Okolice

Krzywaczka: Pięć rodzin z Donbasu zamieszka w budynku starego przedszkola

Krzywaczka: Pięć rodzin z Donbasu zamieszka w budynku starego przedszkola

Pięć rodzin z polskimi korzeniami, które uciekły z ogarniętego wojną Donbasu zamieszka w odremontowanym budynku przedszkola w Krzywaczce

O wielkim remoncie jaki odbywał się w starym budynku przedszkola w Krzywaczce pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku. Budynek został przekazany przez gminę Sułkowice 5 polskim rodzinom, które uciekły z wojennego Donbasu na Ukrainie.

Początkowo próbowali wyremontować budynek samodzielnie, ale szybko przerosło o ich możliwości, potrzebowali 300 tys. zł. Mieszkańcy Krzywaczki zorganizowali akcję pomocową. a potrzebną kwotę zbierali m.in. za pomocą Internetu.

Uroczystość poświęcenia domu oraz oficjalnego przekazania nowym mieszkańcom odbyła się kilka dni temu. W strażnicy gospodynie ze Stowarzyszenia Swojskie Klimaty powitały nowych sąsiadów chlebem i solą. Nowych mieszkańców witali przedstawiciele gminy, mieszkańcy i sołtys Krzywaczki.

Jak mówią nowi mieszkańcy tej miejscowości: - Nie było łatwo wyjechać z ogarniętego wojną Donbasu. W Doniecku nie ma już ukraińskich władz i ludzie sami nie wiedzą, do jakiego kraju należą.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 21 lip 2018

  O jak dobrze, już wiem gdzie się zgłosić o dofinansowanie budowy mojego domu

  16 38 Odpowiedz
 • 21 lip 2018

  Super, a beda pracować czy żyć z zapomogi?!

  19 33 Odpowiedz
 • OKOKI 21 lip 2018

  Polakom pomagać trzeba zawsze i wszędzie a gonić banderowców za dużo ich się już w Polsce panoszy.

  33 15 Odpowiedz
 • 21 lip 2018

  powyższe komentarze to żenada ! ludzie skąd w was tyle jadu ?

  28 19 Odpowiedz
 • 21 lip 2018

  Skąd? Stąd że banderowskie śmiecie mordowały Polaków w bestialski sposób (i nie, niewiem tego z filmu Wołyń). Stąd że brudasy tak zwani uchdźcy idą do europy nie po azyl, tylko po socjal.
  I stąd że że wydaje się Europejsie pieniądze na tych ''uchdźcow'', a jeżeli dziecko jest ciężko chore muszą być organizowane zbiórki pieniędzy.

  35 24 Odpowiedz
  • 21 lip 2018

   A co mają banderowskie śmiecie do rodzin z Donbasu ? A jak polskie brudasy za komuny na zachód emigrowały to było Ok ? Noo my jesteśmy wielcy bo my Polacy nam się należy bo my katolicy i uczciwi jak nikt inny ! Naród wybrany ! Ale my z nikim się dzielić nie będziemy bo to nam się należy .Witajcie rodziny z Donbasu - macie tu ( na tym forum ) przykład polskiej gościnności .....

   29 24 Odpowiedz
   • 21 lip 2018

    Polską gościnność pokazali miedzy innymi Jan III Sobieski i Jeremi Wiśniowiecki...

    14 13 Odpowiedz
    • 23 lip 2018

     Szczególnie Jan III Sobieski tak gościnny był, że pierwszy pobiegł pod Ujściem w protekcję króla szwedzkiego Karola X Gustawa!!!

     1 7 Odpowiedz
  • 21 lip 2018

   Ale przecież Donbas i ta cala wschodnia Ukraina ,to rosyjsko jezyczni "Ukraincy" ! Najwieksi po Polakach,zaciekli wrogowie banderow ! Ci ludzie przyznają się do polskich korzeni . Prawdopodobnie sa potomkami Polakow przymusowo przesiedlanych przez Stalina z zachodniej Ukrainy na wschod ,lub jeszcze wczesniejszych zeslancow po powstaniowych. Nie wiem w czym problem ? Dlaczego nie traktować ich jak swoich ? Zwlaszcza dzisiaj gdy się nam narzuca zupelnie odmienno kulturowych nasiedlencow ,którzy pojedynczo sa bardzo fajni ,ale w swej masie stanowią smiertelne zagrozenie dla nas i przyszłych pokolen.

