Miasto

Poseł i radni PiS odpowiadają na wystąpienie burmistrza

Poseł i radni PiS odpowiadają na wystąpienie burmistrza
fot. Biuro Poselskie Jarosława Szlachetki

W odpowiedzi na poniedziałkową konferencje burmistrza Myślenic oraz dyrektora MZWiK, radni Prawa i Sprawiedliwości zwołali własną konferencję prasową

fot. Biuro Poselskie Jarosława Szlachetki

W środę, 1 lutego, poseł Jarosław Szlachetka oraz radni miejscy PiS Robert Pitala i Mateusz Suder zwołali konferencję prasową, która była odpowiedzią na poniedziałkowe wystąpienie burmistrza Macieja Ostrowskiego. Przypomnijmy: w poniedziałek burmistrz m.in. zdementował pogłoski o rzekomych podwyżkach cen za wodę i ścieki. Zapewniał również, że w roku 2017 opłaty za wodę i ścieki nie zmienią się.

Podczas spotkania z dziennikarzami politycy Prawa i Sprawiedliwości odnieśli się do tych wypowiedzi.

Radny Mateusz Suder przedstawił dokument, przekazany radnym przez prezesa MZWiK, w którym odnosi się do strat wody wyrażonych m.in. w procentach. Według radnych PiS dopuszczalna strata wody wyrażona w procentach powinna zawierać się w przedziale 10-12%, a strata za 2015 rok w myślenickich wodociągach wyniosła 32%. Według radnego to przekłada się na wynik finansowy, co odczuwają mieszkańcy zmuszeni płacić wyższe ceny taryf.

Taryfy wody

Robert Pitala przedstawił wyliczenia dla 4 osobowej rodziny przyjmując zużycie wody na poziomie 3m3/osobę/miesiąc. Według jego obliczeń takie same rodziny zapłacą: Myślenice - opłata za wodę i ścieki brutto - 13,81 zł/m3 x 12m3 = 165,72 zł + 25,34 zł za abonament = 191,06 zł łączna opłata za miesiąc. Gdów opłata za wodę i ścieki brutto – 7,88 zł/m3 x 12m3 = 94,56zł + 6,48zł za abonament = 101,04 zł łączna opłata za miesiąc. Kraków opłata za wodę i ścieki brutto – 10,15zł/m3 x 12m3 = 121,80 zł + 5,08 zł za abonament = 126,88 zł opłata za miesiąc.

Audyt

W poniedziałek prezes MZWiK przedstawił wyniki audytu dotyczące strat wody. Podczas środowej konferencji, politycy PiS apelowali do burmistrza o przeprowadzenie audytu zmierzającego, przede wszystkim, do kontroli funkcjonowania MZWiK pod kątem usprawnienia pracy, nie - jedynie pod kątem strat wody.

Powiązane tematy

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 2 lut 2017

  kogo obchodzi ten belkot? ktos tu ogladal za duzo tvn24 panowie - to nie warszawka tylko male miasto na poludniu kraju. zrobcie cos dla ludzi konkretnego a nie awantury przed kamerami co z tego wynika i komu to potrzebne?

  55 46 Odpowiedz
 • Moriss Moriss 2 lut 2017

  Pozamykać burmistrza i posła będzie spokój :)

  50 22 Odpowiedz
 • 2 lut 2017

  Takie rzeczy to tylko w Myślenicach. W normalnej firmie/przedsiębiorstwie menedżer za takie wyniki wyleciałby z hukiem!

  79 15 Odpowiedz
 • 2 lut 2017

  Wstyd, wstyd i żal. Panie pośle i panowie radni - to co robicie to manipulacja.
  Proponuję obejrzeć ten materiał od 45 min
  http://www.myslenice-itv.pl/jak-jest-naprawde-z-ta-woda-w-myslenicach-ostra-odpowiedz-posla-i-radnych-pis/
  Ani poseł, ani radni - nie potrafili odpowiedzieć na ani jedno pytanie w sposób merytoryczny. Typowa polityczna zagrywka przed wyborami samorządowymi. Pamiętajcie panowie - kij ma dwa końce.

  Wstyd mi za takich radnych i za takiego p osła.

  No i jeszcze ten atak na dziennikarza - przykład idzie z góry !

  61 59 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lut 2017

  Do wyborów jeszcze bardzo daleko a najbardziej merytoryczna to jest władza lokalna i jej sługusy tacy jak przedmówca.Będzie bronił władzy do końca bo koniec tej władzy to i koniec jego kariery.Wstydzić to się trzeba było za posła jabłuszko którego tak uwielbiacie.Pytanie czy to uwielbienie bierze się ze wspólnych zainteresowań związanych ze sadownictwem czy ma inne podłoże?

