Miasto

Koniec z korkami? Trwa przebudowa ul. Słowackiego i wyjazdu ze Słonecznej

Koniec z korkami? Trwa przebudowa ul. Słowackiego i wyjazdu ze Słonecznej

Ruch w tej części miasta ma upłynnić nowy most, który starostwo buduje nad Bysinką. Ze Słonecznej będziemy mogli skręcać wyłącznie w prawo

Most powstaje nad Bysinką na wysokości ul. Żwirki i Wigury w miejscu kładki dla pieszych. 

Wyjeżdżając z ul. Słonecznej będziemy mogli skręcić wyłącznie w prawo w ul. Słowackiego, a do zawracania w kierunku świateł służyć będzie nowy most.  Ma to zmniejszyć korki powstające na Słonecznej w chwili, gdy samochody wjeżdżają na most łączący dwie nitki ul. Słowackiego. Prosto ze Słonecznej będą mogły jechać wyłącznie busy i autobusy. 

Nowy most będzie miał długość 15 m, szerokość od 8,4 do 12,3 m. Powstanie na nim także przejście dla pieszych, a istniejąca kładka zostanie zlikwidowana. 

Do tej pory rozebrano stalową kładkę dla pieszych/ Po obu stronach Bysinki wykonywane są roboty ziemne, wiercone i betonowane są pale. Będą one następnie zwieńczone oczepami żelbetowym, które wraz ze ściankami będą stanowiły przyczółki nowego mostu. Do istniejącego mostu dobudowane zostanie skrzydło nowego mostu, które pozwoli na zwiększenie promienia skrętu przy wjeździe na most z prawobrzeżnej części ul. J. Słowackiego i wykonanie chodnika dla pieszych.

Inwestycja realizowana jest ze środków rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa i środków Powiatu Myślenickiego. Ogólna wartość robót wynosi: 1 277 278,69 zł brutto, w tym: z uzyskanego dofinansowania: 638 639,00 zł brutto, z udziału własnego: 638 639,69 zł brutto.

 

Prace potrwają do 30 września 2015 roku. 

 

Powiązane tematy

Komentarze (29)

 • 24 lip 2015

  Rozumiem ze zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania sie w obu kierunkach miedzy mostkami.

  62 2 Odpowiedz
 • 24 lip 2015

  Nie chcę być pesymistą, ale trudno mi sobie wyobrazić kierowców, wpuszczających kopcące busy, czy autobusy przed siebie. Zakaz zatrzymywania w tym miejscu, powinien być ustawiony już dawno temu.

  19 7 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 24 lip 2015

  ile buso/autobusow wyjezdza na raz ze slonecznej? 2?

  16 5 Odpowiedz
 • Mariusz Marioosz 24 lip 2015

  Dlaczego zawracających na światłach będzie więcej?Samochody jadące południową nitką Słowackiego i chcące skręcić w Słoneczną będą to robić na mostku który istnieje.To jadący od Dekady nie będą mogli jechać na niego na wprost,ale jadący od Borzęty jak i od centrum będą mogli na niego wjeżdżać.

  13 4 Odpowiedz
 • 25 lip 2015

  Wszyscy wymieniają mostek koło Dekady jako problem korków w tym rejonie, a nikt nie zastanowi się nad zachowaniem samych ludzi, którzy w wielkiej części przyczyniają się do powstawania tych korków. Przykład - jadę od strony dekady ulicą Słoneczną, chcę dojechać do Dobczyc. Już na wysokości ulicy Armii Krajowej napotykam korek na jakieś 15-20 pojazdów w stronę skrzyżowania z ulicą Słowackiego. Jadę dalej. Oczywiście mostek, mieszczący jakieś 4-5 samochodów osobowych również zakorkowany. Jakimś cudem udaje mi się na niego wjechać, przede mną stoją 3 pojazdy, wszystkie mają włączony lewy kierunkowskaz. Z prawej strony oraz z naprzeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd, więc spokojnie mogą opuścić mostek. Czemu tego nie robią? Prawy pas jest zajęty aż do wysokości mostku, natomiast na lewym pasie jest tylko jeden pojazd. Czemu nie skręcą na lewy pas? Myślę sobie, ok, może jakimś cudem wszystkie 3 pojazdy chcą wjechać na Zakopiankę w kierunku Stróży, więc muszą zająć prawy pas. Co się okazuje potem? Jeden pojazd pojechał do biedronki, dwa kolejne w kierunku Osieczan.

  I tu jest problem - ludzie sami blokują ten mostek. Zamiast wjechać na lewy pas i potem zmienić na prawy, a jest na to bardzo dużo miejsca, kilkaset metrów, wolą stać na tym mostku i czekać, aż będzie można wjechać na prawy pas, żeby potem się ,,nie męczyć'' ze zmianą pasa ruchu, bo ten manewr ich przerasta. Podobnie pod samą dekadą - wiadomo, że zaparkować pod dekadą w godzinach szczytu graniczy z cudem, a ludzie jednak pchają się tymi samochodami pod same drzwi, blokują przy tym nie tylko parking przy Dekadzie, ale i Słoneczną. A obok jest tyle uliczek, gdzie po wprowadzeniu płatnego parkowania po 2 godzinach są pustki. Ale przejście 200 metrów to zbyt duży wysiłek, po co się męczyć...

  Sam pomysł budowy nowego mostu uważam za dobry, ale nie do końca przemyślany organizacyjnie. Tak jak pisali poprzednicy, uważam, że stary mostek, sprawiający teraz tyle problemów, powinien zostać przemianowany na jednokierunkowy z dwoma pasami ruchu - jeden do jazdy na wprost w stronę dekady, drugi do zawracania, podobnie jak to jest przy Carrefourze, tyle że w odwrotnym kierunku. Na ulicy Słowackiego w kierunku Rynku obowiązkowy zakaz parkowania, tak, aby w końcowej fazie lewy pas służył tym wjeżdżającym na nowy mostek, a prawy pas jadącym dalej w stronę centrum. Moim zdaniem pozostawienie starego mostku tylko dla autobusów i busów mija się z celem, gdyż ,,Dworzec'' przy Dekadzie to nie Dworzec Główny w Krakowie - nie ta skala.

  11 3 Odpowiedz

Zobacz więcej