Miasto

Harcerze pracują nad społecznym archiwum Myślenic [WIDEO]

Harcerze pracują nad społecznym archiwum Myślenic [WIDEO]

Zauważyli, że wśród młodych mieszkańców Myślenic zanika potrzeba dbania o własną tożsamość kulturową i historię miasta. - Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma coś z Myślenic. Następne będzie już całkiem rozmyte - mówią harcerze

Ponad dwudziestu harcerskich wolontariuszy wzięło udział w bezpłatnych warsztatach z zakresu archiwistyki społecznej oraz gromadzenia, opracowywania i udostępniania archiwaliów - wspomnień, fotografii i dokumentów osobistych
Harcerskie Archiwum Społeczne (w skrócie HAS), to oddolna inicjatywa instruktorów Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Myślenicach, działających na terenie powiatu myślenickiego, której jednym z celów jest pielęgnacja tożsamości kulturowej poprzez ocalenie od zapomnienia i promocję lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Pomysł na tworzenie społecznego archiwum zrodził się z obserwacji zanikającej wśród młodzieży i mieszkańców Myślenic potrzeby dbania o własną tożsamość kulturową i historię miasta. Młodzi ludzie rzadko znajdują czas i sposobność, by po prostu usiąść z dziadkami i porozmawiać o przeszłości, choć jak twierdzą niektórzy z nich, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami w trakcie szkolenia, bardzo lubią słuchać myślenickich historii, bo „(...) fajnie jest wiedzieć, mieć poczucie świadomości, gdzie mieszkasz i skąd pochodzisz”.

Wywiady z młodymi wolontariuszami, będącymi przedstawicielami społeczności lokalnej wskazują na to, że „bycie z Myślenic” stanowi ważną składową ich tożsamości. - Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma coś z Myślenic. Następne będzie już całkiem rozmyte - stwierdził jeden z uczestników szkolenia z nutką żalu w głosie.

Na upamiętnienie wciąż czeka historia codzienna, doświadczona i zapamiętana przez „zwykłych mieszkańców”, którzy urodzili się, wychowywali, uczyli, pracowali, czyli po prostu żyli w Myślenicach. To właśnie tę lukę wypełnić ma projekt „Harcerskie Archiwum Społeczne”, nawiązujący do aktualnego trendu w zakresie ochrony i promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego – archiwistyki społecznej.

Znasz ciekawe historie? Opowiedz o nich

Harcerscy Wolontariusze będą spotykać się z chętnymi seniorami w wieku co najmniej 60 lat, by przeprowadzać z nimi wywiady, których tematem będzie dorobek kulturowy Myślenic oraz zmiany jakie zachodziły w przestrzeni publicznej miasta.

Jednym z głównych celów akcji jest zebranie i opracowanie tych rozmów w formie publikacji, którą następnie harcerze mają zamiar bezpłatnie udostępniać w Placówkach Oświatowych Myślenic.

Każdy zainteresowany udziałem w projekcie może zgłosić się do organizatorów dzwoniąc pod numer 725 239 633 lub za pośrednictwem facebooka „Harcerskie Archiwum Społeczne” oraz strony ingernetowej do odwiedzania strony internetowej projektu www.has-myslenice.pl

 

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane tematy

Komentarze (2)

  • 4 lis 2016

    Czy wśród młodych mieszkańców zanika potrzeba dbania o własną tożsamość kulturową i historię miasta? - mam nadzieję że nie zaniknie, przecież w każdym pokoleniu jest również chęć oglądania się za siebie. To dzieci dopytują się swoich rodziców i dziadków o historię z ich dzieciństwa i młodości. :)
    Inna sprawa czy „bycie z Myślenic” będzie stanowiło jakąś składową tożsamości w kolejnym pokoleniu, czy się rozmyje? To chyba bardziej zależy jednak od nas dzisiaj żyjących.
    Pomysł tworzenia społecznego archiwum - super.

    26 2 Odpowiedz
  • 15 lis 2016

    Harcerze przedstawili swój projekt przed Spektaklem "Cmentarzysko Historii", którego premiera miała miejsce w MOKIS 13 listopada 2016 roku.
    Uczestniczą czynnie w tworzeniu wydarzeń kulturalnych. Już w zeszłym roku włączyli się w spektakl "Podlegli do Niepodległej".
    Nie tylko tworzą kulturę, ale także dbają o pamieć o tym co było. MŁODZIEŻ PAMIĘTA

    3 Odpowiedz

Zobacz więcej