Miasto

Myślenice: Ruszyła rewitalizacja parku na Zarabiu

Od wtorku 1 lutego trwa wycinka drzew w parku miejskim na Zarabiu. To ostatni element przeprowadzanego w turystycznej części miasta programu rewitalizacji

Od wtorku 1 lutego na terenie parku miejskiego trwają prace związane z rewitalizacją Zarabia. „Istotnym elementem całego Programu Rewitalizacji - oprócz budowy Centrum Sportu i Rekreacji, jest rekultywacja parku miejskiego na Zarabiu. To jedno z najważniejszych miejsc na Zarabiu zyska nowy klimat i niepowtarzalny charakter. Miasto rozważa wprowadzenie wielu nowych ciekawych elementów małej architektury czy zieleni parkowej” - czytamy na stronie gminy w artykule dotyczącym opisu rewitalizacji.

W parku powstaną nowe alejki, ścieżki rowerowe, plac zabaw, zamontowane zostanie oświetlenie i kosze na śmieci. Zanim się to stanie, jak podaje Dziennik Polski z terenu parku może zniknąć nawet 568 drzew z 1771, które tam się znajdują. Czekamy na potwierdzenie tej informacji z Urzędu Miasta i Gminy. Gdyby liczba ta okazała się prawdziwa, oznacza to, że z parku zostanie usunięte 32% drzewostanu.

- W całym parku jest sklasyfikowanych obecnie około 2 tys. drzew i krzewów. Dwie decyzje Starosty Powiatowego w Myślenicach obejmują wycinkę 568 drzew. W tym 249 ze względów pielęgnacyjnych /głównie chore i zniszczone drzewa/ i 319 drzew i krzewów w ramach projektowanych, nowych obiektów i alejek w parku - poinformowała nas gmina.

Zadania zaplanowane w ramach rewitalizacji Zarabia to budowa skate parku, budowa kortów tenisowych, boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią, zadaszenie głównej trybuny K.S. Dalin Myślenice, budowa budynku K.S. Dalin, budowa sali gimnastycznej do judo i zapasów, budowa zamkniętej strzelnicy sportowej i rewitalizacja terenów parku miejskiego. To ostatnie zadanie jest w trakcie realizacji i ma potrwać do końca lutego. Całkowity koszt projektu (realizacja 10 zadań)  wyniesie 14 mln 413 zł z czego ze środków zewnętrznych gmina otrzymała ponad 9 mln zł. Przeczytaj Lokalny Program Rewitalizacji.

- Chcąc stworzyć Myślenicom taki Park jakiego pragną Mieszkańcy, trzeba go najpierw uporządkować. Wbrew obawom wielu osób park nie przeistoczył się w ani w pustynię ani w klepisko. Wycinka powoli dobiega końca, z parku zniknęły drzewa chore oraz te które pojawiły się na trasie nowych alejek czy innych elementów jak np. plac zabaw. Nie można tworzyć nowego mając za fundament to co stare i zniszczone. Np. budować nowych alejek na miejscu starych, które są w dużej mierze zniszczone i wybrzuszone przez korzenie drzew - na swoim blogu komentuje burmistrz Maciej Ostrowski

Powiązane tematy

Zarabie: Trwa budowa sieci kanalizacyjnej
Miasto 5

Zarabie: Trwa budowa sieci kanalizacyjnej

Trwa budowa sieci kanalizacyjnej na Zarabiu. Rozkopane są drogi i pobocza. Utrudnienia potrwają do końca roku, natomiast odbudowa dróg zaplanowana jest na wiosnę 2014

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  Jest już pustynia Błędowska, będzie za chwilę Myślenicka.
  Za Jazem już w zeszłym roku zaczęłi, widać, że co niektórym drzewa na opał zabrakło.

  Ile drzew nasadzili, a ile teraz wycinają ???

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  jak tam wczoraj bylam to sie poplakalam :(

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  To jest recepta na wszystko w naszym mieście - wyciąć drzewa ... PARANOJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • 3 lut 2011

  Rozumiem konieczność pewnego przerzedzenia, 568 drzew to jednak duża ilość... Czekamy na ostateczne potwierdzenie tej liczby. Panowie decydenci, ufam że będzie mniej. 300 sztuk - to można jeszcze zaakceptować. Nie przesadzajmy... Wizualizacje rewitalizacji co do miejsca koło jazzu - z oglądu są poprawne, zabrakło jednak w nich rodzimego natchnienia, inspirowanego choćby czarnoleską lipą. Szkoda, czerpiemy wzorce z Zachodu, tymczasem tam ludzie poczynają uciekać w autentyczną przyrodę, gdyż w wybrukowanych miastach i wioskach zabili resztki jej ducha...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  Mogliście wybrać porządnego, uczciwego i mądrego człowieka, szanującego ludzi. A kogo wybraliście? Nie dorośliśmy jeszcze do normalności. Jednak prawdziwe skutki tego zbiorowego idiotyzmu, tego socjalistycznego, gierkowskiego czynu na kredyt, bezmyślnego, bezkrytycznego, dopiero nadejdą.
  ps. zwracam uwagę, bo Pan Burmistrz o tym mówił. Mieli najpierw zrobić zabezpieczenie hydrotechniczne Zarabia, ale jak zwykle zaczynają od dupy strony. W lecie będą się modlić, żeby nie padało jak w poprzednich latach, i żeby Raba nie zabrała im naszych podatków.
  Warto by się też zastanowić co się stanie z drewnem?

