Polityka

Jarosław Szlachetka: Mam nadzieję, że z całą Radą będę pracować razem dla Myślenic

Jarosław Szlachetka: Mam nadzieję, że z całą Radą będę pracować razem dla Myślenic

* Jestem osobą otwartą na współpracę z każdym, kto chce dobra mieszkańców oraz rozwoju Miasta i Gminy Myślenice. 

* Prawdziwi samorządowcy, którzy rozumieją ideę pracy w samorządzie rozumieją, co znaczy dobro wspólne i co znaczy współpraca.

* Mam nadzieję, że będę z całą Radą pracować razem dla Myślenic

- w rozmowie z nami mówi Jarosław Szlachetka, zwycięzca wyborów samorządowych 2018 w Myślenicach 


To co nie udało się Panu cztery lata temu - zrealizował Pan w wyborach samorządowych 2018 wygrywając w pierwszej turze. Jak ocenia Pan wynik wyborów na burmistrza Miasta i Gminy Myślenice?

Na ten sukces ciężko zapracowałem przez okres ostatnich trzech lat jako poseł. Podczas kampanii odbyłem razem z kandydatami Prawa i Sprawiedliwości wiele spotkań oraz rozmów z mieszkańcami, które pozwalały wierzyć, że zwycięstwo jest coraz bliżej.

Jestem bardzo szczęśliwy zyskując tak ogromną przewagę już w pierwszej turze wyborów nad moimi kontrkandydatami. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali oraz, którzy wzięli udział w święcie demokracji jakim są wybory.

Od wyników do zaślubin wygranych radnych i burmistrza dzieli kilka tygodni. Jak spędza Pan ten czas i jak wyglądają przygotowania do objęcia urzędu burmistrza?

Po wygranych wyborach nie było czasu na odpoczynek. Do końca października wykonywałem obowiązki posła na Sejm RP. Ubolewam nad tym, że pan Ostrowski zrezygnował z funkcji burmistrza wykluczając w ten sposób cywilizowanie przekazanie urzędu.

Chciałbym zaraz po sesji inauguracyjnej, która odbędzie się 17 listopada i na której odbędzie się moje zaprzysiężenie zacząć od razu ciężko pracować jako nowy burmistrz tak jak umówiłem się z wyborcami.

Obecnie z moimi współpracownikami przygotowujemy się do przejęcia gminy oraz realizacji wyznaczonych planów. Myślenicki magistrat jest dużą strukturą – będzie ona na pewno wymagała pewnej reorganizacji, którą już dzisiaj się przygotowuję. O wielu kwestiach będzie można dyskutować dopiero po objęciu urzędu, po pierwszych rozmowach z pracownikami. Bardzo liczę na dalszą owocną pracę większości z nich na rzecz rozwoju Miasta i Gminy Myślenice.

Zrzekł się Pan już mandatu posła?

W moim przypadku mandat poselski jest wygaszany niejako z automatu w momencie publikacji w dzienniku urzędowym wyników wyborów. Stało się to 31 października 2018 r.

Wprowadził Pan Rady Miejskiej 10 radnych Prawa i Sprawiedliwości, co nie daje wam samodzielnej większości. Z którym z pozostałych komitetów zamierzają stworzyć Państwo koalicję?

Jestem osobą otwartą na współpracę z każdym, kto chce dobra mieszkańców oraz rozwoju Miasta i Gminy Myślenice. Czy będzie to możliwe w formie koalicji czy jakiegoś porozumienia pokaże najbliższy czas.

Prawdziwi samorządowcy, którzy rozumieją ideę pracy w samorządzie rozumieją co znaczy dobro wspólne i co znaczy współpraca. Mam nadzieję, że będę z całą Radą pracować razem dla Myślenic.

Języczkiem uwagi będzie dwójka radnych z KWW Bez Układów – czy prowadzicie rozmowy na temat porozumienia lub koalicji?

Moją propozycję współpracy skierowałem do przedstawicieli obydwu komitetów w tym także do KWW Bez Układów. Proszę pamiętać, że rada liczy 21 radnych i każdego głos jest tak samo ważny.

Uważa Pan, że jako burmistrz potrzebuje większości w radzie, aby skutecznie realizować swój program?

