Miasto

RAPORT IMGW: Wysoki poziom szkodliwych pyłów PM10 w powiecie myślenickim

RAPORT IMGW: Wysoki poziom szkodliwych pyłów PM10 w powiecie myślenickim

W ostatnich dniach SMOG to nie tylko problem dużych miast. IMGW publikuje prognozy dla całego województwa. W powiecie myślenickim wysoki poziom szkodliwych pyłów PM10 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy - Instytut Badawczy Oddział w Krakowie na swojej stronie codziennie publikuje prognozy zanieczyszczeń dla całego województwa.

Jak się okazuje, we wtorek 10 stycznia nie tylko w Krakowie przekroczone są normy stężenia szkodliwych pyłów pyłów PM10. W powiecie myślenickim ich poziom uznawany jest za wysoki. W południowej części powiatu jest niższy (lecz ciągle w przedziale wysoki), natomiast im bliżej stolicy Małopolski tym poziom wzrasta. 

Według ekspertów za fatalną jakość powietrza w ostatnich dniach odpowiada niska temperatura, brak wiatru i przede wszystkim to, co wrzucamy do domowych pieców.

Smog w regionie ma się utrzymywać do środy. W tym dniu powinna zwiększyć się prędkość wiatru i sytuacja w regionie powinna się poprawić.

Powiązane tematy

Komentarze (17)

 • 10 sty 2017

  Walka ze smogiem - w jaki sposób? Zakazać ludziom się ogrzewać?
  Moja propozycja:
  a/ przywrócić OBOWIĄZEK pakowania zakupów w sklepach w papierowe torebki zamiast do plastikowych reklamówek,
  b/ przywrócić sprzedaż napojów w butelkach szklanych (z plastikowej butelki nawet pies wody się nie napije a człowiek jak najbardziej?)
  c/ przywrócić skupy butelek i makulatury,
  d/ itp, itd.

  Pomijam mentalność ludzi (przecież mamy obowiązek sortowania odpadów)...

  W ilu domach zaprzestano palenia w piecach węglowych? Ile ludzi przeszło na ekologiczne ogrzewanie (m.in. na gaz) a w ilu paliło się niegdyś "wąglem" kiedy nie było mowy o jakimś smogu?!

  47 9 Odpowiedz
 • Andrzej 10 sty 2017

  Nie było mowy o smogu, bo nikt go nie mierzył, a i domów dawniej było o wiele mniej. A paliło się węglem, drzewem w zwykłych piecach kaflowych.

  A ja chętnie będę ogrzewał gazem, jak tylko będzie mnie to kosztować porównywalnie do węgla (bynajmniej nie mam na myśli podniesienia cen węgla).

  Ja mam propozycję: niech gmina zaproponuje wyłącznie pompy ciepła (a nie piec na pelet czy gaz) w ramach programu wymiany pieców na nowe, ekologiczne, dając dopłatę 350 złotych na 1kW potrzebnej mocy. Na pewno wszyscy chętnie skorzystamy.

  29 3 Odpowiedz
 • 10 sty 2017

  Jakość węgla w większości polskich kopalń wcale nie jest taki zła. W latach 80-tych było pieców węglowych wielokrotnie więcej i nie było czuć przykrego smrodu a stare piece kaflowe czy nie (ale palone od dołu) emitowały więcej dymu niż teraz..
  Obecnie na składach opałowych sprzedawany jest tani węgiel, a w zasadzie odpad, sprowadzany z Rosji lub Chin, i to właśnie szkodzi zarówno jakości powietrza, jak i interesom polskich kopalń.

  Wprowadzenie wymagań jakościowych dla węgla kopalniom by pomogło, ale zmniejszyło by zyski nieuczciwych właścicieli składów opałowych, którzy za błoto węglowe żądają kwot jak za nasz dobry jakościowo WĘGIEL.

  19 7 Odpowiedz
 • OKOKI 10 sty 2017

  I jeszcze sprowadzają węgiel z Austaralii .Jest to węgiel lichej jakości z dużymi związakami szkodliwych pierwiastków chemicznych a nawet radioaktywnych, to wszystko wali w atmosferę. Akcyza na węgiel wydobywany w Polsce jest wieksza wielokrtonie niż na węgiel sprowadzany z zagranicy i tu jest problem.Polski węgiel jest najlepszej jakości chyba nawet na świecie. Jest najbardziej kaloryczny, zawiera najmniej pierwiastkow chemicznych no jak się go zapali to czuć go żywicą a nie jakimś scierwem.Niech obniżą akcyze na gaz i polski węgiel ,to ludze będą grzali gazem i tym węglem.Ludzie palą czym popadnie z biedy i oszczędności.

  15 4 Odpowiedz
 • 10 sty 2017

  Pompa ciepła do ogrzania domu o pow. ok. 200m2 to wydatek rzędu 30kzł. O jakiej dotacji mówisz? Jakiego rzędu?

  12 2 Odpowiedz

Zobacz więcej