  1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  Obajtek w Pcimiu też wziął się za starodrzew , sprzedaje LIPINY.
  tradycja, kultura dla tego włodarza - biznesmęta nie ma żadnego znaczenia, uwlaszcza kolesiów na majątku gminnym, Bzomex zagarnął zakład głuchoniemych. Pisowska prywatyzacja, szczęscie, że pis powiatu nie dostał, bo by poseł szpital po pisowsku wykończyl.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  [quote=gość: reneta] szczęscie, że pis powiatu nie dostał, bo by poseł szpital po pisowsku wykończyl. [/quote]
  Jaka to różnica jak PiS w ostatnich wyborach poparł Ostrowskiego ???

  u mnie przez ten krok stracił wszystko !

  Odpowiedz
 • 3 lut 2011

  [quote=gość: elektrycerz] Mieli najpierw zrobić zabezpieczenie hydrotechniczne Zarabia, ale jak zwykle zaczynają od dupy strony. W lecie będą się modlić, żeby nie padało jak w poprzednich latach, i żeby Raba nie zabrała im naszych podatków. [/quote]
  Kiedyś wyraziłem już swoje przekonanie http://forum.miasto-info.pl/myslenice/1187,zaniedbane-zarabie.html . Spuentuję krótko: rewitalizacja Zarabia bez skutecznego systemu zabezpieczeń przed wylewem to miliony wyrzucone w błoto.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  Sprawa wymaga przemyślenia.
  Podobny błąd popełniono w Tokarni przy budowie Orlika oraz w Pcimiu kiedy umieszczono boisko sportowe w Stróży w pobliżu Raby. W efekcie oba obiekty ( w tym jeden nie ukończony) zalała ubiegłoroczna powódź.
  Co stanie się z alejkami, fontannami, ławeczkami, stołami do pingponga?
  Czy oświetlenie, lampy, mała architektura wytrzyma napór wody która potrafiła zdemolować żelbetowe mury na górnym jazie?

  Odpowiedz
 • 3 lut 2011

  Dokładnie. Wszystko pięknie, tylko groźba kolejnej powodzi w lecie po rewitalizacji Zarabia wydaje się tragiczna.
  Podoba mi się projekt, wreszcie park stanie się bardziej użyteczny i przystępny, wycinka takiej ilości drzew jak dla mnie też jest w porządku, a bo mało to drzew naokoło?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  [quote=Dawoozo] bo mało to drzew naokoło? [/quote]
  Jak się żyje w lesie...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  Co się stało z wczorajszymi postami, zabolała prawda że zostały usunięte?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  a co sie mialo stac z wczorajszymui skoro temat jest z dzisiaj ?:)

  co do drzew to nie podoba mi sie to karczowanie parku. az sie lezka w oku kreci. ostatnie miejsce na zadume w miescie zostanie znisczone

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  nawet nie pytam gdzie trafia te drzewa bo i tak prawdy nie powiedza. nie trudno jednak sie domyslic ze dostana go wazni ludzie ktorych i tak byloby stac na jego kupienie. ale w naszym kraju ciagle pracujemy nad poglebieniem roznicy miedzy najbogatszymi a najbiedniejszymi.
  a co do projektu to i tak predzej czy pozniej woda wszystko zabierze ;) dla porownania prywatny przedsiebiorca nigdy by sie nie zdecydowal na taki krok w obawie przed woda. ale ze sa to publiczne pieniadze wiec zaden wazny nic nie straci..

  Odpowiedz
 • Zdzichó Kowal PJN 3 lut 2011

  Dobrze rze w końcu zmiłowano rzyczliwym okiem Pana Burmiszcza na park, bo jurz nie do przedarcia przez ten chaszcz było siem! A kiedysz wreszcoie usunie siem doszczemtnie dżew w rymku, rzeby nie zasłaniano magistrat? To samo zapytanie w temacie dokończenia koło Steku, koło kościół starocie zagrarzajomce prześpieczeństwo, takosz dżew koło Dziadkowiec, na cmemtarzu stary lip co jurz radny Bisztyg chciał do usuniemcia ale kturysi zazblokował, takosz czas usunomć te nowo posadzone pod szkoło dwujko bo jurz za durzo podrośniemto i zagrażajo dzieciom w szkuł.
  A nieh Pan Burmiszcz co pomyśli nad lasem na Mikołaj gdzie jakby usuniemto czemś to morze by odsłoniemto arhitektury kapliczki dla widoku z miast Myslenice?
  So jeszcze na ulicy Słowacki co niedokończono w zeszły rok.
  Majo też stary lip koło gimnazjumu w center, numer jeden ten by pasowało zaraz do wyciemcia bo zagrażajo uczniowie Pan Szpakiewicz!
  zezpowarzamniem
  Zdzichó
  podskyptum: A namówić Panie Burmiszczu Macieju Pana Staroste Juzef do wyciemcia koło szpital, nieh zrelitywizujo i pokażo jako piemknoś oddziałuw!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  Widzę że niektórzy aby się dowartościować za wszelką cenę krytykują PiS bo to teraz poprawne politycznie według GW.Krytykowanie PiS akurat za prywatyzację świadczy o znajomości polityki przez piszącego a przypisywanie lokalnym politykom jakichkolwiek poglądów jest śmieszne.ONI SĄ TAM GDZIE WŁADZA I PAKTUJĄ NAWET Z NAJWIĘKSZYM WROGIEM BYLE TĄ WŁADZĘ UTRZYMAĆ.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  Skupmy się lepiej na ilości wycinanych drzew, spróbujmy policzyć pnie po wycince, jak też pomarańczowe X do wycinki. Mamy nadzieje, że w parku za dużo ogołacać nie będą. 500 to bardzo dużo...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  przyjedzieci do parku po wycince to nie poznacie tego miejsca...