Mój program oparty jest na dobrych i realnych propozycjach dla Myślenic. Do ich poparcia zachęcam wszystkich członków Rady Miejskiej niezależnie od tego z którego komitetu zostali wybrani. Wszyscy nowo wybrani radni deklarowali w czasie kampanii współpracę na rzecz gminy i jej mieszkańców. Komitet byłego burmistrza szedł nawet z hasłem „Razem możemy więcej”. Teraz przyjdzie czas na weryfikację tych słów.

Podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej radni oprócz ślubowania decydować będą, kto zostanie przewodniczącym rady. Będzie to reprezentant PiS?

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Rady Miejskiej więc taka powinna być kolei rzeczy. Pozwólmy demokracji działać i poczekajmy do rozstrzygnięć na pierwszej sesji.

Natomiast w wyborach do Rady Powiatu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, któremu w radzie przypadło 13 mandatów, jednak Forum Ziemi Myślenickiej zdobyło ich 7, a Wspólnie Dla Powiatu 6. Jeśli ostatnie dwa komitety połączą siły PiS zostanie w opozycji. Starostą zostanie kandydat PiS?

Myślę, że wyniki w są jednoznaczne i pokazują ogromne poparcie dla naszego programu oraz potwierdzają, że mieszkańcy docenili przekazane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wielomilionowe nakłady finansowe m.in. na budowę i remont dróg, remont oddziału zakaźnego, nowy ambulans dla szpitala czy zapowiedź budowy linii kolejowej do Myślenic.

Na pewno starosta z PiS mógłby nawiązać lepszą i owocniejszą współpracę chociażby z wojewodą, nowym marszałkiem oraz instytucjami rządowymi na rzecz pozyskania kolejnych znaczących środków finansowych dla mieszkańców powiatu. Mówię o tym dlatego, bo w ostatnich trzech latach nie można było doczekać się dobrej współpracy ze strony samorządowej.

Mam nadzieję, że przedstawiciele ww. dwóch komitetów, a szczególnie ich liderzy panowie Ostrowski i Tomal będą w stanie przystąpić do rozmów z nami dla dobra powiatu. Ja, do takiej współpracy namawiam praktycznie od ogłoszenia rozstrzygnięć po wyborczych. Pozostaję z nadzieją, że zwycięży w końcu dobro mieszkańców i powiatu, a nie partykularne interesy jednej czy dwóch osób.

Przewodniczącym Rady Miejskiej w Myślenicach w kadencji 2018-23 zostanie reprezentant:

 • Prawa i Sprawiedliwości
 • KWW Macieja Ostrowskiego
 • KWW Bez Układów
 • Zobacz wyniki
 • Prawa i Sprawiedliwości Prawa i Sprawiedliwości 77%
 • KWW Macieja Ostrowskiego KWW Macieja Ostrowskiego 15%
 • KWW Bez Układów KWW Bez Układów 8%
 • Głosów: 935

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 8 lis 2018

  ciągle zapowiedzi-deklaracje i nadzieje mimo ze wybory sie skonczyly, no ale taki mamy czas... do pierwszej sesji jeszcze troche zostalo wiec mozna tylko zapowiadac, ale pilnie bede sie przygladal realizacji tych zapowiedzi i wszystkim ruchom tego pana

  47 26 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 8 lis 2018

  w radzie miasta wszystko moze sie wydarzyc ale w powiecie raczej sytuacja jest przesadzona i rzadzic bedzie koalicja ostrowski-tomal http://miasto-info.pl/myslenice/12707,powiat-koalicja-kww-forum-ziemi-myslenickiej-i-wspolnie-dla-powiatu.html

  32 17 Odpowiedz
 • 8 lis 2018

  " po owocach ich poznacie",...czy jakos tak.

  23 6 Odpowiedz
 • 8 lis 2018

  Jarosław Szlachetka: ,,Mam nadzieję, że z całą Radą będę pracować razem dla Myślenic" - nadzieja matką głupich... Jest po wyborach, a tutaj dalej nadzieje, obietnice i deklaracje.

  ,,Na ten sukces ciężko zapracowałem przez okres ostatnich trzech lat jako poseł". - Hmmm, z tego co wiem, był jednym z najbierniejszych posłów.

