Kultura

Zmarł Jan Stawarz. Pasjonat, nauczyciel, przewodnik PTTK Lubomir

Zmarł Jan Stawarz. Pasjonat, nauczyciel, przewodnik PTTK Lubomir

W poniedziałek 24 czerwca zmarł Jan Stawarz wieloletni Przewodnik myślenickiego koła Przewodników oraz członek Oddziału PTTK Lubomir

Uroczystości żałobne odbędą się o godzinie 14:00 w dniu 26 czerwca 2019 roku na cmentarzu przy kościele św. Jakuba w Myślenicach.

Jan Stawarz urodził się w 1934 roku w Klęczanie. Był długoletnim nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach, przewodnikiem terenowym i przewodnikiem miejskim po Krakowie. Mimo przejścia na emeryturę, aktywnie działał w pracy krajoznawczo-turystycznej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Przez wiele lat prowadził przy Myślenickim Ośrodku Kultury klub turystyczny „Truchcik”. Dopóki zdrowie na to pozwalało odwiedzał co roku z pierwszymi klasami Pierwszego Liceum Stary Cmentarz w Myślenicach, opowiadając o pochowanych tam osobach, szczególnie zasłużonych dla ziemi myślenickiej oraz o historii miasta.

W grudniu 2018 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Tysiąclecia Polski. Został również wyróżniony tytułem Zasłużony Przewodnik PTTK oraz medalem i tytułem Nauczyciel Kraju Ojczystego.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Umarł dziś Towarzysz Stalin
Historia Lekkostrawna 1

Umarł dziś Towarzysz Stalin

Myślenice, rok 1953. Poniedziałkowy wieczór zgasił światło i tak przykrótkiego marcowego dnia. Jest zimno. Strach skuł miasto cienką warstwą lodu. Trwa epidem...