  Odpowiedz
 • 3 lut 2011

  Ludzie zagłosowali na Ostrowskiego bo "bali się zmian".
  Myślę że teraz niektórzy otworzyli oczy...

  Dla mnie Park już nim nie będzie, lubiłem tam chodzić, siedzieć w cieniu, czytać książkę nad brzegiem Raby. Drzewa i woda tworzą razem świetny mikroklimat w lecie.
  Ciągnęło mnie tam z drugiego końca myślenic. Ale to już było...

  Tyle lat park był zaniedbywany, nigdy nie widziałem tam śladów ekipy pielęgnującej drzewa i krzewy. Wiadomo że wycięcie pojedynczych drzew to konieczność, ale na taką skalę to dramat.

  Dla mnie jest to kolejna nietrafiona pokazówa naszych władz.
  Tak jest gdy cała władza i większość w Radzie jest skupiona w rękach jednego człowieka. Nikt nie podskoczy.

  Czasami wydaje mi się że nasze społeczeństwo jest stworzone do manipulacji i o zgrozo jest mu z tym wygodnie.
  Cholernie to smutne..

  Odpowiedz
 • 3 lut 2011

  Bogu dzięki Zdzichu żeś nie napomknął "burmiszczowi" o moich starych sosnach i świerkach, jeszcze by zrobił przetarg na rewitalizacje mojej działki.
  Te moje sosny to sie tak na wichurach wyginają, że ho, albo nawet hohoho...a już o sumakach to się boje wspominać.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  Jestem za karą dorzywotniego pozbawienia wolności za merytoryczne błędy popełniane przez urzędników. Za błędy drastycznie rażące i doprowadzające do rujny ojczyzne. Prowadzące do ubóstwa wśród ludnosci. Jeszcze kilka lat i czeka nas to co Egipt i Grecje.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  Mam nadzieję,że to co zrobią zabezpieczą przed kolejną powodzią bo inaczej to pieniądze wyrzucone w błoto!!!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  ale wiecie, że drzewa nie rosną w dzień, prawda?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  [quote=gość: drzewo] ale wiecie, że drzewa nie rosną w dzień, prawda? [/quote]
  u Macieja wszystko jest możliwe !

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  Idzie zima drewna ni ma , może to drewno idzie na ogrzanie magistratu a pieniążki zaoszczędzone pójdą na kulturę :D

  Odpowiedz
 • 3 lut 2011

  Adam Kulczycki, projektant zieleni, który wykonał inwentaryzację parku przy ul. Zdrojowej do wycinki wskazał 100 drzew (te zamierające i chore).
  Realnie wyciętych ma być kilkakrotnie więcej. Pytanie: kto i na jakiej podstawie "wytypował" drzewa, które poza tymi chorymi idą pod topór?

  Ciekawy artykuł:

  „(...)Jakimkolwiek wskaźnikiem mierzymy stopień eksploatacji ziemskiej przyrody, wnioski są zatrważające. Pożeramy Ziemię! I czy do worka narzędzi wrzucimy jeszcze badanie Przestrzeni Ekologicznej, Dematerializację, Produktywność Zasobów, wyniki będą podobne – człowiek szkodzi. Jak uratować naszą Planetę dla przyszłych pokoleń?
  Trzeba zachować równowagę między możliwościami produkcyjnymi Ziemi a konsumpcją. Musimy mieć precyzyjne prawo, wnikliwy system kontroli i dokładnie wyznaczone wskaźniki zrównoważonego rozwoju, a przede wszystkim wyedukowanych, świadomych obywateli, którzy dostrzegą wreszcie groźbę, jaką stanowimy my, ludzie, dla Matki Ziemi.(...)”
  http://www.ekologia-info.eu/?lang=1&menu=4&menu_select=102&podmenu_select=366&nreko=605

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  Panie burmistrzu, oby Cie *** niedoczekanie.

  Zarabie stracilo klimat jak dla mnie.. ustronny park, zaciszne miejsce juz nie bedzie takie samo. jak fajnie ze kilkudziesto letnie drzewa zastapia chustawki i uliczki dla rowerow.. nie wiem co powiedziec.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  To wszystko jest chore! Aż boję się iść do parku...

  Odpowiedz
 • Zdzichó Kowal PJN 3 lut 2011

  Zwalić Panie Burmiszczu wszyski dżew, nie przejmnomć siem ekologi, zwalić do szczemta!
  zezpowarzamniem
  Zdzichó
  poskryptum: dopierosz bemdzie larun jak siem zacznie polować na psi! Zaraz sie rozwrzeszczo imteligemty!

  Odpowiedz
 • 3 lut 2011

  Skoro mowa o psach, to ciekawa jestem co nasze służby robią z bezdomnymi zwierzętami? W świetle afery w Starachowicach zaczynam się nad tym zastanawiać.
  http://polskalokalna.pl/wiadomosci/swietokrzyskie/news/smierc-zamiast-opieki-zabito-setki-zwierzat,1592562

