Kultura

Harcerze wydali książkę „Myślenice we wspomnieniach mieszkańców”

Harcerze wydali książkę „Myślenice we wspomnieniach mieszkańców”

Książka jest efektem kilkumiesięcznej pracy nad stworzeniem Harcerskiego Archiwum Społecznego. W publikacji o dawnym Myślenicach opowiadają mieszkańcy miasta

O tym, że harcerze spostrzegli, że wśród młodych mieszkańców Myślenic zanika potrzeba dbania o własną tożsamość kulturową i historię miasta pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku. Właśnie w tym czasie ruszyły prace nad budową Harcerskiego Archiwum Społecznego. To pomysł instruktorów Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Myślenicach.

- Pomysł na tworzenie społecznego archiwum zrodził się z obserwacji zanikającej wśród młodzieży i mieszkańców Myślenic potrzeby dbania o własną tożsamość kulturową i historię miasta. Młodzi ludzie rzadko znajdują czas i sposobność, by po prostu usiąść z dziadkami i porozmawiać o przeszłości, choć jak twierdzą niektórzy z nich, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami w trakcie szkolenia, bardzo lubią słuchać myślenickich historii, bo „(...) fajnie jest wiedzieć, mieć poczucie świadomości, gdzie mieszkasz i skąd pochodzisz – mówił wówczas Jakub Jasek z myślenickiego hufca ZHP.

Ponad dwudziestu harcerskich wolontariuszy wzięło udział w bezpłatnych warsztatach, a następnie ruszyli w miasto rozmawiając z mieszkańcami o dawnych Myślenicach i wspomnieniach o tamtych czasach. Założeniem było upamiętnienie historii codziennej, doświadczonej i zapamiętanej przez „zwykłych mieszkańców”, którzy urodzili się, wychowywali, uczyli, pracowali, czyli po prostu żyli w Myślenicach.

Wywiadów udzielili m.in. Marta i Jacek Hołujowie, Józef Bałuk, Teresa Wilkołek, Józef Błachut, Jerzy Ćwierzyk, Andrzej Skowroński, Anna Prokopeczko, Janina Feledy, Krystyna Pędzisz.

Książkę „Myślenice we wspomnieniach mieszkańców” można przeczytać w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie odbyła się jej prezentacja. Jej wersja PDF będzie dostępna na stronie Harcerskiego Archiwum Społecznego.

Powiązane tematy

Harcerze pracują nad społecznym archiwum Myślenic [WIDEO]
Miasto 2

Harcerze pracują nad społecznym archiwum Myślenic [WIDEO]

Zauważyli, że wśród młodych mieszkańców Myślenic zanika potrzeba dbania o własną tożsamość kulturową i historię miasta. - Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma coś z Myślenic. Następne będzie już całkiem rozmyte - mówią harcerze

Komentarze

Zobacz więcej

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024
Kultura 0

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024

Szósta edycja Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą” to pochodów w stylu nowoorleańskim oraz koncerty   Festiwal Jazzu rozpoczął się poc...