Kultura

„Dotyk Poezji w Świętojańską Noc” czyli 15.urodziny Tilii w „Domu Greckim”

„Dotyk Poezji w Świętojańską Noc” czyli 15.urodziny Tilii w „Domu Greckim”

Tegoroczna Poetycka Noc Świętojańska w Muzeum Niepodległości w Myślenicach była okazją do spotkania z MGL „Tilia” świętującą w bieżącym roku piętnastolecie swego powstania

Muzeum po zmianie nazwy, nadal otwarte i kreatywne, nie skupia się jedynie na wydarzeniach historycznych i promocji codziennego patriotyzmu, ale w swojej misji wspiera twórców, którzy kształtują naszą tożsamość.

Spotkanie odbyło się wieczorem i związane było z Nocą Świętojańską – prowadziła go Jadwiga Malina, prezes „Tilii”. Swą obecnością zaszczycili je między innymi Jarosław Szlachetka (poseł na Sejm RP), Józef Tomal (Starosta Powiatu Myślenickiego), przedstawiciele Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto z panią prezes Grażyną Gubałą, dyrektorzy, kierownicy i działacze kultury między innymi z Myślenic, Sułkowic, Świątnik Górnych, Krakowa i przede wszystkim wspaniała myślenicka publiczność.

Gościem specjalnym spotkania był poeta i publicysta Adam Ziemianin. Wieczorowi poezji, fotografii i dźwięku towarzyszyła wystawa Jana Koczwary „Serce sercu nie równe”, którą można zwiedzać jeszcze do 9 lipca.
Podczas spotkania zaprezentowano członków grupy podczas pokazu multimedialnego ilustrującego czytane wiersze przez aktora scen krakowskich, lektora i prezentera, Jakuba Kosiniaka. Zaprezentowany został również wydany na tę okazję najnowszy almanach. Tom ten noszący po prostu tytuł "TILIA" jest owocem współpracy MGL ze Stowarzyszeniem mgFoto . Dzięki udostępnionym zdjęciom powstał zarówno tom poetycki jak też pokaz multimedialny. Oba przygotowane na tę okazje przez Bogusławę Górkę.

Wydawcą almanachu jest Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Dodatkowo druk jego wsparli: Stanisław Bisztyga, Jarosław Szlachetka, Fundacja Sztuki Przygody i Przyjemności ARTS w ramach działania "Kalejdoskop Partnerstwa".

W klimat spotkania wprowadzili nas uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Myślenicach (Michał Basista, Franciszek Szymula, Julia Ulman, Zuzanna Kaczorowska, Joanna Gracz, Sara Olejniczak i Szymon Kalita.) Akompaniowała im pani Urszula Domarecka – Fikas.

„Myślenicka Grupa Literacka TILIA składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszego jubileuszowego tomiku poetyckiego, jak też uświetnili nasze spotkanie jubileuszowe. Dziękujemy wszystkim odbiorcom naszej poezji.” – prezes „Tilii” Jadwiga Malina.

Materiał powstał przy współpracy z Muzeum Niepodległości w Myślenicach 3/05

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Tyfus plamisty
Historia Lekkostrawna 8

Tyfus plamisty

Jest wiele form oporu opartych na różnych ideach i wartościach. Najsilniejszy jest jednak ten zrodzony z głodu i woli przetrwania Jest rok 1943. Prosty wie...