Kultura

„Dotyk Poezji w Świętojańską Noc” czyli 15.urodziny Tilii w „Domu Greckim”

Tegoroczna Poetycka Noc Świętojańska w Muzeum Niepodległości w Myślenicach była okazją do spotkania z MGL „Tilia” świętującą w bieżącym roku piętnastolecie swego powstania

Muzeum po zmianie nazwy, nadal otwarte i kreatywne, nie skupia się jedynie na wydarzeniach historycznych i promocji codziennego patriotyzmu, ale w swojej misji wspiera twórców, którzy kształtują naszą tożsamość.

Spotkanie odbyło się wieczorem i związane było z Nocą Świętojańską – prowadziła go Jadwiga Malina, prezes „Tilii”. Swą obecnością zaszczycili je między innymi Jarosław Szlachetka (poseł na Sejm RP), Józef Tomal (Starosta Powiatu Myślenickiego), przedstawiciele Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto z panią prezes Grażyną Gubałą, dyrektorzy, kierownicy i działacze kultury między innymi z Myślenic, Sułkowic, Świątnik Górnych, Krakowa i przede wszystkim wspaniała myślenicka publiczność.

Gościem specjalnym spotkania był poeta i publicysta Adam Ziemianin. Wieczorowi poezji, fotografii i dźwięku towarzyszyła wystawa Jana Koczwary „Serce sercu nie równe”, którą można zwiedzać jeszcze do 9 lipca.
Podczas spotkania zaprezentowano członków grupy podczas pokazu multimedialnego ilustrującego czytane wiersze przez aktora scen krakowskich, lektora i prezentera, Jakuba Kosiniaka. Zaprezentowany został również wydany na tę okazję najnowszy almanach. Tom ten noszący po prostu tytuł "TILIA" jest owocem współpracy MGL ze Stowarzyszeniem mgFoto . Dzięki udostępnionym zdjęciom powstał zarówno tom poetycki jak też pokaz multimedialny. Oba przygotowane na tę okazje przez Bogusławę Górkę.

Wydawcą almanachu jest Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Dodatkowo druk jego wsparli: Stanisław Bisztyga, Jarosław Szlachetka, Fundacja Sztuki Przygody i Przyjemności ARTS w ramach działania "Kalejdoskop Partnerstwa".

W klimat spotkania wprowadzili nas uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Myślenicach (Michał Basista, Franciszek Szymula, Julia Ulman, Zuzanna Kaczorowska, Joanna Gracz, Sara Olejniczak i Szymon Kalita.) Akompaniowała im pani Urszula Domarecka – Fikas.

„Myślenicka Grupa Literacka TILIA składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszego jubileuszowego tomiku poetyckiego, jak też uświetnili nasze spotkanie jubileuszowe. Dziękujemy wszystkim odbiorcom naszej poezji.” – prezes „Tilii” Jadwiga Malina.

Materiał powstał przy współpracy z Muzeum Niepodległości w Myślenicach 3/05

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”
Kultura 3

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”

Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Bogna Becker wróciła ze swoją twórczością do Myślenic po 15 latach przerwy, mimo że na co dzień mieszka i pracuje w Drogini Jej prace zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Wernisaż był inauguracj...

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści
Kultura 0

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści

„Most Zamiast Murów - Artystyczne Przełamywanie Barier”. „ODDŹWIĘK” to hasło trwających na Zarabiu XXII Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w których każdy może wziąć udział Od 15 lipca w Myślenicach trwają XXII Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne dla artystów profesjonalnych oraz XIX Europejskie Warsztaty Plastyczne dla dzieci i młodzieży....

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach
Dobczyce 0

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach

„Kino w dobrym klimacie” to cykl plenerowych projekcji filmowych, które przez całe lato odbywać się będą na Staromiejskim Wzgórzu w Dobczycach Tegoroczny cykl filmowy rozpoczął seans filmu „Sugar Man”. Poza wspomnianym dokumentem, amatorzy plenerowych pokazów zobaczą m.in. komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?”, „Wszystko za życie” („Into the Wil...