logo-web9
Miasto

Szpital: Modernizacja trwała rok. Oddziały wyglądają jak nowe

W myślenickim szpitalu zakończyła się modernizacja oddziałów ginekologiczno - położniczego i neonatologicznego (noworodków)

Zmienił się układ pomieszczeń, wymieniono instalacje ( sanitarne, klimatyzacji i wentylacji, elektryczne, gazów medycznych), zakupiono wyposażenie. Na oddziale położniczym znajduje się sala pooperacyjna, pacjentki przebywają w salach jedno, dwu i trzyosobowych (większość z łazienkami). Na oddziale neonatologii powstała m.in. nowa sala intensywnego nadzoru nad noworodkami. Modernizacja odbywała się w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Kosztowała 6,39 mln zł z których 1,3 dołożył powiat myślenicki.

- Otwierane dziś oddziały są dumą nas wszystkich. Wierzę, że pozwolą jeszcze lepiej realizować misję naszego szpitala, jaką jest ratowanie życia i zdrowia ludzkiego. Trudność tej inwestycji polegała na tym, aby tak zorganizować pracę tych dwóch oddziałów, by można było zapewnić ciągłość udzielania świadczeń zdrowotnych. Nam się to udało. Nie podlega dyskusji, że te oddziały mogą się teraz pochwalić europejskimi standardami – podczas otwarcia mówił Adam Styczeń, dyrektor szpitala.

Średnio rocznie w myślenickim szpitalu rodzi się około 1200 dzieci, z czego około 8% z różnymi problemami zdrowotnymi. Został zakupiony najwyższej klasy sprzęt i aparatura medyczna: 2 aparaty USG, System intensywnego nadzoru parametrów życiowych, wideokolposkop, puls oksymetry, bilirubinometr, inkubator. W najbliższym czasie zostaną zakupione: aparat infant - flow, pompy infuzyjne dwutorowe, łóżka porodowe, histeroskop oraz urządzenie do diagnostyki mikroinwazyjnej zaburzeń płodności i rozrodu.

- Cieszę się, że nasz szpital może poszczycić się nowoczesnymi oddziałami, wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt. Nasze działania wpisują się politykę prorodzinną, sprzyjającą rozwojowi naszego regionu. Jestem dumny z tego, że mieszkańcy naszego powiatu, a w szczególności pacjentki mogą leczyć się w lepszych warunkach, a najmłodsi pacjenci naszego szpitala mogą przychodzić na świat w jednym z najnowocześniejszych oddziałów w regionie - dodał starosta Józef Tomal.

Od marca 2015 roku wykonywane są badania usg perinatalne, poszpitalne konsultacje specjalistyczne dla pacjentek oraz USG stawów biodrowych u niemowląt. Zakłada się, że w okresie trwania projektu zostanie wykonanych 9 500 badań. Do końca kwietnia zostało ich wykonanych 4964. Od lipca 2015 roku prowadzone są również bezpłatne zajęcia dla kobiet w ciąży w ramach Szkoły Rodzenia.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!