Okolice

Krzywaczka: Czy zamieszkają tu Polacy z Ukrainy?

Krzywaczka: Czy zamieszkają tu Polacy z Ukrainy?

Podczas zebrania wiejskiego w Krzywaczce zdecydowano, aby stare przedszkole przekazać rodzinom, które uciekły z ogarniętego wojną Donbasu

Zebranie wiejskie w Krzywaczce podjęło uchwałę wyrażającą wolę, by stare przedszkole przekazać za przysłowiową złotówkę Fundacji Wolność i Demokracja, realizującej projekt „Ratujmy Polaków z Donbasu”. Za jej pośrednictwem swój dach nad głową zyskałoby w Krzywaczce kilka rodzin polskiego pochodzenia, które uciekły z ogarniętego wojną Doniecka.

Wolę pomocy tym rodzinom zebranie wiejskie w Krzywaczce wyraziło już rok temu. Fundacja zapewniała, że ma obiecane fundusze na remont, a chodzi jedynie o umożliwienie skorzystania z tego budynku. Aby pomoc mogła dojść do skutku konieczne było ustalenie szczegółów i procedury przekazania, tak by było to korzystne dla rodzin, a jednocześnie zgodne z prawem, któremu podlega gmina. Radni wielokrotnie spotykali się i dyskutowali na ten temat, a przedstawiciele fundacji przybyli na sesję RM w październiku.

Wypracowana w toku tych rozmów propozycja – czyli przekazanie przez gminę budynku na rzecz Fundacji z przeznaczeniem dla tych rodzin za przysłowiową złotówkę – została przedstawiona mieszkańcom przez przewodniczącego RM Jana Sochę. Alternatywą było sprzedanie budynku i przeznaczenie pieniędzy za sprzedaż na potrzeby Krzywaczki. Po ożywionej dyskusji zebranie 10 stycznia zdecydowało się poprzeć przekazanie budynku fundacji.

Rada Miejska podejmie stosowną uchwałę w tej sprawie, a następny krok będzie już należał do fundacji i bezpośrednio zainteresowanych osób.

 

Komentarze

 • Def Ibrylator 20 sty 2016

  Dobra decyzja. Ukrainie należy pomóc. Wiem, że wielu polaków ma żal do Ukrainy, że UPA nadal jest w ich oczach jednostką bohaterów, ale być może naszą rolą jest to, aby poprzez pomoc naszym sąsiadom przekazać im prawdę o historii. Chciałbym, abyśmy byli blisko z Ukrainą. My powinniśmy spróbować zrozumieć ich sytuację, a oni naszą wspólną historię.

  18 16 Odpowiedz
  • 20 sty 2016

   Przeczytaj może jeszcze raz artykuł, tym razem ze zrozumieniem.
   O jakiej pomocy dla Ukrainy w tym temacie piszesz?
   Przecież nie ma tu mowy o Ukraincach, tylko Polakach mieszkających na Ukrainie. Przestań zatem uprawiać tu demagogie z UPA itp.

   16 2 Odpowiedz
 • 20 sty 2016

  Przecież to zebranie było z pół roku temu i teraz o tym piszą? Niech żyje refleks....

  19 9 Odpowiedz
  • 20 sty 2016

   W sierpniu w kurtkach zimowych? eee coś chyba kręcisz.

   21 5 Odpowiedz
   • 20 sty 2016

    True, ale takie zebrania wiejskie się często odbywają, więc zdjęcie może być z innego zebrania :) A tak serio to spotkanie było w czasie trwania majdanu na Ukrainie, gdy jeszcze wszystkie media o tym huczały. Dziwiłam się właśnie, że ten budynek przez całe lato i jesień stał w zapomnieniu i nikt go nie remontował. Ale może u nas w Polsce wszystko musi czekać, aby nabrać mocy urzędowej....

    4 6 Odpowiedz
  • profesor profesor 20 sty 2016

   Analfabetyzm w naszym społeczeństwie ciągle ma się świetnie. Przecież z tekstu wynika kiedy odbyło się spotkanie:

   "Po ożywionej dyskusji zebranie 10 stycznia zdecydowało się poprzeć przekazanie budynku fundacji."

   Poza tym od tego czasu nie minęło pół roku. Proponuje dodatkowe korepetycje z matematyki.

   8 8 Odpowiedz
 • 20 sty 2016

  Lepiej pomóc rodzinom z Ukrainy niż arabom o niepewnych zamiarach.

  41 6 Odpowiedz
 • 20 sty 2016

  najpierw przeczytaj dokładnie tekst wyraźnie pisze że rok temu uchwalono .... itd

  3 9 Odpowiedz
  • 20 sty 2016

   Ty nie rozumiesz co ludzie pisza,truskawka napisala przeciez ze uchwalono to juz "z pol roku temu" a artykul dopiero teraz sie ukazal....
   Pojelas pani kapitalistko...?
   Zdan ktore ja pisalem w innym temacie tez nie pojmowalas..

