Okolice

Osieczany: Czy kopiec im. Józefa Piłsudskiego może stać się atrakcją turystyczną regionu?

W 80. urodziny usypiska w Osieczanach powołano Społeczny Komitet Opieki nad Kopcem im. Józefa Piłsudskiego. Ma sprawić m.in., że ten często pomijany punkt turystyczny zyska na popularności

Kopiec powstał w Osieczanach w 1938 roku z inicjatywy młodzieży, która postanowiła usypać go na cześć Józefa Piłsudskiego. Obecnie na jego szczycie znajduje się tablica pamiątkowa z wyrytym napisem „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - młodzież z Osieczan”, maszt do wywieszania flagi w święta państwowe i ławka.

Czy kopiec im. Józefa Piłsudskiego ma szansę stać się atrakcją turystyczną regionu?

 • TAK TAK 56%
 • NIE NIE 44%
 • Głosów: 702

To rzadko odwiedzany obiekt turystyczny, który znajduje się na zakręcie ul. Zdrojowej, która łączy się z drogą prowadzącą do Osieczan.

Komitet zajmuje się zachowaniem pamięci o tym miejscu, czynnie uczestniczy w uroczystościach niepodległościowych i patriotycznych, organizuje zbiórki publiczne na potrzeby prac związanych z kopcem oraz propaguje i upowszechniania sprawy związane z tymi działaniami.

Komitet oficjalnie powołano do życia w budynku Szkoły Podstawowej w Osieczanach, a porozumieniu podpisy złożyli: Stanisław Gubała (przewodniczący komitetu), Andrzej Kwoka (wiceprzewodniczący), Bernadetta Panuś, Franciszek Piwowarczyk, Dorota Pokojowa (wiceprzewodnicząca), Józefa Wójtowicz - sołtys Osieczan, Tomasz Wójtowicz – radny wsi Osieczany, przewodniczący Rady Miejskiej, Bogusław Żyła (sekretarz komitetu).

Jakie miejsca turystyczne w rejonie Myślenic odwiedzacie najchętniej?

Powiązane tematy

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 13 sie 2018

  zupełnie zapomniałem o tym miejscu...

  21 4 Odpowiedz
 • 13 sie 2018

  Witam, czy kolejka krzesełkowa na Chełm jest czynna w tym sezonie? A wieża widokowa na Chełmie jest otwarta? Ostatnio byłem tam z 15 lat temu. Pozdrawiam

  11 6 Odpowiedz
  • mirek@ 13 sie 2018

   czynna jest kolejka - z wieza z tego co sie interesuje zalezy od tego czy ktos jest w karcymie bo chyba tam sie kupuje bilety wstepu.

   co do kopca - pewnie ze ma szanse stac sie atrakcja - jesli znalezli sie ludzie ktorzy chca o to dbac to bardzo dobrze! teraz rozpropagaowac, wlaczyc do przewodników turystycznych i pokazywać mieszkańcom, dzieciom - w koncu to usypali nasi przodkowie

   19 2 Odpowiedz
 • adzygmunt 13 sie 2018

  Staszek działaj !!!

  19 6 Odpowiedz
 • 13 sie 2018

  Warto dać ludziom poznać ten obiekt, o rzut kamieniem od ścieżki biegowo-rowerowej. Niby nic wielkiego, a jednak nasi przodkowie mieli pomysł i chęci, non i dobrze byłoby poznać 'story' związaną jego z powstaniem . Tylko nie pozwolić tego miejsca ubrać w ideologie ani politycznie zawłaszczyć. Zabytek, fragment przeszłości nas wszystkich :-)

  23 13 Odpowiedz
  • 15 sie 2018

   Wreszcie coś z sensem powiedziałeś :)

   7 2 Odpowiedz
  • 16 sie 2018

   To się już tam stało, kiedy KOD przyszedł palić znicze a Pani Sołtys, Dyrektor Szkoły w Osieczanach i Przewodniczący Rady przybyli ich witać :(

   Piłsudski się w grobie przewraca.

