Okolice

Strażacy OSP Myślenice-Śródmieście najlepsi w Ratownictwie Medycznym

Strażacy OSP Myślenice-Śródmieście najlepsi w Ratownictwie Medycznym

Reprezentacja OSP Myślenice-Śródmieście zajęła pierwsze miejsce w Powiatowych Manewrach w Ratownictwie Medycznym w Dobczycach 

W zawodach udział wzięło 9 reprezentacji OSP z terenu powiatu myślenickiego. 

- Manewry miały na celu dobrą zabawę i chęć utrwalenia wiedzy medycznej. W wielu przypadkach Ochotnicy Straży Pożarnej są pierwsi na miejscu wypadku.  Każdego z nas może zastać w życiu sytuacja kiedy potrzebna będzie natychmiastowa pomoc, dlatego tak ważne jest  szkolenie i czynny udział w zawodach. Zawody sprawiają, że strażacy uodporniają się na stres, co za tym idzie sprawniej i lepiej wykonują swoje zadania - mówi Jarosław Klęk druh OSP Myślenice-Śródmieście. 

W czasie zawodów druhowie mieli do wykonania 4 zadania, a na każde z nich mieli maksymalnie 10 minut. Pierwszym wyzwanie był poszkodowany z masywnym krwawieniem podudzia trudnym do zaopatrzenia, spowodowanym kosą spalinową. 

Następnie ochotnicy musieli pokonać wyczerpujące podejście  pod górę zamkową z całym sprzętem (torba R1, deska ortopedyczna, zestaw szyn i opatrunków, waga zestawu około 40kg), by dostać się do następnego poszkodowanego. Turysta spadł z mostu doznając urazu kręgosłupa szyjnego. 

Trzeci poszkodowany to osoba, która została porażona piorunem. Ze względu na zagrożenie ratowników i osoby poszkodowanej trzeba było go szybko ewakuować do strefy bezpiecznej. Prócz porażenia ranny miał oparzenie klatki piersiowej i był głuchoniemy. 

Czwartym i ostatnim zadaniem jakie napotkało ochotników był pacjent, który z powodu niedocukrzenia doznał wypadku samochodowego uderzając Star-em w drzewo. Początkowo nieprzytomny z widocznym dużym urazem głowy, nie pamiętał zdarzenia. Ochotnicy musieli go ewakuować na deskę ortopedyczną z wysokiego pojazdu co przyprawiło wielu zespołom sporo problemów. 

OSP Myślenice-Śródmieście: Wojciech Olesek, Mateusz Wątorek, Mateusz Zduleczny i Jarosław Klęk.

Ochotnicy straży pożarnej są po kursach kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zakończył się egzaminem pod okiem lekarzy. Ochotnicza Straż Pożarna znajdująca się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym może zostać zadysponowana przez PSP w sytuacji braku karetki pogotowia do przypadków zagrażających życiu. 

Komentarze (3)

 • 8 paź 2015

  Gratuluję, praktyka czyni mistrza. Zapewne wyłoniono najlepszy zespół wśród najlepszych. Z naszej Gminy mogły startować tylko dwie jednostki z pośród 19 działających OSP na terenie Gminy Myślenice. Wynikało to z regulaminu Powiatowych Manewrów w Ratownictwie Medycznym . Pozdrawiam wszystkich druhów i sympatyków z OSP i życzę powodzenia pozostałym w następnym roku.

  7 Odpowiedz
 • 8 paź 2015

  i oczywiście Osp Myślenice Śródmieście ;) . Gratulacje dla druhów z Osp bo te chłopy mają powera i niech tak będzie i nic dziwnego że jeżdżą często do wypadków . Pozdrawiam :)

  9 1 Odpowiedz
 • 8 paź 2015

  Gratulacje brat :)

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej