Okolice

Stróża: Jadwiga Emilewicz o planie rozwoju przedsiębiorstw

Stróża: Jadwiga Emilewicz o planie rozwoju przedsiębiorstw

Ponad 50 przedsiębiorców spotkało się z Jadwigą Emilewicz. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju przybliżyła założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli systemowych rozwiązań w zakresie rozwoju gospodarki w tym małych i średnich przedsiębiorstw

- Polska ma potencjał, polscy przedsiębiorcy są innowacyjni, a młodzi ludzie dobrze wykształceni. Dlatego priorytetem rządu jest tworzenie warunków do rozwoju możliwości drzemiących w Polakach i realizacja Planu na Rzecz Odpowiedzialnego rozwoju – powiedział na rozpoczęciu organizator spotkania poseł Jarosław Szlachetka.

Wśród przybyłych przedsiębiorców, znaleźli się także reprezentanci samorządów i organizacji gospodarczych m.in. Izby Gospodarczej Ziemi Myślenickiej, Izby Gospodarczej Dorzecza Raby, Sułkowickiej Izby Gospodarczej oraz Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Oddz. Terenowy w Myślenicach.

Projekt, który streściła Jadwiga Emilewicz, zakłada wdrożenie strategii rozwoju gospodarczego. Małe i średnie przedsiębiorstwa zajmują w tym planie szczególne miejsce. - Mała przedsiębiorczość jest bardzo bliska ministrowi rozwoju Mateuszowi Morawieckiemu. Wytwarzają państwo większość polskiego PKB – zauważyła Podsekretarz Stanu.

Jak wyjaśniała Plan Morawieckiego ma stanowić pomoc w wyjściu z pięciu pułapek, na które narażeni są polscy przedsiębiorcy. Te zagrożenia związane są z: średnim dochodem, brakiem równowagi, przeciętności produktu, spadającą liczbą osób pracujących czyli demografią oraz źle działającymi instytucjami administracyjnymi.

Wśród udogodnień i rozwiązań dla przedsiębiorców wymieniono m.in. pomoc w restrukturyzacji, uporządkowanie prawa spadkowego, uproszczenie księgowości i rachunkowości, likwidacja REGON, ustalenie obustronnego kodeksu terminalnych płatności chroniącego przed nieuczciwymi kontrahentami oraz skrócone procedury i jaśniejsze kryteria w procesie przyznawania dotacji. - Od stycznia 2017 r. będziemy pracować nad listą przedsiębiorstw, które nigdy nie skorzystały z dotacji. Instytucje, takie jak Urzędy Gminy, będziemy zachęcać do wspierania tych przedsiębiorców w pozyskiwaniu środków na działalność firm – podsumowała Jadwiga Emilewicz.

Wśród problemów poruszanych przez właścicieli małych i średnich firm znalazły się zagadnienia dotyczące ulg w podatkach lokalnych, ograniczenia handlu w niedzielę, braku jednostek certyfikujących produkty, konieczności tworzenia zrzeszeń branżowych i ujednolicenia przepisów prawnych związanych z rozpoczynaniem działalności gospodarczej.

Komentarze (12)

 • 19 paź 2016

  Rozumiem, że mając na uwadze wysoki potencjał drzemiący w polskich przedsiębiorcach rząd pis wraz z panem posłem Jarosławem Szlachetką dba o ich interesy podnosząc koszty działalności w myśl zasady "aby nie żyło im się lepiej".

  Dlatego pis podnosi prowadzącym działalność:

  a) opłaty za zus
  b.) ogranicza rozliczenia kwartalne vatu
  c.) podnosi podatek dla najbogatszych
  d.) przed wyborami pis obiecywał obniżenie vatu z 23 % na 22%. Rozumiem, że panowie mają krótką pamięć i zapomnieli już o nich.
  e.) ograniczają podatek liniowy
  f.) rozbudowują odwrócony vat

  Same "dobre zmiany" dla firm.
  Cóż trzeba będzie zarejestrować działalność na Słowacji, Czekach lub Angli.
  Dla przykładu w Czechach "ZUS" kosztuje połowę tego co u nas (ok 575 zł.). W Polsce po nowym roku ok 1200 zł.

  Świetne zmiany ! :-(

  37 7 Odpowiedz
 • 19 paź 2016

  Spotkanie takie jak przedwyborcze malowanie szkoły przez Szydło w Pcimiu. Czemu to niby miało służyć? Chyba tylko lansowi Szlachetki.

  Niech lepiej zacznie robić coś konkretnego i namacalnego dla naszego regiony a nie tylko ciągła gra pozorów.

  33 12 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 paź 2016

  Co z takiego gdakania przy stolach? Posiedza, wypija kawke/herbatke, ale spotkanie sie konczy i wraca sie do realnego zycia,,,

  19 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  20 paź 2016

  Poseł Szlachetka udaje, że coś robi. Wykorzystał Pcim pensję wicewójta pełniąci niezłą gażę pobierając, potem w kampanii Szydło przywiózł i w szkole się wygłupiali. W szkole, której dotację dał rząd premier Kopacz, opieszałość władz lokalnych że Szlachetka po katolicku zwalono na Rząd PO. Nie zorientowani mieszkańcy do dziś Szydło dziękują za pomoc, a ta ich wykorzystała. Na otwarcie roku zjechała skrycie, aby protestu KODu nie sprowokować. Są tacy, co prawdę o machinacjach Szlachetka znają i zapisane są czyny jego.

  10 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  20 paź 2016

  Plebania to, dom prywatny czy jakas lesniczowka? Troche niestandardowa sceneria spotkania,,,

  8 4 Odpowiedz

Zobacz więcej