   15 6 Odpowiedz
   • 16 sie 2018

    Pewnie o przewrocie majowym nie słyszeli,to przyszli.

    13 1 Odpowiedz
   • 17 sie 2018

    A kiedy to było ???

    7 Odpowiedz
    • 17 sie 2018

     W rocznicę śmierci Marszałka

     10 2 Odpowiedz
     • 17 sie 2018

      To znaczy, że nie mieli prawa złożyć kwiatów ???? Ciekawe ilu PiSowców tam było wtedy żeby oddać cześć Marszałkowi ??? Ktoś może wie ?? Teraz pewnie pokażą się tłumnie i KODowców nie wpuszczą bo to przecież drugi sort..
      Zresztą Staszka też pogońcie bo to przecież lewicowiec zatwardziały......

      14 Odpowiedz
   • 17 sie 2018

    Faktycznie - Piłsudski i demokracja :-d.

    Tak czy owak, KOD to organizacja społeczna, przynajmniej póki co..

    4 15 Odpowiedz
 • 13 sie 2018

  Szkoda, że do Komitetu nie zaproszono nikogo z Gimnazjum nr 3 na Zarabiu. Oni od 2006 roku, odkąd otrzymali za Patrona Marsz. Józefa Piłsudskiego opiekowali się kopcem wraz z p. Stanisławem Gubałą.

  24 3 Odpowiedz
 • 13 sie 2018

  Fajnie byłoby zrobić szutrowy (tylko nie beton pls) łącznik między ścieżką biegowo-rowerową a kopcem, przez ten bajeczny skrawek lasu na prawo od niej; nie wiem jak kwestie własnościościowe co do tych gruntów wyglądają.

  13 4 Odpowiedz
 • 16 sie 2018

  Nam Polakom wielkiemu Narodowi wybranemu potrzeba takich miejsc aby podnosić wysoko głowy , tylko historia może nas uleczyć z naszej zaściankowości , obłudy i polaczkowatości . Współcześnie umiemy się tylko obrażać i wychodzi z nas chamówa - dlatego potrzebujemy takich miejsc aby udowodnić sobie jacy jesteśmy wielcy . My wielcy Polacy katolicy a rzeczywistości obłudnicy , oszuści i kombinatorzy . Sąsiadowi nóż w plecy każdy z nas by wbił ale na Kalwarię do Obrazu Najświętszej Maryji Panny na kolanach chodzimy . Ludzie więcej pokory a morale nie będziemy musieli za pomocą pomników podnosić .

  7 4 Odpowiedz
  • 17 sie 2018

   Rozumiem Twoje spostrzeżenia.Sam to czasem tak odbieram.Ale nie jest, az tak tragicznie.Inne nacje tez maja wiele przywar ,tak ze w porównaniu ,nie wypadamy tak zle :). Szkoda tylko ze nie korzystamy w pełni z ofiar i doswiadczen naszych przodkow i popełniamy te same bledy .Wszak plynie w nas ta sama krew i przekazywana z pokolenia na pokolenie metalnosc .

   6 Odpowiedz
 • 18 sie 2018

  Panu Gubale chwała za to, że tyle lat się opiekował i opiekuje Kopcem.
  Nikt nie powiedział, że KODziarzom nie wolno palić zniczy. Ja tylko odpowiedziałem na Twoje pytanie kiedy na Kopcu była Pani Sołtys, Pan Dyrektor ze szkoły w Osieczanach i Pan Przewodniczący Rady.
  Powiedziałem, że byli witać KODziarzy.
  Szkoda, że nie przychodzili wcześniej jak młodzież z Gimnazjum na Zarabiu za zgodą Pana Gubały sprzątała co roku Kopiec przed Świętem Niepodległości i przed rocznicą śmierci Marszałka.

  14 2 Odpowiedz
 • 18 sie 2018

  Podzwoniłem..... popytałem..... Byli tam złożyć kwiaty, zresztą z inicjatywy Staszka Gubały i Pani Sołtys. Nie witali specjalnie żadnych KODziarzy..... Było tam w sumie chyba z kilkanaście osób z Osieczan i Myślenic i tyle... Tak właśnie rodzą się plotki Taki Gościu.
  Nie przychodzili wcześniej bo kopcem zajmowało się Gimnazjum więc nie było sensu wcinać się między wódkę a zakąskę i tyle.... Więc po co dorabiać tu jakąś głupią i niepotrzebną teorię ???? To źle, że więcej osób zaczęło interesować się tym kopcem ????

  2 12 Odpowiedz
 • 18 sie 2018

  Dziwnym trafem zeszli się razem. Nawet Pani Sołtys i spółka częstowała KODzaiarzy kanapkami. Taki zbieg okoliczności? Nieprawdaż?
  Poszukaj w necie. Znajdziesz zdjęcia z "przypadkowego" spotkania.

  11 3 Odpowiedz
 • 18 sie 2018

  Jejku człowieku aleś się przyczepił....... Już bez komentarza bo to bez sensu... Taki Gość będzie decydował kto i gdzie będzie się spotykał. Weź skrytykuj jeszcze komitet opieki nad kopcem (czy jakoś tak) co go to w szkole założyli (był o tym reportaż w ITV) Bo tam też dyrektor, sołtys i nie daj Boże jakiś kodziarz i przeciwnik PiSu . Dno i dwa metry mułu po prostu........

  1 12 Odpowiedz
 • 18 sie 2018

  Taa po dyskusji widać po co te pomniki ! Żenada .

  7 Odpowiedz

Zobacz więcej

Rodzice skarżą się na wójta. Przedszkole pozostaje w Czasławiu. Na rok...
Raciechowice 0

Rodzice skarżą się na wójta. Przedszkole pozostaje w Czasławiu. Na rok...

Wójt chciał przenieść przynajmniej jeden oddział przedszkola z Czasławia do Raciechowic, ale rodzice i dyrektor byli przeciwni. Temat trafił na kolejne sesje rady gminy. Wacław Żarski zmienił plany, przynajmniej na rok … O planach związanych z przeniesieniem przedszkolaków z Czasławia do Raciechowic wójt Wacław Żarski mówił jeszcze podczas czerwco...

Zderzenie na Zakopiance. Ranne 3 osoby w tym pieszy
Głogoczów 8

Zderzenie na Zakopiance. Ranne 3 osoby w tym pieszy

W Głogoczowie na drodze krajowej nr 7 zderzyły się dwa samochody, które całkowicie zablokowały przejazd w kierunku Krakowa Poszkodowane zostały 3 osoby w tym pieszy przechodzący przez przejście dla pieszych. Strażacy, którzy zjawili się na miejscu udzielili poszkodowanym pierwszej pomocy. - Niezbędna okazała się stabilizacja odcinka szyjnego kręg...

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków
Turystyka 2

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków

Mimo, że do Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich jeszcze miesiąc, to prowadzące na Suchą Polanę szlaki zostały odnowione przez PTTK Lubomir W bieżącym roku mija 75 rocznica krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny. Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach po raz 29...

Domek letniskowy spłonął doszczętnie
Harbutowice 0

Domek letniskowy spłonął doszczętnie

Strażacy gasili domek letniskowy w Harbutowicach. Nie udało się go uratować, ogień strawił go całkowicie, zostawiając po nim zgliszcza Drewniany domek letniskowy płonął bardzo szybko. Mimo, że strażacy podali dwa prądy wody, a ze środka wynieśli 11 kilogramową butlę gazową. Po tym jak ogień udało się opanować, strażacy rozebrali konstrukcję domku,...

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?
Pcim 114

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

Proboszcz parafii w Pcimiu podczas niedzielnej homilii miał odnieść się do malunku, jaki powstał na murze oporowym wzdłuż starej Zakopianki. Ksiądz miał sugerować, że nawiązuje do ruchów LGBT – jego twórcy przekonują, że „symbolizuje wieś…” Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gmin...