Myślenice

Udało się. Po dwóch i pół roku mieszkańcy doczekali się bezpiecznego przejścia

Udało się. Po dwóch i pół roku mieszkańcy doczekali się bezpiecznego przejścia
Na bezpieczne przejście przez ul. Sobieskiego mieszkańcy pobliskich bloków czekali 2,5 roku.

Oznakowane, oświetlone i podzielone wysepką przejście dla pieszych powstało na ul. Sobieskiego w Myślenicach. Mieszkańcy sygnalizowali na naszych łamach potrzebę jego budowy od 2018 roku

Przekraczanie prędkości przez kierowców i parkowanie samochodów w niedozwolonych miejscach, to nie jedyny problem mieszkańców ul. Sobieskiego. Od przeszło dwóch i pół roku zwracali uwagę samorządowców na brak przejścia dla pieszych i chodnika, do którego mogłoby prowadzić. Mieszkańcy byli zmuszeni chodzić więc… między jadącymi samochodami.

Po raz pierwszy publicznie potrzebę budowy przejścia w tym miejscu sygnalizowali podczas debaty społecznej, zorganizowanej przez policję w maju 2018 roku.

Jak się wówczas okazało, wspomniana ulica jest niekwestionowanym liderem pod względem powiadomień nanoszonych przez mieszkańców na policyjną Krajową Mapę Zagrożeń. Dominuje tu przekraczanie dozwolonej prędkości i nieprawidłowe parkowanie. Szybkiej jeździe na tym odcinku sprzyja nachylenie jezdni (7%) i jej szerokość (ok. 8 metrów). Mimo, że obowiązuje tu ograniczenie do 50 km/h, niejednokrotnie kierowcy znajdujący się na dole - tuż przed wjazdem do miasta, mają na liczniku 75 km/h i więcej.

Problem narastał miesiącami

Te czynniki oraz brak przejścia dla pieszych przy nowo powstałych blokach, wpływały na poczucie zagrożenia u mieszkańców, dlatego ci domagali się stworzenia bezpiecznego przejścia dla pieszych.

Kiedy kilka lat temu modernizowano nawierzchnię, pasów już nie odmalowano. Do tej pory te znajdowały się na początku drogi; w pobliżu „Domu Greckiego” i na drugim jej końcu - przy stacji paliw. Jedne od drugich dzieliła odległość niespełna kilometra.

Za każdym razem, kiedy mieszkańcy nowych bloków (jest ich około 250) decydowali się na przejście przez ulicę - na chodnik, ryzykowali potrącenie. „Droga jest szeroka, auta jadą w dwóch kierunkach z dużą prędkością. Te z dołu, żeby pokonać wzniesienie, a te z góry nabierają prędkości z każdym metrem. My, aby znaleźć się na chodniku po drugiej stronie, musimy szukać luki między nimi”opowiadała nam jedna z mieszkanek nowych bloków, którą spotkaliśmy na miejscu.

Podczas zorganizowanej w 2018 roku przez policję debaty, pojawiła się koncepcja budowy przejścia dla pieszych wraz z wyspą, tzw. azylem na środku drogi. Przedstawiciele Zarządu Dróg Powiatowych, wydziału komunikacji i policji podkreślali, że przejście musi spełniać określone wymogi. Jednym z podstawowych jest to, że nie może prowadzić na pobocze, a tak było w przypadku ul. Sobieskiego, bowiem chodnik znajdował się tylko po jednej stronie.

W pisemnej odpowiedzi na interpelację jednego z radnych z ubiegłego roku, starosta podkreślał, że budowę przejścia w tym miejscu komplikuje nachylenie terenu, ograniczona widoczność, liczne zjazdy do posesji oraz brak poszanowania przepisów ruchu drogowego przez kierujących w zakresie ograniczenia prędkości i parkowania. 

"W tych warunkach wykonanie typowego przejścia dla pieszych może być wbrew pozorom, przyczyną pogorszenia bezpieczeństwa"przekonywał Józef Tomal (FZM).

Jednak się udało. Bez dotacji i za swoje

W maju tego roku przedstawiciele starostwa informowali, że złożyli wniosek do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego o dofinansowanie zadania „Przejście z azylem i aktywnym oświetleniem w pasie drogi K1967 – ulicy Sobieskiego w m. Myślenice” ramach „Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020” starając się o dotację w wysokości 80 tys. zł. Wartość budowy bezpiecznego przejścia szacowali wówczas na ok. 100 tys. zł, a pozostałe 20 tys. miało pochodzić z kasy powiatu.

Ostatecznie projekt nie znalazł się na liście wniosków, którym przyznano dofinansowanie. Jak informuje kierownik wydziału promocji, strategii i funduszy europejskich starostwa Halina Kustosz–Miśko: „Zdecydowano o realizacji tego projektu ze środków pochodzących w całości z budżetu powiatu myślenickiego”.