   41 3 Odpowiedz
 • Paweł Stanisław Latoń 22 lip 2018

  Smutne jest to że Polacy kochają swój kraj lecz nienawidzą się na wzajem. Widać to po wszech obecnych komentarzach, na wszystkich forach społecznych. Wykazuje się to uszczypliwoścismi i nietolerancją do zdania drugiego człowieka.

  25 7 Odpowiedz
 • 22 lip 2018

  Nie bądźmy tacy. Oby się nie zdarzyło (a w tym kierunku rząd nas ciągnie), że jako społeczeństwo zostaniemy sami, wyssani z dutków przez państwo mafijne które się rozrasta i skłóceni ze wszystkimi cywilizowanymi państwami.

  Polska zawsze była krajem niezwykle tolerancyjnym, te wartości które zawsze z nami były, zniszczone przez lata wpływów rosyjskiego komunizmu, tak że będąc w Unii Europejskiej musieliśmy się uczyć otwartości na nowo. Nie pozwólmy tego zniszczyć opętanej nienawiścią do wszystkiego partii, ci ludzie niszczą wszystko czego się tkną.

  Poczytajcie rzetelnych analiz co czeka nas wszystkich po wyrzuceniu Polski z UE (co się stanie, jeśli damy się omamić tym co mówi Kaczyński i spółka, sprzeniewierzymy się podstawowym europejskim wartościom). Za 500+ warto? - To nie ich pieniądze, to pieniądz wyciągnięty w podatkach i kredytach z naszych kieszeni.

  Wielu naszych rodaków mieszkało i mieszka poza granicami, wielu pracuje.. Nigdy wcześniej Europa nie była tak otwarta, to wielka wartość którą łatwo można zaprzepaścić, podobnie jak pokój, tolerancja, wolności obywatelskie itd. Chrońmy to, co cenne i pomagajmy innym, bo kiedyś możemy w potrzebie być sami, a w takiej na pewno wielokrotnie jako naród byliśmy.

  24 13 Odpowiedz
 • Paweł Stanisław Latoń 22 lip 2018

  Otóż to.

  6 7 Odpowiedz
 • 13oddział 23 lip 2018

  Mój brat siedzi w Londynie, szwagier w Szkocji, kuzynka w Nowej Zelandii, druga kuzynka w Kanadzie, sąsiad w Norwegii, kumple pracują w Niemczech, Katarze, Azerbejdżanie, we Włoszech, Rosji, Malezjii, Szwecji, Norwegi, Irlandii (jednej i drugiej), Meksyku i w wielu innych krajach na całym świecie. Żyją, mieszkają, pracują , wychowują dzieci itd. Nie wyjechali bo była tutaj wojna, głód, prześladowania etniczne , religijne czy polityczne, skrajne ubóstwo czy jakaś katastrofa- wyjechali za lepszym, godniejszym życiem. We mnie nie ma za grosz patriotyzmu- jestem Polakiem ale nie mam zamiaru być dumny z tego powodu bo po prostu nie miałem na to wpływu. Miałem kilka propozycji wyjazdu ale jakoś dobrze się czuje jak muszę się nieraz poszarpać z rzeczywistością by "dożyć do pierwszego"- taka natura cóż zrobić. Moim zdaniem jeżeli ktoś chce w tym kraju mieszkać , pracować uczciwie i wychowywać dzieciaki to czy jest z Ukrainy, Nigerii, Panamy,Hiszpanii, czy jest katolikiem, muzułmaninem, wyznawca Vodoo czy Mormonem, czy ma piegi, zielone oczy, cztery palce u lewej stopy czy odstające ucho nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Bo bardzo chciałbym by ludzie o których pisze na początku także dobrze się czuli gdziekolwiek pojadą i się osiedlą.

  8 7 Odpowiedz

Zobacz więcej