logo-web9
Prawo

Parkowanie na chodnikach. Czy powinno się tego zabronić? [SONDAŻ]

Brak miejsc parkingowych to jeden z głównych problemów komunikacyjnych. Kierowcy potrafią zostawić samochód niemal wszędzie, utrudniając tym życie przechodniom. Czy parkowanie na chodnikach powinno być zakazane?

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym (art. 47 ust.2) na chodniku możemy parkować całym samochodem, ale tylko przy krawędzi jezdni i jeśli szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

W praktyce utarło się, że jedyny wymóg to zostawienie 1,5 metra chodnika dla pieszych. Poruszając się po mieście pieszo można zauważyć, że te przepisy są nagminnie łamane przez kierowców, a samochody blokujący chodniki na co dzień, obserwujemy nie tylko w Myślenicach, ale również w innych miastach Polski.

Zakazania parkowania na chodnikach chce warszawskie Stowarzyszenie „Miasto Jest Nasze”, które domaga się zmian w prawie. Jeśli te zostaną wprowadzone, nowe przepisy będą obowiązywać w całym kraju, a parkować będzie można tylko w miejscach z wyznaczoną specjalną strefą. 

Wśród najbardziej uciążliwych zdarzeń na terenie Myślenic na pierwszym miejscu wymieniacie właśnie nieprawidłowe parkowanie, które zyskało 28% wszystkich głosów.

Myślenice: Brakuje miejsc parkingowych, auta zajmują chodniki

Deficyt miejsc parkingowych to jeden z głównych problemów komunikacyjnych w występujący w ostatnich latach w Myślenicach. Wzrastająca liczba samochodów oraz nagromadzenie sklepów i instytucji w centrum - sprawiają, że poruszanie się po stolicy powiatu samochodem, a zwłaszcza jego zaparkowanie jest coraz trudniejsze.

Jak wynika z przeprowadzonego przez nas sondażu - kierowcy poruszający się po Myślenicach w większości (87%) szukają wolnego, ale darmowego miejsca parkingowego. Tylko nieliczni (13%) decydują się na zostawianie samochodów w płatnych strefach. Jeśli nie udaje im się go znaleźć - parkują gdzie popadnie, często wybierając chodniki. 

Weź udział w sondażu!

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!