Smog poza sezonem też istnieje. Zgłaszacie go przez ekointerwencję
Wiśniowa, Dobczyce i Sułkowice – w tych trzech gminach powiatu myślenickiego mieszkańcy najczęściej zgłaszają zanieczyszczanie powietrza korzystając z ekoiterwencji
Temat smogu cichnie wraz z nastaniem wiosny, jak się jednak okazuje to nie tylko problem sezonowy. Od marca do urzędu marszałkowskiego napływają zgłoszenia od mieszkańców w ramach uruchomionego specjalnego formularza - ekointerwencji.
Dzięki niemu mogą, także anonimowo, wysłać zgłoszenie o paleniu śmieci w piecach i kominkach, a także o złej jakości sprzedawanego węgla, czy też eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej.
Michał Drewnicki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie:
Od uruchomienia formularza Ekointerwencji, trzymaliśmy 6 zgłoszeń z terenu powiatu myślenickiego. Pięć z nich dotyczyło spalania odpadów, natomiast jedno zgłoszenie w zakresie eksploatacji instalacji lub spalania paliw niezgodnych z uchwała antysmogową. Zweryfikowano trzy zgłoszenia (w gminie Wiśniowa, gminie Dobczyce oraz gminie Sułkowice). W przypadku gminy Wiśniowa stwierdzono brak naruszeń. Z kolei w gminach Dobczyce i Sułkowice zgłoszenia dotyczyły przedsiębiorców, w związku z tym zostały przekazane do WIOŚ. WIOŚ udzielił odpowiedzi odnośnie gminy Sułkowice, że kontrola nie zostanie przeprowadzona w terminie, w związku z dużą ilością zgłoszeń z terenu województwa Małopolskiego.
Formularz ma usprawnić przepływ informacji między mieszkańcami a jednostkami wyznaczonymi do sprawowania kontroli w zakresie ochrony środowiska. Każde zgłoszenie, które zostanie przesłane za pomocą strony Ekointerwencji, będzie automatycznie przekierowywane do właściwego organu, który zajmie się jego weryfikacją. Dzięki formularzowi mieszkańcy mogą zgłaszać w jednym miejscu wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych - niezależnie od miejsca pobytu, bez potrzeby szukania aktualnych danych kontaktowych do przesłania zgłoszenia. Co ważne, zgłoszenia można dokonać anonimowo.
W roku 2018 na terenie powiatu myślenickiego przeprowadzono łącznie 313 kontroli (w gminie Myślenice, Siepraw oraz Dobczyce – pozostałe gminy nie prowadziły kontroli) w zakresie przestrzegania uchwały Sejmiku w zakresie wymagań dla jakości paliw i ograniczania powstawania nowych źródeł emisji oraz w zakresie spalania odpadów i pozostałości roślinnych.
W Gminie Myślenice przeprowadzono łącznie 304 kontrole, w Gminie Siepraw 8 kontroli, natomiast w Gminie Dobczyce 1 kontrolę. Tylko w Gminie Myślenice w 46 przypadkach wykryto nieprzestrzeganie przepisów - 37 przypadków w zakresie nieprzestrzegania ograniczeń wynikających z uchwały Sejmiku a 9 przypadków w zakresie nieprzestrzegania przepisów w odnośnie spalania odpadów i pozostałości roślinnych.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.