Miasto

Myślenice: Rusza tydzień z Niepodległą

 

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na uroczystości i wydarzenia związane  z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości

Już od 5 listopada w MOKiS w Myślenicach będzie można uczestniczyć m.in. w warsztatach tańców polskich, pokazach filmowych, koncercie muzyki klasycznej, spotkaniu autorskim oraz salonie poezji. Zwieńczeniem tygodnia z niepodległością będą wydarzenia 11 listopada, które zaplanowano na Rynku w Myślenicach oraz w sali widowiskowej MOKiS.

Zatańczą dla niepodległej

Pierwszym wydarzeniem z cyklu Tydzień z Niepodległą będą warsztaty tańców polskich, których gospodarzem będzie Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”. Warsztaty odbędą się w sali widowiskowej MOKiS 5 listopada (poniedziałek) o godz. 19.00. Przeprowadzi je Karolina Druzgała-Pawlak. Warsztaty mają zachęcić uczestników do udziału w wielkim wspólnym polonezie, który odtańczony zostanie na Myślenickim Rynku.

Karolina Druzgała-Pawlak, kierownik artystyczny Zespołu Ziemia Myślenicka: Serdecznie zapraszam na nasze warsztaty nauczymy się poloneza, krakowiaka, mazura i kujawiaka. Wszystkich pięciu polskich tańców narodowych. Warsztaty to okazja, żeby poćwiczyć zwłaszcza poloneza, bowiem już 11 listopada zapraszamy do wspólnego poloneza wszystkich mieszkańców Myślenic, którego zatańczymy na Rynku w Myślenicach. Wielki polonezowy korowód wyruszy o godz. 16.00 – oczywiście jeśli tylko dopiszą warunki atmosferyczne.

Niepodległa w kinie

Fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi

Specjalną kinową ofertę przygotowało Kino Muza w Myślenicach. Na wielki ekran powrócą wspaniałe filmowe produkcje, takie jak: „Dla Ciebie, Polsko” (reż. Antoni Bednarczyk) oraz „Cud nad Wisłą” (reż. Ryszard Bolesławski). Pierwszy z filmów zostanie wyświetlony 7 listopada (środa) o godz. 11.00. Natomiast kolejny, dzień później, tj. 8 listopada (czwartek) również o godz. 11.00. Oba tytuły,
to kinowa propozycja dla młodzieży ze szkół z terenu Gminy Myślenice.

Miłośnicy kina będą mieli także jeszcze jedną okazję do filmowych emocji. 8 listopada (czwartek) o godz. 20.00 odbędzie się pokaz filmu pn. Męski sprawy (bilety wstępu 10 zł). Akcja filmu rozgrywa się w listopadzie i grudniu 1918 r. w bliżej nieokreślonym mieście niedaleko Poznania. Bohaterami są kilkunastoletni chłopcy, którzy rwą się do walki z Niemcami: wypisują hasła na ścianach, konspirują i marzą o zdobyciu niemieckich koszar. 

Radośnie o niepodległej

Myślenickie Stowarzyzenie Artystów Muzyków serdecznie zaprasza w dniu 9 listopada (piątek) o godz. 10.00 i 17.00 na dwa koncerty pn. Międzypokoleniowa Myślenicka Historia - Radośnie o Niepodległej 2018. Koncert w wykonaniu Polish Art Philharmonic odbędzie się w sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

W muzycznej prezentacji udział wezmą ponadto: Magdalena Starzec, Adrian Domarecki, Jarosław Olszewski, Zespół Wokalny Cantata, chór Hura oraz uczestnicy warsztatów chóralnych. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Koncert jest współfinansowany w ramach wieloletniego programu Niepodległa 2017-2021w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.

Niepodległa na poczcie i w poezji

6 listopada (wtorek) o godz. 18.00 odbędzie się wyjątkowe spotkanie z Andrzejem Boryczko, który opowie o Poczcie Polskiej w Myślenicach w okresie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po raz pierwszy publicznie zostanie zaprezentowana bogata kolekcja znaczków pocztowych oraz innych artefaktów (pocztówki, koperty, itp.), które są świadectwem czasów odzyskania niepodległości na terenie Gminy Myślenice.

Bardzo się cieszę, że Andrzej Boryczko przyjął nasze zaproszenie. Pierwszy raz będziemy mogli posłuchać wykładu na temat związany z pocztą polską w Myślenicach w okresie odzyskania niepodległości. Zapowiada się bardzo ciekawe, zwłaszcza że kolacja Andrzeja Boryczki, to wyjątkowe i unikalne eksponaty – zachęca Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora MOKiS.

Do świata poetów i poezji niepodległościowej przeniosą nas artyści, którzy zaprezentują się podczas specjalnej edycji Myślenickiego Salonu Poezji. Wezmą w nim udział poeci, których poezja była prezentowana już na Salonach, tym razem jednak publiczność usłyszy wiersze o tematyce niepodległościowej i narodowej. Salon odbędzie się w MOKiS w dniu 8 listopada (czwartek) o godz. 17.00.

Zdjęcie dla niepodległej

Podsumowaniem Tygodnia z niepodległą będą wspólne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2018. Obchody rozpoczną się o godz. 14.00 msza świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. NNMP w Myślenicach, a następnie (około godz. 15.00) na Myślenickim Rynku przedstawicieli instytucji publicznych i społecznych złożą kwiaty pod pomnikiem niepodległości.

Po oficjalnych uroczystościach na rynku w Myślenicach zostanie zrobione wspólne zdjęcie mieszkańców Myślenic, które będzie stanowiło element ekspozycji Muzeum Niepodległości. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Gminy na to pamiątkowe zdjęcie, jak podkreślają, to jedyna taka okazja żeby przyszłym pokoleniom na wielkoformatowej fotografii pokazać jak Myśleniczanie świętowali stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wspólnym zdjęciu zgromadzeni na rynku mieszkańcy zatańczą poloneza z ZPiT Ziemia Myślenicka.

W uroczystościach na rynku udział wezmą ponadto: Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice, 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich Szwadronu VI Jawornik “ oraz Stowarzyszenie Moto Sport Myślenice.

My dla niepodległej

Po uroczystościach na Rynku, na specjalny koncert do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu zapraszają lokalni artyści, którzy zaprezentują się w widowisku pn. My dla niepodległej. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00, a wezmą w nim udział: zespół wokalno-instrumentalny „Bemole”, wokaliści ze studia Kopania Talentów Edyty Olesik, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” oraz QL Dixi Band.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. premierowe wykonanie pieśni patriotycznych przygotowanych przez ZPiT Ziemia Myślenicka oraz współczesne aranżacje utworów o tematyce narodowej. Poczęstunek regionalny przygotuje Koło Gospodyń z Górnego Przedmieścia.

materiał powstał przy współpracy z MOKiS 

Powiązane tematy

MOKIS: Rodzinne Mikołajki w sobotę 8 grudnia
Kultura 0

MOKIS: Rodzinne Mikołajki w sobotę 8 grudnia

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Małopolska Szkoła Gościnności zapraszają wszystkie dzieci wraz z całymi rodzinami na Myślenickie Mikołajki Rodzinne

MOKIS: S.O.S Ratujcie nasze skóry
Kultura 0

MOKIS: S.O.S Ratujcie nasze skóry

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na wystawę pn. „S.O.S /Save our skins/ Ratujcie nasze skóry” oraz spotkanie autorskie z twórcą prezentowanych na ekspozycji grafik dr Stefanem Kaczmarkiem pracownikiem naukowym Wydziału Grafiki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

Zobacz więcej

Raba to rzeka dzieciństwa. Odpoczywają nad nią pokolenia
Społeczeństwo 9

Raba to rzeka dzieciństwa. Odpoczywają nad nią pokolenia

Mieszkańcy Myślenic i okolic od pokoleń odpoczywają nad Rabą. Przez lata dawała im wytchnienie po ciężkiej pracy, ale też była największą i często jedyną atrakcją. Turyści z Krakowa przyjeżdżali tutaj odpocząć od zgiełku miasta. Związane z nią wspomnienia sprowadzają się do jednego stwierdzenia; „Raba to rzeka dzieciństwa”. A czym jest dla Was dzis...

Prowadzili myślenicką komendę od 1990. Doczekali się pamiątkowej tablicy
Myślenice 12

Prowadzili myślenicką komendę od 1990. Doczekali się pamiątkowej tablicy

W ramach obchodów 100. rocznicy powołania Policji Państwowej w powiatowej komendzie w Myślenicach odsłonięto tablicę pamiątkową na której znaleźli się komendanci, kierujący jednostką od 1990 roku Spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Myślenicach dziękując staroście oraz swoim poprzednikom za przybycie. Zaznaczył, że inicjatywa zamieszc...

Powiat wspiera bezpieczeństwo seniorów
Powiat myślenicki 0

Powiat wspiera bezpieczeństwo seniorów

W Starostwie Powiatowym w Myślenicach odbyła się myślenicka odsłona IV edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie” Spotkanie z seniorami z terenu powiatu myślenickiego obejmowało część wykładową na sali obrad oraz serwis rowerowy usytuowany na parkingu Starostwa. Celem akcji było uświadamia...

Czołówka na Dolnym Przedmieściu
Myślenice 3

Czołówka na Dolnym Przedmieściu

Kierowcy samochodów mimo mocnego uderzenia o własnych siłach opuścili pojazdy Do czołowo-bocznego zderzenia doszło we wtorek 16 lipca o godz. 11 na skrzyżowaniu ul. Partyzantów i ul. Kazimierza Wielkiego. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 2 osoby, które o własnych siłach opuściły samochody. - Strażacy JRG i OSP Myślenice Dolne Przedmieście...