Tworzą mapę zagrożeń. W których miejscach nie czujecie się bezpiecznie?
"Mapy zagrożeń" mają na celu zobrazowanie skali i rodzaju zagrożeń - przy udziale instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz społeczności lokalnych - zapowiada policja
Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. dr Tomasz Miłkowski oraz jego zastępca ds. prewencji inspektor Paweł Dzierżak zaprezentowali koncepcję stworzenia map bezpieczeństwa w regionie
Podczas konferencji prasowej zastępca komendanta Paweł Dzierżak w oparciu o dane statystyczne zgromadzone przez małopolską policję zaprezentował przykładowe mapy zagrożeń, które mogłyby obrazować stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w regionie.
Mapy miałyby zostać stworzone wspólnie z przedstawicielami wszystkich służb i podmiotów odpowiadających za bezpieczeństwo w regionie oraz przez mieszkańców Małopolski. Jaka miałaby być ich rola? To mieszkańcy wskazują miejsca w których czują sie bezpiecznie, a ich opinie przekazywane w trakcie debat i konsultacji społecznych będą miały decydujący wpływ na ostateczny kształt tworzonego narzędzia prezentowania informacji o stanie bezpieczeństwa.
- Opracowane mapy bezpieczeństwa poszczególnych województw zostaną następnie włączone do systemu centralnego, a projekt będzie aktualizowany - zapowiada komendant główny policji.
"Mapy zagrożeń" mają na celu rzetelne i czytelne zobrazowanie skali i rodzaju zagrożeń - przy udziale instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz społeczności lokalnych.
Naczelną zasadą przy tworzeniu „Map Zagrożeń” jest zaangażowanie w ich opracowanie jak największego grona podmiotów zainteresowanych poprawą stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na poziomie gmin, powiatów, czy województw. „Mapa Zagrożeń” powinna być kompendium informacji z baz policyjnych, wyników badań opinii publicznej, istotnych wniosków płynących z debat społecznych, spostrzeżeń własnych Policji oraz innych służb i inspekcji jak również środków masowego przekazu.
Dobczyce już debatują
Jedno z takich spotkań odbyło się w Dobczycach, gdzie burmistrz spotkał się z sołtysami i strażakami oraz policjantami. Dobczyccy policjanci przedstawili najczęstsze zdarzenia, do których dochodzi na terenie gminy Dobczyce.
Są to m.in. kolizje (89), kradzieże z włamaniem (89), przemoc w rodzinie (18) i kradzieże mienia (15). - Są miejsca w Dobczycach, które szczególnie monitorujemy – mówił komendant Krzysztof Mięsowski - Między innymi teren przy ul. Podgórskiej, gdzie często dochodzi do przerywania ciszy nocnej, czy też strategiczny obiekt, jakim jest zapora wodna - dodał.
Które miejsca z terenu powiatu myślenickiego powinny znaleźć się na mapie zagrożeń? Gdzie nie czujecie się bezpiecznie? Zapraszamy do dyskusji.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.