Ośrodek Interwencji Kryzysowej ma 10 lat
Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach obchodzi 10-lecie działalności
Z tej okazji w Dobczycach odbyła się Konferencja pn. ”Miejsce Interwencji Kryzysowej w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie”.
W 2005 roku przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie swoją działalność rozpoczął Ośrodek Interwencji Kryzysowej, mając jednego koordynatora zatrudnionego na ćwierć etatu. Dziś jest to prężnie działająca, samodzielna placówka, mająca siedzibę przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Myślenicach, dysponująca odpowiednim zapleczem lokalowym i kadrowym.
Na co dzień pracownicy tej jednostki zajmują się mieszkańcami, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, którzy doznają przemocy, czy przechodzą rożnego typu kryzysy. Od kilku miesięcy nasz Ośrodek działa całodobowo. Za swoją działalność Ośrodek otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Dziękując za 10 lat dobrej pracy, życzę dalszych sukcesów i podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju Ośrodka – powiedział starosta Józef Tomal, składając podziękowanie na ręce dyrektora OIKIP Sylwii Michalec – Jękot.
Iwona Matysiak z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w imieniu ministra złożyła podziękowanie za wsparcie i zaangażowanie OIKIP w Myślenicach w przeciwdziałanie przemocy poprzez realizację różnego rodzaju działań.
Uczestnicy Konferencji wspólnie zastanawiali się nad miejscem interwencji kryzysowej w społeczności lokalnej w kontekście przemocy domowej, a także nad etycznym wymiarem pomagania.
O tożsamości interwencji kryzysowej w systemie wsparcia społecznego mówiła Prof. Dorota Kubacka – Jasiecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Interwencja kryzysowa to stosunkowo młoda dziedzina, powstała w latach 60-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, polegająca na wsparciu osób znajdujących się w ostrych kryzysach, w sytuacjach krytycznych, doznającym przemocy. Najważniejsze jest, aby ta działalność wpisywała się w interdyscyplinarny system wsparcia – podkreśliła.
W dalszej części Konferencji psycholog – interwent kryzysowy Aneta Trusewicz- Mosiężny z OIKIP mówiła o tożsamości interwenta kryzysowego w społeczności lokalnej. Katarzyna Wojtanowicz z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie wygłosiła wykład wprowadzający do paneli dyskusyjnych na temat współczesnych kierunków polityki społecznej i miejsca interwencji kryzysowej w jej realizacji. Uczestnicy Konferencji wzięli udział w trzech panelach: o przeciwdziałaniu przemocy, o problematyce handlu ludźmi i w panelu poświęconym interwencji kryzysowej.
Sylwia Michalec-Jękot: Konferencja była głosem środowiska na temat ważnego społecznie problemu, jakim jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, ale też jakim jest miejsce interwencji kryzysowej w mierzeniu się z tym problemem.
Wielkie zainteresowanie przedstawicieli służb, świadczy o tym, że 10 letnia praca nie poszła na marne, że coraz więcej osób i instytucji docenia interwencję kryzysową jako narzędzie pracy z klientami. Obecność przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i lokalnych podniosło jej znaczenie. Dziękuję także mojemu zespołowi za zaangażowanie i dyspozycyjność 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu – po to by służyć ludziom doświadczającym sytuacji trudnych.
Spotkanie było okazją także do wręczenia Aniołów Interwencji Kryzysowej – podziękowań tym wszystkim, którzy współpracują z Ośrodkiem i przyczyniają się do jego rozwoju.
Anioły otrzymali: starosta Józef Tomal, wicestarosta Tomasz Suś, skarbnik Powiatu Maria Niżnik, radni powiatowi (m.in. Bolesław Pajka i Anna Rapacz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu), kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w starostwie Tadeusz Rabski, przedstawiciele policji (z-ca komendanta Robert Biela), straży (komendant Sławomir Kaganek), szpitala (dyrektor SPZOZ Adam Styczeń),Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (prof. Dorota Kubacka-Jasiecka, dr Piotr Passowicz), Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, dyrektor PCPR Piotr Gofroń.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.