Myślenice: Ruszyła rewitalizacja parku na Zarabiu
Od wtorku 1 lutego trwa wycinka drzew w parku miejskim na Zarabiu. To ostatni element przeprowadzanego w turystycznej części miasta programu rewitalizacji
Od wtorku 1 lutego na terenie parku miejskiego trwają prace związane z rewitalizacją Zarabia. „Istotnym elementem całego Programu Rewitalizacji - oprócz budowy Centrum Sportu i Rekreacji, jest rekultywacja parku miejskiego na Zarabiu. To jedno z najważniejszych miejsc na Zarabiu zyska nowy klimat i niepowtarzalny charakter. Miasto rozważa wprowadzenie wielu nowych ciekawych elementów małej architektury czy zieleni parkowej” - czytamy na stronie gminy w artykule dotyczącym opisu rewitalizacji.
W parku powstaną nowe alejki, ścieżki rowerowe, plac zabaw, zamontowane zostanie oświetlenie i kosze na śmieci. Zanim się to stanie, jak podaje Dziennik Polski z terenu parku może zniknąć nawet 568 drzew z 1771, które tam się znajdują. Czekamy na potwierdzenie tej informacji z Urzędu Miasta i Gminy. Gdyby liczba ta okazała się prawdziwa, oznacza to, że z parku zostanie usunięte 32% drzewostanu.
- W całym parku jest sklasyfikowanych obecnie około 2 tys. drzew i krzewów. Dwie decyzje Starosty Powiatowego w Myślenicach obejmują wycinkę 568 drzew. W tym 249 ze względów pielęgnacyjnych /głównie chore i zniszczone drzewa/ i 319 drzew i krzewów w ramach projektowanych, nowych obiektów i alejek w parku - poinformowała nas gmina.
Zadania zaplanowane w ramach rewitalizacji Zarabia to budowa skate parku, budowa kortów tenisowych, boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią, zadaszenie głównej trybuny K.S. Dalin Myślenice, budowa budynku K.S. Dalin, budowa sali gimnastycznej do judo i zapasów, budowa zamkniętej strzelnicy sportowej i rewitalizacja terenów parku miejskiego. To ostatnie zadanie jest w trakcie realizacji i ma potrwać do końca lutego. Całkowity koszt projektu (realizacja 10 zadań) wyniesie 14 mln 413 zł z czego ze środków zewnętrznych gmina otrzymała ponad 9 mln zł. Przeczytaj Lokalny Program Rewitalizacji.
- Chcąc stworzyć Myślenicom taki Park jakiego pragną Mieszkańcy, trzeba go najpierw uporządkować. Wbrew obawom wielu osób park nie przeistoczył się w ani w pustynię ani w klepisko. Wycinka powoli dobiega końca, z parku zniknęły drzewa chore oraz te które pojawiły się na trasie nowych alejek czy innych elementów jak np. plac zabaw. Nie można tworzyć nowego mając za fundament to co stare i zniszczone. Np. budować nowych alejek na miejscu starych, które są w dużej mierze zniszczone i wybrzuszone przez korzenie drzew - na swoim blogu komentuje burmistrz Maciej Ostrowski
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.