logo-web9
Miasto

Czas na nową monografię Myślenic

Miłośników historii ucieszy fakt, iż od kilku miesięcy trwają przygotowania do napisania monografii historycznej miasta Myślenice. Wydanie nowej monografii pozwoli mieszkańcom Myślenic na zapoznanie się z historią miasta, da też turystom odwiedzającym nasze okolice możliwość nabycia wartościowej, promującej miasto pamiątki

W ramach prac trwających dotychczas, określony został obszar badań jak i jego zakres tematyczny i chronologiczny. Udało się również zebrać zespół naukowców, którzy podjęli się zrealizować to przedsięwzięcie. Redaktorem naukowym monografii jest prof. dr hab. Tomasz Gąsowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Koordynatorem a równocześnie autorem jednego z rozdziałów będzie Paweł Lemaniak.

Nowa monografia przedstawi dzieje miasta Myślenice oraz jego najbliższych okolic. Dzięki temu jej budowa i zakres tematyczny zbliżone będą do pracy doktora Wiktora Kutrzeby – najstarszej monografii Myślenic wydanej w roku 1900. Późniejsze monografie obejmują szerszy obszar, zawierają także historię całego powiatu myślenickiego. Podjęte dzieło nie ma na celu podważania jakości dotychczasowych opracowań. Dotychczasowe opracowania historyczne dotyczące Myślenic, choć wykonane starannie, nie dają jednak możliwości zapoznania się z całą historią miasta, gdyż doprowadzone są do roku 1939.

Dodatkowo poszczególne tomy monografii wydawane były w odstępach kilkudziesięciu lat, wskutek czego nie tworzą one spójnej całości, choćby ze względu na to, że pisane były w różnym czasie i w różnych realiach politycznych. Druk monografii doktora Wiktora Kutrzeby jak i dwóch tomów monografii napisanych pod redakcją prof. dr Romana Reinfussa nie został wznowiony, a co za tym idzie nie można ich zakupić, nieliczne egzemplarze dostępne są w bibliotekach a i na nie trzeba zapisywać się w kolejce chętnych. Autor najnowszego, IV tomu monografii, wydanego w roku 2003 a przedstawiającego okres międzywojenny - dr hab. Aleksander Mysiński sam nie będzie mógł współtworzyć nowego wydania ale zadeklarował pomoc merytoryczną w jego realizacji.

Nowa monografia chronologicznie obejmować ma pełen przekrój dziejów miasta aż do czasów współczesnych, przy czym okres czasowy od roku 1990 zostanie opracowany bardzo ogólnie, jako szkic najważniejszych wydarzeń. Praca składać się będzie z ośmiu rozdziałów, sześć z nich obejmie przedstawienie historii miasta a dwa pozostałe zawierać będą informacje dotyczące archeologii oraz przyrody i geografii Myślenic. Zespół autorów piszących poszczególne rozdziały jest już skompletowany, ich nazwiska podane zostaną w następnym artykule - po spotkaniu zespołu, które ma się odbyć w najbliższym czasie. Realizacja projektu obliczona została na okres trzech lat, po tym czasie nowa monografia trafi na półki bibliotek i księgarń, przy czym w połowie tego okresu zorganizowana zostanie sesja naukowa, mająca na celu prezentację efektów prowadzonych badań.

Projekt stworzenia nowej monografii, obejmującej chronologicznie pełen przekrój dziejów miasta, pozwoli na usystematyzowanie wyników dotychczasowych badań  oraz ich uzupełnienie. Dodatkowo zebrany materiał zredagowany zostanie w jednolitą całość - tak pod względem warsztatu historycznego jak i budowy dzieła. Wszystkie te elementy zebrane w całość dadzą czytelnikowi możliwość dokładnego zapoznania się z dziejami naszego miasta, przedstawionymi w sposób przystępny i kompetentny. Wydanie nowej monografii pozwoli mieszkańcom Myślenic na zapoznanie się z historią miasta, da też turystom odwiedzającym nasze okolice możliwość nabycia wartościowej, promującej miasto pamiątki. Mamy także nadzieję, że praca ta zaowocuje rozbudzeniem szerszego zainteresowania wśród młodzieży, która w przyszłości tworzyć będzie nową historię Myślenic.

Projekt realizowany będzie przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice a jego inicjatorem jest burmistrz Maciej Ostrowski, który tak z wykształcenia jak i z zainteresowań jest historykiem. Sam pomysłodawca mówi o celowości tego przedsięwzięcia: Projekt napisania monografii historycznej miasta Myślenice wynika ze świadomości pożytku społecznego, jaki przyniesie realizacja tego przedsięwzięcia. Znajomość dziejów własnej „Małej Ojczyzny” to podstawa do budowania w lokalnym społeczeństwie postaw patriotycznych jak i zachęta do świadomego uczestnictwa w życiu miasta, w którym społeczeństwo to zamieszkuje. Znajomość historii miasta jest podstawą do świadomego konstruowania jego teraźniejszości jak i przemyślanego planowania jego przyszłości i rozwoju”. Radni - doceniając wartość tego przedsięwzięcia - podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej wyrazili jednogłośne poparcie i zgodę na jego pełne sfinansowanie z budżetu miasta.

Paweł Lemaniak

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!