Społeczeństwo

Kilkanaście osób mogło paść ofiarą oszustwa na wnuczka i policjanta

Kilkanaście osób mogło paść ofiarą oszustwa na wnuczka i policjanta
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Patrycja Koprzak

Borzęta, Trzemeśnia, Polanka i Myślenice - między innymi z tych miejscowości wpłynęły dzisiaj do policji zgłoszenia o próbie oszustwa na wnuczka i policjanta

Jak w mediach społecznościowych informuje myślenicka policja, funkcjonariusze odebrali dzisiaj kilkanaście zgłoszeń. Osoby starsze chciano oszukać metodą na wnuczka oraz policjanta. - Apelujemy o rozwagę i nieprzekazywanie nikomu pieniędzy! Poinformujcie bliskich, szczególnie starsze osoby - apelują policjanci.

Nie daj się oszukać! Przypomnij osobom starszym o prostych zasadach!

Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

- Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
- Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki.
- Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
- Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
- Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.
- O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ - nr alarmowy 112 lub KPP w Myślenicach: (12) 372-92-00.

Jak pisaliśmy już w ubiegłym roku, policja informujemy także, że żadne jej działania nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • 23 sty 2020

  .,.."policja informujemy także, że żadne jej działania nie są organizowane przez telefon"... - Policja bardzo często dzwoni na prywatne telefonu.

  5 2 Odpowiedz
 • 24 sty 2020

  Ale wypisujecie bzdury i to w tak ważnym temacie. Numer 997 nie istnieje od października 2018 roku. Po wybraniu tego numeru następuje przekierowanie na nr 112 pod którym operatorzy a nie policjanci NIE POTWIERDZAJĄ tożsamości policjantów. Żeby dodzwonić się bezpośrednio na policję należy wybierać numer stacjonarny komisariatu w danym mieście i wtedy pytać dyżurnego o potwierdzenie tożsamości policjanta. Na terenie powiatu myślenickiego są póki co aż 2 komisariaty i ich numery telefonu możecie w tym temacie podać.

  8 1 Odpowiedz
 • 30 sty 2020

  Gdzie widzisz 997 w artykule ?Czytam, że kilkanaście osób mogło być ofiarami oszustów. Czyli nie są ofiarami. Działania profilaktyczne odnoszą skutek. I dobrze, że niedoszłe ofiary powiadamiają organy ścigania, bo bardziej znana będzie skala problemu i zagrożenia. Swoją drogą zastanawiam się, skąd oszuści mieli namiary na tych już oszukanych, gdzieś tam w Polsce. Jak to się stało, że trafiali na tych seniorów z oszczędnościami ?

  1 Odpowiedz
  • 30 sty 2020

   Pierwotna wersja artykułu sugerowała telefon na 997. Została zedytowana. Na szczęście.

   1 Odpowiedz

Zobacz więcej