej Szkole Gościnności roznosił się zapach przeróżnych kulinarnych przysmaków. Międzynarodowi goście przygotowali charakterystyczne dla swoich kultur przekąski, których można było spróbować w trakcie „Taste of World. Spróbuj świata”. Podczas degustacji, nie tylko zmysły smakowe zostały zaspokojone. Zespoły z Tajwanu, Pakistanu i RPA zaprezentowały krótkie programy artystyczne.

 Wisienką na torcie tego dnia był korowód. Wzięło w nim udział blisko tysiąc osób – artyści, mieszkańcy Myślenic i turyści z całej Polski.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem potrwają do 10 lipca. W tym czasie artyści wystąpią w Miechowie, Suchej Beskidzkiej, Dobczycach, Wolbromiu, Wadowicach, i kilku innych miastach w Małopolsce. W niedzielę zakończy się pierwsza część festiwalu. Zagraniczne grupy odwiedzą Miechów, gdzie poprowadzą korowód, który ruszy zaraz po zakończeniu Mszy Świętej. Koncert Finałowy odbędzie się na myślenickiej scenie o 18.00.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Samanta Rigerr 6 lip 2015

  Najważniejsze że tekst zawiera informacje że Marek Sowa i Róża Thun byli na festiwalu, tak jakby kogokolwiek ich obecność interesowała.

  10 12 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 7 lip 2015

   najwazniejsze zeby hejtowac bo masz tak smutne zycie ze zawsze komus dowalic

   15 6 Odpowiedz
 • 7 lip 2015

  Jaki jest tytul tej melodi?? jest piękna!!!!proszę o jakieś info

  1 Odpowiedz
 • 21 lip 2015

  dziękuje :)

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Na Dolnym Przedmieściu Mikołaj przychodzi do strażnicy
Myślenice 0

Na Dolnym Przedmieściu Mikołaj przychodzi do strażnicy

Mikołaj w OSP Dolne Przedmieście odwiedził najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy Do jednostki OSP Myślenice Dolne Przedmieście przybył święty Mikołaj. Na gościa czekały niecierpliwie dzieci. Rozmawiał z nimi, zachęcał, aby były grzeczne i słuchały rodziców.  Jak co roku, wręczył prezenty każdemu dzieciakowi. Kiedy nadeszła chwila rozstania, bo go...

Andrzej Słonina zasłużony dla powiatu. "Życzę Państwu radnym jak najwięcej zgody"
Kultura 3

Andrzej Słonina zasłużony dla powiatu. "Życzę Państwu radnym jak najwięcej zgody"

Andrzej Słonina został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego”. - Jeżeli jest zgoda w radzie powiatu, gminy czy sołeckiej to łatwiej jest cokolwiek wspólnie zrobić i łatwiej cieszyć się z owoców tej pracy - mówił odbierając wyróżnienie Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Myślenickiego w dniu 26 listopada Andrzej Słonina odebrał z...

Rynek sercem miasta
Archiwalne Myślenice 7

Rynek sercem miasta

Rynek z lat 60. ubiegłego wieku starsi mieszkańcy wspominają jako miejsce wyjątkowo osobliwe, przez które prowadziła nie tylko komunikacja samochodowa, ale również jako punkt spotkań i wymiany poglądów Centrum miasta. Rynek z lat 60. ubiegłego wieku – fragment północny. Starsi mieszkańcy wspominają główny plac miasta jako miejsce wyjątkowo osobliw...

Strażniczka pamięci
Historia Lekkostrawna 0

Strażniczka pamięci

Przemijanie nie musi oznaczać zapomnienia. Zabytkowe nagrobki są niszczone i usuwane. Wraz z nagrobkami znikają imiona i nazwiska dawnych mieszkańców Myślenic. Nieco inaczej było z Basią Przestępując próg cmentarnej bramy przy kościółku pod wezwaniem św. Jakuba, wkraczamy na ziemię, która już od dawna przestała należeć do żywych. Jest to przestr...

Wróble smażone
Historia Lekkostrawna 4

Wróble smażone

Skoro znalazły miejsce w książce kucharskiej, musiały często gościć na polskich stołach. I faktycznie tak było. Pozostaje zadać pytanie - dlaczego? Dlaczego poświęcano tak wiele wysiłku, aby pozyskać symboliczną ilość mięsa? Odpowiedź jest prosta i dość typowa dla XIX i początku XX wieku… przez głód! Historia lekkostrawna to najzwięźlej rzecz ujmu...