Miasto

Projekt RSO: Prezentacja efektów pracy [wideo]

Projekt RSO: Prezentacja efektów pracy [wideo]

Odbudowany przez Pawła Lemaniaka ciągnik artyleryjski Raupenschlepper Ost z okresu II wojny to jeden z 50 egzemplarzy na świecie i jedyny jeżdżący w kraju

fot. Mieczysław Nowak

Projekt RSO narodził się w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” po wydobyciu w 2007 roku spod nasypu drogowego w Krzyszkowicach wraku tego pojazdu. Prace konserwatorskie rozpoczęły się w „Domu Greckim” w czerwcu 2007 roku. Prowadził je Paweł Lemaniak razem z przyjaciółmi m.in. Andrzejem Szostakiem i Krzysztofem Brytanem. Wspólnie pracowali nad odbudową ciągnika i razem zdobywali brakujące elementy.

- Od początku mówiłem że nie odbudowuję tego ciągnika dla siebie, tylko dla Myślenic. Muzeum będzie jego właścicielem, a ja będę nim dysponował organizując wyjazdy na zloty militarne i tego typu imprezy – Gazecie Myślenickiej powiedział Paweł Lemaniak.

Pojazd pierwszy raz zaprezentowano 1 lipca podczas oficjalnego zakończenia projektu. Najbliższa okazja do oglądania ciągnika nadarzy się podczas Dni Myślenic. W muzeach i kolekcjach prywatnych na świecie eksponowanych jest około 50 egzemplarzy RSO. Myślenicki egzemplarz to jedyny jeżdżący w kraju.

Do czego służył RSO?

Ten ośmiocylindrowy benzynowy silnik chłodzony powietrzem pozwalał rozwinąć ważącemu 3,5 tony RSO prędkość maksymalną 19 km/h, zużywając przy tym od 90-120 litrów paliwa na 100 kilometrów. Jego podstawowym przeznaczeniem był przewóz zaopatrzenia i amunicji oraz holowanie wielu wzorów uzbrojenia, w tym między innymi armaty przeciwpancernej Pak 40 kal. 75 mm, haubicy 105 mm LeFh, czy też ciężkiego moździerza 120 mm Granatwerfer 42.

Produkowano także wersje o specjalnym przeznaczeniu, takim jak: ambulans, amfibia, rotacyjny pług śnieżny, pojazd warsztatowy, transporter piechoty oraz wersje bojowe z zamontowanym działem p-panc Pak 40, lub przeciwlotniczym Flak 38 kaliber 20 mm. Niemcy wyprodukowali do końca wojny 28 000 egzemplarzy ciągnika Raupenschlepper Ost. RSO używane były jeszcze po wojnie w wielu armiach świata.

Więcej na temat historii RSO

Powiązane tematy

Projekt RSO
Kultura 5

Projekt RSO

W Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach w ramach "Projektu RSO" powstał pomysł odbudowy niemieckiego ciągnika artyleryjskiego Raupenschlepper Ost z okresu II wojny światowej

Militaria z II wojny światowej
Kultura 1

Militaria z II wojny światowej

Broń, bagnety, amunicja, ekwipunek oraz inne relikty walk stoczonych na terenie powiatu myślenickiego w czasach II wojny światowej, to tematyka najnowszej, stałej ekspozycji Muzeum Regionalnego Dom Grecki

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  2 lip 2011

  niesamowite! szacunek dla tego człowieka za wlozona prace

  10 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lip 2011

  pamietam jak chodzilem z ojcem w dziecinstwie ogladac go w Krzyszkowicach. Byli widoczne tylko kola, troche gasinienicy i troche wanny

  5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lip 2011

  szkoda, że nic nie pisalo nigdzie o prezentacji tego ciagnika, kawal dobrej roboty, szacun dla Pana Pawła Lemaniaka

  5 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lip 2011

  pisalo http://wydarzenia.miasto-info.pl/1686,zakonczenie-projektu-rso.html wystarczy popatrzec w prawo gdzie masz spis wydarzen zamiast tylko narzekac

  9 Odpowiedz
 • 2 lip 2011

  gratulacje Paweł! Do tej pory trudno mi uwierzyć w to co udało Ci się zrobić. Życzę powodzenia z kolejnymi projektami.

  9 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lip 2011

  chylę czoła przed taką pracą. Gratuluje

  10 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lip 2011

  Ale mógłby sie Pan usmiechnąć, panie Pawle)))

  9 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lip 2011

  a gdzie ten pojazd będzie eksponowany? Gdzie mogę go zobaczyć?

  3 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lip 2011

  Najpierw w Dni Myślenic na Zarabiu-czytaj ze zrozumieniem.

  8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lip 2011

  Czytam, ale chodzi mi o stałą ekspozycję. Gdzie będzie można zobaczyć ciągnik na co dzień.

  1 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lip 2011

  Świetna sprawa!
  Śledziłem od kilku lat proces odbudowy na forum Odkrywca.pl
  Fajna stronka swoją drogą.
  Prawdopodobnie zlokalizują go gdzieś na terenie muzeum "Domu Grecki".

  2 1 Odpowiedz
 • Paweł Lemaniak 2 lip 2011

  Bardzo dziękuję za zamieszczenie zdjęć i tekstu na temat projektu. To co najważniejsze - dziękuję bardzo Każdemu kto wbrew paskudnej pogodzie przyszedł na uroczystość zakończenia projektu - było to dla mnie bardzo ważne. Panie Mieczysławie – świetne zdjęcia.
  RSO składany był dla miłośników militariów oraz dla Myślenic i Myśleniczan. Dlatego w tym roku prawie całkowicie rezygnuję z wyjazdów na zloty militarne w Polsce - tak aby zaprezentować go tu na miejscu. W ciągu wakacji postaram się aby przynajmniej na jeden - dwa dni RSO stanął na rynku w Myślenicach. Oprócz tego prowadzone są wstępne rozmowy na temat uczestnictwa RSO w Dniach Wiśniowej, festynie w Głogoczowie i kilku innych miejscach. Podczas Dni Myślenic będzie dużo więcej niż RSO:). Obecnie RSO musiał wrócić jeszcze na tydzień do warsztatu. Jak widać na zdjęciach podczas transportu rozbiliśmy przednią szybę, trzeba dopracować też kilka braków. Tu jeszcze jeden film : http://www.youtube.com/watch?v=aV25t1eXB_E
  O wszystkim będę informował na bieżąco
  Pozdrawiam Paweł
  PS Uśmiecham się raz na jedenaście lat, trwa to cztery sekundy. Wydarzenie to wypada właśnie w bieżącym rok podczas Dni Myślenic - to będzie taka dodatkowa atrakcja.

  15 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lip 2011

  Wszystko cudownie, ale gdzie będzie stała ekspozycja?

  3 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lip 2011

  Ostatnio szczęśliwie bywam tu i tam na różnych imprezach o charakterze historyczno- militarnym. A;e to co zobaczyłem w piątek na Zarabiu dosłownie zaparło mi dech w piersiach. Na moich oczach o własnych siłach poruszał się całkiem pokaźny kawałek historii. Autentyczny pojazd wskrzeszony do życia przez Pawła. Już pochwaliłem się znajomym pasjonatom na Słowacji , Węgrzech ,Austrii i Rosji że znam osobiście gościa co czyni cuda , bo tak to należy nazwać . Wszyscy są pod wrażeniem. No i niech teraz ktoś powie że w Myślenicach nic się nie dzieje...! Dodatkowo dla mnie jest to dowód na to ze jak się coś w głowie pasjonata wykluje to łamie wszelkie bariery i to jest najbardziej optymistyczne. Kto nie był w piątek na prezentacji niech to czym prędzej nadrobi. Uważam i nie jestem w tym odosobniony że 01.07.2011r. był kolejnym ważnym dniem w historii Myślenic. Paweł raz jeszcze szczere GRATULACJE.

  4 2 Odpowiedz
 • Mieczysław Nowak 3 lip 2011

  [quote=Paweł Lemaniak]

  ... PS Uśmiecham się raz na jedenaście lat, trwa to cztery sekundy. Wydarzenie to wypada właśnie w bieżącym rok podczas Dni Myślenic - to będzie taka dodatkowa atrakcja. [/quote]

  Panie Pawle, a tu była tylko próba uśmiechu?

  http://www.mietnow.futuro.info.pl/b/110701-RSO/slides/110701-1014.html

  Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję.

  5 Odpowiedz
 • Paweł Lemaniak 3 lip 2011

  Dzięki Marku za dobre słowo i za to, że wici idą w świat. Miedzy innymi o to w tym projekcie chodzi. W odbudowie bardzo pomogła Polonia. Kilka osób z zagranicy dotarło na prezentację, kilkadziesiąt przyjedzie na Dni Myślenic. Mam nadzieję że pojazd będzie budził zainteresowanie oraz "ściągał" ludzi do Myślenic i prezentował Myślenice poza miastem. Jeśli dzisiaj wpiszę że ciągnik stał będzie konkretnie w "jakimś” miejscu i nie uda mi się tego zrealizować to petem z całą pewnością będę musiał się z tego tłumaczyć. Kiedy będę znał konkrety w tym względzie podam je. Teraz moim zadaniem jest doprowadzenie pojazdu do używalności i jego prezentacja w terenie podczas sezonu wakacyjnego tak żeby każdy z Was mógł nacieszyć nim oczy. To wersja półuśmiechu( tak zwany „żabi”), powstrzymałem się w połowie by nie wystraszyć dzieci które były na sali. Fotografie Pana Mieczysława obiegły już wszystkie internetowe fora militarne.
  Pozdrawiam Paweł

  6 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 3 lip 2011

  gratulacje jestem pod wrazeniem

  3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lip 2011

  Są ludzie. Brawo.

  3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lip 2011

  Gratulacje bracie, dobra robota.
  Jak już zrobię prawo jazdy to pojeździmy po mieście :)

  5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lip 2011

  chachaha się mężczyźni bawią, duże dzieci, karabiny pojazdy

  1 13 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lip 2011

  Nie wiecie czy był odcinek programu BYŁO NIE MINĘŁO z wydobycia wanny z Krzyszkowic?

  3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lip 2011

  Z tego co wiem, to nie było. W Kronice Krakowskiej była relacja.

  3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lip 2011

  Wojny są do dupy, facet jest może i wielki w determinacji i pasji ale poświęcać się militariom? Szkoda, że to się w tą stronę kieruje. Tych wszystkich którzy to lubią zapewniam, że ciężko byłoby im wyżyć bez nóg nawet tydzień.
  Niestety ludzie to taka smutna rasa.
  Panie Pawle niech Pan lepiej odtwarza tureckie kobierce albo ceramikę grecką. Albo pisze książki bo ma Pan gadanę.

  3 20 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lip 2011

  poświęcać sie militariom i to jeszcze niemieckim, żal (

  3 27 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lip 2011

  Gość jest niesamowity,wielki szacun dla Niego-pozdrawiam:)

  6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lip 2011

  [quote=gość: kondominium] poświęcać sie militariom i to jeszcze niemieckim, żal ( [/quote]
  Pewnie lepiej postać pod sklepem,albo jakiegoś sąsiada obgadać.

  13 Odpowiedz
 • 3 lip 2011

  Panie Pawle nie mam zaszczytu znać Pana osobiście ale z opowiadań , lektury i tzw. wieści gminnej wiem że takich Gości jak Pan to na lekarstwo... Powiem szczerze że potwierdza Pan wszystkie naukowe teorie co do wiary w człowieka i jego możliwości. Kompletnie nie znam się na historii ale jako człowiek ciekawy świata byłem pod strzelnicą w piątek za namową jednego z Pańskich znajomych. Przybyłem, zobaczyłem i uwierzyłem że chcieć to móc. Moje najszczersze gratulacje.

  7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lip 2011

  Pasja pasją, ale ile kasy wpompowano?

  2 11 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lip 2011

  Patrze na te negatywne komentarze i się tak zastanawiam o co tym ludziom chodzi? Nic w życiu nie zrobili, nie maja pasji a narzekac potrafią. Paweł jeszcze większych sukcesów życzę, jestem pełen podziwu.

  7 Odpowiedz
 • Paweł Lemaniak 4 lip 2011

  Co tu dużo mówić bałem się tego jak ten pomysł zostanie odebrany … i jestem bardzo mile zaskoczony. Czyta się Wasze komentarze i chce się dalej pracować ... dlatego dzisiaj po dwóch dniach odpoczynku ruszyłem z kolejnym projektem odbudowy. Trochę to potrwa ale kto był w piątek i widział dzieci przewijające się przez kabinę RSO wie że warto. Zbieram miód gratulacji a za projektem stoi armia kolegów którzy pomogli mi bezinteresownie.
  Dziękuję Paweł

  6 Odpowiedz
 • 5 lip 2011

  RSO/PaK40?? :):) Czy może coś z na ramie z jawornika??:)

  3 Odpowiedz
 • M G 5 lip 2011

  Brawo Paweł! Kawał dobrej roboty , wiem że pewnie nie tylko Twojej! Pewnie jeszcze niejeden taki projekt zrealizujesz i ożywisz trochę historii. Każdy ma jakieś pasje itd. , ale jak widzę człowieka który nie rozmienia się na drobne ale tyle wysiłku wkłada w swoją pasję to czapka z głowy i szacun wielki! Pozdrawiam!

  4 Odpowiedz

Zobacz więcej