logo-web9
Sport

Wiśniowa: Pokaz Speed-Ballu. O co chodzi w tym sporcie? [WIDEO]

W pokazie speed-ball’u wzięli uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej. Pokaz i trening prowadził Przemysław Wolan propagator tej dyscypliny w Polsce

Spotkanie ze Speed-ball’em odbyło się w hali sportowej w Wiśniowej. Wzięli w nim udział uczniowie tamtejszego gimnazjum i szkoły podstawowej. Pokaz i trening prowadził Przemysław Wolan propagator tej dyscypliny w Polsce, w towarzystwie Zbigniewa Bizoń i Izabeli Janczak-Bizoń - team liderów, członków Stowarzyszenia Miłośników Sportu Speed-ball Polska.

Pod nazwą speed-ball kryje się do niedawna nieznana i nieuprawiana w Polsce dyscyplina sportu, która zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Jest to gra wywodząca się z Egiptu, w której wykorzystuje się rakiety i piłeczkę. Piłka na półtorametrowej żyłce przymocowana jest do stojaka, a gra polega na uderzaniu piłki w taki sposób, aby rotowała wokół masztu. 

Pokaz w Wiśniowej był jednym z cyklu spotkań promujących nową dyscyplinę. Uczniowie z Gminy Wiśniowa w ramach lekcji wf-u w Hali Sportowej przy GOKiS mieli okazję poznać zasady gry w speed-ball i ćwiczyć pod okiem certyfikowanych trenerów. Swoich sił w nadążeniu za piłką spróbowały nie tylko dzieci, ale również Wójt Gminy Wiśniowa Wiesław Stalmach oraz Dyrektor GOKiS – Agnieszka Dudek. 

Zależy nam na budowaniu szerokiej oferty dla lokalnej społeczności. To co robimy nie jest obliczone na krótki efekt, dlatego jesteśmy otwarci na nowości i różne kierunki rozwoju regionu – podkreśla Agnieszka Dudek, Dyrektor GOKIS 

Zbigniew Bizoń miał okazję poznać czym jest speed-ball nim pojawiły się pierwsze wzmianki o tej dyscyplinie w polskojęzycznym internecie. – To sport dostępny dla każdego. Można grać rekreacyjnie z rodzicami, czy rodzeństwem. Z drugiej strony kiedy zaczynasz regularnie trenować i staniesz do rywalizacji z doświadczonym zawodnikiem, zaczyna się trening wyczynowy. Piłka potrafi osiągnąć prędkość do dwóch obrotów na sekundę, walka o każdy punkt może trwać kilka minut, tak więc pod koniec rozgrywki jest to test na wytrzymałość, koordynację ruchowo-wzrokową i koncentrację – podkreśla.

-  Za nami ponad rok pracy, treningów, ćwiczeń, pokazów. Myślę, że wiele udało nam się wypracować. Speed-ball najprężniej rozwija się w Małopolsce i na Podkarpaciu.  W innym regionach: na śląsku, kujawach, w opolskim, lubelskim powstają pierwsze kluby miłośników tej dyscypliny. To jest mega pozytywne w tym sporcie, że grać może praktycznie każdy i grać można praktycznie wszędzie, bo potrzeba powierzchnia to 4x5 metra, stawiamy stojak, bierzemy rakietkę i już gramy. Można grać na wietrze, na zewnątrz, na plaży, w parku, wewnątrz – na hali, wszędzie – mówi Przemysław Wolan 

W listopadzie Mistrzostwa Świata w Krakowie 

Rozgrywki Speed-ball odbywają się w systemie singlowym (rywalizacja dwojga zawodników) oraz deblowym (rywalizacja par), ale ten sport można uprawiać również w pojedynkę i w systemie sztafetowym (Super Solo i Solo Relay). 

Minimalne wymagania techniczne sprawiają, że rozgrywkę można przeprowadzić w każdym terenie, o każdej porze roku. Dzięki temu speed-ball zyskuje coraz więcej zwolenników. Najsilniejszą reprezentację w tej dyscyplinie tworzą Egipcjanie, w Europie zaś przodują Francuzi. 

Chociaż ten sport jest najbardziej popularny w krajach arabskich, w tym roku Międzynarodowa Federacja Speed-balla zdecydowała się zorganizować Mistrzostwa Świata w Krakowie, które odbędą się w listopadzie tego roku.

Skąd wziął się speed-ball? 

Pomysł gry w speed-ball narodził się w Egipcie w drugiej połowie XX wieku. Początkowo był traktowany jako trening koordynacji i refleksu dla tenisistów. Jednak dzięki niewielkim wymaganiom sprzętowym szybko przekształcił się w nowy, odrębny sport.

Początkowo grano rakietami tenisowymi, później wykonanymi z drewna, aż kompletny sprzęt wyewoluował do dzisiejszego kształtu, który jest chroniony międzynarodowym patentem. Speed-ball przywiózł do Polski Przemysław Wolan. Sport ten poznał spędzając wraz z żoną miesiąc miodowy w Egipcie. Gra spodobała mu się na tyle, że już niecały rok później, w lutym 2014 roku dzięki pomocy i wsparciu Międzynarodowej Federacji Speed-balla wziął udział w XXIII Mistrzostwach Świata w Kuwejcie i w kategorii SUPER-SOLO zajął 6 miejsce dla Polski.

Po powrocie do kraju zawiązało się stowarzyszenie, którego celem jest popularyzacja tego sportu w naszym kraju. W szeregach stowarzyszenia działa Speed-Ball Lider Team złożony z grupy najmocniejszych zawodników, którzy realizują pokazy i uczą gry w speed-ball. Wśród liderów tego sportu jest dwójka Myśleniczan: Izabela Janczak-Bizoń oraz Zbigniew Bizoń.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!