Międzynarodowa przyjaźń (Rapallo i Sentjernej)
- 15 listopada 2017
Szkoła to nie tylko książka, zeszyt, kreda i tablica. Uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach w bieżącym roku szkolnym uczestniczyli już w dwóch wymianach międzynarodowych
Trwają one już bardzo długo – ze Słoweńcami to już 15 lat, a z Włochami – 12 lat wzajemnych kontaktów. Inicjatorem i głównym organizatorem współpracy i wyjazdów jest Tadeusz Jarząbek.
Wyjazd do Sentjernej w Słowenii trwał 6 dni. Uczestniczyło w nim 25 uczniów wraz z trzema opiekunami. Drugi dzień obejmowały zajęcia w szkole (warsztaty kulturalne), a także poznawanie okolicy (Dom Kultury, Biblioteka). Na koniec dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach tanecznych, a także zajęciach sportowych.
Trzeci dzień to wspólny wyjazd do Bled, a także wizyta w stolicy Słowenii – Lublanie. Kolejny dzień to wyjazd nad morze – do miejscowości Piran i Portoroż. Ostatni dzień wymiany przyniósł uroczystą akademię w szkole, a także wyjazd do miejscowości.
W październiku grupa 23 uczniów udała się do miejscowości Rapallo we Włoszech. Lot z krakowskich Balic do Bergamo trwał niecałe 2 godziny. Po dotarciu do Rapallo zostaliśmy przywitani przez dyrekcję i uczniów i rozpoczęła się nasza wizyta we Włoszech. Drugi dzień przyniósł dla uczniów zajęcia w szkole oraz mecz w siatkówkę. Następnie uczestnicy udali się do nadmorskiej miejscowości Nervi.
Trzeci dzień rozpoczął się wizytą w miejscowości Albenga. Kolejny punkt wycieczki to miejscowość Noli. Dwa kolejne dni to czas spędzony z przyjaciółmi z Włoch i ich rodzinami – uczestnicy odwiedzili m. in. Genuę, Mediolan, czy miejscowość Cinque Terra.
Poniedziałek przyniósł rejs statkiem turystycznym do luksusowej miejscowości o nazwie Portofino. W przedostatni dzień naszego pobytu we Włoszech zwiedzaliśmy Genuę. Nadszedł ostatni dzień wymiany. Spotkaliśmy się o godzinie 9:20 rano na placu Piazza delle Nazioni wraz z rodzinami naszych przyjaciół. Po pożegnaniu udaliśmy się na lotnisko do Mediolanu. I tak zakończyła się kolejna wspaniała wymiana z naszymi przyjaciółmi z Włoch.
Uczestnictwo w takich wymianach międzynarodowych daje uczniom i ich rodzicom wiele dobrego. Młodzież rozwija swoje zainteresowania i umiejętności językowe. Otwiera się na innych ludzi, poznaje nową kulturę, fantastyczne i piękne miejsca, a także rozwija swoje umiejętności interpersonalne. Dla niektórych wymiany nie kończą się wraz z zakończeniem danej wycieczki, ale trwa ciągle poprzez kontakty internetowe, czy też wzajemne wizyty całych rodzin w Słowenii, Włoszech czy Polsce (np. w czasie wakacji). Niejednokrotnie powtarzane słowo „dziękuję” przez uczniów i rodziców jest wspaniałą nagrodą za trud ich organizacji. Wymiany są wspaniałą inicjatywą i warto je kontynuować i rozwijać.
Paweł Biela
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Komentarze