Miasto

Papież w Krakowie. Informacje dla kierowców

Papież w Krakowie. Informacje dla kierowców

Dzisiaj papież Franciszek ląduje w Krakowie. Jeżeli wybieracie się do miasta w tym dniu, jest kilka spraw o których musicie wiedzieć

Papież przyleci na lotnisko Kraków-Balice ok. godz. 16, później przejedzie na Wawel, gdzie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i polskimi biskupami. Wieczorem pojawi się w „oknie papieskim” budynku Kurii Metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej 3, podobne spotkania z pielgrzymami będą odbywać się w kolejnych dniach.

Komunikacja miejska

W Krakowie linie komunikacyjne będą kursować jak w dzień powszedni w roku szkolnym. Po zakończeniu szczytu porannego (po godz. 9) będą uruchamiane specjalne linie korytarzowe, tramwajowe i autobusowe, łączące odległe tereny w mieście, na których pojazdy KMK będą kursowały co 3–5 min. Ruch tramwajowy na ul. Franciszkańskiej w kierunku Salwatora i do Cichego Kącika będzie wstrzymany.

Zamknięte drogi

Po godz. 16 po przylocie papieża, czasowo z ruchu zostaną wyłączone: DW 774, DW 780, obwodnica Bielan, ulice Mirowska, Księcia Józefa, Kościuszki, Zwierzyniecka, Straszewskiego i Podzamcze. Ul. Franciszkańska będzie wyłączona z ruchu przez cały dzień.

Wczoraj z uwagi na tłumy pielgrzymów przemieszczających się przez miasto, policja zamknęła ulice: Stradomską, Straszewskiego, Zakopiańską od Góry Borkowskiej do ul. Brożka i Warszawską. 

Dojazd na lotnisko

Nie jest i nie będzie zamykany dojazd na lotnisko w Balicach od autostrady A4. Można zjechać z węzła Kraków Balice na lotnisko i z powrotem tym samym węzłem na A4. Mogą wystąpić jedynie chwilowe utrudnienia w ruchu spowodowane przez przejazd pojazdów ze specjalnymi uprawnieniami.

Droga wojewódzka nr 774 zamykana jest od ronda, skrzyżowania ulic Medweckigo z ul. Na lotnisko do Kryspinowa.

Jak dojechać z...

• pl. Centralnego: Należy pamiętać, że w ścisłym centrum obowiązuje strefa ograniczonego ruchu, która uniemożliwi dojazd do Starego Miasta. Z większymi utrudnieniami należy się liczyć w kolejnych dniach.
• Ruczaju: Podobnie jak w przypadku pozostałych tras należy pamiętać o obowiązującej w centrum miasta strefie ograniczonego ruchu (I). Ruczaj znajdzie się w II strefie. Ponadto w ciągu ulic Grota-Roweckiego – Monte Cassino wystąpią utrudnienia związane z przemieszczaniem się dużych grup pieszych oraz przeznaczeniem części ulic na parkingi dla autokarów.
• Bronowic: W Bronowicach będzie obowiązywała strefa II. Jadący w stronę centrum muszą się liczyć ze wzmożonym ruchem pieszych i zmianami w organizacji ruchu w rejonie Błoń oraz większą liczbą pieszych w rejonie ulic Armii Krajowej, Opolskiej i Królewskiej. Największe utrudnienia obejmą Aleje Trzech Wieszczów.
• Górki Narodowej: Dla tej trasy, oprócz ograniczeń wynikających z funkcjonowania stref, należy uwzględnić utrudnienia związane z funkcjonowaniem al. 29 Listopada jako trasy wjazdowej od strony Warszawy i ograniczenia jej przepustowości wskutek zmian organizacji ruchu na Alejach Trzech Wieszczów i ul. Konopnickiej.
• Bieżanowa: W środę utrudnienia w tej części miasta nie powinny być duże. Mogą wystąpić jedynie ograniczenia prędkości w ciągu ulic Ćwiklińskiej i Teligi, wzdłuż których usytuowane będą parkingi dla autokarów.
• Kurdwanowa: Podobnie jak na Bieżanowie utrudnienia nie powinny być dotkliwe. Dodatkowo w rejonie tego osiedla znajdą się parkingi autokarów oraz spodziewany jest wzmożony ruch pieszych. Należy pamiętać o ograniczeniach w prędkości przejazdu przy parkingach (wzdłuż ulic Witosa i Nowosądeckiej).
• Borku Fałęckiego: Trasa przebiega obok obszaru zamkniętego w Krakowie-Łagiewnikach. Jest to rejon miasta, w którym przez cały czas trwania ŚDM należy spodziewać się wzmożonego ruchu pieszych do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
• Bielan: Dojazd z tego rejonu Krakowa będzie wiązał się z największymi utrudnienia podczas Światowych Dni Młodzieży (w związku z przejazdami w stronę lotniska). Planowane jest kilkukrotne wyłączanie z ruchu ciągu ulic prowadzących w kierunku Balic. Ponadto od środy do końca ŚDM zmieniona zostanie organizacja ruchu w rejonie Salwatora (wprowadzone zostaną ulice jednokierunkowe i strefy zamieszkania). Podczas ŚDM wykorzystana zostanie budowana obecnie obwodnica Bielan.

 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 27 lip 2016

  Jeżeli jadę na lotnisko muszę mieć przepustkę ? Czy droga będzie zamknięta ? Wylot mam o 21 ?

  11 5 Odpowiedz
 • 27 lip 2016

  leć jutro a dziś spiewaj z nami halllelleujjah

  9 17 Odpowiedz
 • 27 lip 2016

  Na pewno dojedziesz linią 292 albo pociągiem :)

  10 2 Odpowiedz
 • 28 lip 2016

  Brawo dla policji ktora dzis o 6.30 rano w kordonie 40 radiowozów przejechała przez Borzęte na sygnale . BRAWO ..... Nie wiem czy to taka atrakcja dla nich ale na pewno nie dla mieszkańców bo obudzili dzieci (malutkie).... Super panowie tak trzymać. Jeszcze raz gronkie brawa za pomysl i polot.

  6 6 Odpowiedz
 • 28 lip 2016

  Bo należy dzień święty święcić a nie spać o 6:30 rano pobożny katolik już jest na mszy hallleluja

  3 9 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 30 lip 2016

  ale jako pobożny katolik i wykształcony ksiądz dobrze wiesz, że pójście na poranną Mszę może być grzechem - szczególnie gdy malutkie dzieci zostały obudzone przez policję

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej