Kultura

Militaria z II wojny światowej

Militaria z II wojny światowej
Broń, bagnety, amunicja, ekwipunek oraz inne relikty walk stoczonych na terenie powiatu myślenickiego w czasach II wojny światowej, to tematyka najnowszej, stałej ekspozycji Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”

Wystawa podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich swoją tematyką obejmuje wydarzenia z okresu 1-6 września 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem 5 września, w którym miasto zostało zajęte przez Niemców.

Militaria prezentowane w tej części, to przedmioty produkowane dla potrzeb Wojska Polskiego w okresie 1918-39 r. Do najciekawszych eksponatów należy podstawa Wz 34 do CKM Browning oraz magazynek do karabinu p-panc Ur. Druga część wystawy poświęcona została wydarzeniom z 21-22 stycznia 1945 roku. Można w niej zobaczyć relikty walk niemiecko – rosyjskich. Jej trzon stanowią elementy ciągnika artyleryjskiego Raupenschlepper Ost. nad którego rekonstrukcją pracuje obsada muzeum.

Próba ta stanowi część " [URL=http://www.miasto-info.pl/myslenice/projekt-rso]PROJEKTU RSO[/URL] " mającego na celu odbudowę pojazdu oraz gromadzenie informacji na jego temat. Całość ekspozycji uzupełniają opisy przedmiotów i wydarzeń wojennych, przedruki plakatów propagandowych oraz zdjęcia archiwalne, jak i te dotyczące wydobycia wraku RSO w Krzyszkowicach.

Eksponaty znalazły się w specjalnie wyremontowanej w tym celu piwnicy. Pracownicy muzeum zapowiadają, że w oparciu o nowo powstałą wystawę, prowadzone będą lekcje muzealne dotyczące problematyki II wojny światowej lub archeologii wojskowej dla młodzieży szkolnej. Istnieją plany poszerzenia ekspozycji o zagadnienia dotyczące I wojny światowej oraz działań partyzanckich na Ziemi Myślenickiej.

Powiązane tematy

Projekt RSO
Kultura 5

Projekt RSO

W Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach w ramach "Projektu RSO" powstał pomysł odbudowy niemieckiego ciągnika artyleryjskiego Raupenschlepper Ost z okresu II wojny światowej

Komentarze (1)

Zobacz więcej