  51 64 Odpowiedz
 • 8 lis 2018

  Maciek, finish ma tragiczny,malo honorowy,widac ze wolal obrac jakas pokretna taktyke ,jak oficjalne i godne podziekowanie i przekazanie urzedu. Szlachetka tez wiele razy udowodnil ,ze schodzi przed koncem…..ale czas pokaze,moze wytrwa ! " Gdzie się podzialy te dawne.."...chlopy ?

  47 17 Odpowiedz
 • Piotr Tomczek 8 lis 2018

  Na pewno starosta z PiS mógłby nawiązać lepszą i owocniejszą współpracę chociażby z wojewodą, nowym marszałkiem oraz instytucjami rządowymi na rzecz pozyskania kolejnych znaczących środków finansowych dla mieszkańców powiatu. Mówię o tym dlatego, bo w ostatnich trzech latach nie można było doczekać się dobrej współpracy ze strony samorządowej.
  Pan poseł znowu coś zapomniał
  Ostatnie cztery lata w sejmiku rządziła inna opcja i z tego co pamietam to wspolpraca była

  24 31 Odpowiedz
 • 8 lis 2018

  "Pozostaję z nadzieją, że zwycięży w końcu dobro mieszkańców i powiatu, a nie partykularne interesy jednej czy dwóch osób" - a pisze to ktoś, kto skacze ze stołka na stołek.

  Panieee. I co? Za rok wybory do sejmu - startujesz Pan? A kto w Mcach, Hajduk?

  ..i bawi się towarzystwo...

  25 45 Odpowiedz
 • 8 lis 2018

  Mam nadzieję ,że Bez Układu zostaną bez układu !

  17 35 Odpowiedz
 • 8 lis 2018

  Nie ma większości w radzie to teraz piszę o nadziei:)
  Rób co obiecałeś !!!!

  24 36 Odpowiedz
 • 8 lis 2018

  Główne założenia Planu:

  Niższe koszty życia

  W Myślenicach mamy jedne z największych stawek za wodę i ścieki. Dlatego zobowiązuję się do obniżenia tych opłat. Podejmę starania aby koszty za odbiór odpadów także były niższe.

  Zweryfikuję pracę prezesa Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji związaną z wykonywaniem przyłączy do sieci dla nowych budynków.

  W nowej kadencji nie będę podnosił lokalnych podatków.

  Więcej dla rodzin

  Problemem w naszej gminie jest brak wystarczającej ilości miejsc w żłobku oraz gminnych przedszkolach. Dlatego deklaruję budowę nowego przedszkola z funkcją żłobka. Remont obecnego żłobka lub w ogóle jego budowę od podstaw. Modernizację istniejących przedszkoli taka aby powiększyć bazę opiekuńczo-wychowawczą dla najmłodszych.

  W tym miejscu chciałbym zapowiedzieć wydłużenie godzin funkcjonowania przedszkoli oraz szkolnych świetlic.

  Zapowiadam także realizację rządowego programu Mieszkanie+ w celu budowy mieszkań dla młodych rodzin.

  Dobra infrastruktura

  Zostając burmistrzem Myślenic moim priorytetem będą remonty i modernizacje dróg. Zadbam o rozbudowę oświetlenia ulicznego oraz budowę nowych chodników szczególnie w miejscowościach wiejskich.

  Będę kontynuował działania na rzecz dalszej poprawy bezpieczeństwa na Zakopiance (budowy węzła w Jaworniku oraz bezkolizyjnych wyjazdów z miejscowości położonych wzdłuż Zakopianki).

  Uporządkowanie ruchu w centrum miasta poprzez budowę nowych miejsc parkingowych oraz rozpoczęcie realizacji budowy pierwszego odcinka „Zachodniej obwodnicy Myślenic”.

  W dalszym ciągu będę dążył do budowy nowej linii kolejowej Kraków – Myślenice.

  Podejmę działania w celu realizacji programów mających na celu walkę ze smogiem i walkę o czyste powietrze współpracując m.in. z Narodowym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  W trosce o seniorów

  Dzisiaj musimy zadbać o naszych seniorów, dlatego chciałbym zaproponować utworzenie dziennego domu opieki dla osób starszych działającego np. w ramach programu Senior Vigor.

