Miasto

UWAGA NA SMOG: Małopolska ogłasza alarm. W myślenickim wysoki poziom stężenia

Jak się okazuje smog to nie tylko problem stolicy Małopolski. Normy stężenia szkodliwych pyłów dotyczą nie tylko Krakowa, ale i sąsiednich powiatów

Wczoraj Małopolski Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził III - najwyższy stopień alarmowy ze względu na smog. Poziom zanieczyszczeń powietrza kilkukrtonie przekraczał dopuszczalne normy.

Najwyższy - czerwony alarm smogowy ma potrwać do piątku. W tym czasie władze miasta przeprowadzać będą bardziej wzmożone kontrole. Wojewoda Małopolski i prezydent Krakowa apelują o przerwanie palenia w kominkach i stosowania paliw o niskiej jakości, a do największych zakładów o ograniczenie produkcji.

Jak się okazuje smog to nie tylko problem stolicy Małopolski. Normy stężenia szkodliwych pyłów dotyczą nie tylko Krakowa, ale i sąsiednich powiatów. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie - w powiecie myślenickim poziom stężeń zanieczyszczeń powietrza pyłem PM10 jest oznaczony jako "wysoki" (grafika na górze).

Natomiast na wojewódzkiej stronie powietrze.malopolska.pl dla Myślenic uznawana jest jako dobra, jednak w godzinach porannych od 6 do 12 oraz w ciągu dnia w godz. 12-18 jako niekorzystna. Prognoza na czwartek 2 lutego w tych samych godzinach określana jest jako "umiarkowana"a w piątek 3 lutego ponownie jako niekorzystna (szczegóły na grafice).

Powiązane tematy

Komentarze

 • 1 lut 2017

  Wie ktoś z jakich danych korzysta portal powietrze.malopolska.pl ??
  Mamy w myślenicach stacje do takich pomiarów ??

  12 4 Odpowiedz
  • Artur 4 lut 2017

   Aplikacja od Inspektoratu Ochrony Środowiska na Androida, zawsze jak jestem w Myślenicach podłącza się pod najbliższą oficjalną stację w... Skawinie :)
   Też jestem ciekaw czy mamy stację pomiaru gdzieś w Mc

   Smog to nie tyle trend medialny, co wzrost świadomości społecznej, trochę jak z produktami spożywczymi. Fakt był wcześniej i szkodził ludziom to jest pretekst żeby z tym nic nie robić?
   Z tonu Twoich wypowiedzi Cygnus wnioskuję, że każdy temat nr. 1 w mediach uważasz za zastępczy, a może po prostu dawno nie było okresu (zwłaszcza od czasu prowadzenia pomiarów) kiedy to powietrze było w fatalnym stanie w wielu miastach przez 7 dni?

   5 3 Odpowiedz
 • 1 lut 2017

  Ale po co? To ostatnio najmodniejsze słowo, smog. Jest napisane że jest, to jest.
  Był rok temu, dwa, pięć.....może wtedy lobby "piecowe" było słabsze.
  Kazdy rok przynosi nowe modne słowa.

  20 18 Odpowiedz
  • Def Ibrylator 2 lut 2017

   Boli Cię, że ludzie chcą coś w końcu zrobić ? Że chcą dożyć skromnej 80 a nie w wieku 40-50 lat umrzeć na raka ?

   20 9 Odpowiedz
 • 2 lut 2017

  Boli mnie, że tacy jak Ty nie widzą drugiego dna.
  Jesteś tak naiwny i myślisz, że rak=smog? Czytałeś skład chleba, wędlin, lekarstw itp....itd...może jeździsz dieslem.
  Powiedz tym emerytom żeby żyli skromniej i odłożyli na nowoczesne piece i całą instalacje, ale daj im gwarancje, że UE nie przygotuje stosownych przepisów żeby zablokować nam możliwość korzystania z paliw kopalnych.

  11 16 Odpowiedz
 • Robert 3 lut 2017

  Cygnus, w którym chlebie można znaleźć benzopiren?

  8 4 Odpowiedz
 • 3 lut 2017

  W tym od sąsiadki.
  Zastanówcie się ile szkodliwej chemii wchłaniacie z pożywieniem ktoś coś z tym robi, trąbią o tym na każdym portalu, radiu, tv?
  Swoimi postami chciałem zwrócić uwagę na pewien "trend" medialny.

  Może trzeba trochę pomyśleć, dlaczego co jakiś czas zalewają nas te tematy numer jeden.

  7 6 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 7 lut 2017

  Oczywiście że ze smogiem trzeba cos robic, aale nie ma przypadkow - to jak sie dzis walczy ze smogiem swiadczy o tym ze w pierwszej kolejnosci chodzi tu o biznes a nie nasze zdrowie.
  Dlaczego jakis czas temu zakazano termometrow rtęciowych, a nie zakazano duzo bardziej groźnych świetlówek kompaktowych, które zawieraja bardziej niebezpieczną postać rtęci? Powód ten sam - kasa!

  1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 7 lut 2017

  a jak boicie się raka to najpierw zacznijcie od wlasnego domu i przestancie w nim używać cukru. Poczytajcie sobie o wykrywaniu miejsca gdzie jest nowotwor za pomoca badania PET. Efekt szybszy i tańszy.

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos
Myślenice 48

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos

Wycinka drzew w pasie zieleni przy ul. Słowackiego została wstrzymana. Stało się tak po alarmie i zapowiedziach protestów jakie w sobotę wznieśli mieszkańcy Jak alarmowaliście w sobotę; w pasie zieleni przy ul. Słowackiego ruszyła wycinka drzew. Wśród mieszkańców szybko rozeszła się wiadomość o tym, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki mi...

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii
Myślenice 38

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży Trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum miasta”. Radni podjęli uchwałę na mocy któr...

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Alarmujecie 42

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach"  artykuł aktualizowany Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i...

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej
Myślenice 6

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej

Po proteście mieszkańców ul. Armii Krajowej przesłanym na ręce przewodniczącego rady Jana Podmokłego (KW MO), radni wstrzymali decyzję o wprowadzeniu opłat za parkowaniu w tym miejscu W mieście trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum”. Radni podjęli uchwałę, na mocy której od stycznia będziemy płacić za postój przy ul. Szpitalnej. Kolejn...

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 
Społeczeństwo 0

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 

Pani Ania swoją walkę o najlepszą wersję siebie rozpoczęła początkiem lipca. Dziś po 3,5 miesiącach  intensywnych działań połączonych z wielką determinacją, jest lżejsza o 11 kg i udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych! A upór i konsekwencja doprowadzają do wymarzonego celu Zapraszamy do wywiadu z bohaterką.   Dlaczego postanowiła Pani podją...

Parkują na zakazie i do tego na chodniku? Mirosław Fita: „Postawmy tam paliki”
Myślenice 5

Parkują na zakazie i do tego na chodniku? Mirosław Fita: „Postawmy tam paliki”

Zakaz zatrzymywania i postoju przy ul. Szpitalnej jest nagminnie łamany przez mieszkańców, którzy parkują na chodniku. Od stycznia stanie tu parkomat, a przy chodniku radny Mirosław Fita proponuje wstawienie palików Zdaniem funkcjonariuszy z myślenickiej drogówki od lat do najczęściej popełnianych przez kierowców przewinień do których dochodzi na...