Kultura

Ziemia Myślenicka: Zespół podsumował rok 2010

Ziemia Myślenicka: Zespół podsumował rok 2010

Ponad tysiąc osób obejrzało w ciągu dwóch dni spektakl muzyki, tańca
i śpiewu przygotowany przez artystów Ziemi Myślenickiej

 Zespół, tradycyjnie już, zaprezentował się podczas dorocznych galowych koncertów z okazji zakończenia sezonu artystycznego. Zgodnie z chronologią, to już dwudziesty trzeci sezon.

Tegoroczne spotkanie z folklorem miało kilka ważnych dla Myślenic i samego zespołu dedykacji. Wśród nich najistotniejszy okazał się jubileusz pięciolecia współpracy samorządu Miasta i Gminy Myślenice z zagranicznymi partnerami z Węgier (Csopak) i Francji (Tinqueux), który zgromadził przedstawicieli obu miast wraz z delegacjami. Na scenie można było zobaczyć i usłyszeć z tej okazji zarówno tradycyjne francuskie pieśni, jak i węgierskiego czardasza.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” specjalnie dla gości z Węgier przygotował piosenkę węgierską, której wykonanie przyjęto owacjami na stojąco. Jubileuszowy koncert był okazją do wspomnień i uhonorowania wszystkich osób, które przez minione pięć lat kształtowały charakter i dynamikę współpracy.

- Zespół koncertował zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. W sobotę koncert w całości poświęciliśmy obchodom jubileuszowym. To nasz prezent dla przyjaciół z Węgier i Francji. Niedzielne widowisko, identyczne jak to sobotnie, miało już charakter otwarty dla wszystkich naszych widzów – mówi Piotr Szewczyk, kierownik Ziemi Myślenickiej.

Na scenie można było zobaczyć przekrojowo program i wszystkie grupy wiekowe. Koncert rozpoczęto polonezem w wykonaniu najmłodszych tancerzy kontynuując dalej polonezem i mazurem z okresu Księstwa Warszawskiego zatańczonych przez grupę reprezentacyjną i dalej na scenie prezentowały się kolejna grupa dziecięca, grupa młodzieżowa, chór, a całości towarzyszyła kapela ludowa. W sumie 130 osób.

Podczas koncertu w niedzielę przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz Piotra Biereznego ucznia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Myślenicach, który uległ ciężkiemu wypadkowi i wymaga kosztownego i skomplikowanego leczenia (uzbierano w sumie 2 763 zł). Widzów zachęcano także do wsparcia kolejnego wydania ksiązki „Pokonać Smoka” autorstwa Joanny Grzelki.

- Ten rok z całą pewnością był udany. Nie dość, że kadra Zespołu skutecznie poradziła sobie z pozyskiwaniem zewnętrznych, alternatywnych źródeł finansowania, to jeszcze sfinalizowano zakup 10 kompletów kostiumów sądeckich i muzyki do nowej wiązanki pieśni i tańców o wartości blisko 50 tyś zł ufundowanych przez prof. Jean Novak z San Francisco – mówi Piotr Szewczyk.

Powiązane tematy

Ziemia Myślenicka wróciła z Węgier
Kultura 2

Ziemia Myślenicka wróciła z Węgier

Grupa reprezentacyjna Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” wróciła z Węgier. Zespół przebywał przez pięć dni w Csopaku (miasto partnerskie Myślenic), gdzie dwukrotnie koncertował dla mieszkańców i turystów przebywających nad Balatonem

Ziemia Myślenicka: Zamknięcie roku 2010
Kultura 27

Ziemia Myślenicka: Zamknięcie roku 2010

Rok 2010 to jeden z najważniejszych okresów w 25 letniej historii istnienia „Ziemi Myślenickiej”. Zespół zdobył uznanie nie tylko w kraju, ale poza jego granicami

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  15 gru 2010

  Gratulacje.Życze dalszych sukcesów w nadchodzącym roku.Wyrazy uznania i szacunku.

  Odpowiedz
 • 15 gru 2010

  Dziękuję za wspaniały koncert. Życzę kolejnych sukcesów w Nowym Roku

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 gru 2010

  Gratulacje jak zwykle. Jesteście coraz lepsi. Grtatulacje Panie Piotrze, robi Pan wielką, wspaniałą rzecz.Choć nie jestem rodowitym myśleniczaninem cieszę się że tu mieszkam gdzie działa tak wspaniały zespół, który tworzą tak fantastyczni ludzie.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 gru 2010

  szkoda tylko, że nikt na sobotniej uroczystości nie podziękował zespołowi. wyszła cała ta bufonada...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 gru 2010

  wspaniałe widowisko gratulacje dla całego zespołu!!!!obiecanych wyjazdów i świetnej zabawy w przyszłym roku!!!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 gru 2010

  koncert fascynujący. Widać postępy. Zespół z każdym rokiem jest coraz lepszy. Gratuluje Ci Piotrze!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 gru 2010

  zespół jest bardzo dobry. Koncert trochę długi, ale bardzo dobry.
  kiedy następny?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 gru 2010

  rewelacja,mogę Was oglądać cały dzień,a może mi się uda przez parę dni w Csopaku???? GRATULACJE dla WSZYSTKICH,Tych za sceną też

  Odpowiedz
 • 16 gru 2010

  Byłem na niedzielnym koncercie - widziałem zespól po ponad pietnastu latach jakie minęły kiedy miałem przyjemność współpracy i kopara opadła mi do samej podłogi. Mega wysoki poziom...
  P.S.
  Zobaczyłem także kilka osób po piętnastu latach ... Cholera mam nadzieje że ja sie tak nie zestarzałem :):):)

  Odpowiedz
 • Zdzichó Kowal PJN 16 gru 2010

  Gdybysz zatańmczono ludowy, tradycyjmny, erotyczny, taniec suwalski "Suwalak" zez rewolwerem i przytupem czerwony but na scen Urzemdu Kóltury popoprzez Pan Zdzich, z pewnościo prawdopodobnie rzeńska czemś publiczności zemdlała by wew stó procemtah (morze i sama Panienka Anita zemdlałaby)!
  Dlategosz Pan Szewczyk, majomc na wzglomd zdrowie Pań w miast Myślenice jako i obyczajmnoś ksiomrzy dorodziejstwa zapowiedział po cichoszy Panu Zdzichó: jeszcze nie czas Panie Zdzichó na wystemp twuj, jeszcze nie czas, musim stopniowujomc zaprzygotować Panie Myśleniczanki na ten rewolucja w Ziem Myslenicki i wew obyczajmności kołtuński.
  zezpowarzamniem pozdrawiam
  Zdzichó

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 gru 2010

  no wiesz zdzichó,
  buty czerwone posiadamy w zespole, na pewno taniec w nich zatańczony byłby ludowy i tradycyjny ale czy erotyczny? tego raczej bym się nie spodziewał ;)

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 gru 2010

  Taki na przykład kujawiak to może być całkiem erotyczny ;)

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  17 gru 2010

  Całe życie myślałam, że folklor to obciach.
  Szacunek dla Ziemi, za obalenie tego mitu.
  Wielki profesjonalizm, ekspresja i rozwój.
  Brawo!

  Odpowiedz
 • Mieczysław Nowak 20 gru 2010

  Troszkę zdjęć z koncertu z 12 grudnia:
  http://www.mietnow.futuro.info.pl/b/101212-zm/index.html
  zapraszam

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 gru 2010

  ehh, kiedys tam tańczyłam :( wróciłabym się
  życzę dalszych sukcesów :*

  Odpowiedz

Zobacz więcej