  40 24 Odpowiedz
 • 2 lut 2017

  A ile zzarabia prezes mzwik??

  37 9 Odpowiedz
 • 2 lut 2017

  I bardzo dobrze się stało niech w końcu ludzie zobaczą jak wygląda zarządzanie gminą i podlegającymi jej spółkami. Ja jako mieszkaniec Myślenic zgadzam się z Radnymi PiS i Posłem. Ta paranoja prowadzona przez prezesa i burmistrza jest widoczna w moim portfelu i to bardzo dosadnie... Zrobili sobie miejski folwark i myślą że są tutaj najważniejsi. tzw. "Władza lokalna"

  58 25 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2017

  Obniżyć cenę wody , przecież nie mieszkamy na pustyni tylko przy Rabie !!!!!!!!!!!!

  50 4 Odpowiedz
  • 3 lut 2017

   I to jeszcze mamy własne ujęcie wody, własną oczyszczalnię.
   Woda dla Myślenic w Myślenicach droższa niż woda dla Krakowa? Takie rzeczy to tylko... w Myślenicach!
   Paranoja.

   53 2 Odpowiedz
 • 3 lut 2017

  mnożenie ilości straconych m3 x stawka sprzedaży :) podstawy zarządzani i ekonomii się kłaniają i to na poziomie zawodówki w klasie sprzedawca. Skarbówka by się zaraz wykazała jak by któryś przedsiębiorca tak się rozliczał :)

  I posługiwanie się stwierdzeniami odnośnie średnich kosztów a pokazywaine przykłądów z mniejszymi kwotami to dopiero manipulacja :D

  Możan by rozmawiać o tym że jako Myślenice mamy wysokie koszty wody i ścieków dysponująć ujęciem i oczyszczalnią ale takie przedstawianie faktów to śmiech na sali .

  Rani próbują działać tak jak opozycja względem rzadzu :D -

  22 11 Odpowiedz
 • 3 lut 2017

  jak bym był "opozycją" to zadałbym pytanie skoro koszt wyprodukowania wody to 0,25pln to czemu płacimy coś koło 4 ?? na co idzie ponad 3 pln ?? jeśli są to koszty np. utrzymania zakładu, pracowników itp. to dlaczego nie są one wliczone w koszty "wyprodukowania" wody ??

  24 4 Odpowiedz
 • 3 lut 2017

  I oto "profesionalny" poseł zorganizował konferencję prasową trwającą ponad godzinę :D. Panie Jarosławie naprawdę Pan to zrobił?
  Może niech się Pan zastanowi nad tym co Pan mówi i zrozumie, że WASZA władza PANA głosami tak dojechała samorządy finansowo, że te szukają każdego źródła dochodu by zająć się sprawami WAŻNYMI dla mieszkańców a nie dla Naczelnika Państwa.

  Wystarczy żebyście nie podnosili opłaty paliwowej, podatków, żeby przez Wasze działanie nie rosła inflacja (na razie powoli, ale spokojnie - 500+ da radę), to sobie spokojnie za wodę Ostrowskiemu zapłacę.

  (Inna rzecz, że nad Panem Andrzejkiem to Burmistrz realnie się powinien zastanowić :P )

  30 13 Odpowiedz
 • OKOKI 3 lut 2017

  Zamiast się tu przegadywać to zadajmy sobie pytanie dlaczego zaniechano wymiany rur wodociągowych mimo ze niektóre maja po 40 a nawet 50 lat i przeciekają, są też jeszcze rury z azbestu ,który jest szkodliwy .Jeśli wymieniano rury to sprowadzali rury z kamionki zamawianej gdzieś w Niemczech za niebotyczne sumy.

