Powiat myślenicki

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc

W Rankingu Bogactwa Samorządów mieszkańcy Dobczyc uchodzą za najzamożniejszych na terenie powiatu myślenickiego. Z dochodem 3711,40 zł na mieszkańca wyprzedzają m.in. myśleniczan. Jak w zestawieniu wypadły pozostałe miejscowości?

Rankingu Bogactwa Samorządów powstaje od 2010 roku na zlecenie czasopisma samorządowego Wspólnota. W zestawieniu dochody każdego samorządu podzielone zostały przez liczbę ludności z pominięciem wpływów z dotacji celowych.

W skali kraju najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy województwa mazowieckiego, którego dochód obliczono na 420,97 zł na mieszkańca. Pierwszą trójkę kolejno domykają województwa dolnośląskie (301,49 zł) i podkarpackie (274,11 zł). Małopolska znalazła się w tym zestawieniu na 9 miejscu (240,27 zł).

Wśród powiatów najwyżej sklasyfikowane zostały łobeski (zachodniopomorskie - 911,55 zł na mieszkańca), leżajski (podkarpackie - 911,00 zł), kutnowski (łódzkie - 906,56 zł). Powiat myślenicki zajmuje 220 miejsce (na 314) z dochodem na mieszkańca 697,21 zł.

Natomiast wśród miast powiatowych Myślenice znalazły się na 93 pozycji (awans z miejsca 133) z dochodem 3711,40 zł na mieszkańca. Jednak na terenie powiatu myślenickiego, to nie myśleniczanie a mieszkańcy Dobczyc uchodzą za najbogatszych. Dochód 3138,86 zł na każdego z nich plasuje Myślenice na 93 miejscu w kraju wśród miast powiatowych (spadek z miejsca 69), ale na drugim w powiecie myślenickim. Natomiast Sułkowice jako trzecie miasto naszego powiatu (2761,78 zł na mieszkańca) znalazło się na 475 miejscu w kraju (spadek z 428).

W klasyfikacji gmin wiejskich z terenu powiatu myślenickiego najwyżej, bo na 182 miejscu sklasyfikowana została gmina Raciechowice (3533,61 zł), na 272 miejscu Siepraw (3348,63 zł), na 668 Pcim (3006,12 zł), na 900 Tokarnia (2897,22 zł), na 907 Wiśniowa 2894,31 zł, a stawkę zamyka gmina Lubień, która znalazła się na 1273 miejscu (2724,58 zł). W rankingu sklasyfikowanych zostało 1548 gmin.

Jak powstawał ranking?

Dochody każdego samorządu podzielone zostały przez liczbę ludności. W dochodach pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. - Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność) – tłumaczą twórcy rankingu.

Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. 

Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Powiązane tematy

Gmina chce budować ścieżki wokół zbiornika, ale ciągle nie znalazła wykonawcy
Siepraw 6

Gmina chce budować ścieżki wokół zbiornika, ale ciągle nie znalazła wykonawcy

Nadal nie rozstrzygnięto przetargu na ścieżki rowerowe wokół Zatoki Zakliczyńskiej przy Zbiorniku Dobczyckim. W pierwszym przetargu oferta przewyższała możliwości finansowe gminy, za drugim razem, gdy cena była przystępna - wykonawca nie podpisał umowy. Czy przy ogłoszeniu trzeciego przetargu uda się gminie rozpocząć inwestycję? Jak podczas X sesj...

Komentarze

 • mirek@ 30 lip

  I taki tekst powinien otworzyć wielu osobom oczy. Wybierając gospodarza jakiekolwiek gminy wybieramy menadżera a nawet biznesmena który czuje w co zainwestować i sobrze zainwestuje, tak aby so budżetu wpływała kasa z podatków dzięki czemu mieszkańcy będą mogli płacić mniej... i tak dalej. Warto pamiętać ze gmina jest jak dom z tym ze wszyscy się na niego zrzucamy a nasze pieniądze wydają rządzący.

  7 10 Odpowiedz
  • Strozaninek 30 lip

   I dlatego najwyżej z powiatu jest gmina Raciechowice której zarządcy skucza do zarządców naszych gmin o podatki?

   Ranking jest robiony na podstawie przychodów gmin z podatków. PIT i CIT. Jeśli Raciechowice są najwyżej oznacza ze mieszkańcy i podmioty płaca najwiecej kasy, wzamian mając gminę na skraju bankructwa. Cóż za głowa do interesów.

