Miasto

Papież Franciszek otrzymał kopię obrazu Matki Boskiej Myślenickiej

Podczas wizyty u Ojca Świętego Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski przekazał papieżowi Franciszkowi kopię obrazu Matki Boskiej Myślenickiej.

W przyszłym roku Myślenice obchodzić będą 50.lecie jego koronacji

Reprezentacja krakowskiego kościoła udała się do Watykanu z wizytą u papieża Franciszka w 40 rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.
Papież Franciszek zwracał uwagę na to, że Jan Paweł II potrafił odczytywać znaki czasu w świetle Ewangelii i dzięki temu podtrzymywał Polaków w trudnych czasach, tak aby nie utracili ognia wiary i byli wierni chrześcijańskiej tradycji.

- Starał się, aby Kościół zawsze stał na straży niezbywalnych praw człowieka, rodziny i narodów, aby był znakiem pokoju, sprawiedliwości i integralnego rozwoju całej rodziny ludzkiej. Równocześnie, zawsze podkreślał pierwszeństwo łaski i posłuszeństwa woli Bożej przed jakąkolwiek ludzką kalkulacją – dodał Franciszek.

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał, że celem pielgrzymki jest dziękczynienie Bożej Opatrzności za wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża. Dziękował Ojcu Świętemu za poświęcony czas, prosił o apostolskie błogosławieństwo dla całej Archidiecezji Krakowskiej i dla Polski oraz przekazał papieżowi kopię Cudownego Obrazu Pani Myślenickiej.

Karol Wojtyła jako kardynał ukonorował obraz 49 lat temu

Przekazanie obrazu ma symboliczne znaczenie, bowiem w przyszłym roku Myślenice obchodzić będą 50-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej, której 24 sierpnia 1969 roku dokonał Ks. kardynał Karol Wojtyła (zanim został papieżem) wraz z arcybiskupem Antonim Baraniakiem.

Powiązane tematy

Zmiany w parafiach. Którzy księża odejdą i kto przyjdzie na ich miejsce?
Kościół 6

Zmiany w parafiach. Którzy księża odejdą i kto przyjdzie na ich miejsce?

Archidiecezja Krakowska opublikowała listę księży, którzy odchodzą ze swoich stanowisk. Kto ich zastąpi i które parafie czekają zmiany? Na terenie powiatu myślenickiego żadne zmiany nie dotyczą księży proboszczy, jednak ruchy kadrowe widać wśród księży wikariuszy. W Myślenicach ks. Jarosław Łabęda został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii...

Grażyna Ambroży: Jestem osobą wierzącą, ale uważam, że nie należy łączyć spraw państwowych z wiarą
Wywiad 85

Grażyna Ambroży: Jestem osobą wierzącą, ale uważam, że nie należy łączyć spraw państwowych z wiarą

Jestem osobą wierzącą, lecz uważam, że nie należy łączyć spraw władzy (państwowych i administracyjnych) z wiarą (duchowością i religią). Jako katolicy powinniśmy się opierać na Biblii, a jako obywatele musimy stosować się do konstytucji, gdzie wyraźnie zapisany jest rozdział Państwa od Kościoła - w rozmowie z nami mówi radna Grażyna Ambroży (KWW B...

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy
Kościół 48

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy

Dzisiaj na myślenickim Rynku odbywają się uroczystości będące zwieńczeniem tygodnia obchodów Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Punktem kulminacyjnym uroczystości było przyjęcie aktu zawierzenia losów Miasta i Gminy Myślenice Matce Boskiej Myślenickiej.   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myśleni...

Komentarze

 • mirek@ 12 paź 2018

  ciekawe gdzie go sobie powiesi :)

  11 18 Odpowiedz
 • Johann Gambolputty... Z Ulm. 12 paź 2018

  Wrzuci go do jakiegoś magazynu z podobnymi obrazami, których ma pewnie setki, jeżeli nie tysiące.

  23 26 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 12 paź 2018

   Nie zrobi tego, bo nasz jest wyjątkowy i przedstawia myślenicką Panią! Nie ma drugiego takiego obrazu a w dodatku ukonorował go Święty Jan Paweł II! To obraz mający świętą moc! Umocni Ojca Świętego w Panu jak umacnia każdego dnia wszystkich Myśleniczan.

   55 22 Odpowiedz
   • Johann Gambolputty... Z Ulm. 12 paź 2018

    mysleniczaninzdziada, wszystko zależy od siły wiary. Jeżeli uwierzysz, to nawet zdjęcie Justina Biebera wyleczy Cię z choroby (oczywiście, żadnej Ci nie życzę).
    O wyjątkowości, zapewniali go wszyscy, przynoszący papieżowi swoje obrazy.

    I masz tu cytat, świetnie pasujący do tematu:

    "Używanie wizerunków lub figur religijnych znieważa Boga. Na potwierdzenie tego mam cytat z Biblii: Wyjścia 20:4,5 ,
    który mówi : "Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył , gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym....".Obrazy oraz figury religijne są bałwochwalstem, które Bóg potępia.
    Kolejny cytat: Dzieje Apostolskie 17:29 mówi: " Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo srebra, albo do kamienia, wytworu sztuki i ludzkiego umysłu".

    16 18 Odpowiedz
    • mysleniczaninzdziada 12 paź 2018

     To dowód na to, że BÓG jest miłością!

     12 12 Odpowiedz
     • Johann Gambolputty... Z Ulm. 12 paź 2018

      Co? Płótno, farby i drewniane ramy są dowodem??? Żarty sobie stroisz?
      Czyli, że gdyby z kościołów pozabierać obrazy, to już nie będzie w nich Boga? Taaa, to ma sens.

      A minusy możecie sobie darować, bo wystarczy usunąć ciasteczka i można komuś dać ich z tysiąc.
      Ma to taki sens, jak argumentacja mysleniczaninazdziada.

      15 19 Odpowiedz
      • mysleniczaninzdziada 12 paź 2018

       wierzę ze jeszcze znajdziesz drogę do Pana Bóg Cię prowadzi ale musisz otworzyć dla niego swoje serce

       11 16 Odpowiedz
       • Johann Gambolputty... Z Ulm. 12 paź 2018

        Ale jedziesz sloganami. Rodem z przedszkola. "A jak nie będziesz mówił paciorka, to pójdziesz do piekła".

        Droga do Boga nie prowadzi przez odklepywanie regułek i klęczenie przed figurkami, czy obrazkami. Bądź dobry dla innych, to Go ucieszysz.

        17 9 Odpowiedz
    • 12 paź 2018

     Obraz jest wizerunkiem Matki Bożej, jednym z wielu, jest pięknym wyobrażeniem Matki Boga przez tego kto go namalował, jego wizję, jego wyobrażeniem o niej, ma nam przybliżyc. jej wizerunek. Ludzie modląc się patrzą na obraz, ale tak w rzeczywistości modlą się do Matki Boga, nie modlą się do obrazu, który ma nam jedynje przybliżyc jej wizerunek modlą się do Boga za pośrednictwem Maryji , nie modlą sie do obrazu, który jest jedynie przedmiotem wyobrażenia Maryji czy Jezusa. Widocznie twoje wyobrażenie o wierze katolickiej niestety jest bardzo płytkie. Dobrze jest osądzać, cytując pismo św, ale powiedziane jest że tak jak obrazy tak słów w piśmie nie należy brać bardzo dosłownie, przede wszystkim trzeba je zrozumieć i przełożyć na dzisiejsze czasy. Poza tym nie bedziemy sądzeni nie tylko z tego że się modlimy, ale z tego co uczyniliśmy wobec siebie i innych. ... Jak ktoś kiedyś pięknie napisał że wiara bez dobrych uczynków nawet ta najgorliwsza jest martwa. Kościoł katolicki można osądzać na wiele sposobów , ale nie można zarzucać mu że w swojej nauce oczernia wyznawców innych chrześcijańskich religii. Wiara jest indywidualną sprawą każdego wierzącego człowieka, i myślę że nie nam oceniać jest to w co wierzy i jak wierzy.

     8 7 Odpowiedz
     • Johann Gambolputty... Z Ulm. 12 paź 2018

      W zasadzie, to powtórzyłeś to, co napisałem w moim ostatnim poście: "Bądź dobry dla innych, to Go ucieszysz."

      I czego nie rozumiesz w słowach: "Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią." ?
      A już wiem! Skoro nie wolno rzeźbić, to wolno namalować. Nie kijem go, to pałką.
      Żadnej, to żadnej. Choćby najpiękniejszej. Nie baw się w interpretację absolutnie oczywistych słów.

      mysleniczaninzdziada napisał: "To obraz mający świętą moc! Umocni Ojca Świętego w Panu jak umacnia każdego dnia wszystkich Myśleniczan."
      Tu nie ma ani słowa o pośrednim działaniu obrazu. I to nie moje wyobrażenie jest płytkie, tylko modlących się przed, czy raczej DO obrazu. Słaba ta wiara, skoro opiera się na malarstwie i rzeźbie.
      Na szczęście, w przeciwieństwie do was, papież nie musi sobie pomagać, żeby mieć wielką wiarę.
      Taką mam nadzieję.

      9 4 Odpowiedz
      • jeden język a dwoje uszu 21 paź 2018

       A kontekst historyczny tych słów jaki był?

       Kaper piszesz jak protestant. Mój kolega był protestantem. Był,bo niestety zginął tragicznie. Był wcześniej też katolikiem, ale najwyraźniej nie zdążył poznać kościoła katolickiego. Te nabożenstwa u protestantów ok są fajne, ale czegoś w nich brakuje bardzo - urywku ewangelii: "To czyńcie na mają pamiątkę"
       Ów kolega lubił robić zdjęcia, kręcić filmy z nabożeństw, wyświetlać teksty pieśni, a w tle zdjęcia,obrazy leciały z rzutnika.

       Skoro tak piszesz jak piszesz, to rozumiem że zdjęć nie robisz!

       Odpowiedz
    • jeden język a dwoje uszu 21 paź 2018

     Nieprawda!
     Jeżeli przez siłę wiary zostaniesz uleczony to są tylko trzy opcje możliwe:
     -zadziałało placebo itp.
     - Bóg Ci pomógł
     - diabeł Ci pomógł.

     Kaper napisał/a:

     O wyjątkowości, zapewniali go wszyscy, przynoszący papieżowi swoje obrazy.

     Bo Maryja jest wyjątkowym człowiekiem i przez to wszystkie przedmioty, które pomagają nam zbliżyć się do Maryi są wyjątkowe.

     Odpowiedz
 • 12 paź 2018

  Wspaniała sprawa! Piękny widok!

  42 5 Odpowiedz
 • 12 paź 2018

  Miły akcent, choc tj. pisze kolega: to tylko pamiatka a życie to życie i nie można wykluczyć, że znajdzie miejsce w watykanskim skarbcu, muzeum lub czyms tym podobnym.

  20 6 Odpowiedz
 • 12 paź 2018

  Wzrok Franciszka utkwił dość długo na dzieciątku. Ciekawe o czym myślał...

  7 16 Odpowiedz
  • 12 paź 2018

   Pewnie o tym samym o czym ty pomyślałeś.

   12 3 Odpowiedz
   • 13 paź 2018

    Czyli że będzie się smażył w Piekle razem ze wszystkimi księżmi których ukrywa, patrząc na krzywdę dzieci tępo jak na ten obraz.

    6 9 Odpowiedz
    • 13 paź 2018

     Niezbadane są wyroki boskie ;-)

     5 5 Odpowiedz
     • 16 paź 2018

      Powiedz to tym dzieciom które całe żyją w traumie.

      3 5 Odpowiedz
      • 16 paź 2018

       Dokładnie, dobrze piszesz, trauma i to już pewnie do końca życia. Takich wydarzeń z dzieciństwa nie da się wymazać z pamięci. Tak à propos traumy - polecam obejrzeć Kler. Nic dodać, nic ująć. :)

       3 3 Odpowiedz
 • 12 paź 2018

  zapewne kiedy otrzyma portret MADONNY van clompa z upadlym BIG CYC em

  5 11 Odpowiedz
 • 12 paź 2018

  Nasza Matka Boska u Franciszka coś pięknego :)

  19 6 Odpowiedz
 • 14 paź 2018

  kiedy wjechali na wyniosłość drogi oczom ich ukazał się LAS ... krzyży :)

  3 1 Odpowiedz
 • 15 paź 2018

  Przepiękne ujęcie foto naszej Mateczki Pani Myslenickiej u Papieża.

  1 5 Odpowiedz
  • Inżynier Monk 16 paź 2018

   ...Repliki. Ktoś wpadł na pomysł żeby wysłać obraz obrazu dla Papieża.
   Równie dobrze można było przesłać zdjęcie na whatsapp.

   7 5 Odpowiedz
 • 16 paź 2018

  Cieszycie się z tego (co poniektórzy), jakby to było nie wiadomo co. Papież dostał obraz, i? Pewnie kolejny, który razem z wieloma innymi wyląduje na strychu albo gdzieś w piwnicy.

  6 Odpowiedz

Zobacz więcej

Minął miesiąc od uruchomienia linii miejskiej. Na przystankach nadal brakuje rozkładów
Miasto 20

Minął miesiąc od uruchomienia linii miejskiej. Na przystankach nadal brakuje rozkładów

Dokładnie miesiąc temu gmina uruchomiła pilotażowy projekt linii miejskiej. Do tej pory na przystankach nie znalazły się rozkłady jazdy, a gmina nie informuje o liczbie sprzedanych biletów Pilotażowa linia miejska, której trasa przebiega po pętli od Jasienicy przez Bysinę, centrum Myślenic, po Dolne Przedmieście i ponownie przez Górne Przedmieście...

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkół. Jak argumentują swoje decyzje?
Myślenice 47

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkół. Jak argumentują swoje decyzje?

Radni miejscy przegłosowali uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie oraz Szkoły Podstawowej nr 5 na Dolnym Przedmieściu. Nie przekonały ich apele i wystąpienia przedstawicieli rodziców. Jak argumentują swoje decyzje? O tym, że gmina planuje zamknięcie wspomnianych placówek rodzice alarmowali w ubiegłym tygodniu. W t...

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon
Myślenice 19

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon

Dwaj mieszkańcy gminy Myślenice w wieku 21 i 18 lat usłyszeli zarzuty i trafili za kratki, po tym jak pobili kolegę pięściami i kastetem, aby zabrać mu portfel i telefon Był wieczór 17 stycznia, kiedy do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach zgłosił się 17-letni mieszkaniec Sułkowic. Okazało się, że dzień wcześniej jego dwaj koledzy, z którymi...

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?
Myślenice 53

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?

Trwają rozmowy burmistrza z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie i nr 5 na Dolnym Przedmieściu. Ich tematem ma być zamknięcie tych placówek z dniem 1 września 2020 roku O planach związanych z zamknięciem szkół podstawowych na Chełmie i na Dolnym Przedmieściu informujecie od kilku dni. Do tej pory odbyły się zebrania z rodzicami ucz...

Gmina uruchamia linię miejską. Bus pojedzie z Jasienicy na Dolne Przedmieście
Myślenice 59

Gmina uruchamia linię miejską. Bus pojedzie z Jasienicy na Dolne Przedmieście

Pięć kursów dziennie po pętli od Jasienicy przez Bysinę, centrum Myślenic, po Dolne Przedmieście i ponownie przez Górne Przedmieście, Bysinę i Jasienicę - to trasa linii miejskiej, jaką dzisiaj zainaugurowała gmina Wystartowała pilotażowa linia miejska, w ramach której kursować będzie bus. Wystartuje w Jasienicy, następnie pojedzie przez Bysinę, G...