Miasto

Gaz z wysypiska zamienią w energię elektryczną i cieplną

Gaz z wysypiska zamienią w energię elektryczną i cieplną

W 2017 roku ulatniający się gaz wysypiskowy będzie przetwarzany na energię elektryczną i cieplną

Podstawowym składnikiem gazu wytwarzającego się w niecce składowiska jest metan oraz dwutlenek węgla. W ramach tej inwestycji - metodą wiercenia - wykonane zostaną studnie odgazowujące, dzięki czemu cały gaz składowiskowy zostanie ujęty i z 12 studni biogaz popłynie do stacji zbiorczej gazu, gdzie po oczyszczeniu i osuszeniu zostanie skierowany do agregatów kogeneracyjnych.

Produkowana w ten sposób energia elektryczna będzie wykorzystywana na potrzeby Zakładu Zagospodarowania Odpadów, a w czasie przerw w jego pracy nadwyżki energii przekazywane będą do sieci. Według szacunków instalacja może zapewnić prąd do około 300 domów - podaje Gazeta Myślenicka.

Oprócz energii elektrycznej, generowana będzie energia cieplna, której wykorzystanie przewidziane jest do celów technologicznych. W ramach tego samego projektu wybudowane zostaną dwa stanowiska do osuszania paliwa RDF, produkowanego z pozostałości po sortowaniu.

Przetarg na realizację tego projektu w systemie „zaprojektuj i wybuduj” wygrało Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe WAGRA z Torunia. Zadanie zostanie sfinansowane z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Powiązane tematy

Powiat gotowy do zimy
Miasto 13

Powiat gotowy do zimy

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego sprawdzał gotowość służb powiatu i jednostek do zimy

Komentarze (7)

 • 17 lis 2016

  Coś ostation pozytywnie zaczeło się dziać na wysypisku.
  Tylko czemu taka inwestycja nie była przewidziana i wykonana podczas modernizacji kilka lat temu .

  14 5 Odpowiedz
 • 17 lis 2016

  "[...]Przetarg na realizację tego projektu w systemie „zaprojektuj i wybuduj” wygrało Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe WAGRA z Torunia. Zadanie zostanie sfinansowane z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.[..]"
  Pod zastaw tej pożyczki "klepnięto" hipotekę Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z budynkiem. http://sedno.myslenice.org.pl/pdf/sedno-2016-11.pdf
  W przyszlym roku ta spółka na baterie bedzie pewnie oferowała udziały w przedsięwzięciu aby pokryć koszty spłaty pożyczki. Albo znow pójdą w górę woda, scieki i śmieci. Żyje sie tylko raz...

  17 5 Odpowiedz
 • 17 lis 2016

  A tak na marginesie, to kto teraz odpowie za marnotrawstwo gazu od roku 2012?! Przecież taką instalację powinno się zamontować na samym poczatku. Tylko że projekcja była na "rzekę smieci" która nie przypłynęła i muszą szukać alternatywnych rozwiązań by pokryć koszty utrzymania. Tak to jest jak za biznes biorą się niedoszli nauczyciele...

  6 4 Odpowiedz
 • 18 lis 2016

  Obstawiam że zmów my za fanaberie burmistrza zapłacimy. Od nowego roku bankowa podwyżka za śmieci do 10 zł na okrągło będzie. Ciekaw jestem jak bardzo ten człowiek jeszcze uprzykrzy nam życie do wyborów.

  8 3 Odpowiedz
 • 18 lis 2016

  To nie fanaberia, następstwem rekultywacji jest też odgazowanie. Poprzednio zwożąc śmieci cześć zysku powinna być przeznaczona na właśnie ta czynność. Odgazowanie i zabezpieczenie przed skażeniem wód i gruntów przed budową nowej niecki obiecano "cuda wianki" Śmieci zwieźli kasę zarobili a koszty zapłacą podatnicy.

  12 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 lis 2016

  Mankamentem jest, ze kogokolwiek ludzie nie wybiora w pewnym momencie przestaje sie liczyc z tymi ktorzy go wybrali i sluzyc w ich sprawie. Wyjatkiem jest wladza panstwowa, ktora liczy sie zawsze z wola Polakow. Na slowa,,,

  4 3 Odpowiedz
 • 21 lis 2016

  wątpię bardzo w te zapowiedzi. raczej będzie to duuuuża wtopa finansowa.

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej