Kilkanaście osób mogło paść ofiarą oszustwa na wnuczka i policjanta
- 23 stycznia 2020
Borzęta, Trzemeśnia, Polanka i Myślenice - między innymi z tych miejscowości wpłynęły dzisiaj do policji zgłoszenia o próbie oszustwa na wnuczka i policjanta
Jak w mediach społecznościowych informuje myślenicka policja, funkcjonariusze odebrali dzisiaj kilkanaście zgłoszeń. Osoby starsze chciano oszukać metodą na wnuczka oraz policjanta. - Apelujemy o rozwagę i nieprzekazywanie nikomu pieniędzy! Poinformujcie bliskich, szczególnie starsze osoby - apelują policjanci.
Nie daj się oszukać! Przypomnij osobom starszym o prostych zasadach!
Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
- Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
- Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki.
- Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
- Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
- Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.
- O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ - nr alarmowy 112 lub KPP w Myślenicach: (12) 372-92-00.
Jak pisaliśmy już w ubiegłym roku, policja informujemy także, że żadne jej działania nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
.,.."policja informujemy także, że żadne jej działania nie są organizowane przez telefon"... - Policja bardzo często dzwoni na prywatne telefonu.
Ale nigdy nie żąda pieniędzy.
Ale wypisujecie bzdury i to w tak ważnym temacie. Numer 997 nie istnieje od października 2018 roku. Po wybraniu tego numeru następuje przekierowanie na nr 112 pod którym operatorzy a nie policjanci NIE POTWIERDZAJĄ tożsamości policjantów. Żeby dodzwonić się bezpośrednio na policję należy wybierać numer stacjonarny komisariatu w danym mieście i wtedy pytać dyżurnego o potwierdzenie tożsamości policjanta. Na terenie powiatu myślenickiego są póki co aż 2 komisariaty i ich numery telefonu możecie w tym temacie podać.
Gdzie widzisz 997 w artykule ?Czytam, że kilkanaście osób mogło być ofiarami oszustów. Czyli nie są ofiarami. Działania profilaktyczne odnoszą skutek. I dobrze, że niedoszłe ofiary powiadamiają organy ścigania, bo bardziej znana będzie skala problemu i zagrożenia. Swoją drogą zastanawiam się, skąd oszuści mieli namiary na tych już oszukanych, gdzieś tam w Polsce. Jak to się stało, że trafiali na tych seniorów z oszczędnościami ?
Pierwotna wersja artykułu sugerowała telefon na 997. Została zedytowana. Na szczęście.