Prace trwały od listopada i zakończyły się na początku tego tygodnia. Zakres robót obejmował m.in. ustawienie znaków, montaż lamp ostrzegawczych i oświetlenia, budowę wyspy tzw. azylu z nawierzchnią z kostki betonowej, chodnik i namalowanie pasów. Całość kosztowała ok. 160 tys. zł.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 23 gru 2020

  Bezpieczne bedzie wtedy kiedy kierowcy będą uwazac i respektowac prędkośc.

  36 8 Odpowiedz
 • OKOKI 23 gru 2020

  W Myślenicach jest jeszcze wiele miejsc gdzie by się przejście dla pieszych przydało a go nie ma. Np .idąc z mostu na Bysince koło przystanku busów na Słowackiego, jadą na łeb na szyje . Dużo ludzi tam przez ulicę przechodzi.

  12 23 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 24 gru 2020

  Od nie da się po skrzyżowanie i to w 2.5 roku! Nasze władze nie przestają zadziwiać... Za 5 kolejnych może będą parkingi, za 10 busy a za 123 kolej. Życzę nam wszystkim z okazji świąt samorządowców którzy dostrzega potrzeby mieszkańców i będą predcy w dzialaniu

  21 17 Odpowiedz
  • 24 gru 2020

   "W tych warunkach wykonanie typowego przejścia dla pieszych może być wbrew pozorom, przyczyną pogorszenia bezpieczeństwa" – przekonywał Józef Tomal (FZM). Tyle lat przekonywał, że przejście jest bez sensu, a teraz zlecił i to bez dotacji? Bardzo wiarygodne mamy władze.

   38 21 Odpowiedz
   • 24 gru 2020

    Ciebie kolego to dziwi ? Przecież od dłuższego czasu starostwo powiatowe i jego działania budzi politowanie i śmiech rozpaczy na twarzach mieszkańców 😂 oni już sami się gubią w tych sowich zeznaniach. Raz się nie da a za chwile jednak się da, raz droga jest gminy a za chwile jednak powiatu 😂 cyrk na kółkach ! A najbardziej w tym wszystkim cierpią mieszkańcy...

    46 24 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 gru 2020

  Też bym chciał żeby tego typu procedury nie trwały latami, w tym kraju zawsze biurokracja była górą. Tym niemniej różnica w stanie i jakości dróg powiatowych a gminnych jest nader widoczna. Żeby nie było to gołosłowne, chętnie widziałbym statystyki co do kilometrów wyremontowanych dróg w ciągu roku przez powiat, a przez gminę. Śmiem twierdzić, że wynik porównania byłby druzgocący, zresztą większość dróg gminnych zrobiono za 'ostrego', zaś to co zostało czeka widocznie na lepszy czas. Dodam tylko, że proszono choćby gminę o prostą pomoc wyrządzoną przez wodę tego lata, szkody jak dotąd nie wyrównane, tego się nie zapomina. Gdyby to była droga któregoś radnego z PiSu lub jego rodziny śmiem twierdzić że zrobiono by w oka mgnieniu, tak jak asfalt pod dom Beatki. Gmina w sprawie dróg stoi STOI; powiat - wolno w stosunku do oczekiwań, lecz swoje robi.

  23 57 Odpowiedz
  • 26 gru 2020

   Hahahahaha co powiat robi? 😂😂😂😂 większych nierobów na ziemi myślenickiej od dekad nie było. I wszedzie dopiero gmina musi interweniować aby powiat łaskawie chwycił się roboty!

   Skąd ty się urwałeś? Weźcie się tam do roboty w koncu a nie kompromituj się takimi komentarzami 😂😂

   48 19 Odpowiedz
   • 26 gru 2020

    Ach te nieroby! Cały czas na złość gminie remontują drogi, szkoły, szpital. Na złość gminie wybudowali ronda i teraz trzeba się męczyć z nadawaniem nazw. A najgorsze jest to, że cały czas trzeba siać propagandę. Na chwilę nie dadzą odpocząć. I to jest cała interwencja gminy. No cóż, taka praca TomeLa, Bolka i nowych nicków a wszyscy w jednym.
    Na szczęście mieszkańcy powiatu nie są ślepi. Wesołych Świąt!

    22 46 Odpowiedz
    • 26 gru 2020

     Od 11 lat pisze na tym forum i do mnie jakieś żale kierujesz że niby nowy jestem? 😂 tak jak wyremontowali drogę na Chełm😂 dopóki zrypki od wojewody nie dostali to udawali, że droga nie jest powiatu a dzisiaj remontują bo jednak jest powiatu😂
     Z Sobieskiego to samo, od lat ludzie prosili, powiat nawet z tego co pamietam twierdził że tam nie będzie żadnych pasów bo to....niebezpieczne 😂 a jak ich gmina z p. Sudrem i Pitalą zaczęła cisnąć to nagle pasy się pojawiły 😂
     Fakty są takie, że gdyby nie gmina to powiat nic by kompletnie nie robił a o swoje nieróbstwo oskarżyłby.....gminę 😂

     Mieszkańcy powiatu to doskonale widzą i zdają sobie sprawę ze najwyższa pora aby przewietrzyć powiat z zasiedziałego betonu :) również życzę wesołych świat i zapału do pracy na rzecz mieszkańców!