  Powołam gminną Radę Seniorów, kluby seniora, rozszerzę ofertę myślenickiej karty seniora oraz stworzę warunki do bezpłatnych zajęć kulturalnych, zdrowotnych czy rekreacyjnych organizowanych w gminnych jednostkach.

  Przyjazna edukacja

  Moim priorytetem będą remonty pomieszczeń szkolnych, szczególnie tych, o które bezskutecznie od kilku lat zabiegają rodzice.

  Będę dbać o doposażenie szkół w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne (tablice multimedialne, pracownie, książki do bibliotek).

  Deklaruję również powołanie na nowo do życia Szkoły Podstawowej nr 1 w Myśleniach.

  Aktywna gmina

  Moim priorytetem będzie rozbudowa i modernizacja infrastruktury sportowej przyszkolnej tam gdzie jej brak ogólnodostępnej dla lokalnej społeczności.

  Chciałbym zaproponować także budowę krytego całorocznego boiska na Zarabiu, dokończenie budowy 3 niecki na pływalni czy stworzenie budowę ścieżek rowerowych zlokalizowanych w kompleksach leśnych np. Góry Chełm.

  Lokalny patriotyzm

  Będę ambasadorem lokalnych przedsiębiorców, osób które od lat prowadzą w naszej gminie działalność gospodarczą.

  Ważną sprawą dla mnie będzie wspieranie projektów kulturalnych, z których Myślenice mogą być dumne, jak również wszelkich inicjatyw podejmowanych chociażby przez Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne czy Orkiestry Strażackie.

  Zaproszę do współpracy wszystkie stowarzyszenia i organizacje pozarządowe z terenu gminy Myślenice.

  Zwiększę środki przeznaczone na budżet obywatelski z 15 zł. na 20 zł. dla mieszkańca oraz wygospodaruje w budżecie większe środki na do dyspozycji Rad Sołeckich oraz Sołtysów.

  Źródło: https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/jaroslaw-szlachetka-kandydat-na-burmistrza-myslenic-przedstawia-program/

  18 5 Odpowiedz
 • 8 lis 2018

  Mnie zastanawia jak ktoś kto sam prawdopodnie podnosił rękę żeby zabrać z naszych portfeli jeszcze więcej pieniędzy, nagle jako kandydat na burmistrza obiecuje obniżać wszystko po kolei. Coś tu nie gra...
  zdjecie

  34 40 Odpowiedz
  • 8 lis 2018

   To się nazywa POLITYKA hehehe, jak chcesz rządzić obiecasz ludziom Złote Góry, tak jak nam obiecano w Myślenicach Złoty pociąg do Krakowa. I tyle q2 w temacie!!!

   24 11 Odpowiedz
  • 10 lis 2018

   Wczorj przejecgałem troche europy (cztery tankowania) tam też PIS podnosi ceny?

   21 14 Odpowiedz
 • 8 lis 2018

  Nic nie wiecie, to wszystko jest płynne oni tak naprawdę nigdzie nie odchodzą(Ostrowski, Kęsek). Powiem wam jaki jest scenariusz; Starostą zostaje Ostrowski tudzież Tomal lub któryś z tych Panów zastępcą drugiego. Natomiast sekretarzem Starostwa zostaje Pan Kęsek, gdyż Pan Chłuda odchodzi na emeryturę. Tak więc reasumując, w tych wyborach nie ma przegranych...

  16 5 Odpowiedz
 • 8 lis 2018

  treek dobrze,ze przypomniales obietnice............ktore rozplyna sie w czasie

  13 5 Odpowiedz
 • 8 lis 2018

  Również mam nadzieję, że nowy Burmistrz z Radą będą pracować dla ogółu Mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice. A poprzednich włodarzy wraz z radą należy precyzyjnie rozliczyć. Jest wiele kontrowersyjnych spraw, których już teraz nie uda się zamieść pod dywan...

  39 9 Odpowiedz
 • 9 lis 2018

  Obym się mylił, ale wg. mnie

  1.) Możemy spodziewać się PROGRAMU KORYTO+ w wydaniu lokalnym (rodzina & partyjniacy z pis ). Ważniejsze powinowadztwo niż wiedza i umiejętności.

