Okolice

Robi się ciepło. Rusza sezon na wypalanie traw. Grozi za to mandat a nawet areszt

Robi się ciepło. Rusza sezon na wypalanie traw. Grozi za to mandat a nawet areszt

Co roku o tej samej porze – w okresie wiosennym dochodzi do pożarów wznieconych wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych. Policjanci przypominają, że wypalanie traw niesienie olbrzymie starty w środowisku i stanowi realne niebezpieczeństwo dla ludzi

Jak co roku z przyjściem wiosny brak rozsądku i wciąż pokutujące przekonanie, że wypalanie traw jest dobre dla przyrody i przyczynia się do użyźniania gleby powoduje, że zaczynają płonąć nieużytki i połacie terenów porośniętych suchą trawą.

Wypalanie traw nie daje żadnych korzyści, co więcej, przynosi straty w przyrodzie i zagraża człowiekowi. Dym pochodzący z wypalania jest niebezpieczny nie tylko z powodu zatruwania powietrza. Niezależnie od strat w środowisku, wzniecanie pożarów niesie realne niebezpieczeństwo dla ludzi.

Dym z palących się pozostałości roślinnych może ograniczać widoczność kierowcom poruszającym się po drogach, w skrajnych przypadkach przyczyniając się do zaistnienia wypadków drogowych. Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób, które go wzniecają –wskutek działania płomieni lub dymu może dojść do poparzeń, a nawet śmierci człowieka.

- W myśl polskiego prawa wypalanie traw to czyn zabroniony, ścigany karnie. Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zabronione jest wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Łamanie tego zakazu zagrożone jest karą aresztu albo grzywny (art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”).

Jeżeli wskutek wypalania traw doszłoby do poważnych strat, kwalifikacja prawna czynu może być inna (przestępstwo); wówczas grożąca kara będzie znacząco wyższa. (Art. 163. § 1 kk: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”) – wyjaśnia Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

W samych Myślenicach strażacy interweniowali m.in. między ulicami Sobieskiego i Dąbrowskiego. Jak mówią: Pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał i stwarzał zagrożenie dla kolejnych pól i obiektów. 

 

Kolejny poważny pożar trawy, który przerodził się w pożar ściółki leśnej i częściowo drzewostanu miał miejsce przy ulicy Daszyńskiego. Spaleniu uległa powierzchnia około 0,5 hektara. 

Komentarze (16)

 • Brak zdjęcia
  10 kwi 2018

  co chamie puszczają ci nerwy , że w nerwach piszesz takie wieśniacze teksty o podcieraniu odbytu , tak to jedynie taki cham ze wsi jak ty potrafi posługiwać się takim wieśniaczym językiem.

  wieśniaku a gdzie twoje miłosierdzie o którym tak pięknie pisałeś , oszuście jeden?!

  stóżoku - wieśniaku do chlewa tam jest twoje miejsce! :)

  45 17 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 kwi 2018

  Ale przecież twój najlepszy kumpel to wieśniak strózaninek , ale masz kumpla: cyt. ''obłuda , dziwne przeświadczenia no i ludzie , których nie idzie przekonać do prawidłowego postępowania''

  38 14 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 kwi 2018

  Więzienie albo Grzywna? Za takie Przestępstwo to " Gospodarz " powinien dostać W *** l a później Zwrot pieniędzy za akcje dla zaangażowanych jednostek.
  zdjecie

  33 8 Odpowiedz
 • 10 kwi 2018

  Strozaninek, co sie martiwsz, co sie smucisz, ze wsi jestes, na wieś wrócisz

  35 13 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 kwi 2018

  stróżoku wieśniaku przegrany i skompromitowany to ty jesteś , tak jak i te wszystkie skompromitowane i przegrane lewackie świnie z pod znaku totalnej opozycji. Jednym słowem osobniki bez honoru , kultury i ogłady. Z tej twojej wieśniackiej wściekłości pozostał ci jedynie chamski kwik!

  Poza tym chciałem cię uświadomić że nie spotkałem się tu taj na tym portalu żeby ktoś pisał o pochodzeniu , ja np znam wielu porządnych ludzi z wiosek. Zarówno ja jak i większość tu piszących pisząc o twoim przypadku ma na myśli twoje chamskiego zachowanie i obycie świadczące o tym że jesteś ''wieśniakiem''

  wyjaśniam słowo wieśniak
  rzeczownik, rodzaj męskoosobowy
  Pierwszy przypadek: człowiek mieszkający na wsi , pochodzący ze wsi

  Drugi przypadek to przypadek m.in. 'Strozaninka'' prostak, osobnik prymitywny , wulgarny bez ogłady i manier

  stróżoku wieś nigdy z ciebie nie widzie! :)

  35 17 Odpowiedz

Zobacz więcej