Poręba

Piknik ekologiczny w Przystanku Natura. Tu dzieci uczą się szacunku do przyrody

Piknik ekologiczny w Przystanku Natura. Tu dzieci uczą się szacunku do przyrody

Zajęcia bez ścian i sufitów, ekologiczne naczynia, potrawy z dzikich roślin jadalnych. W minioną sobotę odbył się piknik organizowany przez Stowarzyszenie Sportownia

W Porębie powstała baza leśna w której dzieci i młodzież uczą się szacunku do przyrody oraz proekologicznych zachowań. Przystanek Natura, bo taką nazwę ma baza, to miejsce bez ścian i sufitów, gdzie dzieci przebywają w otoczeniu przyrody.

W minioną sobotę odbył się piknik ekologiczny, któremu towarzyszyły gry i zabawy, budowanie szałasu w lesie, szykowanie potraw z dzikich roślin jadalnych oraz składanie i zbijanie budek lęgowych dla ptaków. Podczas pikniku odbyła się także degustacja postaw przygotowanych przez rodziców i dzieci uczestniczące w zajęciach plenerowych.

Organizatorzy wydarzenia zadbali także o przyjazne środowisku naczynia wykonane z trzciny cukrowej, bambusa, słomy pszenicznej i drewna. Dużą atrakcją dla najmłodszych okazały się jadalne talerze z otrąb pszennych. Piknik był zwieńczeniem cyklu zajęć plenerowych prowadzonych od kwietnia w bazie Przystanku Natura.

Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia: Pomysł na zagospodarowanie przestrzeni na bazę powstał już jakiś czas temu. Pierwszym impulsem do stworzenia bazy były moje dwuletnie podróże z Programem TAAAKA RYBA. Będąc operatorką programu odwiedziłam wiele wspaniałych miejsc na trzech kontynentach. Obserwowałam nie tylko ryby, ale też inspirujące miejsca przyjazne naturze.

Drugim impulsem było macierzyństwo. Jestem szczęśliwą mamą trzyletnich bliźniaków i wiem jak ważne dla rozwoju dziecka jest przebywanie w otoczeniu przyrody. Wizja prowadzenia bazy cały czas się rozwija. Nadal trwają drobne prace związane z zagospodarowaniem terenu. W lipcu planujemy ruszyć z drugim cyklem zajęć..

Wydarzenie zostało dofinansowane z programu „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji ORLEN – DAR SERCA.

Komentarze

Zobacz więcej