   Przed napisaniem mi odpowiedzi proponuje się douczyć
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Dochody_gminy

   16 1 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 30 lip

  jak to raciechowice maja taki dochod a sa na skraju bankrutcfwa?

  17 Odpowiedz
 • 30 lip

  to nie takie biedne te Raciechowice jak widać

  4 Odpowiedz
 • 31 lip

  Mowa o dochodzie na głowę. Rozumiem, że teraz sąsiednie gminy będą się biły o zamożnych miszkańców Raciechowic na wypadek likwidacji!

  2 1 Odpowiedz
 • 1 sie

  Trzeba również pamiętać o tym że sporo osób z zadupia ma tam firmę zarejestrowaną . A mieszka i zarabia w Krakowie albo w innym dużym mieście.

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Puk! Puk! To ja smog. Jestem coraz bliżej...
Powiat myślenicki 13

Puk! Puk! To ja smog. Jestem coraz bliżej...

Lato się skończyło, spada temperatura, zimno doskwiera nam coraz bardziej, a z kominów niektórych domów wydobywa się pierwszy dym. Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim do naszych miejscowości zbliża się smog… czym jest i skąd się bierze? Kiedy w marcu ubiegłego roku powstawał Myślenicki Alarm Smogowy, wiele osób twierdziło, że nie przetrwa do...

Ostrzeżenie: Wiatr w nocy może wiać z prędkością 100 km/h
Powiat myślenicki 0

Ostrzeżenie: Wiatr w nocy może wiać z prędkością 100 km/h

Na dzisiejszą noc przewidywany jest silny wiatr o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h z północnego zachodu. Najsilniejsze porywy wystąpią w górach. Według synoptyka z IMGW, prawdopodobieństwo wystąpienia tak silnego wiatru oceniono na 85 proc. miedzy godziną 20 (17 września) a 9 rano (18 września). Wprowadzono drugi st...

Rafał Kudas: Z chwilą zaprzestania działalności 24-godzinnej apteki, rozmowy o dyżurach pozostałych będą konieczne
Powiat myślenicki 2

Rafał Kudas: Z chwilą zaprzestania działalności 24-godzinnej apteki, rozmowy o dyżurach pozostałych będą konieczne

"Rozmowy na temat większej liczby aptek na terenie powiatu nie będą prowadzone, bo obecność przynajmniej jednej spełnia warunki zabezpieczenia dyżurowego aptek. Jednak z chwilą zaprzestania działalności 24-godzinnej apteki rozpoczęcie takiego dialogu będzie konieczne" - w rozmowie z nami mówi Rafał Kudas, wicestarosta powiatu myślenickiego. Pytan...

Dopalacze i środki psychoaktywne mogą doprowadzić do śmierci
Społeczeństwo 0

Dopalacze i środki psychoaktywne mogą doprowadzić do śmierci

Czym są dopalacze i narkotyki? Jakie konsekwencje może ze sobą nieść ich zażywanie? Policjanci przypominają, że zażywanie środków psychoaktywnych, a w szczególności dopalaczy, może powodować śmiertelne zatrucia. Na te i na wiele innych pytań w Szkole Podstawowej w Dziekanowicach odpowiadał oficer prasowy KPP w Myślenicach i dzielnicowy z Dobczyc....

Kolejne wyjazdy do kolizji
Drogi 0

Kolejne wyjazdy do kolizji

Przyczyną jednej z wczorajszych kolizji było prawdopodobnie oślepienie kierowcy przez słońce. W ostatnich zdarzeniach ucierpieli też kierowcy jednośladów. Jak informuje Roman Ajchler, we wtorek, przed godz. 17, dyżurny operacyjny KP PSP w Myślenicach  otrzymał zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z dostawczym (najechanie na poprzedzający poj...

To koniec korków na nowej Zakopiance? Zmiana ruchu na węźle Skomielna
Drogi 4

To koniec korków na nowej Zakopiance? Zmiana ruchu na węźle Skomielna

Zmieniona została organizacja ruchu na węźle Skomielna S7. To przez wąskie gardło na rondzie tworzyły się korki na nowym odcinku Zakopianki Od piątku, 11 października, ruch pojazdów wjeżdżających na rondo w ciągu DK28 od strony Krakowa i kierujących się na południe, nie przecina się z ruchem pojazdów jadących od strony Nowego Targu i Zakopanego w...