Miasto

RAPORT IMGW: Wysoki poziom szkodliwych pyłów PM10 w powiecie myślenickim

W ostatnich dniach SMOG to nie tylko problem dużych miast. IMGW publikuje prognozy dla całego województwa. W powiecie myślenickim wysoki poziom szkodliwych pyłów PM10 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy - Instytut Badawczy Oddział w Krakowie na swojej stronie codziennie publikuje prognozy zanieczyszczeń dla całego województwa.

Jak się okazuje, we wtorek 10 stycznia nie tylko w Krakowie przekroczone są normy stężenia szkodliwych pyłów pyłów PM10. W powiecie myślenickim ich poziom uznawany jest za wysoki. W południowej części powiatu jest niższy (lecz ciągle w przedziale wysoki), natomiast im bliżej stolicy Małopolski tym poziom wzrasta. 

Według ekspertów za fatalną jakość powietrza w ostatnich dniach odpowiada niska temperatura, brak wiatru i przede wszystkim to, co wrzucamy do domowych pieców.

Smog w regionie ma się utrzymywać do środy. W tym dniu powinna zwiększyć się prędkość wiatru i sytuacja w regionie powinna się poprawić.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 10 sty 2017

  Walka ze smogiem - w jaki sposób? Zakazać ludziom się ogrzewać?
  Moja propozycja:
  a/ przywrócić OBOWIĄZEK pakowania zakupów w sklepach w papierowe torebki zamiast do plastikowych reklamówek,
  b/ przywrócić sprzedaż napojów w butelkach szklanych (z plastikowej butelki nawet pies wody się nie napije a człowiek jak najbardziej?)
  c/ przywrócić skupy butelek i makulatury,
  d/ itp, itd.

  Pomijam mentalność ludzi (przecież mamy obowiązek sortowania odpadów)...

  W ilu domach zaprzestano palenia w piecach węglowych? Ile ludzi przeszło na ekologiczne ogrzewanie (m.in. na gaz) a w ilu paliło się niegdyś "wąglem" kiedy nie było mowy o jakimś smogu?!

  47 9 Odpowiedz
 • Andrzej 10 sty 2017

  Nie było mowy o smogu, bo nikt go nie mierzył, a i domów dawniej było o wiele mniej. A paliło się węglem, drzewem w zwykłych piecach kaflowych.

  A ja chętnie będę ogrzewał gazem, jak tylko będzie mnie to kosztować porównywalnie do węgla (bynajmniej nie mam na myśli podniesienia cen węgla).

  Ja mam propozycję: niech gmina zaproponuje wyłącznie pompy ciepła (a nie piec na pelet czy gaz) w ramach programu wymiany pieców na nowe, ekologiczne, dając dopłatę 350 złotych na 1kW potrzebnej mocy. Na pewno wszyscy chętnie skorzystamy.

  29 3 Odpowiedz
 • 10 sty 2017

  Pompa ciepła do ogrzania domu o pow. ok. 200m2 to wydatek rzędu 30kzł. O jakiej dotacji mówisz? Jakiego rzędu?

  12 2 Odpowiedz
 • Andrzej 10 sty 2017

  Napisałem, o jakiej dotacji mówię (350 PLN/1kW).
  Przeczytaj jeszcze raz ostatnie zdanie mojego posta (clue: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ironia ).

  3 5 Odpowiedz
 • 10 sty 2017

  Jakość węgla w większości polskich kopalń wcale nie jest taki zła. W latach 80-tych było pieców węglowych wielokrotnie więcej i nie było czuć przykrego smrodu a stare piece kaflowe czy nie (ale palone od dołu) emitowały więcej dymu niż teraz..
  Obecnie na składach opałowych sprzedawany jest tani węgiel, a w zasadzie odpad, sprowadzany z Rosji lub Chin, i to właśnie szkodzi zarówno jakości powietrza, jak i interesom polskich kopalń.

  Wprowadzenie wymagań jakościowych dla węgla kopalniom by pomogło, ale zmniejszyło by zyski nieuczciwych właścicieli składów opałowych, którzy za błoto węglowe żądają kwot jak za nasz dobry jakościowo WĘGIEL.

  19 7 Odpowiedz
  • OKOKI 10 sty 2017

   I jeszcze sprowadzają węgiel z Austaralii .Jest to węgiel lichej jakości z dużymi związakami szkodliwych pierwiastków chemicznych a nawet radioaktywnych, to wszystko wali w atmosferę. Akcyza na węgiel wydobywany w Polsce jest wieksza wielokrtonie niż na węgiel sprowadzany z zagranicy i tu jest problem.Polski węgiel jest najlepszej jakości chyba nawet na świecie. Jest najbardziej kaloryczny, zawiera najmniej pierwiastkow chemicznych no jak się go zapali to czuć go żywicą a nie jakimś scierwem.Niech obniżą akcyze na gaz i polski węgiel ,to ludze będą grzali gazem i tym węglem.Ludzie palą czym popadnie z biedy i oszczędności.

   15 4 Odpowiedz
  • Andrzej 11 sty 2017

   Zgadza się, dlatego mój prześmiewczy post dotyczący dotacji, gdzie brak dotacji na kotły 5 klasy na ekogroszek (stąd propozycja wyłącznie pompy ciepła).

