Wywiad

Myślenicki Alarm Smogowy: Mamy smogu po dziurki w nosie

Mieszkańcy powiatu myślenickiego od dawna borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Mamy tego po dziurki w nosie. Walka ze smogiem, to przede wszystkim obowiązek samorządów.

Nie chcemy stracić połowy życia, lecząc się lub chowając w domu. Działania mieszkańców innych gmin pokazują, że zmiana jest możliwa. Dlatego podejmujemy szereg inicjatyw, aby doprowadzić do odczuwalnej poprawy jakości powietrza w naszym regionie

- mówi Grzegorz Jasek i Dariusz Szczotkowski, założyciele Myślenickiego Alarmu Smogowego

 

Jeszcze kilka lat temu, mało kto w Myślenicach przejmował się zanieczyszczeniem powietrza. Jako pierwsza organizacja zaczynacie głośno mówić o tym problemie…

Grzegorz Jasek: Od kilku lat w Małopolsce funkcjonują lokalne alarmy smogowe. Kraków, Skawina, Wieliczka, Rabka Zdrój i wiele innych miast udowadniają, że małymi krokami stopniowa zmiana jest możliwa.

 

Dariusz Szczotkowski: Społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome, w coraz większym stopniu zdajemy sobie też sprawę z tego, co nam szkodzi - złe odżywianie, zbyt intensywna praca, ale również spaliny samochodowe i palenie "byle czym". Przy czym na dietę może każdy z nas iść indywidualnie, a sprawą powietrza musimy zająć się wszyscy. Wymiana jednego pieca, rezygnacja z jednego samochodu niczego nie zmienią. Dlatego zależy nam na zmianie mentalności, zmianie przyzwyczajeń - w tym również naszych. Chcemy się uczyć od siebie na wzajem i uczyć innych.

Jak określić skalę problemu?

Grzegorz Jasek: Co roku w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera około 40 tys. osób. Smog jest jedną z najczęstszych nienaturalnych przyczyn zgonów w Polsce. Możemy to porównać ze skutkami palenia papierosów.

Normy jakości powietrza w naszym regionie, biorąc pod uwagę sezon grzewczy przekraczane są przez większość dni i często sięgają kilkuset procent. Przy takim stanie powietrza, możemy się czuć jak nałogowi palacze, którzy płacą w tym wypadku zdrowiem za brak przyjemności. Płacą najczęściej dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Lekarze alarmują o tym od dawna.

W których miejscowościach powiatu myślenickiego sytuacja jest najgorsza?

Grzegorz Jasek: Poniższa grafika przedstawia stan powietrza z 9 stycznia 2019. Tak przez większość dni w okresie zimowym wygląda stan zanieczyszczenia powietrza w naszym powiecie. Normy przekroczone są o kilkaset procent.


Co was skłoniło do tego, aby powołać do życia organizację jaką jest Myślenicki Alarm Smogowy?

Grzegorz Jasek: Jakiś czas temu w trosce o zdrowie uciekłem przed smogiem z Krakowa do rodzinnej Poręby. Niestety w momencie, kiedy pojawiły się czujniki w naszej gminie, szybko uświadomiłem sobie, że wpadałem z deszczu pod rynnę.
Zimą w Myślenicach oddychamy często gorszym powietrze niż mieszkańcy Krakowa.

Niestety przypadków spalania wilgotnego drewna, bardzo niskiej jakości węgla jest mnóstwo. Często piec lub ognisko jest traktowane jak dodatkowy kosz. W Krakowie od kilku lat działa alarm smogowy i co roku następuje stopniowa poprawa jakości powietrza. Mamy wiele do zrobienia. Myślę, że kiedyś nasze dzieci i wnuki będą nam za to wdzięczne.

Dariusz Szczotkowski: Kiedyś idąc z pracy mijałem młodzież, która zaczęła się śmiać, bo szedłem w maseczce przeciwsmogowej. Ludzie nie rozumieją, co im grozi, jak bardzo smog jest rzeczywisty. Ale ja jestem trochę egoistą i chcę oddychać pełną piersią, chcę żeby Konstanty - mój syn mógł cieszyć się pełnią życia. Żeby tak się stało, musimy pozbyć się problemu smogu. Sam tego nie zrobię, ale działając wspólnie? Myślę, że tak! Ludzie naprawdę potrafią zmieniać rzeczywistość.

Jak oceniacie jakość powietrza w samych Myślenicach i okolicznych miejscowościach? Czym oddychamy na co dzień?

Dariusz Szczotkowski: Jest fatalnie. Gdy jeżdżę do teściów do Szczecina, gdzie powietrze jest o wiele czystsze, przez pierwsze dwa dni ciągle chce mi się spać. Za dużo tlenu. I pomimo tego, że brzmi to zabawnie, to wcale nie jest śmieszne.
Grzegorz Jasek: Dajemy popalić i fundujemy sobie choroby, które skracają nasze życie.

Jako główny cel wymieniacie dbałość o czystość powietrza i angażowanie w te działania mieszkańców oraz władze samorządowe. W jaki sposób chcecie ich zaktywizować?

Dariusz Szczotkowski: Mamy wiele pomysłów. Od spotkań w sołectwach, poprzez pikniki ekologiczne, ale zostaną one zweryfikowane na spotkaniu założycielskim. Myślenicki Alarm Smogowy ma służyć ludziom, a nie nam, ma odpowiadać na ich potrzeby i realizować też ich pomysły. Podczas spotkania organizacyjnego odbędzie się pierwsza, ale na pewno nie ostatnia dyskusja.

Grzegorz Jasek: Po reakcji na naszej stronie widać, że sporo osób interesuje się problemem i chce działać. Czekali uśpieni na inicjatywę. Myślę, że podobnie jak my, mają sporo fajnych pomysłów i talentów. Wierzę, że samorządowcy którzy przecież również mają rodziny, przebudzą się i będą działać coraz prężniej razem z mieszkańcami.

Czym jeszcze będziecie się zajmować?

Grzegorz Jasek: Nie chcemy wyważać otwartych drzwi. Mamy w okolicy organizacje i gminy, które prężnie działają od jakiegoś czasu. Jestem fanem Skawińskiego Alarmu Smogowego i Gminy Skawina. Jeśli zechcą podzielić się z nami swoim doświadczaniem, postaramy się zorganizować takie spotkanie z przedstawicielami gmin w naszym powiecie.

Chcielibyśmy rozmawiać z włodarzami na temat przyspieszenia procesu wymiany kotłów oraz możliwościach w pozyskiwaniu dotacji na ten cel. Warto się również pochylić nad projektem LIFE-IP MALOPOLSKA. W naszym powiecie tylko gmina Dobczyce i Raciechowice korzysta i ma eko-doradcę finansowanego z tego projektu. Chcielibyśmy podjąć dyskusję na temat procedury kontroli palenisk i kontroli składów opałowych oraz systemu edukacyjno-szkoleniowego.

Dariusz Szczotkowski: Zależy nam na zaangażowaniu lokalnych społeczności. Chcemy np. wraz z OSP organizować spotkania na wsiach, na których przekażemy wiedzę; jak palić w piecach, żeby nie smrodzić.

Przed nami spotkanie organizacyjne, jakie kolejne kroki zamierzacie podjąć w najbliższym czasie?

Dariusz Szczotkowski: Celem organizacyjnym jest stworzenie sprawnej grupy osób, która będzie ze sobą w stałym kontakcie i która będzie współpracować. Ale najważniejsze są cele merytoryczne. W tym zakresie chcemy np. złożyć wniosek do budżetu obywatelskiego na zakup drona dla straży miejskiej, który pozwoli znajdować lokalnych trucicieli.

Chcemy nawiązać współpracę z OSP i zorganizować z nimi wspólne spotkania na temat poprawnego palenia w piecach. Mi osobiście zależy też na współpracy ze szkołami.

Grzegorz Jasek: Mam nadzieję, że uda nam się nawiązać współpracę z ludźmi z innych alarmów oraz gmin i wykorzystać ich doświadczenie. Liczę na to, że uda się razem z samorządami wypracować jednolity, skuteczny system kontroli, edukacyjno-szkoleniowy oraz informowania o bieżącej jakości powietrza. Bardzo bym chciał, żeby w każdej gminie pojawił się ekodoradca.

Czy uważasz, że Myślenicki Alarm Smogowy to organizacja, która jest potrzebna mieszkańcom?

 • TAK TAK 52%
 • NIE NIE 40%
 • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 8%
 • Głosów: 695

„Działamy na rzecz poprawy jakości powierza. Każdy może dołączyć” – czytamy na waszej stronie. Na czym będzie polegał udział mieszkańców w organizacji?

Dariusz Szczotkowski: Ja i Grzegorz jesteśmy jedynie inicjatorami, tymi którzy zorganizowali pierwsze spotkanie, mają jakieś pomysły, które chcemy wspólnie realizować. Ale nie chcemy by była to "nasza organizacja", zależy nam na tym, aby była ona wszystkich tych, którzy chcą działać na rzecz walki ze smogiem. By służyła mieszkańcom.

Na początku zarejestrujemy się jako Stowarzyszenie Zwykłe, tak zwane "niekrsowe", gdy MAS będzie działał, to po roku dokonamy pełnej rejestracji w sądzie. W tym czasie na pewno wyłonimy naturalnych liderów, wypracujemy optymalne formy działania, udowodnimy naszą wartość.

A mieszkańcy mogą działać w różny sposób. Każdy wie w czym czuje się mocny, w czym może pomóc. Czasami wystarczy by ktoś po prostu był, by opowiedział o nas i o problemie smogu swoim znajomym. Chcemy współdziałać z innymi ważnymi organizacjami z OSP, z Gospodyniami Wiejskimi, szkołami i przedszkolami.

"Potrzebna inicjatywa, ale szkoda, że rusza po sezonie grzewczym" - to jeden z komentarzy naszych czytelników dotyczący zawiązania Myślenickiego Alarmu Smogowego. Czy smog to wyłącznie zjawisko sezonowe?

Dariusz Szczotkowski: Oczywiście, że nie jest sezonowe, chociaż oczywiście w zimie się nasila. Dlatego warto przygotować się na kolejny sezon grzewczy.
Grzegorz Jasek: Ostatnio widziałem sporo artykułów o wypalaniu traw w naszym regionie - ochrona środowiska poza sezonem grzewczym również jest ważna.

Uważacie, że problem smogu w powiecie myślenickim jest za mało rozpowszechniony?

Dariusz Szczotkowski: Tak, mało się mówi o tym problemie. Często słyszę, że on nie istnieje, bo smogu nie widać, albo że w latach 70-tych palono węglem i smogu nie było. To nieprawda.

Grzegorz Jasek: Problem się pojawia, kiedy ktoś z naszych bliskich zaczyna chorować. Darek wspomniał, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i mówi się o tym coraz więcej. Niestety wciąż niewystarczająco.

Zapowiadacie, że zmobilizujecie samorządowców. W jaki sposób macie zamiar wpłynąć na nich i jaką aktywność macie na myśli?

Dariusz Szczotkowski: No i zaczęła się polityka… A tak na poważnie to rozumiemy, że samorząd po pierwsze nie ma wystarczających środków finansowych na walkę ze smogiem – ciągle dostają od rządów nowe zadania, a nie idą za tym pieniądze, a po drugie ma niewystarczające kadry, by planować konkretne działania.

Nie chcemy ograniczać się do pisania petycji i apeli, ale proponować konkretne rozwiązania. Dla przykładu; gdy przygotujemy zajęcia z zakresu dbałości o środowisko dla dzieci i będziemy chcieli poprowadzić je w szkołach, to będziemy potrzebować zgody samorządowców.

Chcemy uczestniczyć w konsultacjach nowych strategii rozwoju - zarówno gminy jak i powiatu, albo wręcz wskazywać dobre praktyki, które funkcjonują w innych miejscach. Nie idziemy na wojnę ani z burmistrzem, ani z radą ani ze starostą. Uważamy, że to nasi niezbędni partnerzy w wspólnej sprawie. Mówiąc o aktywności samorządowców, mamy na myśli przede wszystkim współpracę, poważne potraktowanie problemu.

Jakie działania będziecie podejmować, aby zwiększyć świadomość mieszkańców powiatu w temacie smogu?

Dariusz Szczotkowski: To będą działania kompleksowe. Spotkania, internet, ulotki edukacyjne, lekcje w szkołach, może współpraca z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Każdy kanał komunikacji jest ważny!

Grzegorz Jasek: Spora cześć mieszkańców to osoby wierzące, więc może współpraca z parafiami. Rozmawialiśmy już z jednym proboszczem i wyraził chęć współpracy. Kościół ostatnio porusza temat ochrony środowiska, w tym problem zanieczyszczenia powietrza i globalnego ocieplenia.

Będziecie na bieżąco monitorować jakość powietrza i publikować wyniki?

Grzegorz Jasek: Dzięki gminom i airly.eu mamy w naszym regionie kilkanaście czujników mierzących poziom stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych PM 2.5 oraz PM10. Większość mieszkańców za pomocą aplikacji lub strony może śledzić stan powietrza w swojej miejscowości. Myślę, że my również będziemy udostępniać takie informacje.

Dariusz Szczotkowski: Na pewno - na początku przez internet. Jeżeli uda nam się wypracować to na poziomie samorządowym, być może będziemy w poważnych sytuacjach rozsyłać je smsami przez platformy ostrzegania.

Jakie działania samorządów, władz regionów i krajowych mogą wpłynąć na zmniejszenie zjawiska smogu?

Dariusz Szczotkowski: Przede wszystkim egzekwowanie prawa. Gdy czytam, że w Gminie Myślenice przeprowadzono ponad 350 kontroli pieców i wlepiono 9 mandatów, to nie chce mi się wierzyć. Później idę z psem na spacer i widzę, czuje jak z co drugiego komina wali w niebo smoła, która gryzie w gardło. A na poziome kraju… mam taki pomysł, żeby całkowicie zlikwidować opodatkowanie paliw niskoemisyjnych, chociażby gazu. Gdy węgiel przestanie się opłacać, ludzie przestaną nim palić.

Grzegorz Jasek: Na pewno przyspieszenie wymiany starych kotłów oraz pomoc mieszkańcom w pozyskiwaniu dotacji na ten cel. Stworzenie skutecznego systemu informowania o aktualnej jakości powietrza w przypadku przekroczonych norm. Budowa świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska. Inwestowanie w energetykę jądrową i OZE. Budowa ścieżek rowerowych i rozwijanie transportu publicznego.

Kiedy powietrze w naszym regionie będzie czyste?

Dariusz Szczotkowski: A kiedy schudnę 40 kilo? Oczywiście wtedy, gdy poważnie potraktuję problem, zajmę się sobą, będę rozsądnie podchodził do tego, co robię. Tak samo jest ze smogiem, tylko w skali całego społeczeństwa. Powietrze będzie czyste, gdy zaczniemy wszyscy o nie dbać - to banał, ale jednocześnie najprawdziwsza prawda.

Grzegorz Jasek: Kiedy smok Dariusz będzie ważył tyle co ja. A tak na poważnie, kiedy wszyscy zrozumiemy, że powietrze jest dobrem wspólnym i wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni.


Założyciele Myślenickiego Alarmu Smogowego:


Dariusz Szczotkowski: Jestem pracownikiem samorządowym i przedsiębiorcą, mam żonę i dziecko, mieszkam w Myślenicach. Czyli jestem takim samym gościem jak wielu innych, których każdego dnia mijamy na ulicy. Chcę żebyśmy żyli w fajnym środowisku, czystym i przyjaznym nam mieście. Mam doświadczenie organizacyjne i pozarządowe, chcę je wykorzystać w dobrym celu! 

Wiem, że zaczną się za chwilę komentarze, że to polityka, bo z nią też jestem kojarzony. Ale dla mnie smog to problem ponad polityczny na POChP tak samo boleśnie umierają liberałowie jak i konserwatyści. Na pewno w przyszłości nie chcę być "twarzą" MAS, po to by nie budzić politycznych skojarzeń. Teraz działam, chcę żeby przyszli ludzie, by coś w tym temacie zaczęło się dziać.

Grzegorz Jasek: Zawodowo zajmuję się fotografią. Mieszkam w Porębie na niewielkim wzniesieniu, skąd smog doskonale widać, więc trudno o nim zapomnieć. Jestem głęboko zaniepokojony o rodzinę, bliskich sąsiadów i tych dalszych. Nie zajmuję się polityką. Można powiedzieć, że jestem ekologicznym patriotą.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 7 mar 2019

  Szczotkowski ? O masakra znów będzie show i nic konkretnego. To SLD teraz bierze się za smog ? Wracaj razem z Kudasem do lewicy a nie kombinuj jak się wybić na temacie !

  55 22 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   7 mar 2019

   Chyba przegapiles moment w ktorym z "Korwin masakruje mlodego lewaka", stal sie "nowa nadzieja polskiej ceny liberalno-konserwatywnej"

   :D

   22 8 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Proszę nie mścić się na ludziach, którzy chcą zrobić coś pożytecznego dla reszty. Smog jest poważnym problemem.Dla PISU jest to tylko teoria.Tako rzekł były minister zdrowia hrabia, albo nawet książę Radziwiłł.

  21 28 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Nie sądzę, by ulotki i spotkania cokolwiek dały. Mimo to trzymam kciuki.

  16 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 mar 2019

  wymysł medialny szczodkowski nie pamieta odlewni aluminium w skWinie i jak palił plastikowe butelki w ognisku nad bydinka teraz wielki ekolog ja sobie nie zycze takich informacji !!!!

  32 19 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Kolejny szoł dla goji .Ludziom trzeba taniego prądu lub taniego gazu a sami przerobią piece bez nakazów zakazów bo to po prostu się im będzie opłacać.Kolejny młody co chce zrobić karierę na głupocie goi

  42 9 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Najlepiej importować gaz z USA. Drogą morską. Zapewne taniej nas to wyjdzie. Takoż chce obecna władza.

  16 4 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Myślę, że na wymianę pieców nie wszyscy pójdą, a na pewno nie od razu. Jest to duży koszt, a przede wszystkim ludzie nie widzą potrzeby ich wymiany. Uważam, że powinniśmy się przede wszystkim zająć prawdziwą edukacją - jak palić i czym palić. Tutaj możemy dużo zmienić - bo da się palić czyściej paliwami stałymi. Tylko niestety ludzie wyrzucają dużą część opału w komin - w postaci kłębów dymu, przy okazji trując siebie i innych. Trzeba jakoś dotrzeć do ludzi. Myślę, że najbardziej można ten problem wytłumaczyć poprzez aspekty zdrowotne. Ludzie sami sobie szkodzą, a potem dziwią się skąd się biorą choroby układu oddechowego i krwionośnego. Jeśli ta inicjatywa będzie dążyła w tym kierunku to bardzo chętnie się do niej włączę. I wydaje mi się, że każdy, nie ważne z jakiej opcji może tutaj pomóc - jeśli naprawdę będzie chciał ten problem zwalczyć.

  16 Odpowiedz
 • Krzysztof Mowak 7 mar 2019

  Świadomość to ludzie maja, nie mają kasy na używanie ekologicznego paliwa. Ciężko w okolicach Myślenic znaleźć firmę która proponuje ci zarobki chociaż lekko powyżej minimalnej. Wymieni taki piec na gazowy "ekologiczny" bo mówili że będzie dłużej i zdrowiej żył z tym że jak przyjdzie rachunek za gaz to zdrowszy na pewno nie bedzie,:D

  32 2 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   7 mar 2019

   Mam zdjecia ze swojej wsi, domow, ludzi ktorzy pracuja i po korporacjach w Krakowie, hacjendy wyrabane w kosmos, a dym leci z kominow taki, ze szkoda gadac.

   Tu biedy nie ma, jest marginalna.

   6 10 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 mar 2019

  Popieram akcje.
  Nie mówcie mi, że powodem smogu jest bieda, bo Myślenice biedne nie są. W leśnych rowach pełno jest opon, bynajmniej nie od taczek.
  Mentalność w tej kwestii wcale nie jest magicznie lepsza u tych zamożniejszych, ani gorsza u tych biednych: wielu żyje w ten sposób, że na wakacje w tropikach starczy zawsze, ale na nowy piec nie ma.

  11 18 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Rząd i Nasz Premier Cudotwórca zamiast rozdawać nasze pieniądze na coraz to nowsze darowizny na zakup głosów wyborczych to niech zmniejszy cenę gazu , wszyscy na tym skorzystamy i po smogu .

  14 11 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   8 mar 2019

   Ja tam chętnie płaciłabym za gaz, ale go nie mam, bo do naszego regionu nie jest dociągnięty. Podobnie jak kanalizacja. A wodę mamy w starej, zbyt cienkiej rurze. Rozbudowa i modernizacja sieci by się przydały ale nikt tego nie robi nie wiem na co idą pieniądze z podwyżek w wodociągach :/ może powinni wyszczuplić kadrę biurową i zająć się złodziejami z magnesami na licznikach, to może by się oszczędności znalazły.

   4 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  jo tam czekom na 36 tysiakow do elektryka potem beda go ladowali ze stacji szybki koleji pendolinowej co je zasilana wynglem z rosyjii

  3 5 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Ten jeden to ten przesławny facebookowy Adolf, rottweiler starosty ? :D

  12 6 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Tomny Gościu, tego człowieka nie interesuje nasze zdrowie.Zarobił niezłą kasę w jakimś tam banku.Nie będąc zresztą ekonomistą. Powtarzam, ciemny lud wszystko kupi. I tyle.

  4 2 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Nie takimi akcyjkami coś zrobimy a czynami do polepszenia stanu powietrza. LUDZIE TO WIDZĄ! TYLKO RZĄD NIE WIDZI BO NIE CHCE!
  Dla przykładu: głośno że smog to rządy wprowadzają zakazy i kontrole, nowe ministerstwa i stanowiska.. a gdzie pomoc? Skąd ma zwykły szarak nabrać na wymiany wszystkiego "nieEKO"? Żeby dostać dofinansowanie na piec trzeba XXX punktów spełnić na które trzeba mieć pieniądze, o solary się staram... zapomnij, wszyscy znajomi wójta już mają, teraz gaz chce... nie bo za mało osób w okolicy... zaraz zakażą palić węglem i drewnem i co? Mamy marznąć w zimie bo ma być eko? W D... mam taką ekologię. Nic tylko przypodobywanie się wyborcom, żadnych konkretów...

  Tak nawiasem smog i głośno bo zima bo się kopci to oczywiste chyba. Będzie lato to temat pójdzie spać a jak opłaty np. w paliwie są tak zostaną i wcale nic kolejny podatek nie zmienia tylko karmi darmozjadów w rządzie.

  ...może kiedyś ludzie zauważą że jesteśmy "murzynami" pracującymi na utrzymanie rządów które nam nie pomagają i nie dają! Nam zabierają w podatkach żeby nam to oddać i powiedzieć "jako pierwszy rząd coś dajemy!", ludzie mówią że jest nie eko, zakażmy im palenia syfem i po problemie bez kosztów...

  13 2 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Marcinie X,ma Pan w 100 % rację.

  3 1 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Panie Marcinie X, jeżeli Pan pracuje, to dostajesz trochę grosza.Ale i tak pracuje Pan na polskich nierobów.

  4 1 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Smolarnia Bysina - ten obiekt do likwidacji jeśli Wam zależy na czystym powietrzu. Na chwilę obecną to starostwo pozwala temu PRLowskiemu trucicielowi funkcjonować.
  http://forum.miasto-info.pl/okolice/14345,smolarnia-bysina.html

  6 3 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  No i bardzo dobrze, miasto.info to otwarta platforma. Ma się promować tylko samo pisowskie towarzystwo? Ale generalnie to chciałoby się mniej pieprz... i mniej polityki a więcej konkretnego działania. Jeśli ruch mając możliwości nikłe zrobi coś pozytywnego, to tym bardziej warto. Bo ja się pytam co dobrego robi Szlachetka ze swoim całym pisem poza przerzucaniem nie swoich pieniędzy? Jeśli wspólnie w ruchu można zdziałać coś więcej to dlaczego nie? Zbierać podpisy pod inicjatywami itp. choć ze strony pisowskich działaczy spodziewać się można w tym względzie raczej ignorancji, bo PiS bardziej zainteresowany jest utrzymaniem własnych stołków niż smogiem. Przynajmniej do wyborów będzie więc ciężko, na szczęście zima się kończy..

  10 12 Odpowiedz
  • 7 mar 2019

   Lepiej jak się promuje Szczotkowski? On się już wypromował u Korwina Mikke

   prywatnie napisał/a:

   @tomnyGosc, jak zrobisz coś konkretnego bez poparcia lokalnych, wojewódzkich czy centralnych władz, to mocarz będziesz.

   I tu przeczysz sam sobie. Bo jeśli bez poparcia lokalnych władz nic nie da się robić, to jaki sens mają działania Szczotkowskiego jak nie promowanie samego siebie?

   9 5 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  To jest artykuł o myślenickim alarmie smogowym , a nie o Szlachetce i PiSie !

  13 4 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  @tomnyGosc, jak zrobisz coś konkretnego bez poparcia lokalnych, wojewódzkich czy centralnych władz, to mocarz będziesz. Spróbuj np. wdrożyć w życie jakiś program ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Całe meritum dotyczy nowego ruchu i możliwości wsparcia dla jego działań ze strony gminy, powiatu itd. A w Myślenicach ruchów społecznych powinno działać dużo, mam nadzieję że jeszcze inne inicjatywy będą wyrastać ;-pp

  PS to że w Mcach o wieczornej zimowej porze potrafi być gorsze powietrze niż w Krk to nie przesada. Kopicimy byle jak i z byle czego. Czy da się to zmienić?

  7 9 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Niczego nie można w tym śmiesznym kraiku zrobić bez poparcia władz samorządowych. Zrozumiano?

  3 3 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Czy promuje, czy nie, każdy ma w tym kraju chyba do tego prawo, o ile robi to z gustem i nie z naszych portfeli. Powstającej organizacji nic zarzucić się nie da. Inaczej artykuły informujące niby o czymś tam, gdzie podobizna posło-burmistrza wyskakuje jak z lodówki... tu już robi się dyskusyjnie.. bo w centrum działań powinien chyba stać urząd, a nie osoba ;-p. I chciałbym się bardzo mylić, że to pachnie kampanią do sejmu, bo to miasto zasługuje na stabilny urząd i jeśli wybrało tego kogo wybrało, to opuszczenie wyborców po niespełna roku i zostawienie tu pachołka byłoby co najmniej nie fair. Albo rybka, albo akwarium. Ale to tyle, bo już dalej od tematu, jednak różnica chyba jest widoczna.

  A promujcie się, pokazujcie talenty, nie blokujcie potencjału! Naprawdę fajnie jest poczytać o czymś innym niż polityka tutaj! Zaś do takiej organizacji jak ta powinien należeć prawie każdy z nas, przynajmniej duchem.

  @taki_gosc, zależy co przez to rozumieć. Zrobić można coś zawsze, informować czy uświadamiać, ale jeśli chodzi o konkretne zmiany regulacyjne, fundusze itp. tego nie przeskoczymy i właśnie po to wybieramy co parę lat pewnych ludzi.. i dlatego tak ważne jest kogo.

  6 7 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Na czymś muszą się wypromować.Smieszne he,he

  4 3 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  ibiza robi swoje tego nie przeskoczymy. pozdrawiam pan z czarnej strzały

  2 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  UWAGA!!!!!! idzie nowe jak nie KOD to Myślenicka Akcja Smogowa (MAS). Zadyma trwa świat się kręci wokół Nas.

  11 6 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Ja popieram! Byle przestało śmierdzieć w tym mieście

  9 4 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  Szotkowski to głupie nazwisko, gdyby to był Kurowski, Szlachetka, Suder, Obajtek, to te nazwiska to co innego.
  Gdyby któreś z tych nazwisk tą samą robotę robiło to ja bym ich wspierał, ale Szczotkowski? czy on w ogóle należy do PiS, jak nie to o czym on mówi?

  tomnyGosc napisał/a:

  Rząd i Nasz Premier Cudotwórca zamiast rozdawać nasze pieniądze na coraz to nowsze darowizny na zakup głosów wyborczych to niech zmniejszy cenę gazu , wszyscy na tym skorzystamy i po smogu .

  I podoba mi się ten pomysł, bardzo prosty, zamiast dotować piece,
  dotujmy gaz. Teraz szmalu jest jak lodu z Vatu, to cena gazu 30% w dół i jutro smogu nie ma.

  8 7 Odpowiedz
 • Piotr Tomczek 7 mar 2019

  Brawo bierzcie się za rządzących. Żeby coś wreszcie zrobili dla naszego zdrowia.
  100% poparcia

  6 7 Odpowiedz
 • 7 mar 2019

  t

  mysleniczanin07 napisał/a:

  Brawo bierzcie się za rządzących. Żeby coś wreszcie zrobili dla naszego zdrowia.
  100% poparcia

  To nie takie proste, w tej kadencji to mogą jedynie rozdawać pieniądze, mieć pomysły co zrobić w kadencji następnej.
  Rząd na przykład, będzie robił dużo w następnej kadencji, cztery lata zleciały, ale plany się porobiło, pomysły też są, tylko brakuje kadencji aby zacząć robić.
  "Mnie co obiecały to porobiły"

  5 3 Odpowiedz
 • Janusz 8 mar 2019

  Ogólnie to trzeba zrobić podatek od smogu i przeznaczyć go na walkę z nim. Mieszkańcy zasmogowanych miejscowości powinni zrzucić się na to, żeby pozostali nie musieli tracić zdrowia przez ich miasto. Tak będzie sprawiedliwie

  1 3 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   8 mar 2019

   Nie ma chyba miejscowości, w której nikt by nie truł powietrza. Każdy by to płacił. Jest to odpowiedzialność zbiorowa - nie jest to sprawiedliwe ani sensowne, bo rozłoży się solidarnie na wszystkich mieszkańców, więc kwota przypadająca na jedno gospodarstwo nie będzie na tyle dotkliwa, aby zatwardziałych trucicieli zmobilizować, nadal będzie się im opłacało palenie śmieciami, a do tego będą się czuć usprawiedliwieni w myśl zasady "płacę więc mi wolno" - nie będą czuć odpowiedzialności za własne czyny, bo wszyscy płacą, łącznie z niewinnymi. To się rozejdzie w eterze jak każdy kolejny podatek. Nikt nie wie dokładnie ile i za co ich płaci, i mało kto się temu sprzeciwia.
   Z kolei ci, którzy dbaja, żyją ekologicznie, dokładają już z własnej kieszeni do wspólnego dobra, bo takie życie nie jest oszczędne, trzeba zainwestować, i tym ludziom dołożymy kolejny wydatek, z którego co gorsza, żadnych realnych korzyści mieć nie będą. To demotywujące.

   2 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Bono, na razie Pan nowy burmistrz wysłał w kosmos średnią kadrę UMiG.Przecież trzeba zrobić miejsce dla swoich. Nie oznacza to wcale, że będzie lepiej. Fajnie jest bawić się w politykę za Twoje, moje, nasze pieniądze.

  2 8 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Każdy tylko nie Szczotkowski, ta osoba chce tylko zaistnieć w przestrzeni publicznej.

  12 4 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Gorąco popieram akcje antysmogowe, tylko że tutaj coś mi - nomen omen - śmierdzi...

  Śledzę działania np. krakowskich antysmogowców, widzę co robią, ale prawdę powiedziawszy niespecjalnie kojarzę osoby, które tam działają.

  A u nas? Zanim podjęto jakiekolwiek konkretne kroki, głównym newsem jest informacja o tym, kto za tym stoi, z wywiadami, życiorysami itp. I to w chwili gdy apogeum smogowe wraz z zimą się kończy, a nadchodzi - znów nomem omen - "wiosna" (np. ta lewicowa) i wybory do Brukseli.

  Redakcja powinna tutaj wprost zapytać, czy panowie pojawią się na listach wyborczych, żeby uciąć tego typu domysły. Ale albo kiepska Redakcja albo artykuł sponsorowany?

  Pozdrawiam

  10 2 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Lambezer, te chłopaki coś knują.

  3 Odpowiedz
  • 8 mar 2019

   ...stołki w parlamencie albo kasę ze sprzedaży maseczek.

   Rozpoczynanie na wiosnę walki ze smogiem jest tyleż sensowne, co np. z nieodśnieżaniem chodników. Ich kolega p. Kudas też naprawiał piaskownice i rozdawał kwiatki tuż przed wyborami. Po wyborach przestał. Metoda niestety w naszym społeczeństwie skuteczna...

   8 4 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Do ZdolnejZDolnego, co z tego, że mam dostęp do gazu i do wody ?Janusze i Grażyny nie chcą z tego korzystać. Lepiej jest palić czym popadnie. Taniej.

  3 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   8 mar 2019

   Oczywiście, że zatwardziałym trucicielom, palącym śmieciami, to nie pomoże, ale wielu ludzi, którzy dziś palą w starych, nieekologicznych piecach węglowych, chętnie przyłączyłoby się do gazu choćby dla samej wygody, bo jednak w piecu węglowym palić trzeba ręcznie, do tego dochodzi pył w mieszkaniu i wynoszenie popiołu. Nie są owi ludzie na tyle biedni, żeby nie móc dołożyć do comiesięcznego rachunku tych kilku złotych, ale jednocześnie nie są na tyle bogaci, żeby na raz wyłożyć kasę i zainwestować w nowoczesny, ekologiczniejszy piec węglowy. Dla tych właśnie ludzi postuluję dostępność sieci gazowniczej bo to może się przyczynić do poprawy jakości powietrza. Małym krokiem, ale jednak.

   Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Chcę zaznaczyć, ci Janusze i Grażyny są bogatsi ode mnie. Ekologię mają w nosie.Jedno jest pozytywne i ja i oni przez smog będziemy żyć o jedną trzecią życia krócej.

  2 2 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  A wg mnie każdy termin jest dobry. To co w innych miastach jest - alarm w zimie, pogadają, etc i po zimie temat umiera. Kolejnej jest to samo. Do zimy trzeba się przygotować, więc...

  Nie interesuje mnie z jakiej opcji jest ten czy drugi. Jeśli ich działania przyniosą kolejnej zimy jakiś efekt to będzie dobrze

  10 1 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Nomadzie, zgadzam się.Mnie też nie interesuje z jakiej opcji są walczący o czyste powietrze. Aby byli skuteczni.

  5 2 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  1) Inicjatywa potrzebna i to niezależnie od pory roku, bo proces modernizacji instalacji grzewczych oraz zmiany mentalności jest długotrwały. W samym sezonie grzeczym jest już za późno.
  2) Ze stwierdzeniem: " Żeby tak się stało, musimy pozbyć się problemu smogu. Sam tego nie zrobię, ale działając wspólnie? Myślę, że tak!" nie zgadzam się z tym twierdzeniem o tyle, że sam też muszę coś zrobić bo od czegoś trzeba zacząć a najlepiej od siebie dając przykład. Inaczej to tylko próżne gadanie. Ja właśnie wymieniam piec na gazowy i zamierzam się tym chwalić między sąsiadami:)
  3) Nie lubię pomysłów "negatywnych", typu kupowanie dronów dla straży miejskiej, żeby łapała kogoś za rękę. Koszt drona plus dodatkowe obowiązki dla służ którym trzeba płacić. Może w zamian MAS wydawałby certyfikaty potwierdzające, ogrzewanie w sposób ekologiczny, a dla osób z certyfikatem jakieś zachęty od przedsiębiorców zrzeszonych w MAS? To oczywiście tylko taka propozycja, żeby nie skupiać się wyłącznie na pieniądzach samorządu, których jak wiemy nie ma.

  1 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Chrisu gratuluję wymiany pieca, Zapewniam , że będzie Pan zadowolony z tej decyzji.

  2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 mar 2019

  A ja tak sb myślę, że z tym gazowym ogrzewaniem wszystko dobrze, póki się Putin nie wkurzy. Ale nagle wszyscy chcieliby gazowe, no miejmy nadzieję, ale ze strony rządu powinny być działania by się definitywnie od ruskich uniezależnić. Oszczędzamy lasy i płuca, to jasne. Ale czy w sprawie oczyszczenia wyziewów z kominów nie można nic więcej zdziałać, przy tych technologiach? Wbija się nam do głowy że tylko kocioł 5 klasy sprawę rozwiąże, ktoś zarabia? A co z filtrami na "wydechu", czy nie idzie w ten sposób zredukować produktów spalania w 80-90%? Odpowiedzi na takie o inne pytania oczekiwane byłyby od tego typu organizacji, ale takie szacunki z punktu widzenia zwykłych ludzi, bo rządowi w zamian za wystawne obiadki przyklepią za parę lat konieczność wymiany na klasę 10-tą.

  3 2 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  nomad, Lula.

  Mnie też nie obchodzi skąd oni są, ale póki co nic nie wskazuje na to, by faktycznie chcieli ten problem rozwiązać, a jedynie wypromować siebie i mieć temat pod pretekstem którego będą mogli angażować ludzi wokół siebie.

  Na razie tylko gadają, głównie o sobie. A mój sąsiad nadal kopci bo nie ma kasy na wymianę pieca i co w/w panowie proponują w tej sytuacji? Spotkania edukacyjne z dziećmi, które i tak obecnie o smogu wiedzą już więcej niż oni razem wzięci. Litości...

  5 4 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   8 mar 2019

   Jakby chodziło o promocję, to panowie nie chodziliby w maskach.
   Poza tym problem jest istniejący, a skuteczność działań alarmu na przykładzie innych miast jest zauważalna. Zatem nie rozumiem, jak można zarzucać inicjatorom interesowność? Ktoś chce zrobić coś dobrego, to się go wspiera, a nie hejtuje. I całkowicie logiczne jest, że robi to z myślą o sobie i swojej rodzinie, bo ich zdrowie jest dla niego najważniejsze. Każdy chyba myśli podobnie i my również powinniśmy, przyłączając się do tego, co przyniesie pożytek nam wszystkim i każdemu z osobna.

   3 1 Odpowiedz
   • 8 mar 2019

    Haha, może Cię to zszokuje ale na listach wyborczych też zdjęć nie drukują.

    Zacytuj gdzie pojawił się hejt bo to spory zarzut.

    Ależ ja im chętnie pomogę bo również duszę się tym smogiem a dzień rozpoczynam od spojrzenia w airly. Niech tylko zadeklarują że alarm nie zostanie wykorzystany do celów politycznych. Bo na razie patrząc na to wszystko można mieć spore watpilowosci co do intencji, o których wspomniałem wcześniej.

    3 3 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Dużym krokiem na sąsiada będzie uświadomienie go, że można palić metodą górną. Do tego nie potrzeba nakładu finansowego, a trochę chęci

  5 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Nomadzie, do tych ludzi nic nie dociera. Palenie metodą górną jest za trudne.

  2 2 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  a co ma wspólnego metoda górna z wykorzystywaniem istotnego problemu społecznego w celach politycznych?

  2 3 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   8 mar 2019

   Nie wiem, czy to nie za daleko posunięte. Są na to dowody? Bo póki co mowa jest o "ruchu społecznym" a nie o partii. O co k'man?

   4 2 Odpowiedz
   • 8 mar 2019

    Nie chodzi o tworzenie partii, ale promowanie ludzi którzy później wystarują z list np. Wiosny czy innej tam KE. Tak jak piałem wcześniej, jeśli chcą coś zrobić to niech to robią, a nie wrzucają swoje zdjęcia, życiorysy, wywiady...

    Niestety zamiast szczytnej akcji wyglada to raczej jak lans.

    1 5 Odpowiedz
    • 8 mar 2019

     A co Ci to przeszkadza? Za Tw kasę, moją? Zrób to samo, lansuj się, a może przy okazji coś pożytecznego zrobisz. Posło-burmistrz lansuje się żonglując naszymi pieniędzmi i tu nagłego przypływu artykułów z jego udziałem jakoś nie krytykujesz, choć to już zawodowy polityk jest i umiar zachować powinien umieć. Coś o tym może też napiszesz?

     5 3 Odpowiedz
     • 8 mar 2019

      A czy ja gdzieś napisałem, że mi to przeszkadza? ;)

      No dobra, jeśli się zastanowić, to będzie mi przeszkadzać, gdy ktoś będzie chciał się wylansować politycznie udając że walczy z problemem, którego w rzeczywistości nie ma zamiaru rozwiązać. Raz, że problem nadal będzie istniał. A dwa że w ten sposób w naszej historii już wiele razy niszczono tzw. kapitał społeczny.

      Naprawdę liczę na to, że się mylę.

      A co do burmistrza/posła to wydaje mi się, że właśnie jego rolą jest uczestniczenie w życiu publicznym i rozwiązywanie problemów społecznych. Faktycznie nasz obecny włodarz jest w tym zakresie dość aktywny, ale to... chyba dobrze, bo za to mu się płaci, żeby pracował ;) . Chyba że znasz podobny przykład z jego dorobku (może coś mi umknęło).

      1 2 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Lambzer,każda metoda zmniejszenia smogu jest dobra. Chyba Pan nie wierzy w to, że ten rząd zrobi coś dla poprawy powietrza. Tego, którym oddycham ja i Pan także.

  3 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 mar 2019

  smieszny ekolog szczodkowski a sam pali weglem w domu rodzinnym ????

  4 5 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Dariusz Szczotkowski: "Kiedyś idąc z pracy mijałem młodzież, która zaczęła się śmiać, bo szedłem w maseczce przeciwsmogowej. Ludzie nie rozumieją, co im grozi, jak bardzo smog jest rzeczywisty."

  Wcale mnie to nie dziwi, maseczka na tej brodzie zabezpiecza tak jak sandały na mrozie. Zacznijcie już działać, czekam na pikietę smolarni w Bysinie.

  7 4 Odpowiedz
 • 8 mar 2019

  Posło-burmistrz powinien zostać na Wiejskiej.Dla Jego i naszego dobra.

  3 Odpowiedz
 • 9 mar 2019

  Ma pracować, żeby tylko zostały efekty realne, bo póki co to jest wrażenie przerostu formy nad treścią, czekam na konkretmą poprawę życia w Mcach, nie obiecanki w mediach. I dodam, że oczekuję że w jesieni nie zwieje do Warszawy i zostanie zrobić to co obiecał. Od obiecanek jest kampania wyborcza, po kampanii jest robota. Weźmy np. artykuł o dofinansowaniu klęsk - jak ktoś już ujął, pieniądze płynęły przez lata i PiS nic tutaj nowego nie wprowadził, a jakoś nikt nie robił sobie wcześniej nadmuchanego lansu ma temacie. Co innego zrobić artykuł informujący np. o tym, że z takich pieniędzy w naszym powiecie zrobiono to i to, podatnik powinien wiedzieć. No i te prelekcje burmisia, a dlaczego nie mógłby się wypowiedzieć urzędnik bezpośrednio odpowiedzialny za realizację tego i tego? Nie wolno mu? Promocja Szlachetki i PiSu na pieniądzu podatnika, a ziarno od plew odsiewać trzeba.

  3 Odpowiedz
 • 9 mar 2019

  Do prywatnie, przecież to jest permanentna PIS-owska kampania wyborcza. To towarzystwo jest już zabezpieczone finansowo. Zobaczymy,co będzie z Jarosławem i jego wieżami. Szkoda mi tylko austriackiego architekta.Współczuję Panu, Panie Geraldzie.Dlaczego dał się Pan na to złapać ?

  3 Odpowiedz
  • 9 mar 2019

   To było tak.
   Kaczyński poszukał przez rodzinę sponsora ( dziwię się że nie polskiego, a tyle mowy o patriotyzmie gospodarczym) i propozycja była prosta. Ja trzęsę Polską, załatwię ci pozwolenie i oddam ziemię, ty wybudujesz wieżowiec i podzielimy udziały.
   Gość zrobił wstępne projekty, szacunki, przygotowania, a Kaczyński powiedział mu sorry nie mam pieniędzy a wyborów nie wygrałem.
   Czyli wydymał gościa.

   To tak ad vocem, bo temat jest w tytule inny.

   2 Odpowiedz
 • 9 mar 2019

  prywatnie, problem w tym że jak wyjdzie sam Fita, Pitala czy Suder, to mało kto się zainteresuje tematem, dlatego zawsze musi jeszcze z nimi pojawiać się burmistrz, do momentu aż uda się ich już skutecznie wypromować.

  Różnica taka że faktycznie przy okazji rozwiązują jakieś problemy i skupiają się na tych problemach, a nie na sobie. W przypadku alarmu smogowegp panowie jeszcze nic konkretnego nie zrobili ani zaproponowali, a już dostajemy ich zdjęcia cv wywiady... trochę to nie po kolei.

  3 1 Odpowiedz
 • 9 mar 2019

  Bono ,pan Kaczyński nie był w stanie nikomu uwierzyć. Jego ochrona rocznie kosztuje rocznie 160 tys.Mimo to dała ciała. Nie jest jeszcze w naszym kraju tak źle,udało się go nagrać. Żeby była jasność, ta ochrona jest za nasze pieniądze. Z subwencji partyjnych. Czyli naszych.

  4 Odpowiedz
 • Loq 12 10 mar 2019

  Dawno temu słyszałem, że ponoć pod górą plebańską płynie źródło geotermalne tylko nikt nie interesował się tematem bo wywierty za drogie. Może w dzisiejszych czasach to nie byłoby to takie głupie i wartoby było wrócić do tematu (o ile to nie plotka).

  2 Odpowiedz
 • 10 mar 2019

  Taki_gościu nie mam nic wspólnego ani z PO ani z PIS-em. Obie partie dostają subwencje partyjne.Obie kocham nie widzieć.

  1 Odpowiedz
 • 10 mar 2019

  Udało mi się przeczytać, że powiat myślenicki jest jednym z najzdrowszych powiatów. Wolę mieć w przyszłości sztuczną szczękę, niż umrzeć z braku czystego powietrza. Swoją drogą, gdzie są stomatolodzy? W prywatnych gabinetach. Tam, gdzie psychologowie.Szczęść Boże.

  1 1 Odpowiedz
  • 10 mar 2019

   No to jak, Szczotkowski - pracownik powiatu występuje przeciwko swojemu pracodawcy???! Tsk, tsk. No jak to tak?

   3 2 Odpowiedz
 • 10 mar 2019

  Panie Myśleniczaninie007, po co tyle pytajników.I innych dziwolągów?Proszę oszczędzać energię. Temat dotyczył stomatologów. Nie Dariusza Szczotkowskiego i jego kolegi.

  3 1 Odpowiedz
  • 10 mar 2019

   Czyli "zdrowy powiat" to de facto "Fake news"? Bo powinno pisać "Powiat pro-zdrowotny" i sprawa jasna. Teraz na przykład taki Bono, nie czyta artykułu i wnioskuje że w powiecie nikt nie chorował. A tu jedynie nagrody w wybranych dziedzinach i to zgłaszanych przez te samorządy. Czyli najlepiej zęby - o płuca nikt nie dba bo wiadomo "SMOG" i coby kontestowali panowie wymienieni w powyższym artykule?
   A tak, internauci zagłosowali, nagrody rozdane - "I gitara!" Jak to mawia klasyk.
   Nawiasem mówiąc to jak rzetelne są takie dane skoro na przykład były burmistrz i były dyrektor pracowali bez ważnych badań lekarskich przez lata?! (Pewnie internauci tacy jak Ty nabijali odpowiednio głosy ;))

   1 Odpowiedz
 • 10 mar 2019

  Myśleniczanininie007, kto miał, badać tych byłych, a ci obecni toto mają? To okaże się.

  Odpowiedz
 • 10 mar 2019

  Mam dobrą wiadomość, idę spać. Dobranoc.

  1 1 Odpowiedz
 • 11 mar 2019

  Nie ma się co martwić. Przecież Pan Premier Mateusz Morawiecki obiecał elektromobilność.Ma być tego milion. Czekam na te pojazdy.Z dopłatą dla najbogatszych.

  1 Odpowiedz
 • 11 mar 2019

  prywatnie,

  zobacz jaki news, rozwiazuje 3 Twoje problemy i ponownie każe zapytać, czemu ma służyć alarm smogowy, jeśli nie tylko promocji jego twórców?

  1. konkretne rozwiązanie problemu jest wdrażane, czyli kasa na zmniejszenie emisji;

  2. program rozpoczęto jeszcze przed kadencją p. Szlachetki, więc śmiało możesz popierać te działania ;)

  3. ani słowa o burmistrzu a głos zabiera urzędnik...

  http://myslenice.pl/nie-truj-wymien-piec-postepy-programu,art-998?fbclid=IwAR3RYlCcsK01m0G_AjE1Suu1Id7qP-HHe7v3odGHsCwnLvLxIz3yjnNeSTQ

  Czy Magistrat nas czyta? ;)

  1 Odpowiedz
  • 12 mar 2019

   Myślę że czyta, poprzedni też to robił.
   A tak z innej beczki to ci dwaj Panowie już są popularni w sieci. Ciekawe kiedy trafią na słynny portal zdjęciowy "wiocha". Nasze miasto jest tam bardzo często spopularyzowane...

   3 Odpowiedz
 • 19 mar 2019

  Nic takiego sie nie dzieje wielkiego ale cóż... Szczotkowski to ten typek który został przez Korwina zmasakrowany ;) Nawet w Krakowie nie jest nie wiadomo jak duży ten smog, generalnie mam porównanie z latami 80-90 i zauważam poprawę wręcz... Na wiochach to jest syf nadal :(

  1 Odpowiedz
 • Niedźwiedź Leśny 25 mar 2019

  Poproszę o definicje ,,smogu"

  Odpowiedz

Zobacz więcej