Miasto

Widzieliście ten projekt? Tak mógłby wyglądać myślenicki Rynek po rewitalizacji

Widzieliście ten projekt? Tak mógłby wyglądać myślenicki Rynek po rewitalizacji

Trwają prace nad projektem rewitalizacji myślenickiego Rynku. Jak mógłby wyglądać główny plac miasta i co się zmieni?

Gmina Myślenice pracuje nad projektem rewitalizacji Rynku. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego będzie się starać o przyznanie środków w wysokości 70%. Jeżeli projekt zostanie pozytywnie rozpatrzony, Myślenice mogą zyskać pieniądze nie tylko na remont płyty Rynku, ale również budowę siedziby Muzeum Niepodległości. Do tej pory odbyły się m.in. konsultacje z mieszkańcami i przedsiębiorcami, którzy mogą zgłaszać swoje uwagi.

- Po badaniu archiwalnych zdjęć myślenickiego Rynku doszliśmy do wniosku, że warto wrócić do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30-tych XX wieku, kiedy to ważną rolę pełnił ciąg drogowy prowadzący w kierunku Dobczyc, dalej Bochni i Targowiska. Był on podkreślony przez szpalery drzew po obydwu jego stronach – Gazecie Myślenickiej powiedział Łukasz Stożek opracowujący projekt rewitalizacji Rynku.

Co może się zmienić na Rynku?

Nowy Rynek miałby nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30-tych XX wieku. Przede wszystkim posadzka, a tzw. „kocie łby” miałaby zastąpić płaska nawierzchnia. Przez pas środkowy przebiegać będzie szpaler drzew, powstanie nowa fontanna, przybędzie zieleni, zmienione zostaną również lampy i wprowadzone nowe iluminacje świetlne.

Czy rewitalizacja myślenickiego Rynku ożywi tę część miasta?

 • Zdecydowanie tak
 • Raczej tak
 • Trudno powiedzieć
 • Raczej nie
 • Zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • Zdecydowanie tak Zdecydowanie tak 46%
 • Raczej tak Raczej tak 14%
 • Trudno powiedzieć Trudno powiedzieć 12%
 • Raczej nie Raczej nie 15%
 • Zdecydowanie nie Zdecydowanie nie 13%
 • Głosów: 5537

Dodatkowo z płyty Rynku mają zostać usunięte parkujące samochody, a miejsca dla niepełnosprawnych zostaną wyznaczone w okolicach placu. Na swoim miejscu pozostanie fontanna „Tereska” i figura św. Floriana, ale pomnik Niepodległości zostanie przesunięty przodem w kierunku południowej części Rynku.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 11 maj 2017

  No i elegancko, ale dwie fontanny obok siebie ?

  13 13 Odpowiedz
 • adzygmunt 11 maj 2017

  Najpiękniejszy rynek Małopolski zyskałby miano śródmiejskiego parku i wreszcie doczekałby realizacji projektu strefy cichego wypoczynku w zieleni i spokoju. Sklepów zostało kilka, parę firm, Zacząłby spełniać rolę rekreacyjną. Jeszce tylko ruch samochodowy rozbijający bruk. Są duże zniszczenia na jezdni. A jak zostanie rozwiązane zaopatrzenie?

  41 11 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 maj 2017

  Dużo by dało usunięcie wszechobecnych banerów i reklam wiszących zwłaszcza na ścianie gdzie są arkady

  93 3 Odpowiedz
 • Pietja 11 maj 2017

  Rewitalizacja z kolejnego kredytu czy może z wypracowanych środków ?

  43 24 Odpowiedz
 • 11 maj 2017

  No bo kto to widział żeby na rynku pozwolić na parkowanie samochodów!!! Ja wiem że ostatnie lata to folwark jednego Pana, ale czy nie doszliśmy już do granic absurdu???

  52 11 Odpowiedz
 • 11 maj 2017

  Wielka szkoda, że nie ogłoszono konkursu na projekt zagospodarowania myślenickiego Rynku, bardzo chętnie przedstawiłabym swoją wizję jego rewitalizacji. Albo chociaż przed zleceniem projektu architektowi można było otworzyć dyskusję, gdzie każdy zainteresowany mógłby zasugerować coś od siebie, a może nie jest za późno na taką inicjatywę?

  52 8 Odpowiedz
 • 11 maj 2017

  Co to za okropna tendencja do usuwania drzew, zabytkowego kamienia i betonowania wszystkiego co tylko się da? Kostka raczej nie przyczyni się do ożywienia rynku, bo wszyscy wolą na spacer wybrać się tam gdzie jest zielono - o ile ktoś w ogóle się na ten spacer wybiera, bo rynek zamiera jak tylko zamkną się sklepy równo z godziną 18, o weekendach nie wspominając. Podświetlana fontanna może i ładna, ale chyba nie warta wydawania takich pieniędzy.

  38 28 Odpowiedz
 • 11 maj 2017

  Piękniejszy rynek w Małopolsce, to chyba Kraków ma...a z miasteczek to nie wiem, nie widziałem jeszcze wszystkich.

  11 10 Odpowiedz
 • 11 maj 2017

  A w praktyce i tak pewnie drzew nie będzie, bo gdzie postawią scenę na wszystkie imprezy typu Festiwal Folkloru czy nawet msze święte w narodowe święta, poza tym zapuszczą korzenie i będzie kolejny problem. Z estetycznego krajobrazu zawsze przecież najłatwiej zrezygnować, żeby ograniczyć koszty, co widać bardzo często

  14 20 Odpowiedz
 • mirek@ 11 maj 2017

  Swietny pomysl! Więcej zielini, ławek, ładna iluminacja świetlna, brak kocich łbów sprawcie żebyśmy chcieli spędzać tam czas, bo na razie w ciepłe dni rynek to patelnia!

  26 13 Odpowiedz
 • 11 maj 2017

  więcej zieleni proszę :)

  26 3 Odpowiedz
 • 11 maj 2017

  nie ma sie co ekscytowac miała być rewitalizacja osiedla nie było miała być super ścieżka rowerowa nie ma nasz samorząd potrafi budować tylko sklepy.

  41 5 Odpowiedz
 • Andrzej Leśniak 11 maj 2017

  Nowa fontanna? Ze wszystkim jestem na tak, ale na usuwanie Tereski nigdy!

  15 15 Odpowiedz
  • 11 maj 2017

   Cyt.: Na swoim miejscu pozostanie fontanna „Tereska” i figura św. Floriana, ale pomnik Niepodległości zostanie przesunięty przodem w kierunku południowej części Rynku.

   15 7 Odpowiedz
 • 11 maj 2017

  A tak z ciekawości: przeszkadzają Wam na rynku kocie łby?

  19 13 Odpowiedz
 • 11 maj 2017

  Witam, a może by ktoś pomyślał o otwarciu nowych , pięknych toalet , gdzie można spokojnie pójść z dzieckiem , a nie trwonić kasę na niepotrzebną wymianę bruku . Ładną kostką sobie nikt tyłka nie podetrze . Co do zieleni jak najbardziej...

  40 11 Odpowiedz
 • 12 maj 2017

  Bruk jest moim zdaniem bardzo ładny. Fakt w szpilkach po nim to tylko pod rączkę, ale zastąpić go płaską nawierzchnią? Tylko po co? O wymianie kostki słychać już było bardzo dawno i o podejrzeniach kolejnego "smarowania" z tego tytułu. Jeszcze projektu rynku nie było. W każdym kłamstwie jest ziarno prawdy. Może jeszcze przypomniała się Naszemu Królowi "Via Regia"- trakt królewski podlegający bezpośrednio królowi, który biegł tędy i łączył Kraków z Węgrami. Tylko do Króla Kazimierza Wielkiego to mu daleko. Bliżej do Króla Popiela!