  19 7 Odpowiedz
 • 4 lut 2017

  Przyznam, że oglądając tą "konferencję" p osła Szlachetki miałem niezły ubaw. Szczególnie moment kiedy dziennikarze zaczęli zadawać pytania. Pan Jarosław zły, że media go nie wychwalają więc postanowił od razu atakować. Ech ten nasz przyszły burmistrz, starosta, proboszcz i prezydent jest taki pocieszny w tej swojej pseudo polityce. Może mieszkańcom otworzą się oczy na to co nasz p oseł robi. Nie umie pogodzić się z przegraną w wyborach na burmistrza, źle mu, że od tyłu nie dostał się na starostę to teraz będzie mącił. To takie pisowskie. Jeszcze artykuł w Dzienniku Polskim... polecam zapoznać się z tym jak wygląda "obiektywny" artykuł pani Hołuj. Swoją drogą jej artykuły dotyczące p osła Szlachetki zawsze są takie miłe dla niego. Bez krytyki itp. Uważam, że jeśli pan Szlachetka ma jakieś dowody (a z tego co mówi to ma niezbite dowody na "kłamstwa" burmistrza i prezesa Urbańskiego) to chyba czas zgłosić to do prokuratury. Nie ujawnienie materiałów z przestępstwa chyba też podlega jakiejś karze. Więc panie p ośle do dzieła! Zgłaszać! Nasyłać! Kontrolować! Mącić!

  PS. Trochę odbiegnę od tematu wody ale temat też ciekawy. Zapewne słyszeliście o pomyśle PiS dotyczącym ustroju miasta stołecznego Warszawy. Polecam zapoznać się z osobami które ten projekt złożyły (jako, że jest to projekt poselski). Szczególnie jedno nazwisko może wydać się mieszkańcom naszej gminy znajome.

  35 15 Odpowiedz
  • 4 lut 2017

   Przecież ta cała telewizja myślenicka nie jest medium merytorycznym i neutralnym. Czy ktoś kiedyś widział albo słyszał aby zadawali niewygodne pytania lub kręcili materiał zawierający choć ułamek krytyki wobec obozu P. Ostrowskiego? Gmina sobie ich dobrze zakontraktowała.

   Pozatym ludzie, olać polityke i gadanie kto komu opozycją niech się kontrują, tylko potem niech jeden z drugim nie wykręca się od cen które płacimy, przez atakowanie drugiego. Ostrowskiego jak i Szlachetke powinno się rozliczać tak samo, a w zasadzie to tego żałosnego Urbańskiego ! Przecież tutaj chodzi o to ile kasy doją z naszych portfeli za wode.

   20 6 Odpowiedz
 • 4 lut 2017

  Znow pisel pokazowke robi.. Dla dobra mieszkancow czy dla pisowskiej dpy?

  A wzrost ubezpieczenia OC za rzadow tej nieudolnej ekipy umiejacej robic jedynie "pokazowki"?

  Pisle, glosowales za ustawami anty- obywatelskimi i inwigilacja Polakow? A wiesz co to jest wstyd i honor?

  28 12 Odpowiedz
 • mirek@ 4 lut 2017

  To konferencja prasowa czy smiechowa?

  Pan poseł nie widzi że te warszawskie trwają kilka minut dzięki czemu da się je oglądać i nie gubi się myśl przewodnia mówców? Tu orędzie do narodu przez kilkadziesiąt minut. Próbowałem to obejrzeć na YouTube ale się nie da...

  Jeśli w polityce Nie wiadomo o co chodzi to chodzi o robienie zamieszania i budowanie rozpoznawalności i takie odnoszę wrażenie jakby chodziło tylko o to żeby pokazać radnych i posła.

  Nieważne co ważne żeby nas pokazywali. Dla mnie to bezsensu bo oprócz chaosu i zamieszania mieszkańcy nie mają z tego nic...

  Kto będzie marnować ponad godzinę czasu na słuchanie o tym że trzech panów ma rację?

  29 8 Odpowiedz
 • 4 lut 2017

  Witam, pytanie odbiegające od tematu. Czy Wam też podczas pisania komentarzy na tym portalu, nagle zawiesza się komputer i nic nie idzie zrobić, a to co zostało napisane po prostu przepada???

  11 3 Odpowiedz
 • 4 lut 2017

  Konferencje słabe – w „trybie pilnym zwołane” – bez udziału przeciętnego Kowalskiego i Nowaka, który pewnie byłby niewygodny w pytaniach. Pytanie do prezesa MZWiK w Myślenicach; czy jak wodociągi wpompowują wodę w sieć wodociągową, to czy każdy kubik wody posiada numer identyfikacyjny, po czym później wiadomo, czy do gruntu wyciekł kubik wody za 0,25 zł czy za 3,99 zł???

  Nie ukrywam też chciałbym, aby mój wodomierz co jakiś czas dostał, bądź czytaj powyżej wodę z numerem identyfikacyjnym w cenie 0,25 zł za kubik.
  Czy może są gdzieś nitki wodociągu z wodomierzem z którego zostaje odczytany stan wodomierza, doprowadzona woda jest gdzieś nie wiadomo gdzie, w cenie 0,25 zł za kubik – później liczony jako strata / wyciek do gruntu???

  Kolejna rzecz jeżeli prezes uważa, że koszty dostawy wody na zakładzie wynoszą 1,7 mln zł to jak to się ma, do kwoty 3,74 mln zł strat wody.

  Matematyka i logika wg prezesa MZWiK w Myślenicach.

  Wg prezesa strata za 2015 rok to 939814 kubików x 0,25 zł (jak sam powiedział na konferencji) = 234953,50 zł

  % straty wody? 939814 kubików z 2904043 kubików to 32,36 % czyli powyżej 32% - powstaje marnotrawienie wody.

  Inaczej mówiąc w roku 2015 strata z tytułu kosztów dostawy wody na zakładzie na poziomie 32,36% z 1,7 mln zł daje 550120 tys. zł straty.

  Chyba, że każdy kubik posiada numer identyfikacyjny i wiadomo, który kubik wyciekł z sieci, a który został sprzedany???

  Przy takim rodzaju działalności nie ma możliwości, kontrolowania, który kubik jest który.
  Chyba, że ……………………………………….. w Myślenicach wszystko jest możliwe.

  Ostatnie pytanie do prezesa; czy prezes choruje na SNK (tudzież czytaj Syndrom Niespokojnych Kciuków), czy aż tak bardzo się denerwował jak mówił, to o czym nie myślał jak mówi (tudzież czytaj wciskał kit – używając lekkich słów w zamian za p…….ł g….t) ???
  Na koniec najlepsze:
  WG NIK straty na poziomie 11% - 70%, średnia 40% .
  Straty w Myślenicach 32% wg prezesa.
  40% minus 32% to nie jest 20% tylko 8 % - to takie rzeczy w podstawówce uczą.

  Zapomniałem o zaniechaniu wyszukiwania przyczyny strat wody, poddanie się bez walki.

  A mogę już śmiało powiedzieć, że od 2011 poszło „najprawdopodobniej” w grunt ładne kilka milionów kubików wody i kilka milionów złotych jak nie kilkanaście bądź kilkadziesiąt.

  Główny dowodzący drugiej konferencji, hmmmm ze względu na opcję polityczną przez niego reprezentowaną szkoda nawet czasu, żeby o nim PiSać - dość dosadnie z kolegami z partii wypunktował prezesa MZWiK w Myślenicach. Prawdopodobnie też choruje na to samo co prezes MZWiK w Myślenicach lub to drugie.

  Niestety na obecną chwilę nie mam wglądu do wszystkich danych, planów i dokumentów.
  Ale prawda jest taka, że woda w gminie Myślenice nie kosztuje 3,99 zł za kubik, tylko trochę więcej. O ile – nie jestem w stanie teraz wyliczyć. Skoro jeszcze nikt nie podał tego, nie jestem najgorszy z wyliczeniami, a to wszystko przez brak odpowiednich dokumentów.

  19 3 Odpowiedz
 • 4 lut 2017

  urbański musi odejsc

  17 5 Odpowiedz
 • mirek@ 4 lut 2017

  ludzie jak wy to liczycie?

  analogicznie:

  wyobraźmy sobie że produkuje... hm młotki. Wyprodukowanie młotka kosztuje mnie 25 groszy, ale sprzedaje je po 50 złotych, bo to dobre młotki. Wysyłam te młotki do sklepu, ale podczas transportu przepadło mi 100 młotków. Ile kosztowała mnie ta strata? Straciłem towar o rynkowej wartosci 5000 zł (100 młotków razy 50 zł), ale realnie ta sytuacja dla mnie oznacza stratę 100,25 zł ((25 groszy razy 100 straconych młotków) bo tyle kosztuje mnie ich produkcja :)

  Tak samo powinno się liczyć wartość straconej wody w wodociągach . Mlotki, jak mlotki ta woda .

  23 5 Odpowiedz
 • 4 lut 2017

  Mirekm poddał myśl w jaki sposób kija można użyć obustronnie. Tutaj podstawy jak komuś się chce : http://doradztwoprawne.org/2015/07/strata-rzeczywista-damnum-emergens-i-utracone-korzysci-lucrum-cessans-w-postepowaniu-cywilnym/

  dlaczego raz można policzyć stratę wody za 0,25gr a raz po cenie sprzedaży? A może należy zadać pytanie nie dlaczego ale po co / w jakim celu ? A może pieniędzy w wodociągach jest pod dostatkiem należy je tylko rozliczyć stratą po prostu....w przedsiębiorstwach aby zaniżyć dochód można robić protokół zniszczenia/strat licząc wtedy od max ceny coś w ten deseń : https://www.youtube.com/watch?v=a7DDCjg4M6Y
  ....więc czym ta woda droższa tym ..... :-)

  http://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/ciekawostki/291096,Jaka-kara-za-dzialanie-na-szkode-firmy.html a w normalnym trybie za nie zapłacony podatek (nawet jeżeli stawka obniżona) z powodu zaniedbań powstałych z winy podatnika (straty wody) w każdym przedsiębiorstwie urzędnik skarbowy stałby już u progu i nie z pytaniem o audyt ale z nakazem kontroli skarbowej :-) mając w podstawie działanie na szkodę Skarbu Państwa.

  16 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 lut 2017

  Viv napisał
  "a w normalnym trybie za nie zapłacony podatek (nawet jeżeli stawka obniżona) z powodu zaniedbań powstałych z winy podatnika (straty wody) w każdym przedsiębiorstwie urzędnik skarbowy stałby już u progu i nie z pytaniem o audyt ale z nakazem kontroli skarbowej :-) mając w podstawie działanie na szkodę Skarbu Państwa."
  Ale my nie żyjemy w normalnym kraju,nasze państwo istnieje tylko teoretycznie a w praktyce to ch... ,dupa i kamieni kupa.Pokażcie odważnego który ruszy z kontrolą czegokolwiek w tym mieście?

  15 6 Odpowiedz
 • 7 lut 2017

  W porównaniu podam ceny za wodę w Holandii na 2017 rok.
  Kurs euro z dnia 07-02-2017 1 euro = 4,2970 zł

  Zużycie do 300 m3 – 0,85 euro - 3,65 zł za 1 m3
  Zużycie ponad 300 m3 – 0,49 euro – 2,11 zł za 1 m3

  Abonament roczny na adres (nie na osobę jak jest w Myślenicach) – 74,67 euro – 320,86 zł
  Abonament miesięczny – 26,74 zł

  Cenowo całkiem porównywalnie, tylko zarobkowo przepaść.

  Wniosek nasuwa się sam – woda w Myślenicach jest za droga!!!!

  Dla sprawdzenia link:
  https://www.brabantwater.nl/klantenservice/Paginas/Drinkwatertarief.aspx

  7 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ogień im nie straszny. Boją się raka
Społeczeństwo 0

Ogień im nie straszny. Boją się raka

Jak się okazuje 60% strażaków umiera na raka. Nieprane przez lata mundury bojowe mogą być dla nich sporym zagrożeniem, ponieważ na nich osadzają się rakotwórcze substancje. Rozwiązaniem może być pralnica, ale czy uda się ją zorganizować na terenie powiatu myślenickiego? Jak pokazują najnowsze badania, prawie dwie trzecie strażaków, którzy w wieku...

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji
Koronawirus 28

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji

U 45-letniego pacjenta, który przebywał na oddziale zakaźnym myślenickiego szpitala nie wykryto koronawirusa. Lekarze czekają na wynik badania obywatelki Francji, która trafiła na oddział zakaźny z ośrodka wypoczynkowego w Mszanie Górnej koło Limanowej artykuł aktualizowany Badania na obecność koronawirusa u 45-latka ze Skawiny wykluczyły jego o...

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki
Myślenice 58

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że na dwóch końcach ul. Szpitalnej gmina postawiła parkomaty. Kierowcy ignorowali urządzenia, pozostawiając samochody na chodniku - po drugiej stronie ulicy. Od teraz to niemożliwe, bo wjazd na niego blokują słupki W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o parkomatach jakie stanęły po obu stronach ul. Szpitalnej. To dalszy ci...

Dwa zderzenia pod estakadą. Ucierpiały trzy osoby
Myślenice 3

Dwa zderzenia pod estakadą. Ucierpiały trzy osoby

Dwa dni z rzędu na skrzyżowaniu ul. Słowackiego z Zakopianką pod estakadą doszło do dwóch zderzeń w których ucierpiały trzy osoby W dniach 7 i 8 marca doszło do dwóch zderzeń w obrębie skrzyżowania ul. Słowackiego z Zakopianką. W pierwszej kolizji uszkodzone samochody częściowo blokowały przejazd wyłączając jeden pas ruchu. Strażacy zabezpieczyli...