  2.) Brak kompetencji nowego burmistrza spowoduje, że będziemy się za niego wstydzić. Zanim zaczął piastować urząd już wygłupił się w wypowiedzi na temat Macieja Ostrowskiego i jego rezygnacji. Jako osoba odpowiedzialna z ramienia pis w województwie za wybory - powinien chodź trochę znać ordynacje wyborczą.

  3.) Jeśli Szlachetka tak błyskotliwie będzie "rządził" jak w Pcimiu - będziemy szybko żałować tego wyboru.

  4.) Szlachetka to typ człowieka, który nie potrafi łączyć tylko dzieli ludzi. Autoryzowany wywiad wygląda pięknie - rzeczywistość jest zupełnie inna. Wystarczy zobaczyć jak odnosi się on do oponentów. To będzie najgorszy burmistrz Myślenic.

  5.) Czekamy na kolej. Może zamiast niej- nowy burmistrz doprowadzi nitkę metra do Myślenic. Wasserman zapowioadała jego budowę w Krakowie.

  Dla mnie zastąpiliśmy cholerę - dzumą .
  Niebawem się przekonamy.

  39 48 Odpowiedz
 • 9 lis 2018

  Dajcie szanse nowemu burmistrzowi. Ma teraz 5 lat działania. Mam tylko nadzieję, że na końcu kadenceji nie będzie tłumaczenia, iż nie udało się zrobić bo "przez osiem(15) ostatnich lat Polki(Myśleniczanki) i Poalcy (Myśleniczanie)"...

  28 11 Odpowiedz
 • 9 lis 2018

  Skończyły się wybory to rzucili pisowskie bojówki internetowe na plusy i minusy ......

  12 13 Odpowiedz
 • 9 lis 2018

  Heh, całkiem prawdopodobny scenariusz jest taki, że najbliższy rok Skoczek poświęci na urządzanie sobie 'zaplecza' i przygotowaniom pod idące wybory parlamentarne. Po czym wystartuje w wyborach do sejmu, mając w razie przegranej 'zabezpieczenie' w Myślenicach a w razie wyboru na kolejną poselką kadencję zostawi vice burmistrza z rodzinki lub z partii (albo jedno i drugie czyli Hajduk), zapewniając sobie w razie czegoś możliwość powrotu. Taka już natura ludzi z PiS. Obym się mylił, ale tak robili z Pcimiem, dlaczego teraz miałoby być inaczej. Wszystko oczywiście "żeby służyć mieszkańcom i dla ich dobra".

  17 21 Odpowiedz
 • ppp ppp 9 lis 2018

  Wam myśleniczanie nikt i nic nie dogodzi. Zawsze i wszystko wam nie pasuje. Jak to rzekł mój szwagier bardziej zarozumiałych ludzi jakimi są myśleniczanie to z gromnicą szukać. Tylko umiecie krytykować, czemu żadne z was nie zajmie się polityką? Lepiej jest stać z boku i krytykować anonimowo.

  25 17 Odpowiedz
 • 10 lis 2018

  Niekoniecznie panie Olok , chodzi o to, że przedtem PO podnosiło ceny (pewnie w całej Europie) i świętym obowiązkiem PiSu było z tego powodu wyć z oburzenia.
  Teraz rządzi PiS więc PO (ani społeczeństwo) wyć z oburzenia na ceny paliwa NIE MA PRAWA !!!!!

  13 16 Odpowiedz
 • 11 lis 2018

  Nadzieja umiera ostatnia ...... Szlachetka najpierw "opluwał" poprzedników a teraz "ma nadzieję" że będą z nim współpracować. Szczyt inteligencji.

  18 19 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 11 lis 2018

   hahha dobre ale on to raczej ma nadzieje ze beda pracowac dla swojego dobra bo przeciez wiadomo ze on zawsze czyni dobrze :)

   15 11 Odpowiedz
 • 11 lis 2018

  Pracować dla Myślenic? A czy ten chłop kiedykolwiek ubrudził swe ręce pracą?

  21 14 Odpowiedz
 • 11 lis 2018

  Jak nie ubrudził to napewno umyję myślenicka wodą z wodociągów ^^

  17 4 Odpowiedz

Zobacz więcej