     46 22 Odpowiedz
     • 26 gru 2020

      Nie wiedziałam, że wojewoda daje zrypki... A swoją drogą, to z jakiej opcji jest i na czyją korzyść będzie działać?
      Temat Sobieskiego wałkowany jak zwykle. A co z resztą powiatu? W jakich kwestiach ta gmina tak prężnie działała (bo nie w swojej, oczywiście oprócz płatnych parkingów)?
      "Fakty są takie, że gdyby nie gmina to powiat nic by kompletnie nie robił"...- Poproszę o konkrety dotyczące nieróbstwa w całym powiecie. Czas sobie przewietrzyć betonową pamięć Bolku i otworzyć oczy. Sama propaganda (na którą idzie masa gminnej kasy) nie wystarczy.
      To tyle w temacie, bo betonowego szablonu nie będę kruszyć, szkoda czasu.

      18 50 Odpowiedz
      • 27 gru 2020

       Unikanie remontu swojej drogi na Chełmie czy udawanie że nie ma problemu na Sobieskiego to faktycznie efekt ciężkiej wytężonej pracy tych z powiatu 😂 a nie sorry wyremontowali parkową dla czaskowskiego 🙈

       Gdyby gmina ich nie cisnęła to w życiu by nie ruszyli z tymi remontami i pisz co chcesz ale takie są fakty.

       A tak z innej beczki, to co zrobili w walce z COVID? Bo z tego co piszą to chwalą się tym że rząd im dał pieniądze 😂 co zrobili w walce ze smogiem chociażby? Cisza w eterze....
       mógłbym tak wymieniać i wymieniać tylko szkoda mi po prostu czasu...zamiast współpracować to utrudniają wszystko i uprawiaj te swoje gierki polityczne kosztem mieszkańców.

       Co do taniej POpulistycznej propagandy (i wydawania na nią publicznych a wiec NASZYCH pieniędzy) to dowiedz się kto sponsoruje ten żenujący ekspres (pisany przez pracownika/ów powiatu), którego nawet za darmo ludzie ze sklepów nie chcą brać 😂

       35 13 Odpowiedz
       • 27 gru 2020

        A ile gminę kosztuje GAZETA MYŚLENICKA, ITV, GONIEC MYŚLENICKI, MYŚLENICKA 24??? Czyż to nie są publiczne pieniądze?

        13 37 Odpowiedz
        • 27 gru 2020

         Czekaj, czekaj ty serio porównujesz gazetę myslenicka która jest od dekad na naszym rynku do opłacanego z naszych pieniędzy, przepełnionego propaganda strzępku papierów z powiatu (bo Gazeta to nie jest) który jest rozrzucany niczym reklamy po sklepach? 😂😂😂 hahahaha nokaut 😂😂

         34 14 Odpowiedz
         • 27 gru 2020

          Nokaut??? Widzę, że brak konkretnego argumentu i rzetelnych odpowiedzi. No cóż, propaganda pseudo sukcesów musi działać.
          Nie ma co dyskutować.

          14 23 Odpowiedz
  • 27 gru 2020

   Biurokracja tu nic nie blokowała, tylko lewaki uparte.

   25 13 Odpowiedz
 • 25 gru 2020

  Takie przejście z wyspa lub z sygnalizacja przydaloby się jeszcze na Kniaziewicza (to wyjątkowo szeroka ulica gdy jesteś na początku pasów nie widać jeszcze co wyskoczy zza zakrętu na Dąbrowskiego), to przedłużenie traktu z Sobieskiego i samochody gnają jak szalone

  21 2 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 26 gru 2020

  Parkingów brakuje najbardziej jeśli chodzi o drogi

  20 2 Odpowiedz
 • 6 sty

  A co z namalowaniem pasów na całej długosci ul. Sobieskiego ? Szczególnie pasa środkowego. Wieczorem jak się jedzie nie widać jezdni -szczególnie jak jest mgła. To bardzo poprawiłoby bezpieczeństwo.

  1 3 Odpowiedz
 • Freanciszek Koźlak 14 sty

  Niestety pozostali mieszkańcy ulicy Jana Sobieskiego, mieszkający powyżej bloków nadal muszą
  się narażać na potrącenie przez pojazdy chcąc przejść na chodnik po drugiej stronie ulicy.
  Czyżby gorszy sort ?

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej