Powiat myślenicki

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc

W Rankingu Bogactwa Samorządów mieszkańcy Dobczyc uchodzą za najzamożniejszych na terenie powiatu myślenickiego. Z dochodem 3711,40 zł na mieszkańca wyprzedzają m.in. myśleniczan. Jak w zestawieniu wypadły pozostałe miejscowości?

Rankingu Bogactwa Samorządów powstaje od 2010 roku na zlecenie czasopisma samorządowego Wspólnota. W zestawieniu dochody każdego samorządu podzielone zostały przez liczbę ludności z pominięciem wpływów z dotacji celowych.

W skali kraju najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy województwa mazowieckiego, którego dochód obliczono na 420,97 zł na mieszkańca. Pierwszą trójkę kolejno domykają województwa dolnośląskie (301,49 zł) i podkarpackie (274,11 zł). Małopolska znalazła się w tym zestawieniu na 9 miejscu (240,27 zł).

Wśród powiatów najwyżej sklasyfikowane zostały łobeski (zachodniopomorskie - 911,55 zł na mieszkańca), leżajski (podkarpackie - 911,00 zł), kutnowski (łódzkie - 906,56 zł). Powiat myślenicki zajmuje 220 miejsce (na 314) z dochodem na mieszkańca 697,21 zł.

Natomiast wśród miast powiatowych Myślenice znalazły się na 93 pozycji (awans z miejsca 133) z dochodem 3711,40 zł na mieszkańca. Jednak na terenie powiatu myślenickiego, to nie myśleniczanie a mieszkańcy Dobczyc uchodzą za najbogatszych. Dochód 3138,86 zł na każdego z nich plasuje Myślenice na 93 miejscu w kraju wśród miast powiatowych (spadek z miejsca 69), ale na drugim w powiecie myślenickim. Natomiast Sułkowice jako trzecie miasto naszego powiatu (2761,78 zł na mieszkańca) znalazło się na 475 miejscu w kraju (spadek z 428).

W klasyfikacji gmin wiejskich z terenu powiatu myślenickiego najwyżej, bo na 182 miejscu sklasyfikowana została gmina Raciechowice (3533,61 zł), na 272 miejscu Siepraw (3348,63 zł), na 668 Pcim (3006,12 zł), na 900 Tokarnia (2897,22 zł), na 907 Wiśniowa 2894,31 zł, a stawkę zamyka gmina Lubień, która znalazła się na 1273 miejscu (2724,58 zł). W rankingu sklasyfikowanych zostało 1548 gmin.

Jak powstawał ranking?

Dochody każdego samorządu podzielone zostały przez liczbę ludności. W dochodach pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. - Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność) – tłumaczą twórcy rankingu.

Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. 

Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Powiązane tematy

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...
Dobczyce 1

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...

Trwające około godziny regularne rejsy edukacyjne po zbiorniku dobczyckim będą odbywały się co weekend. To wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Wód Polskich i Dobczyc. Czy to realny krok do wpuszczenia białej floty na zalew? Odpowiedzi na to pytanie, mieszkańcy regionu oczekują od lat. I choć temat otwarcia zalewu wraca regularnie p...

Pływali statkiem po Zbiorniku Dobczyckim. Stanie się to normą?
Dobczyce 6

Pływali statkiem po Zbiorniku Dobczyckim. Stanie się to normą?

Tylko podczas jednego weekendu 600 osób wzięło udział w rekreacyjnych rejsach po Zbiorniku Dobczyckim. To przedsmak tego jak mogłoby być wykorzystywane jezioro… gdyby udało się doprowadzić do jego otwarcia Rejsy statkiem zostały zorganizowane przez Wodociągi Miasta Krakowa we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie – Regionalny Z...

Komentarze

 • mirek@ 30 lip

  I taki tekst powinien otworzyć wielu osobom oczy. Wybierając gospodarza jakiekolwiek gminy wybieramy menadżera a nawet biznesmena który czuje w co zainwestować i sobrze zainwestuje, tak aby so budżetu wpływała kasa z podatków dzięki czemu mieszkańcy będą mogli płacić mniej... i tak dalej. Warto pamiętać ze gmina jest jak dom z tym ze wszyscy się na niego zrzucamy a nasze pieniądze wydają rządzący.

  7 10 Odpowiedz
  • Strozaninek 30 lip

   I dlatego najwyżej z powiatu jest gmina Raciechowice której zarządcy skucza do zarządców naszych gmin o podatki?

   Ranking jest robiony na podstawie przychodów gmin z podatków. PIT i CIT. Jeśli Raciechowice są najwyżej oznacza ze mieszkańcy i podmioty płaca najwiecej kasy, wzamian mając gminę na skraju bankructwa. Cóż za głowa do interesów.

   Przed napisaniem mi odpowiedzi proponuje się douczyć
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Dochody_gminy

   16 1 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 30 lip

  jak to raciechowice maja taki dochod a sa na skraju bankrutcfwa?

  17 Odpowiedz
 • 30 lip

  to nie takie biedne te Raciechowice jak widać

  4 Odpowiedz
 • 31 lip

  Mowa o dochodzie na głowę. Rozumiem, że teraz sąsiednie gminy będą się biły o zamożnych miszkańców Raciechowic na wypadek likwidacji!

  2 1 Odpowiedz
 • 1 sie

  Trzeba również pamiętać o tym że sporo osób z zadupia ma tam firmę zarejestrowaną . A mieszka i zarabia w Krakowie albo w innym dużym mieście.

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Starosta Tomal, o objeździe do Sułkowic: Rozumiem kierowców, ale obecnie to jedyne wyjście
Powiat myślenicki 11

Starosta Tomal, o objeździe do Sułkowic: Rozumiem kierowców, ale obecnie to jedyne wyjście

Przebudowa mostu w Jasienicy wzbudziła liczne kontrowersje w związku z objazdem do Sułkowic przez Jawornik i Rudnik. Mieszkańcy często, np. w internetowych komentarzach, wyrażają swoje niezadowolenie w związku z takim rozwiązaniem wskazując na to, że to objazd niebezpieczny i wymagający nadłożenia drogi Jednak jak tłumaczy Starostwo Powiat Myśleni...

Rodzice skarżą się na wójta. Przedszkole pozostaje w Czasławiu. Na rok...
Raciechowice 0

Rodzice skarżą się na wójta. Przedszkole pozostaje w Czasławiu. Na rok...

Wójt chciał przenieść przynajmniej jeden oddział przedszkola z Czasławia do Raciechowic, ale rodzice i dyrektor byli przeciwni. Temat trafił na kolejne sesje rady gminy. Wacław Żarski zmienił plany, przynajmniej na rok … O planach związanych z przeniesieniem przedszkolaków z Czasławia do Raciechowic wójt Wacław Żarski mówił jeszcze podczas czerwco...

Zderzenie na Zakopiance. Ranne 3 osoby w tym pieszy
Głogoczów 8

Zderzenie na Zakopiance. Ranne 3 osoby w tym pieszy

W Głogoczowie na drodze krajowej nr 7 zderzyły się dwa samochody, które całkowicie zablokowały przejazd w kierunku Krakowa Poszkodowane zostały 3 osoby w tym pieszy przechodzący przez przejście dla pieszych. Strażacy, którzy zjawili się na miejscu udzielili poszkodowanym pierwszej pomocy. - Niezbędna okazała się stabilizacja odcinka szyjnego kręg...

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków
Turystyka 3

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków

Mimo, że do Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich jeszcze miesiąc, to prowadzące na Suchą Polanę szlaki zostały odnowione przez PTTK Lubomir W bieżącym roku mija 75 rocznica krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny. Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach po raz 29...