  18 7 Odpowiedz
 • 13 maj 2017

  nawiązując do wypowiedzi peggysue, zastanawiam się dla czego nikt jeszcze nie wpadł na ten pomysł aby odbudować i odrestaurować "zamczysko" na Zarabiu przecież była by to nie lada gratka dla turystów

  24 3 Odpowiedz
 • adzygmunt 13 maj 2017

  Odrestaurować....wszystko można. Warunek jest wizerunek? Czy to miałaby być powtórka z Dobczyc?

  10 5 Odpowiedz
 • sebastian 19 maj 2017

  Rynek moim zdaniem to miejsce spotkań mieszkańców w czym drzewa nie pomogą. Na wypoczynek i zieleń myslenice już mają gdzie zaprosić bo taka rolę spełnia dzielnica Zarabie czyż nie? A samochody z rynku powinny zniknąć. Ps. Co ze ścieżką rowerową z górnego?

  3 2 Odpowiedz
 • Tolo 21 maj 2017

  Uważam że,dwie fontanny jedna prawie obok drugiej to nie bardzo współgra,zwłaszcza że styl ich jest zupełnie odmienny...drzewa i owszem ale lepiej wyglądają piękne zagospodarowane klomby które co roku mogą być w innej aranżacji niż drzewa które po jakimś czasie i tak zrobią problem chociażby rozrastającymi się korzeniami.
  Pozostaje jeszcze kwestia-finanse....w jakiej wysokości tym razem nasi włodarze zamierzają wziąć kredyt na tę inwestycję????
  Jak długo go będziemy musieli spłacać,i co za tym idzie jakie nam jeszcze nie wymyślą podwyżki czego tylko się da!!!!!!
  I tu ostatni akapit w którym ośmielę się zapytać czyj pociotek z firmą brukarską która wykonałaby te prace za tym stoi???? bo jak dla mnie zmiana płyty rynku jest bez sensu,stan obecnej w niczym nikomu nie ubliża.

  7 1 Odpowiedz
 • 7 cze 2017

  "czyj pociotek z firmą brukarską która wykonałaby te prace za tym stoi???? "- idealne stwierdzenie.
  Wszystkie kocie łby są w naszym mieście idealne, z własną historią. Na szpilkach z głową do góry można przejść bocznymi częściami.

  3 Odpowiedz
 • 26 lut 2018

  Żądam przeniesienie handel (tylko towary spożywcze, żadnych szmat) z Kilińskiego na rynek na centralną promenadę i nastąpi całkowita rewitalizacja rynku. Rynek powinien tętnić życiem 8-15 (wprowadzić obowiązek targowania ceny, inaczej kary), wyglądć ładnie może póżniej.

  Zamiast wymieniać kocie łby z granitu taniej wyjdzie to zeszliwować.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie
Myślenice 0

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie

Kolejne kroki w sprawie budowy bezkolizyjnego węzła drogowego w Jaworniku, opracowanie dokumentacji budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach, inwestycje drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych, czy 1,7 mln zł dofinansowania do budowy sieci kanalizacyjnej – to tylko niektóre inwestycje, na które Gmina Myślenice pozyskała w ostatnim czasie finans...

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków
Myślenice 23

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…   Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 31

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka
Koronawirus 5

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę w ramach działania #poMOCnaMaseczka wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. W ten sposób organizatorzy zachęcali do tego,...

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata
Wybory Prezydenckie 2020 145

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata

W czasie kampanii mieszkańcy regionu mieli okazję spotkać się z Rafałem Trzaskowskim, ale również dwa razy w powiecie wizytował walczący o reelekcję Andrzej Duda (PiS). Na tydzień przed wyborami do udziału w nich namawiał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Za tydzień na kolejne 5 lat wybierać będziemy prezydenta Polski, a kampani...