logo-web9
Miasto

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Co się zmienia i o czym trzeba wiedzieć?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 26 maja 2019 r. Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 lat, ma prawo głosować

Wyborcy w Polsce wybiorą 52 europosłów, o jednego więcej niż w wyborach w 2014 r. Komitety wyborcze, które chcą wystawić swoich kandydatów, mają czas do 8 kwietnia na zarejestrowanie się w Państwowej Komisji Wyborczej. Komitety wyborcze mają czas do godz. 24, 16 kwietnia, na zgłaszanie list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego

W Polsce głosować mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18 lat. W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych, tj. części terytorium, na jaką dzieli się państwo w czasie trwania wyborów w celu stworzenia jednakowych list wyborczych dla danego terenu, z których wybiera się przedstawicieli. Powiat myślenicki należy do okręgu nr 10, który łączy woj. małopolskie ze świętokrzyskim.

W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5%. 

Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie.

Jak czytamy na stronie dotyczącej tegorocznych wyborów, w Polsce obowiązuje system proporcjonalny z głosem preferencyjnym, czyli wyborca oddaje głos na konkretnego kandydata z danej listy wyborczej. Kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

Specyfiką wyborów do PE jest to, że poszczególnym okręgom nie jest przydzielona z góry liczba mandatów do obsadzenia. Wpływ na to ma frekwencja wyborcza. Może się zdarzyć, że przy niskiej frekwencji w danym okręgu żaden z kandydatów nie uzyska mandatu.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!