Powiat myślenicki

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc

W Rankingu Bogactwa Samorządów mieszkańcy Dobczyc uchodzą za najzamożniejszych na terenie powiatu myślenickiego. Z dochodem 3711,40 zł na mieszkańca wyprzedzają m.in. myśleniczan. Jak w zestawieniu wypadły pozostałe miejscowości?

Rankingu Bogactwa Samorządów powstaje od 2010 roku na zlecenie czasopisma samorządowego Wspólnota. W zestawieniu dochody każdego samorządu podzielone zostały przez liczbę ludności z pominięciem wpływów z dotacji celowych.

W skali kraju najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy województwa mazowieckiego, którego dochód obliczono na 420,97 zł na mieszkańca. Pierwszą trójkę kolejno domykają województwa dolnośląskie (301,49 zł) i podkarpackie (274,11 zł). Małopolska znalazła się w tym zestawieniu na 9 miejscu (240,27 zł).

Wśród powiatów najwyżej sklasyfikowane zostały łobeski (zachodniopomorskie - 911,55 zł na mieszkańca), leżajski (podkarpackie - 911,00 zł), kutnowski (łódzkie - 906,56 zł). Powiat myślenicki zajmuje 220 miejsce (na 314) z dochodem na mieszkańca 697,21 zł.

Natomiast wśród miast powiatowych Myślenice znalazły się na 93 pozycji (awans z miejsca 133) z dochodem 3711,40 zł na mieszkańca. Jednak na terenie powiatu myślenickiego, to nie myśleniczanie a mieszkańcy Dobczyc uchodzą za najbogatszych. Dochód 3138,86 zł na każdego z nich plasuje Myślenice na 93 miejscu w kraju wśród miast powiatowych (spadek z miejsca 69), ale na drugim w powiecie myślenickim. Natomiast Sułkowice jako trzecie miasto naszego powiatu (2761,78 zł na mieszkańca) znalazło się na 475 miejscu w kraju (spadek z 428).

W klasyfikacji gmin wiejskich z terenu powiatu myślenickiego najwyżej, bo na 182 miejscu sklasyfikowana została gmina Raciechowice (3533,61 zł), na 272 miejscu Siepraw (3348,63 zł), na 668 Pcim (3006,12 zł), na 900 Tokarnia (2897,22 zł), na 907 Wiśniowa 2894,31 zł, a stawkę zamyka gmina Lubień, która znalazła się na 1273 miejscu (2724,58 zł). W rankingu sklasyfikowanych zostało 1548 gmin.

Jak powstawał ranking?

Dochody każdego samorządu podzielone zostały przez liczbę ludności. W dochodach pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. - Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność) – tłumaczą twórcy rankingu.

Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. 

Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Powiązane tematy

Gmina chce budować ścieżki wokół zbiornika, ale ciągle nie znalazła wykonawcy
Siepraw 8

Gmina chce budować ścieżki wokół zbiornika, ale ciągle nie znalazła wykonawcy

Nadal nie rozstrzygnięto przetargu na ścieżki rowerowe wokół Zatoki Zakliczyńskiej przy Zbiorniku Dobczyckim. W pierwszym przetargu oferta przewyższała możliwości finansowe gminy, za drugim razem, gdy cena była przystępna - wykonawca nie podpisał umowy. Czy przy ogłoszeniu trzeciego przetargu uda się gminie rozpocząć inwestycję? Jak podczas X sesj...

Komentarze

 • mirek@ 30 lip

  I taki tekst powinien otworzyć wielu osobom oczy. Wybierając gospodarza jakiekolwiek gminy wybieramy menadżera a nawet biznesmena który czuje w co zainwestować i sobrze zainwestuje, tak aby so budżetu wpływała kasa z podatków dzięki czemu mieszkańcy będą mogli płacić mniej... i tak dalej. Warto pamiętać ze gmina jest jak dom z tym ze wszyscy się na niego zrzucamy a nasze pieniądze wydają rządzący.

  7 10 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   30 lip

   I dlatego najwyżej z powiatu jest gmina Raciechowice której zarządcy skucza do zarządców naszych gmin o podatki?

   Ranking jest robiony na podstawie przychodów gmin z podatków. PIT i CIT. Jeśli Raciechowice są najwyżej oznacza ze mieszkańcy i podmioty płaca najwiecej kasy, wzamian mając gminę na skraju bankructwa. Cóż za głowa do interesów.

   Przed napisaniem mi odpowiedzi proponuje się douczyć
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Dochody_gminy

   16 1 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 30 lip

  jak to raciechowice maja taki dochod a sa na skraju bankrutcfwa?

  17 Odpowiedz
 • 30 lip

  to nie takie biedne te Raciechowice jak widać

  4 Odpowiedz
 • 31 lip

  Mowa o dochodzie na głowę. Rozumiem, że teraz sąsiednie gminy będą się biły o zamożnych miszkańców Raciechowic na wypadek likwidacji!

  2 1 Odpowiedz
 • 1 sie

  Trzeba również pamiętać o tym że sporo osób z zadupia ma tam firmę zarejestrowaną . A mieszka i zarabia w Krakowie albo w innym dużym mieście.

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ukradł opla i schował go w garażu. Może trafić za kratki na 10 lat
Powiat myślenicki 0

Ukradł opla i schował go w garażu. Może trafić za kratki na 10 lat

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 35-latkowi z powiatu myślenickiego, który ukradł opla o wartości 40 tys. zł. Samochód odzyskali policjanci z powiatu krakowskiego Do kradzieży auta doszło z 17 na 18 listopada na parkingu w Skawinie. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Jak informuje myślenicka policja, kiedy pokrzywdzony zauważył brak poj...

„Tu od kierowcy potrafisz dostać zje**, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść”. Mamy poziom przewozu osób jak na Ukrainie?
Powiat myślenicki 65

„Tu od kierowcy potrafisz dostać zje**, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść”. Mamy poziom przewozu osób jak na Ukrainie?

"Jedną ręką prowadzisz, hajs już w kieszeni jest przygotowany do wydawania. Bus zapchany jak puszka sardynek. Tutaj nawet od kierowcy autobusu potrafisz zje*** dostać, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść i masz pretensje" – brzmi znajomo? Tak, ale akcja dzieje się na Ukrainie i jest bliźniaczo podobna do tej, jaką można zastać w busach obsługuj...

Zaczęło się! Kopcimy na całego
Powiat myślenicki 5

Zaczęło się! Kopcimy na całego

Temperatura spadła i na dobre ruszył sezon grzewczy. Doskonale obrazują to pomiary dokonane przez Myślenicki Alarm Smogowy. Zobaczcie, w których miejscowościach mieszkańcy kopcą najmocniej Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok. Tym razem liderem pod względem stężeń...

Głogoczowskie Gospodynie działają Lokalnie!
Głogoczów 0

Głogoczowskie Gospodynie działają Lokalnie!

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie zaprosiło w okresie od lipca do grudnia 2019 roku mieszkańców miejscowości i dzieci z Przedszkola Samorządowego do udziału w projekcie „Polska to My. Przyszłość to Wy” W Głogoczowie już powoli widać efekty Programu Działaj Lokalnie. Mieszkańcy wsi w ramach projektu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w...

Spadł pierwszy śnieg: Zobacz kto odśnieża drogi w twojej miejscowości
Drogi 5

Spadł pierwszy śnieg: Zobacz kto odśnieża drogi w twojej miejscowości

Mimo, że pierwsze opady śniegu nie były obfite, to warto wiedzieć, kto tej zimy będzie odpowiedzialny za odśnieżanie dróg powiatowych, a kto zajmie się ich utrzymaniem w obrębie ulic i dróg gminnych Przetargi są już rozstrzygnięte i wyłoniły firmy, które będą dbały o przejezdność na drogach w nadchodzącej zimie. Spis firm wraz z kontaktem, które b...