Miasto

Straż miejska przypomina: Pamiętajcie o odblaskach. Bez nich kierowcy was nie widzą

Straż miejska przypomina: Pamiętajcie o odblaskach. Bez nich kierowcy was nie widzą

Straż miejska przypomina o obowiązku noszenia odblasków poza obszarem zabudowanym po zapadnięciu zmroku. - Założenie odblaskowego elementu znacznie poprawi nasze bezpieczeństwo – przypominają strażnicy miejscy

- Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku – cytując art. 11 ust. 4a Prawo o ruchu drogowym przypomina Tomasz Burkat, komendant straży miejskiej.

Nowelizacja z dnia 30 sierpnia 2013 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadziła obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku - poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Odblaski muszą nosić także prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Za brak odblasku może grozić mandat do 500 zł.

Najczęściej łamane przepisy przez kierowców i pieszych na ulicach Myślenic

Strażnicy podkreślają, że noszenie odblasków zwiększa przede wszystkim widoczność i poprawia bezpieczeństwo, zwłaszcza na drodze.

- Kierowca jadąc z prędkością 80 km/h widzi pieszego ubranego na ciemno z odległości 30 - 40 metrów. Już jeden element odblaskowy powoduje, że pieszy widoczny jest z odległości 120-160 metrów. Te dodatkowe metry decydują często o życiu, gdyż pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego – wyjaśnia Tomasz Burkat.

Poruszając się rowerem lub pieszo nosisz odblaski?

 • Tak Tak 39%
 • Nie Nie 52%
 • od czasu do czasu od czasu do czasu 9%
 • Głosów: 1906

W jednym z naszych sondaży pytamy was czy poruszając się rowerem lub pieszo zakładacie odblaski. Połowa z ankietowanych odpowiada, że tego nie robi.

Gdzie najlepiej nosić opaski odblaskowe?

Elementy odblaskowe najlepiej spełniają swoją rolę, gdy są umieszczone najbliżej ziemi (w okolicy kolan, np. nad kostką ), im niżej się znajdują tym szybciej padną na nie promienie świateł reflektorów i kierowca szybciej dostrzeże pieszego na drodze. Można je również nosić na ubraniu, najlepszym miejscem wówczas będzie owiniecie opaski na przedramieniu.

Strażnicy Miejscy radzą aby umieszczać je w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Powiązane tematy

Komentarze (8)

 • 24 paź 2017

  Słaby apel. W naszych rejonach jest wiele dróg w TERENIE ZABUDOWANYM nieoświetlonych bez chodników, ba - bez poboczy. I tu apel Straży Miejskiej do rządzących powinien być: zmieńmy przepisy; - jeśli korzystasz z drogi w nocy - bądź oświetlony (nie ważne czy w terenie zabudowanym czy nie);

  21 6 Odpowiedz
 • 24 paź 2017

  Uwagi dotyczące miejsca założenia odblasku jak najbardziej. Wiele osób ma paski przyczepione do plecaka bądź torebki, ale do jednak opóźnia moment zauważenia odbitego światła

  11 2 Odpowiedz
 • Basia 24 paź 2017

  tak naprawdę to powinna być ustawa że każdy po zmroku musi mieć odblask

  10 5 Odpowiedz
 • 24 paź 2017

  Juz jest taka ustawa

  8 6 Odpowiedz
 • Basia 26 paź 2017

  albert7575
  ustawa jest ale poza terenem zabudowanym a powinno być także w terenie.Nie oszukujmy się zawsze lepiej są widoczni piesi z jakimkolwiek odblaskiem

  1 3 Odpowiedz

Zobacz więcej