logo-web9
Kultura

Żołnierze Wyklęci w Myślenicach

materiał promocyjny

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Pan Jarosław Szlachetka oraz Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają serdecznie do udziału w gminnych uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Oficjalne miejskie uroczystości rozpoczną się 28 lutego i potrwają do 5 marca. W programie m.in. uroczysty koncert, salon poezji, upamiętnienie na myślenickim rynku oraz inne ciekawe wydarzenia

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W Myślenicach uroczystości rozpoczną się jednak już 28 lutego Salonem Poezji ku czci i pamięci Wyklętych. Przez następne dni marca realizowane będą kolejne inicjatywy.

Piotr Szewczyk, p.o. dyrektora MOKiS: Pomysł nadania tym wydarzeniom rangi miejskich uroczystości, to inicjatywa Burmistrza Jarosława Szlachetki. Zintegrował on środowiska od lat upamiętniające już żołnierzy Wyklętych i zaprosił do współpracy kolejne instytucje w tym Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" podpisał 3 lutego 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski. Jednak już rok wcześniej inicjatywę ustawodawczą w zakresie jego uchwalenie podjął prezydent Lech Kaczyński. Jak czytamy w ustawie, święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Natalia Nowacka, zastępca dyrektora MOKiS: Będziemy wspominać Wyklętych w różnych formach. Odbędzie się koncert (1 marca), warsztaty (2 marca), msza święta, uroczystości na Rynku, spotkania autorskie (4 marca) oraz pokazy filmowe w Domu Parafialnym. Całość wydarzeń organizuje wspólnie kilka organizacji i instytucji.

 

PROGRAM WYDARZEŃ:

28 luty, czwartek, godz. 18.00
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu
Myślenicki Salon Poezji ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca, piątek, godz. 18.00
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, sala widowiskowa Koncert pn. "Wyklęci. Opowieść". połączony z prezentacją filmu dokumentalnego na temat Żołnierzy Wyklętych z terenu Myślenic (czas trwania filmu: 9 minut). Wstęp wolny.

2 marca, sobota, godz. 10.00-12.00
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu
Rodzinne warsztaty pn. "Znaki Wyklętych".
Warsztaty sitodruku na bawełnianej odzieży. Szczegóły na www.mokis.myslenice.pl. Obowiązują zapisy (12 2721511)
UWAGA: Na warsztaty w zależności od potrzeb należy przynieść własne bawełniane podkoszulki, torby lub inne bawełniane części garderoby na których uczestnicy będą chcieli nadrukować własnoręcznie symbole związane z Żołnierzami Wyklętymi.

4 marca, poniedziałek
- godz. 18.00 - Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Parafia pw. Najświętszej Marii Panny w Myślenicach
- godz. 19.00 – uroczystości przy pomniku Niepodległości w Myślenicach (Rynek w Myślenicach).
Złożenie kwiatów, salwa honorowa z udziałem Żołnierzy Obrony Terytorialnej oraz Grupa
Rekonstrukcji Historycznej Armii Krajowej "Murawa".
- godz. 19.30 – otwarte spotkanie Klubu Gazety Polskiej z Zuzanną Kurtyką. Dom Katolicki im. Ks.
Prałata Józefa Bylicy. Część artystyczną przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Armii
Krajowej "Murawa" pod kierunkiem Weroniki Kęsek.
- godz. 20.30 – Projekcja filmu "Gurgacz". Kapelan Wyklętych. Dom Katolicki im. Ks. Prałata Józefa Bylicy

5 marca, wtorek godz. 9.00 i 11.00
Kino Muza w Myślenicach
Projekcja filmu pn. "Wyklęty" (reż. K. Łęcki) dla uczniów i innych
Wstęp 10 zł/os. Dla szkół istnieje możliwość ustalenia dodatkowych terminów.

17 marca, niedziela, godz. 12.00
Kompleks leśny Uklejna
Myślenice Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Szczegóły na www.myslenice.pl
Szczegółowy opis całego cyklu wydarzeń dostępny na www.myslenice.pl lub na
www.mokis.myslenice.pl

***

Organizatorem wydarzeń jest Miasto i Gmina Myślenice oraz Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu wraz z partnerami społecznymi: Sekcja Młodzieżowa Koła Myślenice Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Armii Krajowej "Murawa", Strzelcy Rzeczypospolitej - Myślenice, Klub Gazety Polskiej w Myślenicach oraz Kino MUZA w Myślenicach.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!