  Odpowiedz
 • 3 lut 2011

  Drzewa wycięte wzdłuż chodnika przy ul. Parkowej w niemałej części były obumierające, co można stwierdzić naocznie. Do dzisiejszych godzin popołudniowych liczbę ściętych drzew szacuję na ok. 250-300 sztuk, dane wynikają z orientacyjnego oglądu. Panowie przemierzyli już za X-ami nieomal cały park z wyjątkiem fragmentu od strony wylotu głównej alejki na ulicę Piłsudskiego. Jutro należy spodziewać się kresu wycinki, można będzie porównać liczbę faktycznie wyciętych pni z medialnymi doniesieniami. Ciekawe jaka jest na przykład opinia na temat przeprowadzonej selekcji przytoczonego p. Kulczyckiego? Ja, jako obserwator 200-300 sztuk jestem w stanie przeboleć;-).
  Pytania budzi przewidywana metoda zabezpieczenia lokaty kilkunastu milionów publicznych złotych na Zarabiu. Widać od strony jazzu, że rozpoczęto nasypywanie jakoby wału ziemnego; zapewne metoda najtańsza, ale... ale... ale...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  jaki wy mieliście klimat parku? krzaki ,spruchniałe drzewa, alejki tak wyboiste że stach było dziecko na rowerze póścić, ławki pamiętające lata 60 no i oczywiście działające 4 miesiące w roku oświetlenie...... cudowny klimat

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2011

  ja mam cicha nadzieje ze w okolicach maja czerwca tą rewitalizacje bedziemy podziwiac na wałach na dolnym przedmieściu !!!!! natura pokaże panu ostrogotowi jego miejsce w szyku . pustogłowie i bezchołowie w tym miastku rządzi !!!

  Odpowiedz
 • 3 lut 2011

  Masz cicha nadzieję? Chyba Ci rozum odjęło z tej nienawiści!
  Życzysz miastu następnej powodzi !Jakkolwiek głupia jest decyzja o wycince drzew , nie życzyłabym nikomu żeby miał się znów mierzyć z powodzią! A Ty masz nadzieję... człowieku strzel se lepiej w łeb.

  Odpowiedz
 • 3 lut 2011

  "Apel Hannowerski (2000) wskazuje na konieczność: "takiego prowadzenia polityki i działań, aby zachować zasoby i walory środowiska w stanie zapewniającym trwałe, nie doznające uszczerbku, możliwości korzystania zarówno przez obecne, jak i przyszłe pokolenia". Konwencja Krajobrazowa Europy (2001), wskazuje na psychologiczną potrzebę "ludzi pragnących cieszyć się krajobrazem o wysokiej jakości i pełnić aktywny udział w (jego) kształtowaniu". I dalej: "krajobraz jest kluczowym elementem dobrobytu indywidualnego i zbiorowego (jednostek i społeczeństwa) i że jego ochrona, gospodarka i planowanie niesie w sobie prawa i obowiązki każdego człowieka"."

  Tekst ze strony:

  http://www.ratujdrzewa.gdynia.pl/ekspertyzy.html

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lut 2011

  we czwartek o 22.30 jechałem to wicinka trwała chyba całą noc trwała na wózku wywożono całe chałdy sciętego drzewa... Nie wiem kto za to jest odpowiedzialny czy to drzewo jest za darmo czy co a wózkiem jechali sprytnie pod latarnią gdzie jest zamątowana kamera koło strażnicy żeby ich nie było widać ...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lut 2011

  synko, to byla oczywista oczywistosc..

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lut 2011

  przy następnej powodzi (oby nie doszło do niej) wezmę wędke grubą żyłkę i stanę na moście na osieczany i może się mi uda złowić jakiś płynący milion złotych :D

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lut 2011

  Wiadomo jaka firma prowadzi wycinkę?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lut 2011

  Niech zgadne pan Dąbrowski z ekipa wycinaja ?? xD

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lut 2011

  Ja myślę że ta sama ekipa co w zeszłym Roku zaczęła wycinać, bo znając tego Pana to nikomu nie pozwoli takich kokosów zrywać, a opłaca się opłaca.

  Odpowiedz
 • 4 lut 2011

  Zamiast rewitalizacji powinni pogłębic koryto rzeki o jakies pare metrów, co z tego skoro latem znowu wszystko zmyje.

  Odpowiedz
 • 4 lut 2011

  [quote=gość: mamrot] ja mam cicha nadzieje ze w okolicach maja czerwca tą rewitalizacje bedziemy podziwiac na wałach na dolnym przedmieściu !!!!! natura pokaże panu ostrogotowi jego miejsce w szyku . pustogłowie i bezchołowie w tym miastku rządzi !!! [/quote]

  Czy Ty nie powinieneś się leczyć??

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lut 2011

  Ludzie reagują tak z emocji, problem jest w tym że najczęściej wyładowanie ich anonimowo w zupełności wystarcza, zamiast przyjąć np. jakąś formę organizacji i działać bardziej skutecznie. Najłatwiej wykrzyczeć bez bezpośrednich świadków, resztę zostawić innym; problem w tym, że większość idzie tym tokiem myślenia. Skoro jakaś tam namiastka z tego co pisze Luna organizacji była, złożyła w UG podpisy przeciw wycince to może wartoby taki zaczątek społecznej inicjatywy reanimować, zamiast pisać tu o ostrogotach i życzeniach żeby nasze pieniądze dosłownie legły w mule?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lut 2011

  Luna wszystko wyolbrzymia jak zwykle.

  Odpowiedz
 • 5 lut 2011

  "Istota ludzka jest cząstką całości, którą nazywamy "wszechświatem", cząstką ograniczoną przez czas i przestrzeń. Doświadcza siebie, swoich myśli i uczuć jako wartości odrębnych – jest to rodzaj optycznego złudzenia świadomości. Złudzenie to jest więzieniem, ponieważ ogranicza spektrum naszych decyzji do spraw dotyczących wyłącznie nas samych i sprawia, że jesteśmy gotowi obdarzyć miłością osoby należące do wąskiego kręgu najbliższych. Naszym zadaniem jest uwolnić się z tego więzienia, objąć współczuciem wszystkie żywe istoty oraz piękno całej natury."

  - Albert Einstein

  Odpowiedz
 • Zdzichó Kowal PJN 5 lut 2011

  Dalejrze Panie Burmiszczu Macieju, jeszcze durzo do wyciemcia w park! Nieh sem ciskajo ekologi przy dźwiemkah pił!
  mieskańcy w poparciu
  zezpowarzamniem
  Zdzichó
  podskryptum: alesz piemknie odsłoniono panoramy brzegu Raby z piemkno arhitekturo Bamderozy. Nie morze siem naczekać Pan Zdzich na te wieczory temneczne, gdzie siem natenczas dźwiemk poniesie na het dalekoś!
  Pan Burmiszcz wie jak zadowolnić mieskańcuw robiomc piemkny alej w park zniskopiennościo, tłem muzycznym bajerful i ładny kostek na chodnik! Ino rzeby jeszcze zabroniono weńść psi! To jurzby był najpiemkniejszy dzielnic miast Myślenice!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 lut 2011

  [quote=taki_gość] gość: mamrot napisał/a: ja mam cicha nadzieje ze w okolicach maja czerwca tą rewitalizacje bedziemy podziwiac na wałach na dolnym przedmieściu !!!!! natura pokaże panu ostrogotowi jego miejsce w szyku . pustogłowie i bezchołowie w tym miastku rządzi !!!

  Czy Ty nie powinieneś się leczyć?? [/quote]
  hmm przejdżmy sie razem na terapie

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 lut 2011

  [quote=renaw] Masz cicha nadzieję? Chyba Ci rozum odjęło z tej nienawiści!
  Życzysz miastu następnej powodzi !Jakkolwiek głupia jest decyzja o wycince drzew , nie życzyłabym nikomu żeby miał się znów mierzyć z powodzią! A Ty masz nadzieję... człowieku strzel se lepiej w łeb. [/quote]
  wierzysz w takie herezje ze nasz wspanialy wlodarz mierzyl sie z powodzią chyba z gumofilcami ktore zakladali mu giermowie u stop wiszacego w karczmie banderoza . miasta nic niedotknie chyba tylko wspaniale pomysly grupy wysokopiennych panów

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2011

  yyy, ja tak trochę nie na temat, ale nie wie ktoś z Was przypadkiem, czy w tym roku mają zamiar organizować Dni Myślenic? ;)

  Odpowiedz
 • 6 lut 2011

  No jak to jest rewitalizacja to ja już wole aby jej zaniechać. Bardziej mi to przypomina dewastację niż odbudowę. Jak tak dalej pójdzie to zamiast parku będziemy mieć pustynię. Ba, niedługo całe nasze miasto będzie jedną wielką betonową pustynią systematycznie zmywaną przez rzekę Rabę i potok Bysinka i odstraszającą przyjezdnych. A Myśleniczanie będą sami sobie winni takiego stanu rzeczy. Nie wiem, jak to nasze miasto będzie wyglądało po tej niby rewitalizacji. Gdzie w niej miejsce na zieleń, którą tak niektórzy sobie cenimy? Czy włodarze nie potrafią dostrzec naturalnego piękna otaczającej nas przyrody i muszą systematycznie ją niszczyć? Czy przyroda, a w szczególności drzewa to ich wróg?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2011

  Byłem dzisiaj na Zarabiu i to co zobaczyłem to ZGROZA !

  To co się tam dzieje nadaje się do nagłośnienia w TV.
  Ludzie !!! Czy wy oczu nie macie ?
  Przez tyle lat nie było tam nikogo, kto zadbałby na bieżąco o drzewostan tak jak to każdy robi u siebie w ogródku a do wycinania to są pierwsi ! Robią pustynię z Myślenic. PRZERAŻAJĄCE ! I do tego ŻADNEJ odpowiedzialności za swoje czyny..

  Zdrowe drzewa....

  I chorzy ludzie !!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2011

  Tu nie chodzi o chorobę, ale o KASSSĘ, gdy się nic nie robi to jej nie ma.. kasa z rąk do rąk nie przechodzi. Kasssiaści są!!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2011

  luna wiem że palisz tylko powiedz co dokładnie, bo chętnie sobie zapodam coś takiego na zamulenie mózgu ;-D .......... zejdź kobito na ziemię i przestań żreć te grzyby :-(

  Odpowiedz
 • 6 lut 2011

  [quote=gość: mamrot] renaw napisał/a: Masz cicha nadzieję? Chyba Ci rozum odjęło z tej nienawiści!
  Życzysz miastu następnej powodzi !Jakkolwiek głupia jest decyzja o wycince drzew , nie życzyłabym nikomu żeby miał się znów mierzyć z powodzią! A Ty masz nadzieję... człowieku strzel se lepiej w łeb.
  wierzysz w takie herezje ze nasz wspanialy wlodarz mierzyl sie z powodzią chyba z gumofilcami ktore zakladali mu giermowie u stop wiszacego w karczmie banderoza . miasta nic niedotknie chyba tylko wspaniale pomysly grupy wysokopiennych panów [/quote]

  A tak w ogóle to o co Ci chodzi? Bo jakoś nie bardzo kumam co ma wynikać z twoich dewagacji...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2011

  Tak spacerując dziś ujrzałem na tablicach ogłoszen dwie firmy oferujące drewno na opał, od razu nasunęło mi się skojarzenie z parkiem? Wie ktoś, jakie są losy tego wyciętego drzewa, gdzie jest składowane?

  Odpowiedz
 • o.Tadeusz 6 lut 2011

  [quote=Luna] Skoro mowa o psach, to ciekawa jestem co nasze służby robią z bezdomnymi zwierzętami? W świetle afery w Starachowicach zaczynam się nad tym zastanawiać.
  http://polskalokalna.pl/wiadomosci/swietokrzyskie/news/smierc-zamiast-opieki-zabito-setki-zwierzat,1592562 [/quote]
  Mamy dobrze prosperującą gastronomie wietnamską psa nie uświadczysz na zarabiu kotek leży wis a wis kościoła i nikt się nie chce za niego brać.

  Odpowiedz
 • o.Tadeusz 6 lut 2011

  LUNA zmień dilera

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2011

  Nie wszyscy rozumieją głębokie teksty i cytaty Luny, tak już jest będzie i musi być. Jeszcze się taki nie narodził... jak mówi przysłowie. Jest grono do którego te posty trafiają. Podobnie nie każdy lznosi Zdzicha, adzygmunta, Mysleniczanina007, trekka, czy takiego_goscia. Taki jest świtat, czytaj "różny":-)

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2011

  hehehehe jakbyśmy wszyscy brali to samo to byśmy rozumieli te "głębokie" teksty :-D

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2011

  Zdzichó, psi to nie problem, strzelnica przecie w zasięgu ręki - strategicznie umiejscowiona. Kto wnidzie w psi w park, bedo strilać. Uwaaagaaaa!
  :-D

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2011

  Burmistrza Myślenic za przeproszeniem pogrzało będąc tam wczoraj na spacerze dosłownie sie przeraziłam TYLE DRZEW WYCIĄĆ !!! I po cholerke ??? Teraz tam, nawet z dzieckiem w wózku nie będzie można wyjść bo drzewa już nie będą chronić wiatru który zawsze wiał od strony wody, ja nie wiem czy naprawde było potrzeba tyle drzew wycinać to tam będą 15 metrowe alejki ?? BEZ PRZESADY a znając życie ta cała rewitalizacja pójdzie na nic jak znów zaleje zarabie. Ostrowski myśli ze jak w jednym miejscu mur ochronny wybuduje to już reszty nie zaleje. Podsumowując TRAGEDIA !!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2011

  Usunięcie części drzew to konieczność, ale nie wszystkich w jednym momencie. Przecież jeśli nawet posadzą wiosną młode sadzonki, to minie sporo czasu, zanim z nich drzewa wyrosną. A czemu nikt do tej pory nie zajmował się utrzymaniem parku i nie był z tego rozliczany?

  Faktycznie rzeź straszna, a to jeszcze nie koniec, dużo krzyżyków zostało.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2011

  w tej chwili nie ma jeszcze takiej tragedii, ale obawiam sie na ilu wycietych skoncza... bo jesli poleci wszystko z krzyzykami to naprawde bedzie nieciekawie. Ktos tam bardzo sluusznie zauwazyl ze wypadaloby poglebic Rabe! wydadza znowu miliony na ten park, do ktorego i tak nikt nie przyjdzie jak powtorzy sie sytuacja z tego roku.. dawniej rama biala przed jazem jakies 2m glebokosci a teraz moze max 50cm. a odnosnie drzew, to tak jak pisalem... nie wycinalbym wogole, a jak juz to pojedyncze egzemplarze. ludzie co z tego ze bylo tam brudno i wszystko zaniedbane? nie jest to tlumaczenie tego, ze trzeba wejsc z pilami i powycinac wiekszosc.. wystarczyloby wyremontowac alejki, postawic lawki, jakies oswietlenie, kosmetycznie powycinac krzaczki i jest! a nie kurde trzewic piekny las... mam nadzieje ze to nie bedzie pustynny park po tej wspanialej 'rewitalizacji'. PS. ktos tam dobrze na tym wszystkim zarobi.... dzieki Maciek, nastepnym razem nie masz juz mojego glosu.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2011

  Za taką dewastację parku powinien ktoś beknąć.Zgroza,,,,

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2011

  Kto zludzi tu piszących głosował na Ostrowskiego niech teraz ma do siebie pretensje. Ja nie głosowałem i zaczynam powoli myśleć o wyjeździe z tego sympatycznego miasta.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2011

  Widzę, że i tu jest zażarta dyskusja. Powtórzę to co napisałem na forum pt. Zaniedbane Zarabie:
  Dopóki park nie zostanie "ucywilizowany" zmonitorowany czy to poprzez kamery, czy rzeczywiście dobry nadzór straży miejskiej nie ma co mówić o przyjemnych spacerach, wypoczynku itp. Poprzez wiele wypowiedzi na ten temat, emocjonalnych czy bardziej wyważonych wynika wielkie zapotrzebowanie na taki park. Przez ponad 40 lat (bo o ile pamiętam po powodzi w 1963 roku - proszę mnie poprawić, jeśli się mylę) park był pozostawiony bez opieki i gospodarki parkowej. Są to kolosalne zaniedbania. Ci, którzy zajmują się drzewami mogą to lepiej wytłumaczyć. Ktoś kiedyś powiedział, że z zaniedbanym drzewostanem jest jak z zębami. Nie dasz, nie leczysz, to będziesz zmuszony to powyrywać.
  Zaraz zostanę określony za jakiegoś poplecznika obecnego Burmistrza, ale dobrze się dzieje, że za pozyskane środki zewnętrzne będzie można ten park odnowić. Że usuwa się stare drzewa, to boli, ale moim zdaniem to konieczne. Ze względów estetycznych i zdrowotnych dla drzew.
  Wreszcie ktoś wziął się za kompleksowość. Jest projekt, są pieniądze, więc do dzieła.
  Jestem za rewitalizacją.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2011

  Jeśli burmistrz zrobił wycinkę ponad konieczność, wielu ludzi zraził do siebie. Mój głos również straci. Sprawdzę ile tych drzew zostało i będę dosłownie liczyła pnie.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2011

  [quote=renaw] gość: mamrot napisał/a: renaw napisał/a: Masz cicha nadzieję? Chyba Ci rozum odjęło z tej nienawiści!
  Życzysz miastu następnej powodzi !Jakkolwiek głupia jest decyzja o wycince drzew , nie życzyłabym nikomu żeby miał się znów mierzyć z powodzią! A Ty masz nadzieję... człowieku strzel se lepiej w łeb.
  wierzysz w takie herezje ze nasz wspanialy wlodarz mierzyl sie z powodzią chyba z gumofilcami ktore zakladali mu giermowie u stop wiszacego w karczmie banderoza . miasta nic niedotknie chyba tylko wspaniale pomysly grupy wysokopiennych panów

  A tak w ogóle to o co Ci chodzi? Bo jakoś nie bardzo kumam co ma wynikać z twoich dewagacji... [/quote]
  dywagacji gwoli scislosci nieuku chyba po ohp jestes skoro niekumasz

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2011

  Fakt o park trzeba wreszcie zadbać ale czy wypoczynek w obiektywach kamer i pod okiem straży miejskiej to to czego oczekują mieszkańcy?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2011

  nie chcesz kamer idź do lasu, chcesz mieć bezpieczeństwo to kamery muszą być

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 lut 2011

  nie widzę ani jednego pozytywnego powodu aby wyciąć tę drzewa (może max 100 starych sztuk) poza tym ze ktoś kto się tym zajmuje ma prace na okres caly luty,wystarczy pierwszy lepszy deszcz trwający co najmniej 3 dni i wszystko to samo więc.......... a to co ma tam powstac jeszcze wątpie ze ktoś bedzie chodzil na judo moża dziesięć osób, jak sie pracuje w MYSLENICACH(firm nie wymienie bo byla by długa lista) to trudno zeby wystarczylo na jedno piwo w barze a co dopiero na zabawy,juda,strzelice ITP...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 lut 2011

  Rok temu też robili wycinkę,oto cytat....
  Obecnie trwa wycinka drzew na Zarabiu. Pod piłę poszły drzewa znajdujące się w okolicy placu zabaw. To dalsza część rewitalizacji Zarabia
  Wycinka ruszyła kilka dni temu. W tym miejscu mają zostać posadzone siedmioletnie drzewa takie jak olcha, czy głóg. Wokół placu zabaw zostaną posadzone krzewy i zieleń niskopienna oraz ozdobna. W dalszej kolejności pojawią się nowe urządzenia do zabawy i rekreacji.
  I czym się tu przejmować,,obiecali i zrobili....

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 lut 2011

  haha... nie no.. litosci. Kto tam wspomnial o kamerach w parku? oszaleliscie? :D zeby czuc sie bezpiecznie musza wam do tylka patrzec? jak tu zrobic numerek na lawce, albo inne wybryki jak kamery beda.. ludzie ludzie.... to jest las!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 lut 2011

  Numerku to przez taką przecinkę nie zrobisz nawet przy braku kamerki, kupki też, siusiu może tak ale zależy kto;-)

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 lut 2011

  [quote=gość: mamrot] renaw napisał/a: gość: mamrot napisał/a: renaw napisał/a: Masz cicha nadzieję? Chyba Ci rozum odjęło z tej nienawiści!
  Życzysz miastu następnej powodzi !Jakkolwiek głupia jest decyzja o wycince drzew , nie życzyłabym nikomu żeby miał się znów mierzyć z powodzią! A Ty masz nadzieję... człowieku strzel se lepiej w łeb.
  wierzysz w takie herezje ze nasz wspanialy wlodarz mierzyl sie z powodzią chyba z gumofilcami ktore zakladali mu giermowie u stop wiszacego w karczmie banderoza . miasta nic niedotknie chyba tylko wspaniale pomysly grupy wysokopiennych panów

  A tak w ogóle to o co Ci chodzi? Bo jakoś nie bardzo kumam co ma wynikać z twoich dewagacji...
  dywagacji gwoli scislosci nieuku chyba po ohp jestes skoro niekumasz [/quote]

  No jaki ynteligent! Kogoś poprawia a sam nie zna zasad pisowni! Żenada!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 lut 2011

  Najlepiej wyciąć wszystkie drzewa , zrobić asfalt ! Niech się ludzie smażą bo chyba o to chodzi ??? Przy placu zabaw nad Jazzem też drzewa wycięto robiąc niezłą patelnię !

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 lut 2011

  nooo! i to jest plan !!!!!!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 lut 2011

  Jestem genialna !!! Ha ha ha

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 lut 2011

  Turbodymomen wyciął jedno drzewo .Służby burmistrza zawstydziły Turbodymomena .Wycięły 500!!!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 lut 2011

  W dzisiejszej Myślenickiej w anonimowym artykule (?!) wypowiadają się "śpece" od rewitalizacji parku.
  Ja się pytam: GDZIE ONI BYLI przez ostatnie co najmniej kilka lat, przez okres których w parku NIE ROBIONO NIC ??? Przez lata nie było tam żywej duszy, która zadbałaby o drzewostan, nie było nikogo kto sprzątnąłby liście (do dziś jest tam dywan z liści) !
  Teraz nagle wielkie "HALO" bo firma projektowa xxx nie miała z czego żyć i wymyśliła plan wycinki.
  To na tym ma polegać pielęgnacja ??? Co kilka lat akcja wycinania (zdrowych również !) drzew ?
  Dlaczego w Myślenicach robi się samowolka za nasze publiczne pieniądze ?
  Dlaczego nikt nie zapyta mieszkańców (NIE WSZYSCY wchodzą na miasto-info, żeby wyrazić swoją opinię) ?
  W artykule nie ma słowa krytyki a wszyscy wiemy jak wielki sprzeciw budzi to co sie tam odbywa.
  To ma być OBIEKTYWIZM gazety ?????

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 lut 2011

  W artykule niema słowa krytyki ponieważ boją się ,,,wstawiłem tutaj link do filmu z YouTube ,który przedstawia dewastacje parku to mi wyrzucili.

  Odpowiedz
 • 10 lut 2011

  Wystarczy wpisać na YouTube:
  "Myślenice Zarabie -dewastacja parku"

  Widać wyraźnie do jakiej rzezi dopuszczono się w naszym parku...

  Ps. Czy są osoby, które wierzą w obiektywizm Gazety Myślenickiej?

  Odpowiedz
 • 10 lut 2011

  Nie byłem w parku po wycince by oszacować liczbę pni, które poszły pod 'topór'. 300 sztuk tragedii nie zrobi, jeżeli jednak przez wzgląd na dyskusyjną lokalizację stołów ping-pongowych i placu zabaw poświęcono więcej drzew, użycie terminu "działanie na szkodę" może być uzasadnione.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 lut 2011

  [quote=Luna] Myślenice Zarabie -dewastacja parku [/quote]

  Na Boga, zdrowe drzewa tną !!!

  Odpowiedz
 • Bulage 11 lut 2011

  To co zrobili w parku można określić jednym słowem MAKABRA !!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 lut 2011

  Powiedzcie mi, kto będzie grać w tego pingponga ? Czy to ma być odpowiednia rozrywka dla młodzieży ? Nie lepiej by było skater park dokończyć ? Szkoda, naprawde szkoda mi tych zdrzew. Mam nadzieje że za 30 lat będzie tam można znowu poczuć "stary klimat"

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 lut 2011

  [quote=gość: nieeeee] Powiedzcie mi, kto będzie grać w tego pingponga ? [/quote]
  No jak zrewitalizują i postawią stół do "pinpąga" to na miasto info pojawi się ankieta (tak jak w tej chwile ze strzelnicą) i okaże się, że 65% do 35% deklarować będzie, że nie jest za tym :(
  [quote=gość: nieeeee] Mam nadzieje że za 30 lat będzie tam można znowu poczuć "stary klimat" [/quote]
  Masz nadzieję doczekać ? (czego życzę)

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  13 lut 2011

  Przejeżdżałem dzisiaj obok "zrewitalizowanej" szkoły nr 2 i jaki obraz ?
  Więcej tam znaków drogowych niż "drzew", łyso jak na saharze. Co oni zrobili ? Gdzie te drzewa ?!

  Ale mamy w Myślenicach mistrzów od rewitalizacji, szkoda słów...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  14 lut 2011

  Ja jestem z Zarabia i na prawde łezka się w oku kręci.. Łyso.. Pusto i nic więcej.. ;(

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 mar 2011

  I po wycince...ścięte drzewa dalej nie pozbierane,alejki nie ma bo zasnuta jest błockiem i trocinami, piękna pogoda i nie ma kto tego sprzątną...normalnie żal...mnie uczono jak nabałaganisz to posprzątaj wiec ???

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  1 cze 2011

  Teraz 7 smaków zagrodziło jedną alejkę w parku jak osoba prywatna morze zagrodzić kawałek parku kto za tym stoi !!!!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 cze 2011

  czytam po raz pierwszy to forum i .... i dramat ..... po prostu ręce opadają jakie głupoty wypisują tu ludzie ... inteligencja polska ..... wydaje się mi że nie ma sensu tego dłużej czytać... chyba piszą tu jedni i ci sami pod rożnym nickiem bo tylko w ten sposób mogą zachować sie jak małe niewychowane dzieci

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos
Myślenice 62

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos

Wycinka drzew w pasie zieleni przy ul. Słowackiego została wstrzymana. Stało się tak po alarmie i zapowiedziach protestów jakie w sobotę wznieśli mieszkańcy Jak alarmowaliście w sobotę; w pasie zieleni przy ul. Słowackiego ruszyła wycinka drzew. Wśród mieszkańców szybko rozeszła się wiadomość o tym, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki mi...

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii
Myślenice 43

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży Trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum miasta”. Radni podjęli uchwałę na mocy któr...

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Alarmujecie 48

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach"  artykuł aktualizowany Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i...

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej
Myślenice 6

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej

Po proteście mieszkańców ul. Armii Krajowej przesłanym na ręce przewodniczącego rady Jana Podmokłego (KW MO), radni wstrzymali decyzję o wprowadzeniu opłat za parkowaniu w tym miejscu W mieście trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum”. Radni podjęli uchwałę, na mocy której od stycznia będziemy płacić za postój przy ul. Szpitalnej. Kolejn...

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 
Społeczeństwo 0

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 

Pani Ania swoją walkę o najlepszą wersję siebie rozpoczęła początkiem lipca. Dziś po 3,5 miesiącach  intensywnych działań połączonych z wielką determinacją, jest lżejsza o 11 kg i udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych! A upór i konsekwencja doprowadzają do wymarzonego celu Zapraszamy do wywiadu z bohaterką.   Dlaczego postanowiła Pani podją...