Myślenice

Oszuści znów aktywni. Teraz wysyłają fałszywe wiadomości "od policjantów"

Oszuści znów aktywni. Teraz wysyłają fałszywe wiadomości "od policjantów"

fot. Patrycja Koprzak

W Dobczycach próbowano nakłonić starszą osobę do podpisania dokumentów niewiadomej treści, oferując wsparcie i pomoc. Policja przestrzega także przed wiadomościami, które rzekomo przesyłają policjanci

Informacja o próbie oszustwa w Dobczycach, dotarła do pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy apelują o ostrożność i czujność.

Do policjantów zgłaszają się mieszkańcy, którzy informują o otrzymywanych wiadomościach, wysyłanych rzekomo przez funkcjonariuszy Policji.

Przedstawiciele policji przypominają, że funkcjonariusze w przesyłanych, drogą elektroniczną, wiadomościach, nigdy nie wysyła żadnych linków do stron, czy też spakowanych plików, które odbiorca powinien sam rozpakować. Każdą taką otrzymaną informacje należy potraktować z ostrożnością jako potencjalną wiadomość mogącą w załączniku (bądź linku) zawierać złośliwe oprogramowanie.

Nie daj się oszukać! Przypomnij osobom starszym o prostych zasadach!

Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

- Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
- Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki.
- Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
- Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
- Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.
- O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ - nr alarmowy 997 lub 112.

Policja informujemy także, że żadne jej działania nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

Powiązane tematy

Komentarze (2)

  • 15 cze 2019

    Jakim trzeba być bezdusznym dupkiem by oszukiwać bezbronne osoby starsze, jak dla mnie totalne śmiecie i mam nadzieję że zemsci się to na nich i ich bliskich :/

    19 Odpowiedz
  • 20 cze 2019

    Ja widzę tu przestrzeń dla kościoła i radia maryja, niech może te babcie czasami zejdą na ziemię.Wierzą księżom bezgranicznie, panowie księża uprzedzajcie te panie przed oszustami. Tak po ludzku, dla was więcej zostanie.Dla księży.

    1 Odpowiedz

Zobacz więcej