   5 8 Odpowiedz
 • 20 sty 2016

  Mniejsza już z dokładnymi terminami, w każdym razie minęło tyle czasu od pierwszego zebrania na ten temat, że mogliby już dawno tu mieszkać.

  2 3 Odpowiedz
 • 20 sty 2016

  Oj oj coś chyba wszyscy macie zły dzień. Wasze wypowiedzi nie mają nic wspólnego z tekstem, chcecie się kłócić o taki głupoty? Przecież to chyba nie o to chodzi?!

  12 Odpowiedz
 • OKOKI 20 sty 2016

  Jeśli są to Polacy to jak najbardziej należy pomóc,ale jeśli to UPA -incy to won z Polski!.

  9 2 Odpowiedz
 • sebastian 21 sty 2016

  To juz w naszym kraju nie ma komu pomagać? A ta rodzina kilka artykułów wcześniej? Taki kraj!!!!!

  8 1 Odpowiedz
 • sebastian 21 sty 2016

  W woli ścisłości.... Węglówka: Od 20 lat mieszkają w baraku. Ruszyła zbiórka na dom

  12 2 Odpowiedz
 • 21 sty 2016

  Gratulacje!!! Bardzo dobra decyzja. Bardzo dobry przykład.

  7 5 Odpowiedz
 • 13oddział 21 sty 2016

  Jak dla mnie tak właśnie powinna wyglądać demokracja : to urzędnicy powinni się pytać mieszkańców jak moga zagospodarować pusty budynek a nie wydawać odgórne święte decyzje. Takie zebrania mieszkanców powinny decydować o wielu innych ważnych dla miejscowości sprawach. Co do samych uchodców to ludzie z Krzywaczki ich zapraszają i to oni bedą z nimi żyć po sąsiedzku więc to ich sprawa czy będą to syryjczycy, białorusini, warszawiacy czy polacy z Dombasu. p.s. Trochę mi już brzydnie straszenie w 2016 roku UPA, organizacja rozwiązała się coś koło 1950 więc jak ktoś tam z nich przeżył to będą to dziadkowie koło 90 a że to nacjonaliści uraińscy to raczej w Polsce nie będą chcieli zamieszkać.Co do rodziny z Węglówki to być może chcą mieć własny dom na swojej działce (tam gdzie barak) czemu bym się nie dziwił- wierzę że to się uda.

  10 1 Odpowiedz
  • OKOKI 21 sty 2016

   Ukraińcy deklarują: Polakom zrobimy drugi Katyń. To słowa Dmitrija Jarosza – przywódcy Prawego Sektora, które padły w rozmowie z Olegiem Tiahnybokiem – przywódcą partii Swoboda, ukraińskim nacjonalistą, faszystą i antysemitą. Rozmowa miała miejsce 25 lutego 2014 r. w restauracji Turgieniew przy ulicy Wielkiej Żytomirskiej 40 w Kijowie (na tej samej ulicy pod numerem 23 mieści się siedziba partii Swoboda).

   Oto z jakimi hasłami maszerują bojówkarze Dmitrija Jarosza – lidera Prawego Sektora i członkowie partii Swoboda (sceneria przypomina marsze niemieckich faszystów SS-Galizien we Lwowie po 22 czerwca 1941 r., w czasie pogromów Polaków i Żydów): „Żydy, Lachy to twoi worohi, nyszcz ich”, „Smert Lachom – Sława Ukrainie”, „Lachy za San”, „Myśmy za mało was Polaków wywieszali” (maszerujące ulicami Lwowa oddziały SS-Galizien niosły rozwinięty transparent z hasłem: „Smert Lachom”).

   8 4 Odpowiedz
 • 13oddział 22 sty 2016

  Cytujesz partię która w wyborach nie zdobyła nawet 1% głosu i mówisz o nich głos ukraińców ? Idiotów nie brakuje w żadnym z krajów czy to bedzie Ukraina, Polska, Anglia czy Meksyk ale nie pozwólmy by garstka (czy nawet większość) wypowiadała się za wszystkich. p.s. Jak chcesz jeszcze podyskutować na ten temat to załóż wątek na forum lub pisz na priva bo zaśmiecamy niepotrzebnie komentarze pisząc zupełnie o czymś innym.

  4 5 Odpowiedz
 • OKOKI 22 sty 2016

  Ukraińcy od dawna plują w twarz polskim ofiarom Wołynia. Specjalną ustawą gloryfikowano zbrodniarzy UPA zwanych w parlamencie ukraińskim "bohaterami" i na dodatek dokonano tego w tym samym dniu gdy honorowano tam polskiego prezydenta Komorowskiego. Teraz doszło jeszcze do tego, że na mocy decyzji prezydenta Poroszenki, 14 października ustanowiono nowe święto państwowe, na pamiątkę banderowców .Koniec tematu.

  7 1 Odpowiedz

Zobacz więcej