   OKOKI napisał/a:

   Polski węgiel (...) jak się go zapali to czuć go żywicą a nie jakimś scierwem.

   No ja nie wiem, co za węgiel Ty palisz w piecu, ale z mojego bynajmniej żywicy nie czuć. Podczas rozpalania zapach raczej ze smołą lub jakimś związkiem chemicznym mi się kojarzy. Jak już się rozpali, nie czuć go prawie w ogóle (palę ekogroszkiem w kotle retortowym). Ale żywicy tam nie uświadczysz (chyba, że z szyszką sosny w nosie).

   1 1 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 12 sty 2017

   Czy więcej dymu? Nie pamietam, ale też moje odczucie jest takie, ze w latach 80 mniej smierdziało z tego wegla.
   Wlasnie stare piece kaflowe. To jest jeden z glownych kluczy. Czy zwrociliscie uwagę, ze kazdy albo prawie kazdy piec 5 klasy ma wpakowane troche cegly szamotowki (takiej jak w dawnych piecach kaflowych), albo specjalny beton o podobnych wlasciwosciach?

   1 Odpowiedz
 • 10 sty 2017

  Czasem palą też z głupoty i niewiedzy, a czasem bo im wszystko jedno. Wystarczy przejechać przez wieś rano i zobaczyć jak kopcą - a czasem wystarczy naprawdę dobry piec - wystarczyła by dobra dotacja a tu taki pelet nam zaoferowano. No sz..k trafia z tą g...ą.

  7 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 12 sty 2017

  No dobra ale co to znaczy wysoki poziom? Czy normy zostały przekroczone, czy nie? Na ten temat nic w artykule nie znalazłem

  1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 15 sty 2017

  Czyli o ile powyższa prognoza się sprawdziła, to zgodnie z normą "Poziom informowania o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego" nie został osiągnięty nawet w Krakowie, a w Myślenicach zgodnie z normą tak wysoki poziom może być 35 razy w roku.

  1 1 Odpowiedz
 • 17 sty 2017

  Niestety, ale problemu smogu nie rozwiążą samorządy. Powietrze nie jest stałe i "krąży".
  Dlatego konieczny jest program rządowy. Plan pana Kracego jest niezły, jednak moim zdaniem przede wszystkim należny zlikwidować akcyzę na gaz - jako paliwo do ogrzewania - wówczas te piece okażą się tańsze niż węgiel.

  1 Odpowiedz
 • Andrzej 18 sty 2017

  O widzisz... Ale prędzej podniosą (wprowadzą dla użytkowników domowych) akcyzę na węgiel, niż wprowadzą w życie Twój pomysł.

  1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 20 sty 2017

  Jeżeli nawet bazować na gazie to powinna być możliwość, a nawet zalecenie aby mieć w domu inne awaryjne źródło ogrzewania - podobnie jak w skandynawii

  Zgodnie z przepisami praktycznie nie można instalować w domu kotłów gazowych, które do pracy nie potrzebują energii elektrycznej

  Odpowiedz

Zobacz więcej

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...

Powstaje nowy budynek Starostwa Powiatowego w Myślenicach
Myślenice 0

Powstaje nowy budynek Starostwa Powiatowego w Myślenicach

Starosta Myślenicki Józef Tomal i Wicestarosta Rafał Kudas podpisali umowę na wykonanie I etapu budowy nowego budynku starostwa. Znajdą się w nim wydziały, które obsługują największą liczbę klientów, m.in.: wydział komunikacji, architektury oraz geodezji Starosta Józef Tomal: Nowy budynek to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Chcemy, by byli o...

Uszkodzony plac zabaw na Zarabiu. Rodzice wezwali straż
Myślenice 4

Uszkodzony plac zabaw na Zarabiu. Rodzice wezwali straż

Zaniepokojeni rodzice dzieci bawiących się na placu zabaw przy ul. Parkowej na Zarabiu wezwali strażaków po tym jak odkryli dziurę w jednym z elementów Po otrzymaniu zgłoszenia o uszkodzonym domku na placu zabaw w Myślenicach ul. Parkowa Dyżurny Operacyjny PSP zadysponował na miejsce zastęp strażaków. - Zaraz po przybyciu funkcjonariusze rozpoz...

Terenówka kontra betonowa ściana. Dwie osoby ranne
Drogi 1

Terenówka kontra betonowa ściana. Dwie osoby ranne

Dwie osoby zostało ranne w tym pięcioletnie dziecko po tym jak kierowca uderzył w betonową ścianę przy Zakopiance w Myślenicach W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby w tym pięcioletnie dziecko. Pomocy medycznej rannym na miejscu udzieliła załoga Zespołu Ratownictwa Medycznego, a następnie przewiozła poszkodowanych do szpitala w Myślen...

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”
Myślenice 29

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”

Przez kilka dni pod internetową petycją o ocalenie drzew przed wycinką planowaną w ramach rewitalizacji centrum podpisało się ponad 700 mieszkańców, a kolejna grupa zdecydowała się nagłośnić sprawę, organizując pikietę pn. „Stop wycince drzew na rynku w Myślenicach” Przypomnijmy; we wrześniu mają ruszyć prace związane z rewitalizacją myślenickiego...