Okolice

Pcim: Wracała ze szkoły sama. Wpadła pod busa

Pcim: Wracała ze szkoły sama. Wpadła pod busa

Kierowca mercedesa sprintera potrącił 6-latkę wracającą ze szkoły 

W centrum Pcimia kierowca mercedesa sprintera potrącił 6-letnią dziewczynkę, która na prostym odcinku drogi wybiegła na jezdnię zza innego pojazdu, jadącego w przeciwnym kierunku. Na miejsce została wezwana karetka pogotowia ratunkowego. Dziecko nie doznało poważniejszych obrażeń. 

Dziewczynka wracała sama z zajęć szkolnych. Prowadzący busa 48-latek był trzeźwy. Policjanci analizują zachowanie opiekunów dziecka pod kątem naruszenia art. 105 Kodeksu wykroczeń, który mówi o rażącym naruszeniu obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej prowadzącym do popełnienia przez nieletniego m.in. wykroczenia w ruchu drogowym. Grozi za to kara ograniczenia wolności, grzywna albo nagana.  

- Zwracamy się do rodziców: nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do siódmego roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. – wyjaśnia Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Komentarze (4)

 • 15 lis 2015

  A nikogo już nie interesuje że np dziecko nie zostało przyjęte do świetlicy z powodu braku miejsca.

  29 16 Odpowiedz
 • 15 lis 2015

  Kogo to interesuje czy zostało przyjęte do świetlicy czy nie.... Rodzic ma obowiązek tak małemu dziecku zapewnić opiekę. Całe szczęście że w tym przypadku skończyło się dobrze.... Gdyby było inaczej sama pomyśl.... Tragedia dla Rodziców i Kierowcy, chociaż nie jego wina. Jeśli rodzice pracują a rodzina nie pomoże zawsze można zapłacić komuś znajomemu żeby to dziecko odebrał. W tym wypadku chodzi o zdrowie i życie przecież...

  24 19 Odpowiedz
 • 16 lis 2015

  kto wymyślił żeby 6-cio letnie dziecko szło do szkoły? a jeśli obydwoje rodziców ciężko pracuje i liczy każdy grosz i nie stać ich na wynajem opiekuna ? bardzo proszę o wskazanie chociaż jednego kierowcę "busa" który jeżdzi zgodnie z przepisami ruchu drogowego ? no i na koniec nasz polski "sąd" - " to rodzice są winni !!!" - bo tylko nasz polski "sąd" jest gotów odebrać zdrowe dzieci od zdrowej rodziny !!!!!! POLICJO - zamknijcie rodziców - "wieś" zaopiekuje się resztą i pzygarnie małe dziecko ....

  19 4 Odpowiedz
  • 19 lis 2015

   Gdyby to dziecko zginęło, pieniądze by mu życia nie wróciły.... Chodziło mi tylko o opiekę na czas drogi do i ze szkoły. Jest sporo starszych ludzi czy młodych osób które zrobią to za parę groszy dosłownie. Wystarczy się rozejrzeć wkoło siebie. A rodzice mogą pracować. Korzystam z tego i wiem o czym mówię.

   2 Odpowiedz

Zobacz więcej