Stróża: Jadwiga Emilewicz o planie rozwoju przedsiębiorstw
- Polska ma potencjał, polscy przedsiębiorcy są innowacyjni, a młodzi ludzie dobrze wykształceni. Dlatego priorytetem rządu jest tworzenie warunków do rozwoju możliwości drzemiących w Polakach i realizacja Planu na Rzecz Odpowiedzialnego rozwoju – powiedział na rozpoczęciu organizator spotkania poseł Jarosław Szlachetka.
Wśród przybyłych przedsiębiorców, znaleźli się także reprezentanci samorządów i organizacji gospodarczych m.in. Izby Gospodarczej Ziemi Myślenickiej, Izby Gospodarczej Dorzecza Raby, Sułkowickiej Izby Gospodarczej oraz Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Oddz. Terenowy w Myślenicach.
Projekt, który streściła Jadwiga Emilewicz, zakłada wdrożenie strategii rozwoju gospodarczego. Małe i średnie przedsiębiorstwa zajmują w tym planie szczególne miejsce. - Mała przedsiębiorczość jest bardzo bliska ministrowi rozwoju Mateuszowi Morawieckiemu. Wytwarzają państwo większość polskiego PKB – zauważyła Podsekretarz Stanu.
Jak wyjaśniała Plan Morawieckiego ma stanowić pomoc w wyjściu z pięciu pułapek, na które narażeni są polscy przedsiębiorcy. Te zagrożenia związane są z: średnim dochodem, brakiem równowagi, przeciętności produktu, spadającą liczbą osób pracujących czyli demografią oraz źle działającymi instytucjami administracyjnymi.
Wśród udogodnień i rozwiązań dla przedsiębiorców wymieniono m.in. pomoc w restrukturyzacji, uporządkowanie prawa spadkowego, uproszczenie księgowości i rachunkowości, likwidacja REGON, ustalenie obustronnego kodeksu terminalnych płatności chroniącego przed nieuczciwymi kontrahentami oraz skrócone procedury i jaśniejsze kryteria w procesie przyznawania dotacji. - Od stycznia 2017 r. będziemy pracować nad listą przedsiębiorstw, które nigdy nie skorzystały z dotacji. Instytucje, takie jak Urzędy Gminy, będziemy zachęcać do wspierania tych przedsiębiorców w pozyskiwaniu środków na działalność firm – podsumowała Jadwiga Emilewicz.
Wśród problemów poruszanych przez właścicieli małych i średnich firm znalazły się zagadnienia dotyczące ulg w podatkach lokalnych, ograniczenia handlu w niedzielę, braku jednostek certyfikujących produkty, konieczności tworzenia zrzeszeń branżowych i ujednolicenia przepisów prawnych związanych z rozpoczynaniem działalności gospodarczej.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.