Miasto

UWAGA NA SMOG: Małopolska ogłasza alarm. W myślenickim wysoki poziom stężenia

Jak się okazuje smog to nie tylko problem stolicy Małopolski. Normy stężenia szkodliwych pyłów dotyczą nie tylko Krakowa, ale i sąsiednich powiatów

Wczoraj Małopolski Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził III - najwyższy stopień alarmowy ze względu na smog. Poziom zanieczyszczeń powietrza kilkukrtonie przekraczał dopuszczalne normy.

Najwyższy - czerwony alarm smogowy ma potrwać do piątku. W tym czasie władze miasta przeprowadzać będą bardziej wzmożone kontrole. Wojewoda Małopolski i prezydent Krakowa apelują o przerwanie palenia w kominkach i stosowania paliw o niskiej jakości, a do największych zakładów o ograniczenie produkcji.

Jak się okazuje smog to nie tylko problem stolicy Małopolski. Normy stężenia szkodliwych pyłów dotyczą nie tylko Krakowa, ale i sąsiednich powiatów. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie - w powiecie myślenickim poziom stężeń zanieczyszczeń powietrza pyłem PM10 jest oznaczony jako "wysoki" (grafika na górze).

Natomiast na wojewódzkiej stronie powietrze.malopolska.pl dla Myślenic uznawana jest jako dobra, jednak w godzinach porannych od 6 do 12 oraz w ciągu dnia w godz. 12-18 jako niekorzystna. Prognoza na czwartek 2 lutego w tych samych godzinach określana jest jako "umiarkowana"a w piątek 3 lutego ponownie jako niekorzystna (szczegóły na grafice).

Powiązane tematy

Komentarze

 • 1 lut 2017

  Wie ktoś z jakich danych korzysta portal powietrze.malopolska.pl ??
  Mamy w myślenicach stacje do takich pomiarów ??

  12 4 Odpowiedz
  • Artur 4 lut 2017

   Aplikacja od Inspektoratu Ochrony Środowiska na Androida, zawsze jak jestem w Myślenicach podłącza się pod najbliższą oficjalną stację w... Skawinie :)
   Też jestem ciekaw czy mamy stację pomiaru gdzieś w Mc

   Smog to nie tyle trend medialny, co wzrost świadomości społecznej, trochę jak z produktami spożywczymi. Fakt był wcześniej i szkodził ludziom to jest pretekst żeby z tym nic nie robić?
   Z tonu Twoich wypowiedzi Cygnus wnioskuję, że każdy temat nr. 1 w mediach uważasz za zastępczy, a może po prostu dawno nie było okresu (zwłaszcza od czasu prowadzenia pomiarów) kiedy to powietrze było w fatalnym stanie w wielu miastach przez 7 dni?

   5 3 Odpowiedz
 • 1 lut 2017

  Ale po co? To ostatnio najmodniejsze słowo, smog. Jest napisane że jest, to jest.
  Był rok temu, dwa, pięć.....może wtedy lobby "piecowe" było słabsze.
  Kazdy rok przynosi nowe modne słowa.

  20 18 Odpowiedz
  • Def Ibrylator 2 lut 2017

   Boli Cię, że ludzie chcą coś w końcu zrobić ? Że chcą dożyć skromnej 80 a nie w wieku 40-50 lat umrzeć na raka ?

   20 9 Odpowiedz
 • 2 lut 2017

  Boli mnie, że tacy jak Ty nie widzą drugiego dna.
  Jesteś tak naiwny i myślisz, że rak=smog? Czytałeś skład chleba, wędlin, lekarstw itp....itd...może jeździsz dieslem.
  Powiedz tym emerytom żeby żyli skromniej i odłożyli na nowoczesne piece i całą instalacje, ale daj im gwarancje, że UE nie przygotuje stosownych przepisów żeby zablokować nam możliwość korzystania z paliw kopalnych.

  11 16 Odpowiedz
 • Robert 3 lut 2017

  Cygnus, w którym chlebie można znaleźć benzopiren?

  8 4 Odpowiedz
 • 3 lut 2017

  W tym od sąsiadki.
  Zastanówcie się ile szkodliwej chemii wchłaniacie z pożywieniem ktoś coś z tym robi, trąbią o tym na każdym portalu, radiu, tv?
  Swoimi postami chciałem zwrócić uwagę na pewien "trend" medialny.

  Może trzeba trochę pomyśleć, dlaczego co jakiś czas zalewają nas te tematy numer jeden.

  7 6 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 7 lut 2017

  Oczywiście że ze smogiem trzeba cos robic, aale nie ma przypadkow - to jak sie dzis walczy ze smogiem swiadczy o tym ze w pierwszej kolejnosci chodzi tu o biznes a nie nasze zdrowie.
  Dlaczego jakis czas temu zakazano termometrow rtęciowych, a nie zakazano duzo bardziej groźnych świetlówek kompaktowych, które zawieraja bardziej niebezpieczną postać rtęci? Powód ten sam - kasa!

  1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 7 lut 2017

  a jak boicie się raka to najpierw zacznijcie od wlasnego domu i przestancie w nim używać cukru. Poczytajcie sobie o wykrywaniu miejsca gdzie jest nowotwor za pomoca badania PET. Efekt szybszy i tańszy.

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 10

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu
Myślenice 0

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu

Ponad 1200 zł warte były zakupy, za które trójka złodziei nie miała zamiaru zapłacić. Kiedy opuszczali sklep ze skradzionym towarem, zostali zatrzymani przez policjanta, który w wolnym czasie był na zakupach To, że policjantem jest się również po służbie pokazał kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach....

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję
Myślenice 1

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję

Wczoraj Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach opublikowała nagranie, na którym widać, jak młody mężczyzna niszczy szlaban przy ul. Mickiewicza. Kiedy sprawca zobaczył film, sam zgłosił się na policję Film zamieszczony przez policję na facebooku szybko obiegł również lokalne media, a jego odsłony rosły w imponującym tempie. Na filmie widać było j...

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu
Myślenice 10

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu

Kiedy ponad 20-letnia kobieta wracała w nocy do domu, została zaatakowana przez nieznajomego mężczyznę. Policji udało się go namierzyć. Postawiono mu zarzut gwałtu. Grozi mu od 2 do 12 lat więzienia Była noc z soboty na niedzielę (27/28 lipca), kiedy ponad 20-letnia kobieta szła przez Myślenice w kierunku domu. Jak relacjonuje policja, została nap...

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...